Honda CRF1100L Africa Twin Adventure Sports na rok modelowy 2025

Standardowo montowane zawieszenie Showa Electronically Equipped Ride Adjustment (Showa EERA™), z redukcją długości skoku, jest dopasowane do 19-calowego przedniego koła, opony 110/80-19 i niższej wysokości siedzenia. Silnik o pojemności 1084 cm3 dysponuje obecnie maksymalnym momentem obrotowym zwiększonym o 7%. Nowa górna owiewka jest bardziej muskularna, zapewnia też większą ochronę. Podobnie jak poprzednio, znalazł się tu pełny pakiet elektroniki wykorzystującej sześcioosiowy bezwładnościowy moduł pomiarowy do zarządzania HSTC, ABS na zakrętach, kontrolą unoszenia przedniego koła, kontrolą unoszenia tylnego koła i funkcją wykrywania zakrętów w wersji z przekładnią DCT. Praktyczna strona motocykla, to wiele trybów jazdy, standardowy tempomat, podgrzewane manetki, port USB, ładowarka ACC i kolorowy ekran dotykowy TFT o przekątnej 6,5 cala z funkcjami Apple CarPlay®, Android Auto® i Bluetooth. Podwójne reflektory LED oferują światła do jazdy dziennej (DRL) oraz doświetlanie zakrętów. DCT zapewnia lepsze wyczucie podczas ruszania i przy niskich prędkościach. Cztery skrojone na miarę pakiety akcesoriów oryginalnych Hondy - Urban, Rally, Travel i Adventure - umożliwiają stworzenie idealnego towarzysza podróży.

Minęło ponad trzydzieści lat, odkąd Honda XRV650 Africa Twin po raz pierwszy pojawiła się w Europie. Pomimo iż model wprowadzony na rynek w 2016 roku, jako CRF1000L Africa Twin, był zupełnie nową konstrukcją, to odziedziczył esencję i ducha oryginału, dzięki którym pierwowzór był tak popularny.

U podstaw atrakcyjności oryginału leżała równowaga pomiędzy mocą i lekkością. Ten atut przeniesiono również do nowego modelu. Dzięki wyjątkowemu, atletycznemu wyglądowi oraz funkcjonalnemu, dającemu przyjemność z jazdy silnikowi i sprawnemu, komfortowemu podwoziu, CRF1000L Africa Twin okazał się prawdziwie nowoczesnym i na tyle wszechstronnym pojazdem, by zdobyć ogromną popularność zarówno wśród poszukiwaczy przygód z całego świata, jak i wśród osób dojeżdżających motocyklem do pracy w mieście czy wśród weekendowych turystów.

W roczniku modelowym 2018 r. model Africa Twin, zarówno w wersji z manualną skrzynią biegów, jak i ze skrzynią dwusprzęgłową (DCT), otrzymał elektroniczną kontrolę przepustnicy (TBW) oraz 4 tryby jazdy, rozszerzone o opcje systemu kontroli momentu obrotowego Hondy (HSTC), a także układy dolotowy i wydechowy dopracowane pod kątem reakcji i brzmienia silnika. Na tej samej platformie zbudowano również motocykl CRF1100L Africa Twin Adventure Sports - z tymi samymi aktualizacjami, ale z ulepszoną ochroną przed wiatrem, większym zasięgiem, uzyskanym dzięki powiększeniu zbiornika paliwa; z zawieszeniem o większym skoku – dzięki czemu powstała odmiana motocykla jeszcze lepiej dostosowana do jazdy terenowej i do długich wypraw.

Kolejnym kamieniem milowym w ewolucji modelu Africa Twin było wprowadzenie w 2020 roku silnika o większej pojemności 1084 cm3, uzyskanej dzięki wydłużeniu skoku tłoków. Model CRF1100L Africa Twin* kompleksowo odświeżono, nadając mu agresywny, kompaktowy, rajdowy styl oraz wyraźnie podwyższając jego własności terenowe. Jednocześnie komfort jazdy, możliwości i wszechstronność nowego CRF1100L Africa Twin Adventure Sport* znacznie wzrosły, dzięki dodatkowej opcji elektronicznej regulacji pracy zawieszenia Showa (Showa EERA™).

Model 2022 został wyposażony w udoskonalone ustawienia DCT dla jeszcze płynniejszej jazdy na pierwszym i drugim biegu, nową, bardziej kompaktową konstrukcję szyby i nowoczesną grafikę "Cracked Terrain".

CRF1100L Africa Twin Adventure Sports na rok modelowy 2024 zyskuje kolejne udoskonalenia. Zaktualizowana dynamika podwozia, oparta na nowym, 19-calowym przednim kole, większa moc i moment obrotowy, dalsze udoskonalenia DCT i bardziej muskularny nowy wygląd sprawiają, że model ten ponownie zyskuje na atrakcyjności. Mechanicznie niezmieniona Africa Twin Adventure Sports na rok modelowy 2025 nadal buduje swoją reputację jako wzorcowy motocykl do dalekich podróży po asfalcie i poza nim.

Od czasu ponownego wprowadzenia na rynek w 2016 r., Africa Twin jest drugim najpopularniejszym modelem w klasie Adventure 1000 cm3+ z ponad 104 000 egzemplarzy motocykli o tej nazwie, sprzedanymi w całej Europie. Ten niezwykle popularny Adventure zawsze znajdował się w pierwszej trójce najpopularniejszych modeli Hondy, a w okresie od 2016 r. do 2023 r. aż sześć razy był na szczycie rankingu sprzedaży.


Opis modelu 

Model CRF1100L Africa Twin Adventure Sports współdzieli ramę i silnik ze zorientowanym bardziej na jazdę terenową modelem CRF1100L Africa Twin, ale ma swoje odmienne zadania. Można je określić jako zdolność pokonywania długich dystansów i codzienną funkcjonalność, zarówno w podróżach po asfalcie, jak i na bezdrożach.

W roczniku 2024 za optymalną, nieustannie korygowaną kontrolę tłumienia odpowiada zawieszenie Showa EERA™. Cztery domyślne tryby pracy – SOFT, MID, HARD i OFF-ROAD – obejmują wszystkie warunki jazdy, a tryb USER umożliwia dalsze dostrajanie systemu w ruchu. Napięcie wstępne tylnej sprężyny można teraz regulować podczas jazdy.

W modelu na rok 2024 zastosowano również 19-calowe przednie koło (zamiast 21-calowego) z szerszą oponą 110/80-19  (90/90-21). Taka konfiguracja zapewnia większą przyczepność przedniej opony i lepsze wyczucie drogi, co przekłada się na większą stabilność i komfort jazdy z pełnym obciążeniem. Siedzisko ma zmienioną grubość poduszki dla większego komfortu i jest ustawione niżej, na wysokości 835/855 mm. Skok zawieszenia przedniego/tylnego został zmniejszony do 210/200 mm, również w celu poprawy właściwości jezdnych na drodze i pewniejszego dostępu stóp kierowcy do podłoża.

Aby zwiększyć przyspieszenie, szczególnie podczas jazdy z pasażerem i pełnym obciążeniem, dostrojono dwucylindrowy, rzędowy silnik o pojemności 1084 cm3, poprzez usprawnienie układu dolotowego, komory spalania i układu wydechowego. Celem było uzyskanie wyższego momentu obrotowego w niskim i średnim zakresie obrotów oraz maksymalnego momentu obrotowego 112 Nm; przy niezmienionej mocy maksymalnej 102 KM (75 kW).

Długodystansowe zalety turystyczne motocykla wynikają z dużego zbiornika paliwa o pojemności 24,8 l, dokładniejszej ochrony przed wiatrem (przeprojektowanej górnej owiewki, jak i owiewek bocznych), 5-stopniowej regulacji wysokości szyby, dużej osłony miski olejowej, aluminiowego tylnego bagażnika oraz wykorzystania bezdętkowych opon. Gniazdo elektryczne ACC i podgrzewane manetki są wyposażeniem standardowym.

Przekładnia DCT została dopracowana tak, aby uzyskać płynniejsze, bardziej naturalne odczucia podczas ruszania z miejsca i jazdy z niską prędkością. Sześcioosiowy bezwładnościowy moduł pomiarowy (IMU) pozwala kontrolować nie tylko 7-poziomowy system HSTC, ale także 3-poziomowy układ kontroli unoszenia przedniego koła, działanie ABS w czasie pokonywania zakrętów (z ustawieniem terenowym), układ kontroli podnoszenia tylnego koła i wykrywanie zakrętów przez DCT. Dostępne są cztery domyślne tryby jazdy: URBAN (miasto), TOUR (turystyka), GRAVEL (szuter) i OFF-ROAD (teren).

Pozycja kierowcy zapewnia pełną kontrolę nad pojazdem, kierownica jest podwyższona, a smukłe siedzenie otrzymało grubszą poduszkę dla większego komfortu podróży. Podwójne światła do jazdy dziennej LED (DRL) wyposażone są w trzystopniowe doświetlanie zakrętów – automatycznie dostosowujące pole oświetlenia do kąta pochylenia motocykla, co poprawia bezpieczeństwo i zapewnia kierowcy komfortową widoczność. Tempomat i podgrzewane manetki są wyposażeniem standardowym. 6,5-calowy ekran dotykowy TFT z kolorowym wyświetlaczem wielofunkcyjnym (MID) oferuje głęboką interakcję z systemami zainstalowanymi w motocyklu, a także kontrolę nad Apple CarPlay®, Android Auto® i łączność Bluetooth.

Model 25YM CRF1100L Africa Twin Adventure Sports będzie dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych, z wyrazistą nową grafiką, przy czym Pearl Glare White (Tricolour) jest hołdem dla kultowej trójkolorowej kolorystyki XRV750 Africa Twin.

NOWOŚĆ

Matt Iridium Grey Metallic

Pearl Glare White (Tricolour)


Podwozie

▪ Elektroniczna regulacja jazdy Showa (Showa EERA™) jako standardowy element wyposażenia

▪ Nowe 19-calowe przednie koło z oponą 110/80-19 zapewniające lepszą sterowność na twardych drogach

▪ Lekka rama z przykręcaną aluminiową ramą pomocniczą oraz sztywny, lekki wahacz oparty na rozwiązaniu znanym z modelu CRF450R, poprawiające przyczepność i kontrolę nad pojazdem

▪ Sześcioosiowy moduł pomiarowy IMU Bosch; System ABS z funkcją pokonywania zakrętów umożliwiający pewne hamowanie, z ustawieniami do jazdy w terenie

Zawieszenie Showa Electronically Equipped Ride Adjustment (Showa EERA™ ) było wyposażeniem opcjonalnym dla poprzedniego modelu CRF1100L Africa Twin Adventure Sports. W modelu na rok 2024 jest oferowane w standardzie.

System ten automatycznie dobiera optymalną siłę tłumienia wraz ze wzrostem prędkości ruchu zawieszenia. Dostosowuje stopień tłumienia w oparciu o informacje z trzech źródeł: prędkości motocykla (z modułu ECU), pozycji i ułożenia motocykla (z bezwładnościowego modułu pomiaru IMU) oraz zachowania widelca (z czujnika skoku). Jednostka sterująca dostosowuje charakterystykę zawieszenia w ciągu zaledwie 15 milisekund (0,015 sekundy) od uzyskania kalkulacji.

Dzięki elastyczności systemu, regulację tłumienia można zaprogramować tak, by dobierać charakterystykę zawieszenia do zmieniającej się prędkości pojazdu, umożliwiając na przykład mocniejsze tłumienie przy wyższych prędkościach. Ponadto może ona adaptować się do określonych okoliczności, jak "przygotowanie" zawieszenia motocykla do lądowania po skoku lub zmniejszenie "nurkowania" podczas gwałtownego hamowania.

Aktualizacja modelu na rok 2024 wprowadziła możliwość regulacji napięcia wstępnego tylnego amortyzatora w czterech trybach: kierowca, kierowca z bagażem, kierowca z pasażerem oraz kierowca z pasażerem i bagażem, podczas jazdy. Jest to możliwe przy użyciu jednego przycisku.

Mówiąc wprost, zawieszenie Showa EERA™ sprawia, że kierowca jednym dotknięciem ekranu może wybrać komfort jazdy przy niskich prędkościach, stabilność podczas szybkiej jazdy, sportowe osiągi na asfalcie czy dobrą responsywność w terenie.

Dostępnych jest pięć trybów pracy zawieszenia:

MID oznacza charakterystykę pośrednią między twardym i miękkim zawieszeniem, co ułatwia prowadzenie w szerokim zakresie sytuacji. Tryb ten jest automatycznie wybierany podczas jazdy miejskiej.

HARD to stabilność, responsywność i najmocniejsze tłumienie podczas jazdy z pasażerem i z pełnym obciążeniem. Jest automatycznie wybierany w trybie jazdy Tour.

SOFT oferuje komfortową, bezpieczną jazdę na kiepskich drogach przy najniższej sile tłumienia. Jest on automatycznie wybierany w trybie jazdy Gravel (szuter).

OFF-ROAD zapewnia optymalne osiągi w terenie, stopniowo zwiększa siłę tłumienia przedniego widelca wraz ze wzrostem prędkości ruchu zawieszenia i wykorzystuje wyższe siły tłumienia tylnego amortyzatora. Jest automatycznie wybierany w trybie jazdy terenowej.

Opisane powyżej ustawienia zawieszenia są wybierane automatycznie w zależności od trybu jazdy, natomiast w trybie jazdy USER kierowca ma do dyspozycji precyzyjną 24-stopniową regulację napięcie wstępnego sprężyny, z przodu i z tyłu.

Nowa 19-calowa przednia felga z oponą 110/80-19 (zmiana w stosunku do poprzednio montowanej 90/90-21) i opona tylna w rozmiarze 150/70-18, co poprawia przyczepność z przodu, komfort i stabilność zarówno w sportowej jeździe solo, jak i turystyce dwuosobowej. Skok,przedniego/tylnego zawieszenia został zmniejszony do 210mm/200 mm (z 230 mm/220 mm), co pozwoliło dostosować parametry jego działania do zwiększonej dynamiki prowadzenia zmienionego rozmiaru przedniego koła i opony. Redukcja skoku wpływa na obniżenie środka ciężkości i poprawia zarówno zwrotność przy niskich prędkościach, jak i dostęp stóp kierowcy do nawierzchni.

Konstrukcja stalowej, częściowo podwójnej ramy kołyskowej służy zwiększeniu zdolności do jazdy w terenie, jednocześnie wzmacniając wszechstronne właściwości jezdne na asfalcie. Sztywność wokół główki ramy została zoptymalizowana, aby poprawić wyczucie przyczepności przedniego koła. Główne belki są cienkie i proste, wyeliminowano też przednią poprzeczkę ramy. Przykręcana aluminiowa rama pomocnicza zmniejsza ogólną masę.

Prześwit wynosi 220 mm (30 mm mniej niż CRF1100L Africa Twin), rozstaw osi 1550 mm, kąt pochylenia główki ramy, to 27,5°, wyprzedzenie wynosi 106 mm. (wcześniej 1574 mm/27,5°/113 mm). Masa motocykla z płynami wynosi 243 kg (253 kg dla wersji DCT)

Lekki aluminiowy wahacz, oparty na projekcie wahacza stosowanego w wyczynowym modelu CRF450R, zapewnia maksymalną przyczepność tylnego koła i precyzyjniejsze wyczucie kontaktu koła z nawierzchnią. Wewnętrzne powierzchnie punktów obrotu wahaczy wykonano ze stali o wysokiej wytrzymałości (600 MPa), a łącząca je górna rura poprzeczna służy jako górne mocowanie amortyzatora za pośrednictwem przegubu kulowego, co wpłynęło na poprawę trakcji tylnego koła.

Wśród najważniejszych elementów, które miały doprowadzić do uzyskania jeszcze lepszych parametrów terenowych i drogowych, jest sześcioosiowa inercyjna jednostka pomiarowa Bosch MM7.10, umieszczona centralnie w motocyklu. Urządzenie to mierzy w czasie rzeczywistym kąty przechyłu bocznego, pochylenia przód-tył, kąt obrotu (znoszenia) oraz prędkość ich zmian. Wspomaga ono kontrolę trakcji tylnego koła poprzez systemy TBW i HSTC oraz unoszenia przedniego koła poprzez Wheelie Control. Jest również integralną cechą funkcjonowania zawieszenia EERATM.

System ABS z funkcją pokonywania zakrętów (który w modelu na rok 2024 ma zmienioną konfigurację, dopasowaną do nowego przedniego koła i nastawów zawieszenia) jest również zarządzany przez moduł IMU, mierzący kąt pochylenia oraz opóźnienie (z pomocą czujników prędkości koła przedniego i tylnego), uwzględnia też uślizg przedniego i tylnego koła, by precyzyjnie zarządzać ciśnieniem hamowania. Jeśli system wykryje nagłe podniesienie tylnego koła, precyzyjnie kontroluje siłę hamowania, aby zachować stabilność.

Dostępne jest ustawienie terenowe ABS, a układ dla osi tylnej może zostać całkowicie wyłączony przed jazdą w terenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Z przodu, kompaktowe, mocowane promieniowo, dwuczęściowe, czterotłokowe zaciski hamulcowe uzbrojone w spiekane klocki, współpracują z podwójnymi pływającymi tarczami typu “wavy” o średnicy 310 mm. Tylna tarcza typu “wavy” o średnicy 256 mm ma specjalne otwory i kształt, zapewniający optymalną kontrolę nad tylnym kołem.

Na 19-calowe przednie i 18-calowe tylne felgi szprychowe (ze stali nierdzewnej)  założone zostały opony 110/80R19M/C 59V i 150/70-R18M/C 70H – obecnie bezdętkowe, co pozwala na łatwiejsze naprawy bez konieczności zdejmowania koła. Zapewniają one większą przyczepność przedniej osi, lepsze reakcje i informacje zwrotne od kierowcy, a także komfort przy dużej prędkości i zwiększoną stabilność podczas hamowania. Bridgestone Battlax Adventure A41 są zatwierdzone jako opony oryginalne OEM. Opony z blokowym bieżnikiem(Michelin Anakee Wild 110/80R19M/C 59R TL i 150/70 18M/C 70R TL) zostały również dopuszczone do montażu.

Silnik 

▪ Dwucylindrowy silnik o pojemności 1084 cm3 z maksymalnym momentem obrotowym 112 Nm (wyższy o 7% ), większą mocą i momentem obrotowym w zakresie niskich i średnich prędkości obrotowych

▪ Stopień sprężania zwiększony do 10,5:1 oraz nowe parametry ECU, rozrządu zaworów, układu dolotowego i wydechowego

▪ 8-zaworowa głowica Unicam, półsucha miska olejowa i sprzęgło antyhoppingowe

Dzięki udoskonaleniom modelu 2024 skoncentrowano się na zwiększeniu momentu obrotowego w najczęściej używanym zakresie niskich, średnich i górnych obrotów. 8-zaworowy dwucylindrowy rzędowy silnik o pojemności skokowej 1084 cm3 osiąga moc maksymalną 102 KM (75kW) przy 7500 obr/min, natomiast moment obrotowy wzrasta do 112 Nm przy 5500 obr./min (ze 105 Nm przy 6250 obr./min). Średnica cylindra i skok tłoka, to 92 mm i 81,5 mm; stopień sprężania wynosi 10,5:1.

Kanały wlotowe do airboxa mają średnicę od 29 do 35 mm, dzięki czemu pozwalają na lepszy przepływ powietrza, natomiast dwa wewnętrzne kanały doprowadzające powietrze z airboxa wydłużono o dodatkowe 65 mm. Korpus przepustnicy ma średnicę 46 mm, a rozstaw cylindrów i ich średnice dobrano tak, by stworzyć gładki profil wlotu powietrza. Ustawienia elektronicznego modułu silnika ECU są nowe, kąt pochylenia wtryskiwacza pozwala na dostarczanie strumienia paliwa z powietrzem bezpośrednio do komór spalania wyposażonych w dwie świece zapłonowe.

Układ rozrządu Hondy SOHC Unicam jest charakterystyczny dla modelu CRF450R w specyfikacji do wyścigów motocrossowych, a nisko osadzony wałek rozrządu przyczynia się do zwartej budowy głowicy cylindrów i całego zespołu silnikowego. Zawory wlotowe mają średnicę 10,1 mm, zawory wylotowe – 9,3 mm. Synchronizacja pracy zaworów została zmieniona, aby dostosować fazy do nowej charakterystyki silnika. Aluminiowe tuleje cylindrowe służą redukcji masy, przesunięcie czopów korbowodowych o 270° i wynikające z tego nierównomierne odstępy między kolejnymi zapłonami paliwa nadają silnikowi pożądany, charakterystyczny "puls" i charakter pracy.

Skrzynię korbową podzielono poziomo, pompę wodną umieszczono w obudowie sprzęgła, a termostat zintegrowano z głowicą cylindrów. Wersje manualna i DCT silnika mają wspólne skrzynie korbowe, z niewielkimi różnicami zewnętrznymi, pompa wody i pompa oleju napędzane są przez wałki wyrównoważające silnika.

Miska olejowa ma półsuchą konstrukcję ze zbiornikiem oleju w dolnej części skrzyni korbowej. Umożliwia to obniżenie głębokości miski, ograniczając wysokość silnika. Pompa zasilana ciśnieniowo znajduje się w zbiorniku, z którego dostarcza olej, nie ma więc potrzeby stosowania ciśnieniowego kanału zasilającego. Siły bezwładności drugiego rzędu są neutralizowane wzajemnie ruchem posuwisto-zwrotnym tłoków, podczas gdy siły bezwładności pierwszego rzędu są redukowane przez zastosowanie dwóch wałków wyrównoważających.

Wykonane z aluminium: zabierak i tarcza dociskowa sprzęgła, wykorzystują krzywki „wspomagające”, aby ułatwić zmianę biegu na wyższy oraz krzywki „poślizgowe”, używane przy hamowaniu silnikiem i przy redukcji biegów. Sześciobiegowa przekładnia manualna korzysta z krzywkowego mechanizmu zmiany biegów o konstrukcji analogicznej, jak w modelu CRF450R, co zapewnia łatwość zmiany przełożeń.

Tłumik wydechowy, również zmodernizowany w modelu 2024, ze zwiększoną średnicą dolnej rury i zmienioną konstrukcją wewnętrzną, zapewnia lepszą wydajność silnika w niskim i średnim zakresie obrotów, a także przyjemny „puls” wydechu przy niższych obrotach i bardziej „basowy” dźwięk przy wysokich obrotach.


Systemy elektroniczne zarządzające podwoziem i silnikiem

▪ Bardziej precyzyjnie działanie systemu HSTC w czasie jazdy terenowej dzięki sygnałom z modułu IMU

▪ System kontroli unoszenia przedniego koła z 3 poziomami czułości, zasilany sygnałami z modułu IMU

▪ Cztery tryby jazdy: URBAN (miasto), TOUR (turystyka), GRAVEL (szuter) i OFF-ROAD (teren)

▪ Dwa tryby USER (użytkownik) pozwalające na pełną indywidualizację ustawień

Elektroniczne sterowanie przepustnicy (TBW) wraz z sześcioosiowym bezwładnościowym modułem pomiarowym (IMU)* są fundamentem wszystkich elektronicznych systemów motocykla. Układ elektroniczny – zmodernizowany dla modelu na rok 2024 – oferuje 4 poziomy mocy i 3 poziomy hamowania silnikiem. Nadal występuje siedem poziomów czułości systemu regulacji momentu obrotowego (HSTC), ale zakres interwencji zoptymalizowano i dostosowano do pracy z danymi wejściowymi, przekazywanymi w czasie rzeczywistym przez IMU (kąty znoszenia, pochylenia i prędkości ich zmian). Czułość poziomów interwencji jest zoptymalizowana, aby umożliwić kierowcy bardziej precyzyjny wybór stopnia uślizgu tylnej opony podczas jazdy w terenie. System HSTC można też całkowicie wyłączyć.

Kolejnym systemem jest kontrola unoszenia przedniego koła Wheelie Control. Dzięki IMU mierzącemu kąty i prędkości ich zmian oraz kontroli momentu obrotowego silnika za pomocą TBW, kierowca może wybierać pomiędzy 3 poziomami wejściowymi systemu Wheelie Control. Poziom 1 pozwala na zamierzone unoszenie koła, ale tłumi każdy jego nagły ruch. Poziom 3 całkowicie blokuje podniesienie przedniego koła, a poziom 2 oferuje działanie pośrednie między poziomami 1 i 3. Podobnie jak HSTC, kontrolę unoszenia przedniego koła można całkowicie wyłączyć.

Wprowadzono cztery domyślne ustawienia trybów jazdy: TOUR, URBAN, GRAVEL i OFF-ROAD, które obejmują większość warunków jazdy i sytuacji drogowych oraz dwa konfigurowalne ustawienia użytkownika USER. Nawet w domyślnych trybach jazdy można zmienić niektóre parametry: w systemie HSTC – między poziomami 1-7 (plus wyłączenie), w Wheelie Control – między poziomami 1-3 (plus wyłączenie) i w przekładni DCT, w trybie S, schemat zmiany biegów – między poziomami 1-3.

Tryb TOUR wykorzystuje najwyższy poziom mocy (1) do jazdy turystycznej z pasażerem i bagażami oraz hamowanie silnikiem w średnim zakresie (2), z aktywnym systemem Cornering ABS dla jazdy drogowej.

Tryb URBAN dobrze sprawuje się w szerokim zakresie warunków jazdy i wykorzystuje moc na średnim poziomie (2), hamowanie silnikiem w średnim zakresie (2), z aktywnym systemem Cornering ABS dla jazdy drogowej.

Tryb GRAVEL najbardziej łagodzi moc silnika (4) i hamowanie silnikiem (3). Cornering ABS jest aktywny, kiedy pracuje w trybie terenowym, a działania ABS na tylne koło nie można wyłączyć.

Tryb OFF-ROAD wykorzystuje nieco więcej mocy silnika (3) i maksymalnie łagodzi hamowanie silnikiem (3). Cornering ABS jest aktywny kiedy pracuje w trybie terenowym, ale możliwe jest wyłączenie działania ABS na tylne koło.

Tryby USER 1 i 2 dają kierowcy możliwość zestawienia dwóch różnych, spersonalizowanych ustawień, z wyborem poziomu mocy silnika 1-4, poziomu intensywności hamowania silnikiem 1-3, do tego wybór czułości HSTC, Wheelie Control, ABS (tryb drogowy/tryb terenowy). Tryb USER 1 na początku oferuje poziom 2 mocy silnika i poziom 2 hamowania silnikiem, tryb USER 2 fabrycznie ustawiony jest na poziom 4 mocy silnika i poziom 3 hamowania silnikiem.

Charakterystyka dostarczania mocy pozostaje spójna we wszystkich trybach jazdy, zapewniając niższe poziomy mocy, w zależności od trybu mocy, w ten sam sposób.

Przy niskich prędkościach dostarczanie mocy na 1. i 2. biegu jest takie samo we wszystkich trybach mocy, co zapewnia optymalną kontrolę i pewność kierowcy.


Tabela trybów jazdy

Tryby jazdy Moc Hamowanie silnikiem ABS Przełącznik G HSTC Wheelie Control
TOUR 1 2 Szosa Nie aktywne Można dostosowaćń do preferencji kierowcy Można dostosowaćń do preferencji kierowcy
URBAN 2 2 0-7 0-3
GRAVEL 4 3 Teren
OFF-ROAD 3 3 Aktywna
USER 1 & 2 04-sty 03-sty Jeden z dwóch Jeden z dwóch

Przekładnia dwusprzęgłowa DCT

▪ „Łatwy i bezpośredni” system z błyskawiczną, płynną zmianą biegów, zarówno w trybie manualnym (MT), jak i w trybach automatycznych D oraz S

▪ Nowa charakterystyka zapewniająca płynniejsze, bardziej naturalne odczucia podczas ruszania z miejsca i przy niskiej prędkości

▪ Tryb pracy S (z 3 poziomami działania) pozwalający na zmiany biegów w górę i w dół przy wyższych obrotach niż tryb D, co sprzyjając bardzo dynamicznej jeździe

▪ Przełącznik G zapewnia lepsze wyczucie przyczepności w terenie

▪ Czujnik kątowy, pozwalający dostosować mapę zmiany przełożeń do nachylenia drogi

▪ Moduł IMU pozwala na dalszą modyfikację momentów zmiany biegów, wykrywając pokonywanie zakrętów

Honda sprzedała ponad 251 000 motocykli wyposażonych w DCT w całej Europie od czasu, gdy system ten po raz pierwszy pojawił się jako opcja w modelu VFR1200F w 2009 roku. O akceptacji rynku dla tej przekładni świadczy fakt, że aż 61% sprzedaży modelu CRF1100L Africa Twin Adventure Sports w 2023 roku stanowiła wersja z DCT.

Dzięki aktualizacji w modelu CRF1100L Africa Twin Adventure Sports na rok 2024, skrzynia DCT została dostrojona z myślą o uzyskaniu bardziej naturalnego, delikatnego wyczucia sprzęgła przy ruszaniu z miejsca oraz przy niskich prędkościach. Zostało to osiągnięte poprzez ulepszenie sterowania hydraulicznego, dzięki czemu reakcja sprzęgła jest bardziej płynna w każdym z trybów. Model 2024 skorzystał również ze zaktualizowanych harmonogramów zmiany biegów, aby dopasować je do zwiększonej wydajności silnika.

System został dostrojony tak, aby wykorzystywać podwyższony moment obrotowy silnika i wcześniej redukować bieg. Oprogramowanie przekładni DCT wykorzystuje również wykrywanie zakrętów. Gdy IMU rozpoznaje, że motocykl pochyla się na zakręcie, system subtelnie modyfikuje program zmiany biegów, aby uzyskać maksymalną naturalność zmiany przełożeń. Ta funkcja również została ulepszona w modelu na rok 2024.

DCT zapewnia stałą, błyskawiczną, płynną zmianę biegów i korzystanie z tej przekładni bardzo szybko staje się dla kierowcy zupełnie naturalne i oczywiste. Zastosowano w niej dwa sprzęgła: jedno dla rozruchu oraz 1, 3 i 5 biegu, drugie dla 2, 4 i 6 biegu, przy czym wałek główny jednego ze sprzęgieł jest umieszczony wewnątrz drugiego, co zapewnia bardzo zwartą budowę przekładni.

Oba sprzęgła są niezależnie sterowane przez własne obwody elektrohydrauliczne. Gdy nastąpi zmiana biegów, system wstępnie wybierze następne docelowe przełożenie, używając sprzęgła, które nie jest obecnie załączone. Pierwsze sprzęgło jest następnie elektronicznie rozłączane, a jednocześnie włącza się drugie sprzęgło.

Rezultatem jest powtarzalna, szybka i bezproblemowa zmiana biegów. Ponadto, gdy sprzęgła przenoszą napęd z jednego biegu na drugi z minimalną przerwą w przekazywaniu momentu obrotowego z silnika na tylne koło, każdej zmianie biegów towarzyszy tylko minimalne szarpnięcie i zakołysanie motocykla, co sprawia, że odczucie towarzyszące zmianie jest bezpośrednie, a sama zmiana jest bardzo wygładzona.

Dodatkowe korzyści to większa trwałość (ponieważ nie można uszkodzić przekładni, źle zmieniając biegi), wyeliminowanie możliwości „zduszenia” silnika, obniżenie stresu w czasie jazdy miejskiej i zmniejszenie zmęczenia kierowcy. DCT pozwala też kierowcy bardziej skupić się na torze jazdy, pokonywaniu zakrętów i punktach hamowania.

Dostępne są trzy tryby pracy przekładni. Tryb MT zapewnia pełną manualną kontrolę, umożliwiając kierowcy ręczną zmianę biegów za pomocą przycisków sterujących umieszczonych na kierownicy. Tryb automatyczny D jest idealny do jazdy po mieście i na autostradzie, gdyż zapewnia największą oszczędność paliwa. Tryb automatyczny S oferuje trzy poziomy bardziej sportowej jazdy, jako że elektroniczny moduł sterujący pracą przekładni pozwala na zwiększenie obrotów silnika nieco wyżej przed zmianą biegu. W tym trybie przekładnia wcześniej redukuje biegi, zapewniając skuteczniejsze hamowanie silnikiem.

W trybach D lub S, przekładnia DCT oferuje możliwość natychmiastowej, ręcznej interwencji, jeśli kierowca uzna to za potrzebne. Wystarczy wtedy dokonać zmiany biegu w górę lub w dół za pomocą przycisków umieszczonych po lewej stronie kierownicy.  Po takiej interwencji, po określonym czasie, DCT bezproblemowo powraca do trybu automatycznego i wznawia zmienianie biegów w zależności od położenia przepustnicy, prędkości pojazdu i załączonego biegu.

Przekładnia DCT zastosowana w CRF1100L Africa Twin  Adventure Sports ES jest również w pełni przygotowana do pracy w trudnych warunkach terenowych, o czym świadczy dodatkowy przełącznik G, dostępny na ekranie dotykowym TFT. Włączenie opcji G podczas jazdy w jakimkolwiek trybie pracy DCT poprawia wyczucie przyczepności oraz kontrolę nad motocyklem poprzez redukcję poślizgu sprzęgieł przy zmianie biegów.

Kolejną funkcją przekładni DTC jest pomiar kąta nachylenia drogi, do którego dostosowywana jest mapa zmiany przełożeń, co zapewnia optymalne obroty zmiany biegów przy podjeżdżaniu na wzniesienie i ułatwia utrzymanie pełnej kontroli nad motocyklem.


Wyposażenie i stylistyka

▪ Nowa, bardziej muskularna górna owiewka, zapewniająca większą ochronę przed wiatrem

▪ Kompaktowa szyba z regulacją wysokości

▪ Zbiornik paliwa o pojemności 24,8 l, aluminiowe wstawki, tylny bagażnik i osłona podsilnikowa

▪ Światła do jazdy dziennej (DRL) i światła doświetlające zakręty

▪ Tempomat, podgrzewane manetki i gniazdko elektryczne ACC

▪ 6,5-calowy ekran dotykowy TFT jako monitor informacyjny (MID)

▪ Apple CarPlay® i Android Auto® umożliwiające obsługę smartfona poprzez ekran MID

Zaprojektowany z myślą o długich trasach, model Africa Twin Adventure Sports ma powiększoną przednią owiewkę w drapieżnym stylu, która jednocześnie poprawia ochronę przed warunkami atmosferycznymi i aerodynamikę pojazdu. Szyba z 5-stopniową regulacją wysokości umożliwia dobrą widoczność, jednocześnie zapewniając skuteczną osłonę.

Nowe siedzenie wykorzystuje poduszkę z pianki uretanowej o grubości powiększonej o 15 mm i o zoptymalizowanej gęstości pianki, aby zredukować zmęczenie podczas jazdy na długich dystansach. Regulacja na wysokość 835 mm lub 855 mm nie wymaga użycia narzędzi. Jako dodatkowe akcesorium dostępne jest również niskie siedzenie, które obniża wysokość siedziska do 795/815 mm.

Zbiornik paliwa o pojemności 24,8 l, przy zużyciu paliwa w cyklu WMTC, wynoszącym 4,9 l/100 km, oferuje potencjalny zasięg, przekraczający 500 km. Duża osłona podsilnikowa i aluminiowy tylny bagażnik są elementami specyfikacji standardowej.

Podwójne reflektory LED, umieszczone wysoko i wyposażone w światła do jazdy dziennej (DRL), automatycznie dostosowują się do jasności otoczenia i zapewniają dobrze widoczne światło w każdych warunkach. Celem zwiększenia bezpieczeństwa jazdy, motocykl wyposażono w trzystopniowe doświetlanie zakrętów, które zależnie od prędkości i kąta pochylenia motocykla (kontrolowanego przez IMU) służy do automatycznego wyboru doświetlanego pola pokonywanych zakrętów. Duże osłony dłoni są wyposażeniem standardowym.

Pełnokolorowy, 6,5-calowy ekran dotykowy TFT (MID) zapewnia kierowcy wygodną kontrolę, włącznie z wyborem trybu jazdy, dostępnym w lewym górnym rogu ekranu. MID można również skonfigurować tak, by wyświetlał różne poziomy informacji, dotyczące wybranego trybu jazdy. Ekran jest łatwy w użyciu, nawet w rękawiczkach.

Ekran MID obsługuje Apple CarPlay® i Android Auto®, umożliwiając obsługę smartfona za pośrednictwem ekranu dotykowego. Można również korzystać z aplikacji nawigacyjnych, a za pomocą zestawu słuchawkowego Bluetooth, umieszczonego w kasku, można nawiązywać i odbierać połączenia. Smartfon można podłączyć do portu ładowania USB, znajdującego się po prawej stronie ekranu MID. Opcjonalnie dostępna jest bezprzewodowa łączność Bluetooth z obsługą głosową, można również korzystać z przełącznika umieszczonego po lewej stronie kierownicy.

Przednie i tylne kierunkowskazy mają funkcję sygnału awaryjnego hamowania (ESS). Podczas nagłego hamowania z prędkości powyżej 50 km/h światła awaryjne migają, aby ostrzec innych użytkowników drogi o gwałtownym spadku prędkości. Światła awaryjne po nagłym hamowaniu są wyłączane bez korzystania z prostego timera, a zamiast tego, system porównuje różnicę prędkości kół przedniego oraz tylnego i oblicza kiedy należy wyłączyć światła awaryjne, w zależności od sytuacji. Funkcję automatycznego anulowania SSD można dezaktywować, a tempomat jest wyposażeniem standardowym, co ułatwi dalekie podróże po autostradzie.

Nowy, zaawansowany, lekki i kompaktowy akumulator litowo-jonowy, będący obecnie na wyposażeniu standardowym, przyczynia się do centralizacji masy motocykla.

Akcesoria

▪ Szeroka gama oryginalnych akcesoriów Hondy gotowych do montażu, od naklejek na zbiornik po kompletne zestawy sakw i kufra górnego, idealnie pasujących do Africa Twin.

▪ Pakiety Rally, Adventure, Urban i Travel ułatwiające personalizację

▪ Pełna kompatybilność linii produktów z gamą modelu

W przypadku motocykla takiego jak Africa Twin Adventure Sports, który ma do pokonania wiele kilometrów zarówno w terenie, jak i poza nim, akcesoria mają dla właściciela naprawdę duże znaczenie. Asortyment Hondy powiększa się z roku na rok, a każda część, bez względu na rozmiar, jest projektowana przez inżynierów działu badawczo-rozwojowego w Japonii i produkowana w centrach Hondy na całym świecie, zgodnie z najwyższymi standardami.

Każdy z łatwością dostosuje swoją Africę Twin do swoich potrzeb dzięki przemyślanym pakietom akcesoriów. Zestawy oparte na czterech różnych profilach zastosowań, umożliwiają, dzięki pełnej kompatybilności, niezliczone warianty personalizacji z wykorzystaniem kompletnych pakietów i pojedynczych elementów, dzięki czemu każdy właściciel może zbudować motocykl Africa Twin idealnie dopasowany do swoich potrzeb.

Pakiet Rally

Zaprojektowany, aby zwiększyć odporność i sprawność terenową. Zestaw zawiera szerokie podnóżki Rally zapewniające lepsze podparcie i kontrolę nad maszyną oraz osłony silnika/kratę osłony chłodnicy, chroniące przed uszkodzeniami. W przypadku modelu Africa Twin z manualną skrzynią biegów w zestawie otrzymujemy Quickshifter, natomiast wersja z DCT zyskuje dźwignię umożliwiającą zmianę biegów za pomocą stopy. Komplet naklejek na koła dodaje niepowtarzalny akcent kolorystyczny uzupełniający ogólny wygląd.

Pakiet Adventure

Gotowy na długą drogę. Nowe boczne orurowanie ochronne wykonane jest ze stali nierdzewnej o grubości 25 mm i pokryte elektrolitycznie powłoką odporną na korozję i łatwą w czyszczeniu. Zestaw zawiera również podwójne światła przeciwmgielne umieszczone wyżej, w bardziej drapieżnej konfiguracji niż w poprzednich modelach. Torba na zbiornik o pojemności 4,5 l oferuje elastyczny i poręczny sposób na przechowywanie ekwipunku, a nowe boczne naklejki na zbiornik chronią lakier przed otarciami i zwiększają pewność kontaktu kolan z maszyną podczas jazdy w terenie.

Pakiet Urban

Dostępny w dwóch wariantach – plastikowym lub aluminiowym. W wersji plastikowej przeprojektowany wzór w paski uzupełnia 58-litrowy kufer górny (mieszczący 2 pełnowymiarowe kaski, dostarczany z mocowaniem bagażnika, oparciem dla pasażera i torbą wewnętrzną). Aluminiowy kufer górny o pojemności 42 l jest wyposażony we własne mocowanie i torbę wewnętrzną. Dodatkowa podpórka centralna upraszcza serwisowanie tylnego koła/łańcucha.

Pakiert Travel

Podobnie jak Pakiet Urban, również Pakiert Travel jest dostępny w dwóch wariantach – plastikowym lub aluminiowym. Plastikowe sakwy o pojemności 40 l (lewa) i 30 l (prawa) – z nowo zaprojektowanymi paskami – są wyposażone w torby wewnętrzne w jednym rozmiarze. Aluminiowe kufry boczne o pojemności 37 l (lewa) i 33 l (prawa) są dostarczane w komplecie z elementami montażowymi i torbami wewnętrznymi dopasowanymi rozmiarami. Wygodne podnóżki pasażera stanowią dopełnienie całości pakietu.

Opcjonalne siedzenia

Dla modelu CRF1100L Africa Twin Adventure Sports na rok 2024 przewidziano opcjonalne niskie siedzenie, które obniża wysokość siedziska do 795/815 mm.

Ofertę uzupełniają: 38-litrowy kufer górny, czarne, boczne gumowe naklejki na zbiornik i nasuwany na oryginalną rurę wydechową tłumik SC-Project, dostępny w 2 wersjach kolorystycznych – Titanium Silver i Matt Black.

Dane techniczne

SILNIK

Typ

Chłodzony cieczą, 4-suwowy, 8-zaworowy, rzędowy, 2-cylindrowy OHC, z wykorbieniami co 270° i z rozrządem Unicam

Pojemność skokowa

1084 cm3

Średnica cylindra i skok tłoka

92 mm x 81,5 mm

Stopień sprężania

10.5:1

Dopuszczalne Maksymalna

75 kW przy 7 500 obr/min

Dopuszczalne Moment obrotowy

112 Nm przy 5500 obr./min

Poziom hałasu

MT: Lurban 75,0 dB, Lwot 80,5 dB

DCT: Lurban 75,4 dB, Lwot 80,4 dB

Pojemność układu smarowania

MT: 4,8 l

DCT: 5,2 l

SYSTEM PALIWOWY

Zasilanie

Elektroniczny wtrysk PGM-FI

Zbiornik paliwa

24,8 l

Emisja CO2

114 g/km

Zużycie paliwa

SKRZYNIA MANUALNA: 20,5 km/l [4,9 l/100km]

DCT: 20,5 km/l [4,9 l/100km]

INSTALACJA ELEKTRYCZNA

Pojemność akumulatora

Akumulator litowo-jonowy 12 V-6 Ah

UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU

Typ sprzęgła

MT: Mokre wielotarczowe ze sprężynami walcowymi, krzywkowe wspomaganie i antyhopping

DCT: 2 mokre sprzęgła wielotarczowe ze sprężynami walcowymi

Typ skrzyni biegów

6-biegowa manualna (6-biegowa DCT)

Przełożenie główne

Łańcuch z uszczelnieniem O-ring

RAMA

Typ

Częściowo podwójna, kołyskowa

PODWOZIE

Wymiary (dł. x szer. x wys.)

2305 mm x 960 mm x 1475 mm

Rozstaw osi

1550 mm

Kąt pochylenia główki ramy

27,5°

Wyprzedzenie

106 mm

Wysokość siedziska

835/855 mm (opcjonalne niskiego siedzenie 795 mm)

Prześwit

220 mm

Masa własna

MT: 243 kg

DCT: 253 kg

Promień skrętu

2,6 m

ZAWIESZENIE

Przednie

Widelec teleskopowy SHOWA o średnicy wewnętrznej 45 mm i elektroniczna jednostka sterująca (SHOWA EERATM) z regulacją tłumienia dobicia i odbicia, skok 210 mm

 

Tył

Jednoczęściowy odlewany aluminiowy wahacz, układ Pro-Link z amortyzatorem gazowym Showa, hydrauliczna zdalna regulacja napięcia wstępnego i elektroniczna kontrola tłumienie odbicia i dobicia (SHOWA EERATM), skok koła 200 mm.

KOŁA

Przednie

19M/C x MT2.50 stalowe szprychy, aluminiowa obręcz

Tył

18M/C x MT4.00 stalowe szprychy, aluminiowa obręcz

Opona przednia

110/80-R19M/C 59V (bezdętkowa) Bridgestone Battlax Adventure A41 

Opona tylna

150/70-R18M/C 70H (bezdętkowa) Bridgestone Battlax Adventure A41

HAMULCE

Układ ABS

2-kanałowy współpracujący z IMU

Wybór trybu pracy ABS z ustawieniami drogowym i terenowym

Przednie

Podwójne pływające faliste tarcze hamulcowe 310 mm z aluminiową piastą, promieniowo mocowane 4-tłoczkowe zaciski i klocki ze spieku metalu

Tył

Tarcza hamulcowa 256 mm typu „wave” z 2-tłoczkowym zaciskiem i klocki ze spieku metalu. Dwukanałowy ABS z możliwością wyłączenia ingerencji w hamowanie tylnego koła

ZESPÓŁ WSKAŹNIKÓW I UKŁAD ELEKTRYCZNY

Zespół wskaźników

Wyświetlacz LCD, TFT 6,5 calowy multiinformacyjny ekran dotykowy

Reflektor

LED

Światła tylne

LED

Łączność

Bluetooth i Apple CarPlay®/Android Auto® (przewodowy)

USB

Tak

Gniazdo zasilania 12V

Tak

Automatyczny wyłącznik kierunkowskazów

Tak

Quickshifter

Opcjonalnie (tylko skrzynia manualna)

System zabezpieczeń

Immobilizer

Tempomat

Tak

Doświetlanie zakrętów

Tak

Dodatkowe wyposażenie

System ostrzegania o nagłym hamowaniu (ESS), 6-osiowy IMU, system kontroli momentu obrotowego (HSTC) i kontroli unoszenia przedniego koła

źródło: Honda Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Honda

Turecki „Bunker Imprint” ogłoszony zwycięzcą konkursu Honda Customs 2024
Turecki „Bunker Imprint” ogłoszony zwycięzcą konkursu Honda Customs 2024

HONDA wyjątkowy motocykl „Bunker Imprint” CL250, przygotowany przez turecką firmę Bunker Custom Cycles, został ogłoszony zwycięzcą konkursu Honda Customs 2024.

Mitsubishi Motors prezentuje nowy model Mitsubishi Outlander PHEV przed europejską premierą
Mitsubishi Motors prezentuje nowy model Mitsubishi Outlander PHEV przed europejską premierą

Mitsubishi Mitsubishi Motors wprowadza kolejną generację sprawdzonego hybrydowego układu napędowego typu Plug-in (PHEV) napędzającego wszystkie koła.

Kove 450Rally zwycięża w EnduroRally24
Kove 450Rally zwycięża w EnduroRally24

KOVE Pierwsze koty za płoty  - pierwszy udział Kove w zawodach na polskiej ziemii i od razu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej!

Najnowsze oferty

Honda CMX 1100 Rebel ABS Nowy
  • Model: CMX
  • Przebieg: 5 km
  • Napęd: Łańcuch
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2024
Honda EM1 e - skuter elektryczny, PROMOCJA
  • Model: EM1
  • Przebieg: 2 km
  • Napęd: Pas napędowy
  • Rodzaj paliwa: Elektryczny
  • Rok produkcji: 2023
Honda Z 125 Monkey, Nowy
  • Model: Z
  • Przebieg: 5 km
  • Napęd: Łańcuch
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2023

Odwiedź nasze salony