Ford E-Transit we flocie „ostatniej mili”. Klucz do przyszłości logistyki

Na świecie rozwijają się różne modele dostaw ostatniej mili, dostosowane do lokalnych uwarunkowań i technologii. Jednym z rozwiązań są strefy czystego transportu, zaawansowane systemy śledzenia przesyłek i sieć automatycznych skrytek pocztowych. Wdrożenie pojazdów elektrycznych do flot logistycznych przekształca sposób realizacji dostaw „ostatniej mili” i zabezpiecza firmę w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju. Jest to także inwestycja, która w odpowiednich warunkach może wygenerować wyraźne oszczędności.

W przypadku samochodów dostawczych kluczowym elementem jest tak zwana dostawa “ostatniej mili”, która wg szacunków pochłania około 40-50 procent kosztów całego łańcucha dostaw.





– „Ostatnia mila” to końcowy etap dostarczenia przesyłki z oddziału docelowego do odbiorcy. To najważniejszy – także z punktu widzenia ekologii – etap dostawy, ponieważ generuje najwięcej emisji CO2 w przeliczeniu na jedną paczkę. Optymalizacja tras, zwiększenie wykorzystania Paczkomatów jako punktów odbioru oraz wprowadzenie elektrycznych pojazdów dostawczych znacząco redukują emisję. Dzięki takim zabiegom kurier może dostarczyć nawet do 1000 paczek dziennie. Nasza flota wciąż wzbogaca się o nowe samochody elektryczne. Obecnie posiadamy 1300 takich aut, z czego 70 proc. stanowią modele Ford E-Transit. Odgrywają one kluczową rolę na „ostatniej mili”. Codzienne odległości realizowane przez te pojazdy to średnio od 80 do 150 kilometrów, w zależności od lokalizacji oraz liczby przesyłek. Elektryfikacja flotyostatniej mili” przynosi znaczące korzyści dla środowiska. Tylko 2023 roku, dzięki naszym działaniom, zmniejszyliśmy emisję dwutlenku węgla aż o 171,9 ton. Dodatkowo pojazdy elektryczne zmniejszają hałas w przestrzeni miejskiej, co poprawia jakość życia mieszkańców – powiedział Michał Kącki, Kierownik Działu Floty i Telekomunikacji w Grupie InPost.

Ford E-Transit to elektryczny samochód dostawczy, który oferuje innowacyjne rozwiązania w zakresie logistyki “ostatniej mili”. Jego wprowadzenie na rynek zmieniło również podejście do miejskich dostaw.

Na początku bieżącego roku Ford Pro zaprezentował nową wersję E-Transita o rozszerzonym zasięgu, zwiększającą potencjał najlepiej sprzedającego się w Europie dużego elektrycznego modelu dostawczego.





Jedną z najbardziej zauważalnych różnic między pojazdem elektrycznym, a pojazdem z napędem konwencjonalnym jest czas potrzebny na zatankowanie. I chociaż tankowanie pojazdu elektrycznego może zająć więcej czasu warto pamiętać o tym, że większość ładowań odbywa się w nocy w domach kierowców lub w firmie, a dzięki dostępowi do szybkich ładowarek nowe samochody elektryczne ładują się znacznie szybciej. 

Nowy akumulator o pojemności 89 kWh pozwolił zwiększyć zasięg E-Transita o 28% – do 402 km. Równocześnie została zwiększona zdolność szybkiego ładowania prądem stałym, dzięki czemu po 10‑minutowym ładowaniu można uzyskać do 116 km zasięgu, a doładowanie od 10 do 80% trwa około 28 minut.

Kompleksowe rozwiązania ułatwiające proces ładowania samochodów elektrycznych zarówno w domu, firmie, jak i w miejscach publicznych obejmują nie tylko instalację sprzętu, ale także serwis oraz specjalistyczne oprogramowanie. Dzięki niemu klienci mogą efektywnie zarządzać ładowaniem, zwiększając wydajność pojazdu i jego gotowość do pracy.

Ford Pro dostrzega potrzeby klientów poszukujących pojazdów dostosowanych do różnorodnych zadań, dlatego oferuje aż 19 wariantów E-Transita. W gamie znajdują się modele o długościach L2, L3 i L4, wersje typu van, vany z podwójną kabiną oraz podwozia z kabiną pojedynczą gotowe do każdej adaptacji. Dopuszczalna masa całkowita (DMC) wynosi od 3500 kg do 4250 kg, przy maksymalnej ładowności do 1460 kg dla vanów i do 1814 kg dla podwozi z kabiną. Dodatkowo E-Transit oferuje funkcję Pro Power Onboard, która zapewnia dostęp do prądu o mocy do 2,3 kW z akumulatora pojazdu za pośrednictwem standardowych gniazd. Jest to idealne rozwiązanie do zasilania narzędzi, sprzętu oraz specjalistycznych podzespołów montażowych.





– Wykorzystanie w dostawie ostatniej mili dostawczego samochodu elektrycznego oznacza przede wszystkim redukcję kosztów paliwa. Firmy zajmujące się logistyką, widząc potencjał oszczędności wynikający z użytkowania samochodów elektrycznych,    coraz częściej inwestują w stacje ładowania i panele fotowoltaiczne. Dzięki temu możliwe jest zbudowanie własnego, zrównoważonego systemu energetycznego, który nie tylko obniża koszty operacyjne, ale również wpisuje się w trendy związane z   ekologicznym transportem. Panele fotowoltaiczne pozwalają generować własną, zieloną energię, co dodatkowo zwiększa niezależność energetyczną przedsiębiorstw – dodaje Błażej Markiewicz, Fleet Sales Zone Manager z Ford Polska.

Dostawy „ostatniej mili” mają duży wpływ na środowisko naturalne. W miastach zmagających się z zanieczyszczeniem powietrza i hałasem, ekologiczne pojazdy takie jak Ford E-Transit są kluczowe. Dzięki napędowi elektrycznemu obniża on emisję CO2, zmniejsza zanieczyszczenie hałasem i poprawiają jakość życia mieszkańców. W połączeniu z wykorzystaniem energii odnawialnej do ładowania pojazdów mogą tworzyć niemal bezemisyjnie systemy dostaw.

źródło: Ford Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą. 

Czytaj więcej o marce Ford

Ford E-Transit Custom w Polsce - niezliczone możliwości konfiguracji
Ford E-Transit Custom w Polsce - niezliczone możliwości konfiguracji

Ford E-Transit Custom jest drugim w pełni elektrycznym samochodem dostawczym Forda, który pojawił się na rynku

Innowacyjne systemy zagospodarowania wnętrza w modelach Ford Pro
Innowacyjne systemy zagospodarowania wnętrza w modelach Ford Pro

Ford Pro od lat pokazuje coraz to nowe, autorskie rozwiązania ułatwiające obsługę i podnoszące jakość pracy

Ford Protect - program ochrony pogwarancyjnej
Ford Protect - program ochrony pogwarancyjnej

Ford Protect oferuje ochronę kluczowych podzespołów samochodu aż do 6 lat użytkowania lub przebiegu 180 tys. km

Najnowsze oferty

Ford Explorer AWD 340 KM 79 kWh A1 Explorer
  • Model: Explorer
  • Typ nadwozia: SUV
  • Przebieg: 5 km
  • Skrzynia biegów: Automatyczna
  • Rodzaj paliwa: Elektryczny
  • Rok produkcji: 2024
Ford Kuga Titanium 1.5 EcoBoost 186KM A8 FWD - dostępny od ręki
  • Model: Kuga
  • Typ nadwozia: SUV
  • Przebieg: 5 km
  • Skrzynia biegów: Automatyczna
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2025
Ford Transit Connect 1.5L EcoBoost PHEV 150KM A6 FWD Van Limited
  • Model: Transit Connect
  • Typ nadwozia: Van
  • Przebieg: 5 km
  • Skrzynia biegów: Automatyczna
  • Rodzaj paliwa: Hybryda Plug-in
  • Rok produkcji: 2025

Odwiedź nasze salony