Alfa Romeo: Milano Name is not OK? “Alfa Romeo Junior” then!

Podczas jednego z najważniejszych tygodni dla przyszłości Alfy Romeo, włoski urzędnik państwowy oświadczył, że używanie nazwy „Milano” - wybranej przez markę dla niedawno zaprezentowanego nowego kompaktowego samochodu sportowego - jest prawnie zabronione.

Pomimo tego, że marka Alfa Romeo uważa, że nazwa spełnia wszystkie wymogi prawne, a także mając na uwadze fakt, że aktualnie istnieją znacznie ważniejsze kwestie niż nazwa nowego samochodu, Alfa Romeo postanowiła zmienić nazwę z „Milano” na „Alfa Romeo Junior” w duchu propagowania wzajemnego zrozumienia.

Jean-Philippe Imparato – dyrektor generalny marki Alfa Romeo

„Doskonale zdajemy sobie sprawę, że ten epizod pozostanie zapisany w historii marki. To wielka odpowiedzialność, ale jednocześnie ekscytujący moment. Wybór nowej nazwy, Alfa Romeo Junior, jest całkowicie naturalny, ponieważ jest ona silnie związana z historią marki i od samego początku nazwa ta należała do naszych ulubionych. Jako zespół decydujemy się po raz kolejny dzielić naszą pasją do Marki i uczynić produkt i naszych klientów priorytetem. Zdecydowaliśmy się na zmianę nazwy, chociaż wiemy, że nie jesteśmy do tego zobowiązani, ponieważ chcemy zachować pozytywne emocje, które zawsze wzbudzały nasze produkty i uniknąć wszelkiego rodzaju kontrowersji. Zainteresowanie jakie wzbudził w ciągu ostatnich kilku dni nasz nowy, sportowy kompakt jest ogromne. Zanotowaliśmy bezprecedensową liczbę odwiedzin na stronie konfiguratora online, co spowodowało awarię strony internetowej trwającą kilka godzin”.

Stefano Odorici – Prezes Włoskiego Stowarzyszenia Dealerów marki Alfa Romeo

„Alfa Romeo to marka wyjątkowa, która wita każdego i wzbudza pasję oraz pozytywne emocje. Widzę to wyraźnie, gdy patrzę w oczy naszym klientom, którzy przychodzą oglądać, testować, kupować i odbierać samochody Alfa Romeo w naszych salonach sprzedaży. Dlatego też cieszymy się z decyzji podjętej przez markę o zmianie nazwy samochodu z Milano na Alfa Romeo Junior w świetle ostatnich wiadomości, które mogą wpłynąć na entuzjazm i ogromne zainteresowanie, jakim nowy model cieszy się wśród naszych klientów. Alfa Romeo Junior, podobnie jak Milano, to piękne nazwy, które mają swoje korzenie w niezwykle bogatej historii Marki. To nie przypadek, że od razu znalazły się wśród faworytów publiczności.”

Pochodzenie nazwy „Alfa Romeo Junior”

Po sukcesie modelu Giulia i jej wersji coupé Giulia Sprint GT, zaprojektowanej przez słynnego Giugiaro dla Bertone, marka Alfa Romeo postawiła sobie za cel przyciągnięcie młodszej, nowej klienteli poszukującej błyskotliwego, ekskluzywnego samochodu, którego zakup i eksploatacja nie zrujnują domowego budżetu. 26 września 1966 roku w Balocco zaprezentowano model GT 1300 Junior, który mimo, że nie miał słowa „Giulia” w nazwie, stał się liderem nowej generacji Alfy Romeo. Rzeczywiście, podobne wersje z gamy Spider będą również utożsamiane z modelem Junior. Główna zmiana mechaniczna polegała na zastosowaniu silnika z dwoma wałkami rozrządu o pojemności skokowej 1290 cm3, który - dzięki pojedynczemu układowi zasilania i nowemu rozrządowi - generował moc 89 KM i osiągał maksymalną prędkość ponad 170 km/h, tylko nieznacznie niższą niż model z silnikiem 1600. Ponadto, GT 1300 Junior zapewniała wysokie osiągi a także wyjątkową przyjemność czerpaną z jazdy. Nadwozie zostało również odświeżone, oferując specjalne i bardziej młodzieńcze wykończenie. Ze sprzedażą ponad 92 000 egzemplarzy, Alfa GT 1300 Junior szybko stała się bestsellerem w swojej gamie i prawdziwym symbolem statusu epoki.


źródło: Alfa Romeo Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Alfa Romeo

Alfa Romeo rozpoczyna rajd 1000 Miglia 2024
Alfa Romeo rozpoczyna rajd 1000 Miglia 2024

Alfa Romeo | Wczoraj z Brescii wyruszyła kolumna samochodów biorących udział w „najpiękniejszym wyścigu na świecie”, w 42. edycji upamiętniającej 1000 Miglia, słynny rajd zabytkowych samochodów wyprodukowanych przed 1957 rokiem.

Prezentacja najnowszej Alfy Romeo Junior na zlocie ForzaItalia.pl
Prezentacja najnowszej Alfy Romeo Junior na zlocie ForzaItalia.pl

Alfa Romeo | Wyjątkowo duże zainteresowanie uczestników tegorocznej edycji zlotu miłośników włoskiej motoryzacji i kultury ForzaItalia.pl organizowanego w poprzedni weekend w Pałacu Rozalin. Limit miejsc wyczerpany w mniej niż dobę.

Alfa Romeo i mistrz świata DTM Nicola Larini wracają razem na 1000 Miglia 2024
Alfa Romeo i mistrz świata DTM Nicola Larini wracają razem na 1000 Miglia 2024

Alfa Romeo | Mistrz DTM z 1993 roku powraca na tor wyścigowy z Alfą Romeo: podczas „najpiękniejszego wyścigu na świecie” zasiądzie za kierownicą modelu 1900 Sport Spider (1954) u boku pilota rajdowego Giacomo Ciucci.

Najnowsze oferty

Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 GME 280 KM Q4 Demo
 • Model: Giulia
 • Typ nadwozia: Sedan / Limuzyna
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Alfa Romeo Tonale Veloce 1.5 T4 180KM Hybrid DCT7
 • Model: Tonale
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2024
Alfa Romeo Giulia Tributo Italiano 2.0 GME 280 KM AT8 AWD
 • Model: Giulia
 • Typ nadwozia: Sedan / Limuzyna
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony