ALFA ROMEO TONALE ✰ NOWY SAMOCHÓD KONCEPCYJNY

Na Międzynarodowym Salonie Samochodowym Genewa 2019, Alfa Romeo wkracza do świata samochodów elektrycznych, prezentując nowy samochód koncepcyjny Alfy Romeo Tonale, średniej wielkości SUV-a. Tonale jest pierwszym hybrydowym samochodem typu plug-in oraz pierwszym średniej wielkości samochodem o nadwoziu SUV Alfy Romeo.  Zmienia on dotychczasowe reguły najszybciej rozwijającego się aktualnie segmentu, posługując się właściwym, typowym dla producenta sposobem, na który składa się włoski styl i niezrównana przyjemność jazdy.

Design Tonale jest formułą, która ukierunkowana jest na przyszłość. Jego kompaktowe rozmiary są wyrazem włoskiego polotu i niepowtarzalnego, oryginalnego i nowoczesnego stylu, typowego dla Alfy Romeo, tworzącego idealną mieszankę cennego dziedzictwa oraz zapowiedź nowych norm.  Marka Alfa Romeo wysoko ceni esencję włoskiej sztuki poprzez tradycyjne, rzemieślnicze doświadczenie ręcznego tworzenia. Dlatego Tonale jest inspirowany pięknem i subtelnymi szczegółami połączonymi z kształtami ludzkiego ciała a organiczny ruch światła wynika z czystych linii i doskonałości brył. Jej fizyczny projekt nawiązuje do zakorzenionych w tradycji, stylistycznych elementów, które są równoznaczne z bogatą historią Alfy Romeo i realizowane w sposób, który pobudza nowoczesne podejście do „anatomii” nowej Alfy Romeo.

Jednym z elementów przywołujących tradycję wpisaną w DNA Alfy Romeo jest koło przypominające tarczę telefonu. Wzór 21-calowych felg Tonale to forma lekkiej konstrukcji architektonicznej, tworzącej rzetelną i sugestywną realizację okrągłego motywu.  Historia tarczy telefonu sięga roku 1960, kiedy to była ona dumnie prezentowana na kultowej Alfie 33 Stradale. Wyróżniający się wzór koła Tonale harmonijnie współgra z ekskluzywnym stylem opon Pirelli.  Odważna, elegancka boczna bryła nadwozia nawiązuje do pozornie odległej przeszłości, przywołując na myśl zmysłowość odnajdywaną w czystych formach Duetto oraz Disco Volante Spider, natomiast „Linea GT” Tonale interpretuje napięcie i pewność siebie, jaką można znaleźć w uwielbianym GT Junior. Przód zdobi alfowski napis „Trilobo” oraz charakterystyczny grill „Scudetto” stanowiący centralny punkt wyrażenia mocy, potęgowanego przez prędkość i płynność, które wręcz biją od Tonale. Tłem dla Scudetto i jednocześnie dopełnieniem monograficznego przodu samochodu jest oświetlenie typu „3 plus 3”, które przywołuje na myśl dumne spojrzenie SZ i Brery.  Tył Tonale jest elegancko podkreślony kształtem tylnej szyby, zwieńczonej u góry „skrzydłem”, które daje wrażenie ciągłości pomiędzy przezroczystym dachem a tylną szybą. Ponieważ każdy projekt Alfy Romeo jest dziełem rąk ludzkich, dlatego tylne oświetlenie przypomina raczej podpis artysty, niż element oświetlenia… rodzaj świetlnego podpisu, który wyszedł spod jego ręki.

-

-

ALFA ROMEO TONALE

Tonale oferuje potencjał średniej wielkości, dynamicznego SUV-a, z taką samą łatwością w mieście, jak i na torze wyścigowym, adrenalinę typową dla sportowej jazdy, charakterystyczną dla legendy marki. Dźwięk silnika elektrycznego towarzyszy autentycznemu, głębokiemu „rykowi” silnika Alfa Romeo, tworząc skuteczną, ekscytującą synergię podkreślającą przyjemność płynącą ze sportowej jazdy. Przejście na napęd elektryczny jest najnowszą kluczową stroną zapisaną w 109-letniej historii legendy Alfy Romeo, która z pewnością będzie prowadzić markę w przyszłość. To również kryje się za nazwą wybraną dla nowego samochodu koncepcyjnego.

Przełęcz Tonale, niedaleko przełęczy Stelvio w Alpach, to duży naturalny amfiteatr słynący z majestatycznych szczytów, naturalnego spektaklu pieniących się wodospadów i śniegu utrzymującego się na szczytach przez cały rok w zapierającej dech w piersiach naturalnej scenerii. Przełęcz Tonale, bezpośrednio połączona z przełęczą Stelvio, najwyżej położoną przełęczą, którą można pokonać samochodem jest idealnym przykładem współistnienia emocji i harmonii w naturze. Samochód koncepcyjny Tonale jest ważnym przykładem rozwoju pod znakiem ciągłości i bliskości geograficznej, ewolucją śledzoną w czasie i w sugestywnym skojarzeniu.

-

DESIGN TONALE

Design Tonale jest formułą, która ukierunkowana jest na przyszłość. Jego kompaktowe rozmiary są wyrazem włoskiego polotu i niepowtarzalnego, oryginalnego i nowoczesnego stylu, typowego dla Alfy Romeo, tworzącego idealną mieszankę cennego dziedzictwa oraz zapowiedź nowych norm.  Marka Alfa Romeo wysoko ceni esencję włoskiej sztuki poprzez tradycyjne, rzemieślnicze doświadczenie ręcznego tworzenia. Dlatego Tonale jest inspirowany pięknem i subtelnymi szczegółami połączonymi z kształtami ludzkiego ciała a organiczny ruch światła wynika z czystych linii i doskonałości brył. Jej fizyczny projekt nawiązuje do zakorzenionych w tradycji, stylistycznych elementów, które są równoznaczne z bogatą historią Alfy Romeo i realizowane w sposób, który pobudza nowoczesne podejście do „anatomii” nowej Alfy Romeo.

Jednym z elementów przywołujących tradycję wpisaną w DNA Alfy Romeo jest koło przypominające tarczę telefonu. Wzór 21-calowych felg Tonale to forma lekkiej konstrukcji architektonicznej, tworzącej rzetelną i sugestywną realizację okrągłego motywu.  Historia tarczy telefonu sięga roku 1960, kiedy to była ona dumnie prezentowana na kultowej Alfie 33 Stradale. Wyróżniający się wzór koła Tonale harmonijnie współgra z ekskluzywnym stylem opon Pirelli.  Odważna, elegancka boczna bryła nadwozia nawiązuje do pozornie odległej przeszłości, przywołując na myśl zmysłowość odnajdywaną w czystych formach Duetto oraz Disco Volante Spider, natomiast „Linea GT” Tonale interpretuje napięcie i pewność siebie, jaką można znaleźć w uwielbianym GT Junior.  Przód zdobi alfowski napis „Trilobo” oraz charakterystyczny grill „Scudetto” stanowiący centralny punkt wyrażenia mocy, potęgowanego przez prędkość i płynność, które wręcz biją od Tonale. Tłem dla Scudetto i jednocześnie dopełnieniem monograficznego przodu samochodu jest oświetlenie typu „3 plus 3”, które przywołuje na myśl dumne spojrzenie SZ i Brery.  Tył Tonale jest elegancko podkreślony kształtem tylnej szyby, zwieńczonej u góry „skrzydłem”, które daje wrażenie ciągłości pomiędzy przezroczystym dachem a tylną szybą. Ponieważ każdy projekt Alfy Romeo jest dziełem rąk ludzkich, dlatego tylne oświetlenie przypomina raczej podpis artysty, niż element oświetlenia… rodzaj świetlnego podpisu, który wyszedł spod jego ręki.

Dzięki inspiracji historią wyścigów Alfy Romeo, wnętrze Tonale poprzez swą dynamiczną formę i czystą rzeźbę oddaje pasję i emocje porywającej jazdy.  Wnętrze Tonale ukierunkowane jest na kierowcę, ale nie tylko, gdyż może swobodnie pomieścić 4 pasażerów.  Ręcznie narysowane linie rozciągają się przez całe wnętrze, tworząc złudzenie napięcia mięśni tak, jakby to, co nas otacza, gotowe było do nagłego ataku. Emocjonalne oddziaływanie wnętrza Tonale podkreślone jest również przez kontrast pomiędzy wysokiej jakości materiałami, czyli chłodną solidnością aluminium a miękkością i przyjemnym ciepłem skóry i Alcantary. Wewnątrz znajdują się półprzezroczyste podświetlone listwy, na przykład na tunelu środkowym, będącym jednocześnie idealnym miejscem dla najważniejszego elementu Alfa Romeo, selektora jazdy DNA. Wnętrze Tonale zapewnia wszechstronne doznania, podkreślone przez elementy zarezerwowane dla ekskluzywnych wersji. Jest urzekające i ciepłe, a jego dynamiczne cechy na pewno zostaną docenione przez miłośników szybkiej jazdy.

Samochód koncepcyjny Tonale wyposażony jest w najwyższej jakości technologię, zapewniającą stałą łączność, komfort i wrażenia dynamiczne użytkownika, przy zachowaniu wiodącej cechy - maksymalnej przyjemności ze sportowej jazdy. Uwaga kierowcy może pozostać skupiona na drodze, przy wsparciu 12.3” w pełni elektronicznego wyświetlacza centralnego oraz 10.25” ekranu dotykowego centralnej jednostki sterującej. Nowy system multimedialny wyposażony jest w płynny i wielozadaniowy interfejs, który oferuje kierowcy dostęp na wyciągnięcie ręki do wszelakich najnowszych funkcji dostępnych na rynku.  Tonale umożliwia kierowcy pełną łączność z grupami lifestylowymi i społecznościami Alfy Romeo, zapewnioną przez nowe aplikacje „Alfisti” i „Paddock”.

•    „Alfisti” to wciągające Lifestyle experience Alfa Romeo, oferujące interfejs połączony z wybranymi klubami Alfa Romeo i wydarzeniami społecznościowymi, jak zloty, jazdy testowe, i spotkania. Ta aplikacja samochodowa pozwala kierowcy uzyskać dostęp do bieżących informacji i aktualności dotyczących imprez organizowanych przez markę Alfa Romeo. Klient może potwierdzić swoją obecność na imprezach i spotkaniach, zamówić bilety na wyścigi Alfa Romeo Racing, a także ubiegać się o możliwość zdobycia wejściówki VIP na specjalne imprezy sponsorowane przez markę Alfa Romeo. To tylko niektóre z możliwości oferowanych przez aplikację.

•    „Paddock” to aplikacja zakupowa dedykowana modelowi Alfa Romeo Tonale do przeglądania w czasie rzeczywistym i zakupu najnowszych elementów wyposażenia nadwozia i wnętrza. Aplikacja Paddock umożliwia Klientom przeglądanie najnowszych ofert produktów promocyjnych Alfy Romeo, które można zamówić bezpośrednio jednym dotknięciem ekranu.

Alfa Romeo Tonale to spojrzenie marki w przyszłość segmentu SUV-ów, tworząc holistyczną ekspresję twórczą poprzez połączenie piękna i technologii. Dla zespołu Alfa Romeo Design stanowi ona nasze „dzieło sztuki”, czyli innymi słowy Alfę Romeo Tonale.

-

AUTENTYCZNA ALFA ROMEO

Tonale to debiut marki w segmencie średniej wielkości SUV-ów, zgodny z charakterystyką, która od zawsze identyfikuje każdy model Alfa Romeo. Celem jest zapewnienie najlepszej dynamiki jazdy w segmencie, przy zastosowaniu napędu elektrycznego i hybrydowego w doskonałym stylu Alfa Romeo. To naturalna ewolucja marki na drodze do synergii napędu, który jest w stanie poprawić osiągi i dynamikę jazdy. Samochód koncepcyjny Alfa Romeo Tonale nie tylko dostosowuje się po prostu do nowych standardów, ale reinterpretuje własne DNA, aby uchwycić nową ideę piękna, energii, harmonii, osiągów i prowadzenia przyjaznego użytkownikowi. 

Napęd elektryczny Alfy Romeo ma służyć podkreśleniu sportowego charakteru i słynnej misji marki polegającej na „mechanice emocji". Z tego powodu nie trzeba wyrażać go przez specjalny „podpis” lub zdecydowane nadwozie, ale przez drobne detale, jak logo Alfa lub „Biscione" w optyce hybrydowej, mały, ale zdecydowany akcent podkreślający Tonale.

-

___
źródło: Alfa Romeo Polska

Czytaj więcej o marce Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia i Stelvio wyróżnione w Autonis Design Awards
Alfa Romeo Giulia i Stelvio wyróżnione w Autonis Design Awards

ALFA ROMEO | To już kolejny sukces marki Alfa Romeo w tym roku – tym razem w konkursie autonis design organizowanym przez magazyn branżowy „auto motor und sport”.

Alfa Romeo zaprasza na Dni SUV-ów
Alfa Romeo zaprasza na Dni SUV-ów

ALFA ROMEO | Przez cały wrzesień w salonach Alfa Romeo Grupy Gezet trwają Dni SUV-ów. Z tej okazji zapraszamy na jazdy testowe i do skorzystania z nowych promocji przy zakupie pojazdów włoskiej marki.

Alfa Romeo 33 Stradale powraca na tor Monza, miejsce swojego debiutu 56 lat temu
Alfa Romeo 33 Stradale powraca na tor Monza, miejsce swojego debiutu 56 lat temu

ALFA ROMEO | Po światowej premierze nowej 33 Stradale, która odbyła się wczoraj w Muzeum Alfy Romeo, marka oferuje pasjonatom światowych sportów motorowych jeszcze silniejsze emocje: powrót do „Świątyni prędkości” na torze Monza podczas Grand Prix Włoch. Dokładnie 31 sierpnia 1967 roku, na kilka tygodni przed oficjalną prezentacją na Targach Motoryzacyjnych w Turynie kultowy samochód zadebiutował na legendarnym torze. 

Najnowsze oferty

Alfa Romeo Giulietta 1.6 JTDM 105CV DISTINCTIVE - PL salon/ z gwarancją!
 • Model: Giulietta
 • Typ nadwozia: Hatchback
 • Przebieg: 66480 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2016
Alfa Romeo Tonale Veloce MHEV 180KM AT7
 • Model: Tonale
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2023
Alfa Romeo Stelvio TI 280KM AT8 Q4 - MY 22
 • Model: Stelvio
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2022

Odwiedź nasze salony