JAK ZAMONTOWAĆ BOX DACHOWY?
Wielu z nas zabiera na wakacje dużą ilość bagaży, szczególnie jeśli wszystkie miejsca siedzące w samochodzie są zajęte. Wtedy okazuje się, że nawet pojemny bagażnik jest za mały, aby zmieścić wszystkie walizki i niezbędne w podróży akcesoria. Ci, którzy lubią aktywnie spędzać czas, decydują się również na transport rowerów, nart czy snowboardów, w zależności od pory roku oraz pogody. Nawet wyjazd na biwak wymaga zabrania ze sobą potrzebnych przedmiotów w postaci namiotu, śpiworów czy krzeseł i stołów kempingowych. To dodatkowy balast, który trzeba zmieścić w swoim aucie. Nie powinniśmy pakować wszystkiego na tył samochodu, aby dla własnego bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy nie ograniczać widoczności. Nie trzeba inwestować w przyczepę, równie przydatne i opłacalne finansowo okazują się bagażniki dachowe – te umożliwiają przewóz wielu przedmiotów oraz sprzętów sportowych. Na bagażnik dachowy składają się dwie belki poprzeczne. Do nich montujemy dodatkowe elementy, w zależności od tego, co planujemy transportować. Inaczej zabezpieczymy rower, a jeszcze inaczej narty czy snowboard lub box.
-
JAK ZAMONTOWAĆ BAGAŻNIK DACHOWY?
Belki poprzeczne stanowiące podstawę bagażnika dachowego można kupić w sklepie z akcesoriami samochodowymi. Należy jednak zwrócić uwagę na model swojego samochodu, ponieważ te produkty nie są uniwersalne i należy je dostosować do konkretnej marki oraz gabarytów pojazdu. Przy montażu musimy zwrócić uwagę na to, aby belki były umieszczone symetrycznie, w ten sposób, by przedmioty umieszczone na dachu nie przechylały się w którąś ze stron. Mocowanie bagażnika dachowego przebiega w różnoraki sposób, w zależności od tego, jaki posiadamy. Najczęściej wystarczą klucze imbusowe. Trzeba zadbać o to, aby belki były solidnie zamontowane – tylko w ten sposób gwarantują pełne bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz nie wpływają nadto na aerodynamikę jazdy. Montaż bagażnika dachowego jest uzależniony od wyposażenia samochodu. Jeśli ten posiada relingi, wystarczą belki dachowe ze specjalnymi uchwytami. Samochody niewyposażone w ten element wymagają mocowania belek ze stopami.
-
BOX DACHOWY - PORADY DOTYCZĄCE MONTAŻU
Każdy producent dołącza instrukcję obsługi, z którą koniecznie należy się zapoznać, ponieważ montaż bagażników może się różnić w zależności od modelu. Ważne jest, aby ten był solidnie przymocowany. To wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również ułatwi późniejszy montaż naszego bagażu. Pojawia się podstawowe pytanie: jak zamontować box dachowy? Przede wszystkim musimy mieć bagażniki dachowe, czyli wspomniane wcześniej belki poprzeczne. Niektóre samochody posiadają dach z punktami montażu, wtedy stopy mocujemy w przeznaczonych do tego miejscach po uprzednim usunięciu zaślepek. Tam, gdzie ich nie ma, trzeba dokładnie wymierzyć odległość między belkami – powinna wynosić ok. 75 cm. Box nie powinien zahaczać o tylną klapę, gdy ją otworzymy, ani wystawać nad przednią szybę. W ten sposób zapewnimy sobie bezpieczeństwo, ale również wygodę jazdy. W takim pudle można przechowywać zarówno sprzęt sportowy, np. narty, jak i dodatkowy bagaż – walizki, składane meble. Na rynku istnieje kilka rodzajów boxów – od wąskich podłużnych po krótsze i szersze, w zależności od zapotrzebowania i gabarytów przewożonych przedmiotów. Te można zabezpieczyć w środku za pomocą pasów. Ustabilizowanie bagażu zapewnia większe bezpieczeństwo oraz chroni zawartość przed stłuczeniem.
-
MONTAŻ BAGAŻNIKA NA ROWERY
Chcąc przewieźć rower na dachu, trzeba pamiętać o tym, że musimy posiadać specjalny bagażnik. Montaż bagażnika rowerowego na dachu opiera się na belkach bazowych. Do zestawu dołączone są pasy, które podtrzymują koła oraz odpowiedni uchwyt na ramę, jaki stabilizuje konstrukcję. W ten sposób jednoślad zostaje odpowiednio zabezpieczony i umożliwia mocowanie każdej ramy rowerowej. Istnieje również możliwość zamontowania kilku rowerów, trzeba jednak zachować właściwą symetrię, aby nie przechylać samochodu w żadną ze stron. W trakcie podróży nie wolno zapominać o tym, że samochód będzie dużo wyższy i nie zawsze można nim swobodnie wjeżdżać do podziemnych parkingów czy tuneli.
-
źródło: Grupa Gezet / fot. Thule