HONDA CBR650R 2024

Całkowicie obudowany model CBR650F wprowadzono do oferty w 2014 roku wraz z bezowiewkowym modelem CB650F, co zapewniło Hondzie bardzo przyzwoity udział w rynku czterocylindrowych motocykli wagi średniej, szczególnie wśród najbardziej sportowo zorientowanych motocykli sportowo‑turystycznych. Pięć lat później CBR650F zmieniono na CBR650R, gdzie "R" wskazywało na potężny sportowy potencjał, którym kierowcy mogli cieszyć się na co dzień.

W procesie transformacji, CBR650R stał się nieprzypadkowo przedstawicielem rzadkiego gatunku: sportowym motocyklem, który – podobnie do maszyn RR – zapewnia duży poziom adrenaliny i daje przyjemność z jazdy, jednocześnie oferując praktyczne walory na co dzień przy rozsądnych kosztach eksploatacji. Czyni to z CBR650R doskonałą opcję do codziennych dojazdów i do weekendowej zabawy.

To kierunek, który został dobrze przyjęty przez klientów. CBR650R z roku modelowego 2021 był najlepiej sprzedającym się motocyklem sportowym w Europie, dzięki zasadniczej modernizacji przedniego zawieszenia i udoskonaleniom detali, zgodnie z potrzebami kierowców.

Model na rok 2024 to dalsza ewolucja CBR650R. Przyciągnie uwagę odświeżonym stylem i zwiększoną funkcjonalnością, jednak motocykl ten, wraz z siostrzanym nakedem CB650R, przejdą do historii jako pierwsze modele dostępne z Honda E-Clutch. System ten został zaprojektowany przez Hondę po to, by uczynić jazdę przyjemniejszą i jeszcze bardziej ekscytującą, niezależnie od poziomu umiejętności kierowcy.


Opis modelu

Stylowe linie modelu CBR650R na rok 2024 zostały odświeżone, a nowe: reflektor, owiewka, siedzenie kierowcy i pasażera, tylny moduł i tylne światło, dodają motocyklowi sportowej energii.

Nowy, pełnokolorowy ekran TFT o przekątnej 5 cali ma powłokę optyczną, aby zapewnić czytelność w sloneczne dni i oferuje teraz łączność za pośrednictwem aplikacji Honda RoadSync. Kierowca może korzystać ze wskazówek nawigacji na ekranie w trybie zakręt po zakręcie oraz innych funkcji smartfona, obsługiwanych za pomocą nowego, podświetlanego, łatwego w użyciu, 4-pozycyjnego przełącznika po lewej stronie kierownicy.

Osiągi czterocylindrowego silnika pozostały niezmienione. Moc maksymalna 95 KM (70 kW) i moment obrotowy 63 Nm to parametry, które pozwalają na czerpanie radości z jazdy. Klasyczny, rzędowy, czterocylindrowy silnik i wysoka moc maksymalna to od dawna wizytówki Hondy. Dla posiadaczy prawa jazdy kategorii A2 przygotowano wersję o ograniczonej mocy 35 kW.

Dostępny jako opcja w modelu CBR650R, nowy system Honda E-Clutch eliminuje konieczność używania przez kierowcę dźwigni sprzęgła do zmiany biegów.

Podwozie pozostało niezmienione i doskonale sprawdza się zarówno w mieście, jak i na krętych drogach. Stalowa, diamentowa rama zapewnia sztywność konstrukcji, a przedni widelec Showa SFF-BP USD 41 mm i tylny amortyzator Showa dbają o doskonałą kontrolę zawieszenia. Zamocowany promieniowo, czterotłoczkowy zacisk przedniego hamulca współpracuje z pływającymi tarczami o średnicy 310 mm. Na aluminiowe felgi założono opony 120/70-ZR17 i 180/55-ZR17.

Model CBR650R na rok 2024 będzie dostępny w dwóch opcjach kolorystycznych:
Grand Prix Red (Tricolour)
Matowy Gunpowder Black Metallic


Wyposażenie i stylistyka

CBR650R został zaprojektowany wyłącznie z myślą o prędkości. Dzięki wyraźnie wyeksponowanej czterocylindrowej jednostce napędowej i nowemu wyglądowi owiewek zyskał czysto sportowy charakter. Przeprojektowane podwójne reflektory LED zapewniają maszynie przenikliwe spojrzenie, a nakreślone od nowa linie górnych i dolnych owiewek łączą muskulaturę ze smukłymi liniami i kątami.

Agresywna pozycja kierowcy wynika z zastosowania kierownicy typu clip-on, mocowanej pod górną półką oraz z pozycji dopasowanych tylnych podnóżków. Siedzenie jest jeszcze bardziej zwarte, a jego zwężony z tyłu kształt wzmacnia sportowy charakter motocykla. Panele boczne podkreślają minimalizm, podobnie jak tylny błotnik i mocowanie tablicy rejestracyjnej.

Kształt siedzenia pasażera i kierowcy został zmodyfikowany i dopasowany do modułu siedziska; wysokość siedziska pozostaje na poziomie 810 mm. Pod siedzeniem znajduje się gniazdo USB typu C.

Rozwiązaniem z kategorii premium w nowym, 5-calowym, pełnokolorowym ekranie TFT jest zastosowanie dodatkowej ochronnej powłoki na wyświetlaczu w celu poprawy widoczności w jasnym świetle słonecznym. Między szkłem ochronnym a ekranem TFT jest warstwa żywicy, co zmniejsza odblaski i poprawia kontrast podświetlenia. Grafikę wyświetlacza można dostosować do upodobań kierowcy, wybierając między trybami Bar (wskazania słupkowe), Circle (wskazania zegarowe) i Simple (tryb prosty), ekran zapewnia też łączność Honda RoadSync z systemami operacyjnymi smartfonów.

Honda RoadSync z nowym, łatwiejszym w obsłudze, podświetlanym 4-pozycyjnym uproszczonym przełącznikiem po lewej stronie kierownicy, umożliwia prostą nawigację za pośrednictwem ekranu – zakręt po zakręcie, a także możliwość prowadzenia rozmów, słuchania muzyki lub odbierania informacji głosowych o warunkach pogodowych przy użyciu zestawu słuchawkowego w kasku, podłączonego przez Bluetooth. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Honda RoadSync ze sklepu Play lub App Store, połączyć się z CBR650R i można ruszać w drogę.


Podwozie

Stalowa rama typu diament wykorzystuje tłoczone (zamiast kutych) płyty sworznia wahacza i dwie eliptyczne belki o specjalnie dostosowanej sztywności (sztywniejsze w rejonie główki ramy i bardziej "elastyczne" w części belkowej), aby zapewnić doskonałą charakterystykę prowadzenia z wysoką precyzją informacji zwrotnych, odbieranych przez kierowcę. Kąt pochylenia główki ramy i wyprzedzenie wynoszą 25,5°/100mm, przy rozstawie osi 1450 mm. Masa własna wynosi 209 kg (z E-Clutch 211kg).

Przedni widelec USD Showa Big Piston z goleniami o średnicy 41 mm, z rozdzielonym tłumieniem dobicia i odbicia (SFF-BP) doskonale reaguje na nierówności. Amortyzator z separacją tłumienia w jednej rurze widelca i mechanizmem sprężynowym w drugiej zapewnia wysoką skuteczność tłumienia i mniejszą masę. Wraz z zastosowaniem tłoka amortyzatora o większej średnicy, poprawia się wyczucie drogi, absorpcja nierówności i kontrola nad motocyklem. Z tyłu pojedynczy amortyzator z 7-stopniową regulacją napięcia wstępnego sprężyny został bezpośrednio zamocowany do odlewanego grawitacyjnie aluminiowego wahacza.

Zamocowany promieniowo, czterotłoczkowy zacisk przedniego hamulca współpracuje z pływającymi tarczami o średnicy 310 mm, a z tyłu hamowanie zapewnia jednotłoczkowy zacisk i tarcza 240 mm. Hamowanie usprawnia dwukanałowy system ABS.

Aluminiowe, odlewane obręcze kół ubrano w przednie i tylne opony o rozmiarze odpowiednio 120/70-ZR17 i 180/55-ZR17.


Silnik

16-zaworowy silnik DOHC o pojemności 649 cm3 pozostaje niezmieniony w modelu na rok 2024. Jest tak dostrojony, aby zapewnić najlepsze osiągi, jakie można uzyskać z czterocylindrowej jednostki napędowej średniej wielkości, z tradycyjnie już błyskawiczną reakcją w całym zakresie obrotów i mocną, wysokoobrotową górą, z której rzędowe czwórki Hondy są znane od dekad. Moc maksymalna 70 kW pojawia się przy 12 000 obr/min, a maksymalny moment obrotowy 63 Nm przy prędkości obrotowej 9 500 obr/min. Dla posiadaczy prawa jazdy kategorii A2 przygotowano wersję o ograniczonej mocy 35 kW.

Bezpośrednie sterowanie zaworami przez krzywki rozrządu umożliwiło uzyskanie zwartej budowy głowicy. Średnica cylindra i skok tłoka wynoszą odpowiednio 67 mm i 46 mm przy stopniu sprężania 11,6:1. Zastosowano irydowe świece zapłonowe, a podwójne kanały dolotowe – po obu stronach zbiornika paliwa – zasilają airbox większą ilością powietrza i odpowiadają za gardłowy odgłos kolektora dolotowego.

Asymetryczne kształty płaszczy tłoków minimalizują kontakt z tulejami cylindrów i zmniejszają tarcie. Stalowe „kolce” na zewnętrznej powierzchni tulei cylindrowych zmniejszają zużycie oleju (i tarcie) poprzez poprawę odprowadzania ciepła, a cichy łańcuch rozrządu SV zmniejsza straty spowodowane tarciem dzięki zastosowaniu wanadowej powłoki na sworzniach. Wewnętrzne kanały cieczy chłodzącej, łączące głowicę z blokiem cylindrów, eliminują większość zewnętrznych połączeń.

Silnik korzysta ze zwartej architektury wewnętrznej, współpracuje z sześciostopniową przekładnią i rozrusznikiem, z cylindrami pochylonymi do przodu o 30°. Sprzęgło antyhoppingowe ułatwia zmiany biegu na wyższy, jednocześnie zapobiegając blokowaniu tylnego koła przy silnym hamowaniu i szybkich redukcjach biegów. System kontroli momentu obrotowego (Honda Selectable Torque Control – HSTC) ma za zadanie utrzymanie przyczepności tylnego koła. System ten można wyłączyć.

Spalanie 4,9 l/100km (zgodnie z cyklem pomiarowym WMTC) umożliwia zasięg ponad 300 km na jednym zbiorniku, który mieści 15,4 litra paliwa. Zgodność z normą EURO5 uzyskano wprowadzając aktualizację w oprogramowaniu ECU, zmiany katalizatora i poprzez dodania sensora OBD2-2.

System Honda E-Clutch

Honda E-Clutch wykorzystuje elementy i właściwości rozwiązań takich jak quickshiftery, sprzęgła kontrolowane manualnie oraz unikatową technologię przekładni dwusprzęgłowej. Łącząc w sobie te sprawdzone koncepcje, Honda E-Clutch wykorzystuje elementy technologii i wydajności quickshifterów, ręcznie obsługiwanych sprzęgieł i technologii podwójnego sprzęgła Hondy. Tworzy unikalną mieszankę tych sprawdzonych podejść, otwierając zupełnie nowy wymiar wrażeń przed motocyklistami o różnym doświadczeniu. Samo sprzęgło i osprzęt skrzyni biegów nie różnią się od tych w konwencjonalnym motocyklu, a ultra-kompaktowy układ waży zaledwie 2 kilogramy.

W praktyce sprzęgło Honda E-Clutch upraszcza prowadzenie, eliminując konieczność używania przez kierowcę dźwigni sprzęgła do zmiany biegów w górę i w dół. Kierowca po prostu obsługuje pedał zmiany biegów, by uzyskać ultraszybkie, spójne zmiany przełożeń, co zapewnia dodatkową przyjemność z jazdy sportowej. Dźwignia sprzęgła nie jest również potrzebna podczas ruszania lub zatrzymywania się. System, aktywując się natychmiast po włączeniu silnika, płynnie zarządza obydwoma scenariuszami działania i jednocześnie dba, aby silnik nie zgasł podczas pracy. Zapewnia to dodatkową wygodę i poczucie pewności w trakcie jazdy miejskiej, wymagającej częstego ruszania i zatrzymywania się.  

Oprócz przyjemności i wygody, sprzęgło Honda E-Clutch gwarantuje najwyższą elastyczność. Jeśli kierowca sobie tego życzy, może w dowolnym momencie normalnie obsługiwać dźwignię sprzęgła. Jeśli dźwignia sprzęgła jest używana, E-clutch zostanie ponownie aktywowany powyżej pewnej prędkości, po mniej niż sekundzie, a przy niższych prędkościach obrotowych silnika – po 5 sekundach. Jeśli kierowca chce wyłączyć system na czas jazdy, jest to również możliwe za pośrednictwem przełącznika umieszczonego po lewej stronie kierownicy. Przejście do trybu ręcznego jest sygnalizowane literą "M" na tablicy przyrządów.

Honda E-Clutch pozwala również kierowcy na wybór „wyczuwalnego obciążenia roboczego”, umożliwiając ustawienie siły nacisku na pedał zmiany biegów. Dostępne są trzy ustawienia: HARD, MEDIUM i SOFT, z których każde można wybrać niezależnie dla zmiany biegu na wyższy i niższy. System poinformuje również kierowcę za pomocą symbolu na tablicy rozdzielczej o konieczności redukcji biegu, jeśli wykryje, że jazda odbywa się na zbyt wysokim przełożeniu przy określonej prędkości.

Honda E-Clutch zarządza załączaniem i rozłączaniem sprzęgła na podstawie odczytanych parametrów – prędkości motocykla, kąta otwarcia przepustnicy, prędkości obrotowej silnika, nacisku na pedał zmiany biegów, kąta przełożenia silnika redukcyjnego sprzęgła, prędkości obrotowej wałka zdawczego silnika i przełożenia skrzyni biegów. Sterowanie sprzęgłem odbywa się za pomocą zespołu siłownika z dwoma silnikami umieszczonymi wewnątrz prawej pokrywy silnika. Gdy sprzęgło jest załączane lub rozłączane, kontrolowany jest również zapłon i wtrysk paliwa, co skutkuje płynną, wolną od szarpnięć zmianą przełożeń w każdej sytuacji. 

Junya Ono, lider projektu Honda E-Clutch: „Zaprojektowaliśmy nasze sprzęgło Honda E-Clutch z myślą o zaoferowaniu motocyklistom nowego rodzaju doznań, które sprawią, że jazda będzie jeszcze przyjemniejsza i bardziej ekscytująca. Zapewnia również poczucie pewności i wygodę w trakcie po mieście lub podczas codziennych dojazdów do pracy. Mamy nadzieję, że wielu motocyklistów sprawdzi nasz nowy system, aby cieszyć się wyjątkowym połączeniem sportowego charakteru i elastyczności.”


Akcesoria

Elementy z oferty oryginalnych akcesoriów Hondy, przeznaczonych do modelu CBR650R, dostępne są zarówno osobno, jak i w pakietach gotowych do montażu bezpośrednio do motocykla.
Pakiet Racing Zwiększa dynamikę dzięki Quickshifterowi (dla standardowej, manualnej skrzyni biegów i sprzęgła). W zestawie znajduje się dopasowane kolorystycznie pokrycie siedzenia pasażera i wyższa o 25 mm, przyciemniana, wysoka szyba. Karbonowa naklejka na zbiornik zapewnia praktyczną ochronę i dumnie prezentuje logo CBR. Zestaw uzupełnia wskaźnik poziomu oleju i przezroczyste boczne naklejki na zbiornik z logo CBR.

Pakiet Comfort Poprawa komfortu jazdy w chłodnie dni dzięki podgrzewanym manetkom oraz dodatkową elastyczną przestrzeń bagażową w postaci łatwej do zamocowania torby na zbiornik o pojemności 3 l i torby na tylne siedzenie o pojemności 15 l. Ofertę uzupełnia zestaw pasków na felgi, dostępnych w różnych kolorach. Wszystkie akcesoria znajdujące się w pakietach można również zakupić indywidualnie.


Dane techniczne

SILNIK  
Typ Chłodzony cieczą 4-suwowy, 16-zaworowy DOHC, rzędowy 4-cylindrowy
Pojemność skokowa (cm³) 649 cm3
Średnica cylindra x skok tłoka (mm) 67,0 mm x 46,0 mm
Stopień sprężania 11.6:1
Moc maksymalna 95 KM (70 kW) przy 12 000 obr/min
Maks. moment obrotowy 63 Nm przy 9 500 obr/min
Pojemność układu smarowania 2,7 l
Poziom hałasu (dB) Lwot – 78,3
Lurban – 74,3
SYSTEM PALIWOWY  
Zasilanie PGM-FI elektroniczny wtrysk paliwa
Zbiornik paliwa 15,4 l
Zużycie paliwa 4,9 l/100 km
INSTALACJA ELEKTRYCZNA  
Rozrusznik Elektryczny
Pojemność akumulatora 12V/8,6 AH
Moc alternatora (ACG) 380 W
UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU  
Typ sprzęgła Mokre wielopłytkowe
Typ skrzyni biegów 6-biegowa
Przełożenie główne Łańcuch
RAMA  
Typ Stalowa dwubelkowa rurowa zamknięta (diament)
PODWOZIE  
Wymiary (dł. x szer. x wys.) 2120 x 750 x 1145 mm
Rozstaw osi 1450 mm
Kąt pochylenia główki ramy 25,5°
Wyprzedzenie 100 mm
Wysokość siedziska 810 mm
Prześwit 130 mm
Masa własna 209 kg (z E-Clutch 211 kg)
Promień skrętu  3,0 m
ZAWIESZENIE  
Przednie Regulowane przednie zawieszenie z widelcem USD Showa Big Piston z rozdzieleniem funkcji i goleniami o średnicy 41 mm (SFF-BP).
Tył Kolumna monoshock z 10-stopniową regulacją napięcia wstępnego, skok kolumny 43,5 mm
KOŁA  
Obręcz przednia Odlew aluminiowy, 6- drążonych ramion
Obręcz tylna Odlew aluminiowy, 6- drążonych ramion
Opona przednia 120/70ZR17 M/C (58W)
Opona tylna 180/55ZR17 M/C (73W)
HAMULCE  
Układ ABS ABS 2-kanałowy, hydrauliczne hamulce z podwójnymi tarczami hamulcowymi 310 mm z przodu i tarczą hamulcową 240 mm z tyłu
ZESPÓŁ WSKAŹNIKÓW I UKŁAD ELEKTRYCZNY  
Zespół wskaźników Pełnokolorowy 5-calowy ekran TFT, łączność ze smartfonem poprzez aplikację Honda RoadSync, cyfrowy prędkościomierz, cyfrowy obrotomierz słupkowy, podwójny licznik przebiegów dziennych, cyfrowy słupkowy wskaźnik paliwa, załączony bieg i wskaźnik zmiany biegu na wyższy, cyfrowy zegar
Reflektor LED
Światła tylne LED# Należy pamiętać, że podane liczby to wyniki uzyskane przez firmę Honda w standardowych warunkach testowania w cyklu WMTC. Testy są prowadzone na hamowni, z wykorzystaniem standardowej wersji modelu z kierowcą bez pasażera i dodatkowego wyposażenia. Rzeczywiste zużycie paliwa może się różnić w zależności od sposobu jazdy i konserwacji pojazdu, warunków pogodowych, warunków na drodze, ciśnienia w oponach, zainstalowanych akcesoriów, ładunku, wagi kierowcy i pasażera oraz innych czynników.Źródło: Honda Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.  

Czytaj więcej o marce Honda

Honda liderem polskiego rynku jednośladów w roku 2023
Honda liderem polskiego rynku jednośladów w roku 2023

HONDA | Honda liderem sprzedaży motocykli i skuterów w Polsce po raz czwarty z rzędu. 

HONDA ST125 DAX na rok modelowy 2024
HONDA ST125 DAX na rok modelowy 2024

HONDA | Do oferty na rok modelowy 2024 YM dołącza nowe, modne malowanie Pearl Glittering Blue, by Dax w dalszym ciągu wywoływał uśmiechy na twarzach Europejczyków. 

HONDA CB125F na rok modelowy 2024
HONDA CB125F na rok modelowy 2024

HONDA | CB125F na rok modelowy 2024 otrzyma nowy tłumik, nowy uchwyt tylnego siedzenia i dwa nowe, ekscytujące kolory.

Najnowsze oferty

Honda NSS FORZA 125 Prawo Jazdy Kat. B, Kontrola trakcji HSTC
 • Model: NSS
 • Przebieg: 5 km
 • Napęd: Pas napędowy
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Honda CB 750 Hornet NOWOŚĆ
 • Model: CB
 • Przebieg: 2 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Honda Nx 500 abs LED Nowy
 • Model: Nx
 • Przebieg: 2 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony