Wszystko zależy od stopnia eksploatacji pojazdu oraz charakteru jazdy. Nie czekaj z tym, aż hamulce stracą sprawność. Poniżej znajdziesz poradnik, z którego dowiesz się, jak samodzielnie wymienić płyn hamulcowym krok po kroku.
-
WYMIANA PŁYNU HAMULCOWEGO W MOTOCYKLU – OD CZEGO ZACZĄĆ?
Wystarczy rzut oka na płyn hamulcowy, by przekonać się, że konieczna jest wymiana. Jeśli jest mętny, a nawet czarny, nie odkładaj wymiany na później. Obniżona sprawność hamulców może bowiem doprowadzić do wypadku. Od czego rozpoczyna się wymiana płynu hamulcowego? Motocykl trzeba odpowiednio przygotować. Wyczyść maszynę i zapewnij jej stabilność, posługując się stojakami, podstawkami lub nawet cegłami. Upewnij się, że posiadasz świeży płyn i niezbędne akcesoria, takie jak klucz oczkowy, śrubokręt, przezroczysty pojemnik, strzykawka i wężyk.
Pamiętaj, że wymiana płynu hamulcowego w motocyklu z ABS może wyglądać nieco inaczej, zwłaszcza w przypadku modeli BMW starszej generacji, które posiadają kilka obwodów hamulcowych. Lepiej wówczas skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisu, który dokona wymiany w oparciu o odpowiednią procedurę, przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Wymiana płynu hamulcowego w motocyklu z reguły jednak nie bywa skomplikowana i nie wymaga profesjonalnej pomocy.
-
WYMIANA PŁYNU HAMULCOWEGO W MOTOCYKLU KROK PO KROKU
Gdy maszyna i sprzęt są już przygotowane, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Płyn hamulcowy drażni skórę. Zabezpiecz więc dłonie rękawicami ochronnymi. Zacznij od nałożenia klucza oczkowego na zawór odpowietrzający, umieszczony na zacisku hamulcowym. Następnie jedną końcówkę wężyka umieść na zaworze, a drugą w przezroczystym pojemniku. Jak dalej przebiega wymiana płynu hamulcowego?
Motocykl powinien teraz mieć zdjętą pokrywę pompy hamulcowej wraz z uszczelką. Odkręcisz ją przy pomocy śrubokręta. Wykorzystaj przygotowaną wcześniej strzykawkę, by usunąć stary płyn. Zrób to dokładnie, by w pojemniczku nie pozostały resztki. Gdy skończysz, oczyść jego wnętrze czystą ściereczką, nie zapominając o membranie, płytce i pokrywie.
Wymiana płynu hamulcowego w motocyklu z ABS w wielu przypadkach przebiega tak samo, jak w opisywanym przykładzie. Po oczyszczeniu zbiorniczka, należy nalać do niego świeżego płynu. Nie warto jednak wykorzystywać już otwartych preparatów, ponieważ ich właściwości wraz z czasem ulegają zmianie. Otwórz więc nowe opakowanie.
-
WYMIANA PŁYNU HAMULCOWEGO W MOTOCYKLU – CO DALEJ?
Teraz przezroczysty pojemnik z umieszczonym wewnątrz wężykiem wypełniamy odrobiną płynu i zanurzamy w nim końcówkę przewodu, by nie dopuścić do zasysania powietrza. Warto też umieścić pojemnik nieco wyżej, niż poziom odpowietrznika. By zapobiec uszkodzeniom lakieru, owiń zbiorniczek ściereczką.
Wymiana płynu hamulcowego w motocyklu polega na kilkakrotnym wciśnięciu dźwigni hamulca po poluzowaniu odpowietrznika. Jeśli klamka maszyny posiada regulację położenia, ustaw ją na możliwie najdłuższy skok. Naciskaj dźwignię do oporu, robiąc trwające kilka sekund przerwy. Dzięki nim płyn z przewodów wpłynie do pompy. W miarę ubywania płynu ze zbiorniczka, dolewaj nowego. Wymiana płynu hamulcowego w motocyklu będzie zakończona, gdy wypływająca do przezroczystego pojemnika ciecz będzie mieć taki sam kolor, jak nowy płyn. Następnie delikatnie przykręć zawór. W przypadku maszyny z dwoma zaciskami hamulcowymi, całą procedurę należy powtórzyć na każdym z nich.
-
WYMIANA PŁYNU HAMULCOWEGO W MOTOCYKLU – ODPOWIETRZANIE UKŁADU HAMULCOWEGO
Na koniec odpowietrz układ hamulcowy. Kilkakrotnie podpompuj hamulce, wciśnij klamkę, poluzuj zawór, a gdy niewielka ilość płynu hamulcowego wypłynie z przewodu, zakręć go. Powtórz czynność, by upewnić się, że w rurce nie ma bąbelków powietrza. Jeśli je zauważysz, odkręcaj i zakręcaj zawór aż do momentu uzyskania płynu bez pęcherzyków. Wymiana płynu hamulcowego nie jest skomplikowana. Gdy skończysz, upewnij się, że ilość płynu w zbiorniku pompy jest właściwa. Możesz już rozpocząć bezpieczną jazdę bez obaw, że hamulce zawiodą.
___
źródło: Grupa Gezet