ALFA ROMEO NA MILLE MIGLIA 2021

Alfa Romeo, występująca w charakterze Globalnego Partnera Motoryzacyjnego, weźmie udział w 39. Rajdzie „1000 Miglia”, który lata temu, kiedy odbywał się jeszcze w innej formule, przez Enzo Ferrari określany był mianem „najpiękniejszego wyścigu na świecie". Tegoroczna edycja rozpocznie się 16 czerwca w Brescii i potrwa do 19 czerwca, a jej trasa przebiegać będzie przez jedne z najbardziej malowniczych miejsc we Włoszech. To prestiżowe wydarzenie co roku wzbudza podziw i ciepłe powitanie licznych widzów. Jak zwykle wezmą w nim udział jedne z najcenniejszych zabytkowych modeli Alfy Romeo, należące do kolekcji Heritage, działu zajmującego się ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego marek Alfa Romeo, Fiat, Lancia i Abarth.

W 39. edycji Rajdu, będącego od wielu lat trochę rywalizacją, trochę przygodą, pojawią się zabytkowe auta o bezcennej wartości. Zgodnie z regulaminem, w „1000 Miglia” mogą uczestniczyć tylko te modele, które startowały w regularnych zawodach, odbywających się w latach 1927-1957, notabene wygrywanych jedenaście razy przez samochody Alfa Romeo. To nigdy niepobity rekord, który stanowi potwierdzenie nierozerwalnej więzi między Alfą Romeo i „1000 Miglia”, a więc dwoma markami cieszącymi się niezwykłą sławą na światowej scenie motoryzacyjnej.

Tegoroczne zawody, odwzorowujące tradycyjną trasę z Brescii do Rzymu i z powrotem, z przystankami w Viareggio i Bolonii, proponują absolutną nowość w stosunku do ostatnich edycji: kierunek jazdy będzie przeciwny do ruchu wskazówek zegara, jak to często miało miejsce podczas klasycznych zawodów. Co więcej, w tym roku załogi po raz pierwszy zmierzą się zarówno z przełęczą Cisa (w pierwszym etapie), jak i z przełęczami Futa i Raticosa (w trzecim dniu). Ten rodzaj wydarzenia, oprócz swojej wartości historycznej, stanowi autentyczne połączenie przeszłości z przyszłością. Nie ma więc w tym żadnego przypadku, że hasło tegorocznej edycji Rajdu „1000 Miglia” brzmi „Przekraczać przyszłość" („Crossing the future"), co podkreśla znaczenie innowacji technologicznych w motoryzacji, wartość historyczną tych legendarnych zawodów oraz siłę napędową w kierunku mobilności przyszłości.

-

-

Alfę Romeo z Rajdem „1000 Miglia” łączy przede wszystkim dążenie do innowacji i nieustannej poprawy osiągów. Dzięki kultowym modelom, zwyciężającym w przeszłości w rajdach i wyścigach, a nadal obecnym w zbiorowej społecznej wyobraźni, marka z logo węża w ciągu 111 lat swojego istnienia zapisała jedne z najbardziej chlubnych kart w historii sportów motorowych. Podczas tworzenia nowych modeli przez inżynierów i projektantów Alfy Romeo, przeszłość marki nadal stanowi główną inspirację. Dowodem na to jest nowa Giulia GTA, która wskrzesza jedną z legend motoryzacji, Giulię GTA z 1965 roku, stanowiąc jednocześnie kamień milowy w historii marki. Pod względem koncepcji i charakteru nowy supersamochód Alfy Romeo inspirowany jest właśnie Giulią „Gran Turismo Alleggerita”, która została stworzona przez firmę Autodelta na bazie Giulii Sprint GT, odnoszącej sukcesy sportowe na całym świecie. To nie przypadek, że prezentacja współczesnego „wcielenia” tego samochodu dla przedstawicieli międzynarodowej prasy odbyła się w dawnych warsztatach Autodelty w Centro Sperimentale w Balocco (VC), gdzie w latach 60. XX w. stworzono model Giulia Sprint GTA.

-

-

Egzemplarz najnowszej Alfy Romeo Giulia GTA pojawi się na Rajdzie „1000 Miglia" 2021, dzięki czemu będzie to nie lada gratka dla fanów marki. Jednak to nie wszystko, Alfa Romeo udostępni organizatorom wydarzenia flotę trzydziestu samochodów, aktualnych modeli Stelvio i Giulii, które, jako oficjalne samochody „1000 Miglia” 2021, będą reprezentować wartości marki, jej historię oraz związane z nią sukcesy. Przy okazji należy podkreślić również zaangażowanie działu Heritage Stellantis, który za pośrednictwem techników Officine Classiche, zapewnia nieocenione wsparcie, aby motoryzacyjne perełki z historycznej kolekcji Grupy mogły nadal rywalizować w najsłynniejszych zawodach przeznaczonych dla „weteranów”. Wystarczy przypomnieć sobie niezwykłą Alfę Romeo 6C 1500 SS (1928 r.) z Muzeum Alfy Romeo w Arese, która w 2019 roku wygrała właśnie „1000 Miglia” i ponownie weźmie w nim udział podczas tegorocznej edycji. Oprócz zajmowania się serwisem zabytkowych samochodów z kolekcji Grupy, eksperci działu Heritage będą do dyspozycji kolekcjonerów z całego świata, służąc pomocą w zakresie certyfikacji i renowacji zabytkowych samochodów marek Alfa Romeo, Fiat, Lancia i Abarth.

___
źródło: Alfa Romeo Polska.

Czytaj więcej o marce Alfa Romeo

Alfa Romeo zaprasza na Dni SUV-ów
Alfa Romeo zaprasza na Dni SUV-ów

ALFA ROMEO | Przez cały wrzesień w salonach Alfa Romeo Grupy Gezet trwają Dni SUV-ów. Z tej okazji zapraszamy na jazdy testowe i do skorzystania z nowych promocji przy zakupie pojazdów włoskiej marki.

Alfa Romeo 33 Stradale powraca na tor Monza, miejsce swojego debiutu 56 lat temu
Alfa Romeo 33 Stradale powraca na tor Monza, miejsce swojego debiutu 56 lat temu

ALFA ROMEO | Po światowej premierze nowej 33 Stradale, która odbyła się wczoraj w Muzeum Alfy Romeo, marka oferuje pasjonatom światowych sportów motorowych jeszcze silniejsze emocje: powrót do „Świątyni prędkości” na torze Monza podczas Grand Prix Włoch. Dokładnie 31 sierpnia 1967 roku, na kilka tygodni przed oficjalną prezentacją na Targach Motoryzacyjnych w Turynie kultowy samochód zadebiutował na legendarnym torze. 

Nowa Alfa Romeo 33 Stradale - wskrzeszenie legendy
Nowa Alfa Romeo 33 Stradale - wskrzeszenie legendy

PREMIERA | Alfa Romeo ma przyjemność zapowiedzieć powrót legendarnego modelu 33 Stradale, ikony z lat 60. XX wieku, uważanego przez wielu za jeden z najpiękniejszych samochodów w historii i wywodzącego się bezpośrednio z Tipo 33, który był niegdyś gwiazdą światowych sportów motorowych.

Najnowsze oferty

Alfa Romeo Tonale Veloce MHEV 180KM AT7
 • Model: Tonale
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2023
Alfa Romeo Stelvio Super 2.0 200 KM Salon PL / I-wł. / Pakiet kier. +/ FV VAT 23%
 • Model: Stelvio
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 72100 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2019
Alfa Romeo Stelvio TI 280KM AT8 Q4 - MY 22
 • Model: Stelvio
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2022

Odwiedź nasze salony