TRANSPORT MOTOCYKLA – WSZYSTKO, CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ

Przede wszystkim przyczepę oraz stabilne i mocne pasy. W przeciwnym razie przewożenie motocykla może sporo kosztować. Trzeba będzie bowiem skorzystać z profesjonalnej pomocy firmy transportowej.

TRANSPORT MOTOCYKLI – KIEDY KONIECZNY?

Sytuacji, w których potrzebny jest przewóz motocykla jest kilka. Jedna z nich to zakup nowej maszyny, prosto z salonu. Bez tablic rejestracyjnych powrót do domu na nowym nabytku nie wchodzi w grę. Gdy kupujemy używany motocykl, często jego stan wyklucza jazdę. Kiedy jeszcze niezbędne jest przewożenie motocykla? Gdy ulegnie on uszkodzeniu lub w przypadku dalekiej podróży, którą wolimy odbyć samochodem, ale nie chcemy przy tym rezygnować z możliwości motocyklowej przejażdki po dotarciu do celu. Wysyłka motocykla w celu jego sprzedaży również stanowi dobry powód. Aby jednak uniknąć uszkodzeń w trakcie transportu,trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad.

PRZESYŁKA MOTOCYKLA – CO JEST POTRZEBNE?

Motocykle transportowane są na przyczepach, w busach lub na mocowanych z tyłu pojazdów platformach. W przypadku pierwszej opcji, możemy skorzystać ze specjalnej przyczepki, służącej wyłącznie do przewozu motocykli lub użyć standardowego modelu, wyposażonego w płaską platformę. Przesyłka motocykla będzie bezawaryjna, jeśli zainwestujemy w wytrzymałe pasy z zamkniętymi hakami. Potrzebny jest jeszcze tylko hak holowniczy i gotowe! Aby uchronić pojazd przed uszkodzeniami, należy go odpowiednio przymocować. Transport motocykli powinien odbywać się w pionie. W ten sposób nie dochodzi do przemieszczania się płynów, a maszyna pozostaje stabilna. O czym warto pamiętać, przewożąc motocykle? W Polsce obowiązują przepisy ograniczenia prędkości dla pojazdów z przyczepą do 70 km/h na zwykłej drodze oraz do 80 km/h w przypadku drogi ekspresowej lub autostrady.

JAK TRANSPORTOWAĆ MOTOCYKL?

Kluczem do bezpiecznego przewozu pojazdu jest właściwe mocowanie. Zaczynamy od unieruchomienia przodu motocykla. Przekładamy pas przez kierownicę lub dolną półkę zawieszenia. Warto zwrócić przy tym uwagę, by ułożyć go na wytrzymałym częściach, nie na delikatnych, które mogłyby ulec uszkodzeniu w trakcie transportu. Wysyłka motocykla wymaga więcej, niż jednego pasa. Drugi przekładamy przez ramę pod siedzeniem i przytwierdzamy do uchwytu przyczepki, a w przypadku jego braku, z użyciem karabińczyka, do podłogi. Nie ściągamy przy tym pasów zbyt mocno, lecz pozostawiamy odrobinę luzu, by nie zużyć amortyzatorów maszyny. Przesyłka motocykla przy zbyt luźnym mocowaniu jest jednak ryzykowna. Grozi bowiem jego przechyleniem przy wybojach. Aby uchronić pojazd przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, warto zastosować przyczepkę z plandeką. Można też użyć busa.

ILE KOSZTUJE TRANSPORT MOTOCYKLA?

Wiadomo, że najtaniej będzie gdy zdecydujemy się zorganizować przejazd na własną rękę. Aby prowadzić samochód z przyczepą wystarczy prawo jazdy kat. B pod warunkiem, że łączna masa ładunku oraz pojazdów nie przekroczy 3,5 tony. Koszt transportu motocykla w przypadku korzystania z profesjonalnych usług uzależniony jest z reguły od masy i gabarytów maszyny, a także od odległości. W przypadku dystansu 500 km powinniśmy przygotować się na wydatek ok. 450 zł. Wysyła motocykla z Niemiec do Polski może kosztować ok. 650 zł. Jeśli jednak nie chcemy korzystać z drogich usług firmy transportowej, a jednocześnie nie dysponujemy niezbędnym sprzętem, istnieje jeszcze jeden sposób na transport motocykla. Cena wypożyczenia przyczepy lub busa jest zawsze niższa, niż zlecenie usługi profesjonalistom.

Czytaj więcej o marce Honda

NOWA HONDA EM1e: 2023 - ELEKTRYCZNY SKUTER Z WYMIENNYM AKUMULATOREM
NOWA HONDA EM1e: 2023 - ELEKTRYCZNY SKUTER Z WYMIENNYM AKUMULATOREM

PREMIERA | Pierwszy elektryczny jednoślad Hondy dla młodych europejskich motocyklistów. EM1 e: 2023 jest wyposażony w wymienny akumulator Honda Mobile Power Pack e:, zapewniający prawdziwą wygodę i atrakcyjny, bezemisyjny transport miejski. 

NOWA HONDA XL750 TRANSALP 2023 - DNI OTWARTE
NOWA HONDA XL750 TRANSALP 2023 - DNI OTWARTE

NOWOŚĆ 2023 | W najbliższych dniach w salonach zadebiutuje nowy XL750 Transalp. W związku z tym, już od 8 maja Honda zapraszamy do naszych salonów motocyklowych na Dni Otwarte dedykowane właśnie tej nowości.

HONDA PONOWNIE TRIUMFATOREM NAGRÓD RED DOT DESIGN
HONDA PONOWNIE TRIUMFATOREM NAGRÓD RED DOT DESIGN

Honda po raz czwarty z rzędu zatriumfowała w konkursie Red Dot Product Design, zdobywając łącznie cztery nagrody dla samochodów i motocykli.

Najnowsze oferty

Honda CB 1000R BLACK EDITION, Neo Sports Cafe, HSTC, Nowy, Wyprzedaż Rocznika
 • Model: CB
 • Przebieg: 5 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2022
Honda CB 1000R BLACK EDITION, Neo Sports Cafe, HSTC, Nowy
 • Model: CB
 • Przebieg: 5 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023
Honda CMX 500 Rebel ABS, LED Nowy
 • Model: CMX
 • Przebieg: 5 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023

Odwiedź nasze salony