“Alfa Romeo nei nostri cuori”

Współpraca Alfy Romeo i Saubera w Formule 1 dobiega końca podczas Grand Prix Abu Zabi.

W 2018 roku, po ponad 30 latach nieobecności, Alfa Romeo powróciła z impetem na wyżyny sportów motorowych w ramach strategicznego, handlowego i technologicznego partnerstwa. Sześć lat owocnej i pełnej pasji współpracy dwóch firm, Alfa Romeo i Sauber Motorsport, prawdziwych liderów w historii Formuły 1.

Nadszedł czas, aby podziękować wszystkim, którzy spędzili te niezapomniane lata z Alfą Romeo. Specjalne podziękowania należą się Sergio Marchionne, który gorąco pragnął tej współpracy i z determinacją wspierał partnerstwo zawarte w 2018 roku.

Ogromne podziękowania dla kierowców, wymienionych chronologicznie: Charles Leclerc, Marcus Ericsson, Antonio Giovinazzi, Kimi Raikkonen, Zhou Guanyu i Valtteri Bottas, którzy startowali w barwach zespołu przez ostatnie sześć lat.

Serdeczne podziękowania i brawa dla całego zespołu Sauber, począwszy od Finna Rausinga, przede wszystkim Freda Vasseura, ale także Alunni Bravi i Andreasa Siedla, za ich stałą, pełną pasji i profesjonalną współpracę.

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim partnerom zespołu za ich wsparcie przez cały ten czas. Przede wszystkim Ferrari za dostawę jednostek napędowych. Specjalne wyróżnienie i wielkie podziękowania należą się partnerom marki Alfa Romeo: Ferrari Trento, Marelli, Sabelt i Web Eyewear. Gorące podziękowania dla dostawcy opon, firmy Pirelli, za jej cenny wkład.

Serdeczne podziękowania należą się Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) i jej prezesowi, Mohammedowi Ben Sulayema za udzielone wsparcie. Wyrazy uznania dla F1 i jej dyrektora generalnego Stefano Domenicali za to, co robią dla sportu, z nieustannym zaangażowaniem przyciągając uwagę milionów fanów z całego świata i za ich ciągłą otwartość na Alfę Romeo.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich kibiców i fanów niesamowitej społeczności Alfa Romeo TRIBE, którzy od 1910 roku wyrażają swoją wewnętrzną pasję, wspierając markę, ikonę szlachetnego włoskiego sportowego stylu na całym świecie. Gorące podziękowania dla wszystkich pełnych pasji dziennikarzy, profesjonalistów i specjalistów ds. komunikacji.

Na koniec, życzymy naszym zawodnikom dalszych wielkich sportowych sukcesów.


Jean-Philippe Imparato, dyrektor generalny marki Alfa Romeo:

Pod koniec tych sześciu sezonów nadszedł czas na podsumowanie. Dla Alfy Romeo, przygoda z F1 była międzynarodową wizytówką na najwyższym poziomie, a także głębokim doświadczeniem ludzkim i sportowym, które wspierało dynamikę naszych produktów z dużym zwrotem z inwestycji, zapewniając potężną strategiczną światową platformę marketingową dla Alfy Romeo. Korzyści pod względem widoczności stanowią punkt odniesienia dla całej grupy Stellantis. Rywalizacja jest od zawsze wpisana w DNA marki i Alfa Romeo powróci, aby zachwycić swoich fanów tak szybko, jak to możliwe, gdy tylko będą ku temu odpowiednie warunki”.


Podczas Grand Prix Abu Zabi, C43 wyjedzie na tor z numerem sześć zdobiącym całe malowanie bolidu, aby uczcić w ten sposób sześć lat współpracy z marką Sauber. Ponadto na karoserii swoje miejsce znalazło również zdanie „Alfa Romeo nei nostri cuori" (Alfa Romeo w naszych sercach), będące hołdem, który zespół Sauber oddaje marce i jej zespołowi.

Cristiano Fiorio, Alfa Romeo Strategic Projects:

Podsumowując te wspaniałe lata spędzone z Sauberem w Formule 1: zdolność do unowocześniania, zaskakiwania i tworzenia emocji, nie tylko dzięki wynikom sportowym, ale także pomysłowości i kreatywności, z dumnie noszoną przez cały czas włoską flagą. Niezwykły duch współpracy połączył ludzi z Alfa Romeo F1 Stake, Alfa Romeo i Centro Stile w jeden wielki zespół, który czerpał inspirację z przeszłości, aby odważnie stawić czoła wyzwaniom przyszłości. Duch ten dał początek największej operacji marketingowej Alfy Romeo ostatnich lat. Mogę tylko bardzo cieszyć się z tego, co razem osiągnęliśmy. Dziękuję wszystkim i do zobaczenia wkrótce!”.


Ale to nie wszystko. Sześć lat współpracy z zespołem Sauber Motorsport oznacza znacznie więcej, a korzyści z partnerstwa wykraczają daleko poza wyniki osiągnięte w wyścigach. Formuła 1 jest rzeczywiście kolebką niesamowitych zmian, pionierem strategii hybrydowej stojącej na czele zrównoważonej technologii i nieustannego dążenia do wydajności. Specjalistyczna wiedza techniczna Sauber Technology i ciągłe badania w dziedzinie technologii spełniają strategiczną, niezwykle ważną rolę w wielu projektach Alfa Romeo.

Ich przykładem może być między innymi GIULIA GTA i GTAm: rezultat intensywnej synergii podczas opracowywania komponentów z włókna węglowego mających wpływ na aerodynamikę, ikona Alfy Romeo, skorzystała ze zdobytej przez Saubera w ciągu ponad 50 lat wiedzy, która ugruntowana została na najwyższych poziomach sportów motorowych.

Alfa Romeo i sporty motorowe

Alfa Romeo jest na całym świecie synonimem prestiżu w dziedzinie wyścigów i technologii. Niekwestionowana gwiazda przedwojennych sezonów Grand Prix (w 1925 roku GP Tipo P2 zdominował pierwsze Mistrzostwa Świata), Alfa Romeo odgrywała też istotną rolę w Formule 1 będąc zarówno producentem, jak i dostawcą silników. Już po swoim debiucie, w 1950 i 1951 roku Alfa Romeo zdobyła pierwsze Mistrzostwo Świata Kierowców z Nino Fariną i Juanem Manuelem Fangio za kierownicą. W latach 1976-1979 Alfa Romeo była dostawcą silników dla kilku zespołów F1. Po powrocie jako konstruktor w 1979 roku, Alfa Romeo zajęła szóste miejsce w Mistrzostwach Konstruktorów w 1983 roku, co było jej najlepszym wynikiem. Następnie, w 1985 roku firma wycofała swój zespół z Formuły 1.


Źródło: Alfa Romeo Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Alfa Romeo

Dealer Roku 2023 - Grupa Gezet
Dealer Roku 2023 - Grupa Gezet

WYRÓŻNIENIE | Podczas konwencji dealerów, która miała miejsce w Warszawie, Stellantis Polska przyznał nagrody swoim najlepszym dealerom.

Nagroda Moto Awards dla zachwycającej Alfy Romeo 33 Stradale
Nagroda Moto Awards dla zachwycającej Alfy Romeo 33 Stradale

ALFA ROMEO | Redakcje Auto Świat i Onet ogłosiły zwycięzców plebiscytu „Moto Awards 2023”. Zwycięzcą kategorii sportowych aut została unikatowa, jedyna w swoim rodzaju Alfa Romeo 33 Stradale, która zadebiutowała w zeszłym roku.

W centrum testowym Balocco powstaje nowa Alfa Romeo Milano.
W centrum testowym Balocco powstaje nowa Alfa Romeo Milano.

Alfa Romeo | Na torze testowym Balocco, w legendarnym centrum testowym Alfy Romeo, włoski zespół inżynierów Alfy Romeo intensywnie pracuje nad nową Alfą Romeo Milano.

Najnowsze oferty

Alfa Romeo Giulia Competizione 2.0 GME 280 KM Q4
 • Model: Giulia
 • Typ nadwozia: Sedan / Limuzyna
 • Przebieg: 250 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023
Alfa Romeo Giulia SPRINT 2.0 280KM AT 8 Q4 MY23
 • Model: Giulia
 • Typ nadwozia: Sedan / Limuzyna
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023
Alfa Romeo Stelvio Veloce Q4 AT8 2.0 280KM Vesuvio Black
 • Model: Stelvio
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023

Odwiedź nasze salony