-
FIESTA ST EDTION - STWORZONA NA TORZE NÜRBURGING
Stworzona przez dział Ford Performance i dokładnie przetestowana na północnej pętli toru Nürburgring, Fiesta ST Edition została dopracowana pod kątem optymalizacji równowagi i kontroli na zakrętach i oferuje kierowcom elastyczność w zakresie dalszego dostosowywania ustawień zawieszenia do ich specyficznego środowiska i stylu jazdy. Regulowany system gwintowanego zawieszenia posiada dwururowe amortyzatory ze stali nierdzewnej oraz malowane proszkowo sprężyny, wykończone w niebieskim kolorze Ford Performance Blue. Prześwit obniżono o 15 mm z przodu i o 10 mm z tyłu, zapewniając możliwość jego regulacji. Dwanaście ustawień tłumienia dobicia – oporu ruchu amortyzatora w górę, gdy koło styka się z wybojem na drodze, oraz 16 ustawień odbicia – prędkość, z jaką amortyzator powraca do neutralnego położenia po ruchu w górę, dają kierowcy kontrolę nad reakcjami samochodu na zakrętach.
Formowane ciśnieniowo, 18-calowe obręcze kół wykonane z lekkich stopów, umożliwiły zredukowanie masy o prawie 2 kg na każdym kole w porównaniu ze standardowymi aluminiowymi obręczami stosowanymi w modelu Fiesta ST. 10-ramienne obręcze zachowują wytrzymałość na rozciąganie i oferują większą odporność na wstrząsy w porównaniu z tradycyjnymi, odlewanymi z lekkiego stopu obręczami kół, mimo użycia mniejszej ilości materiału. W procesie formowania ciśnieniowego, po odlaniu, wstępnie ukształtowana obręcz zakładana jest wewnętrzną stroną na wirującą matrycę, a od zewnątrz jest podgrzewana i walcowana, co powoduje plastyczne rozciąganie i ściskanie materiału aż do przybrania od wewnątrz kształtu matrycy, a od zewnątrz kształtu wymuszonego przez walcowanie.
Lżejsze koła lepiej sprawują się na nierównych, kamienistych nawierzchniach, a przy tym zmniejszają obciążenia amortyzatorów i sprężyn zawieszenia, poprawiając kontakt opony z nawierzchnią, co przekłada się na poprawę przyczepności i reakcji samochodu.
Dostępny jest też opcjonalny mechanizm różnicowy Quaife o ograniczonym poślizgu (LSD), pozwalający na jeszcze lepsze wykorzystanie przyczepności kół przedniej osi i szybsze pokonywanie zakrętów, zapewniając maksymalną przyczepność na wyjściu z zakrętu i współpracując z udoskonaloną techniką kontroli wektorowania momentu obrotowego Forda (Torque Vectoring Control), która poprawia trzymanie się drogi i redukuje podsterowność. Podczas pokonywania zakrętów system przyhamowuje wewnętrzne przednie koło, aby zapewnić optymalną przyczepność na suchej drodze i płynność jazdy na mokrych nawierzchniach.
W wersji ST Edition nadal dostępne są wybierane przez kierowcę tryby jazdy Normal, Sport i Track, a tryb Sport może być teraz aktywowany bezpośrednio przyciskiem na kierownicy. Dostępna jest również kontrola startu, a przełączany trzystopniowy elektroniczny system kontroli stabilności jest wyposażeniem standardowym.
1.5-litrowy silnik benzynowy EcoBoost firmy Ford wykorzystuje turbodoładowanie, wysokociśnieniowy wtrysk paliwa, podwójny, niezależnie działający układ zmiennych faz rozrządu i zapewnia moc maksymalną 200 KM przy 6000 obr/min i 290 Nm momentu obrotowego od 1600 do 4000 obr/min, co przekłada się na przyspieszenie 0-100 km w czasie 6,5 sekundy i prędkość maksymalną 230 km/h.
Nowa kombinacja systemu wtrysku paliwa do kolektora i wtrysku bezpośredniego działa wraz z innowacyjną techniką dezaktywacji cylindra, opracowaną przez Forda, co według danych producenta redukuje emisję CO2, wynoszącą 135 g/km wg cyklu NEDC (149 g/km WLTP) oraz obniża zużycie paliwa, które sięga 6,1 l/100 km NEDC (od 6,6 l/100 km WLTP)
Sportowy charakter samochodu przygotowanego przez Ford Performance został dodatkowo wzmocniony dzięki specjalnej konstrukcji zwrotnic przedniego zawieszenia, specjalnie dobranym ustawieniom systemu wspomagania kierownicy EPAS z przełożeniem 12:1 oraz dzięki wysokowydajnemu układowi hamulcowemu z przednimi wentylowanymi tarczami o średnicy 278 mm i pełnymi tylnymi tarczami o średnicy 253 mm.
-