MARKA ABARTH ŚWIĘTUJE 72. ROCZNICĘ POWSTANIA

31 marca 1949 roku Carlo Abarth, inżynier o włosko-austriacki korzeniach, założył firmę Abarth & C., tworząc markę, która stała się prawdziwą legendą stylu i osiągów, dzięki bijącym rekordy samochodom, rewolucyjnym zestawom tuningowym i pamiętnym wyścigom. Logo, słynny „Skorpion", rozpoznawany przez entuzjastów motoryzacji na całym świecie był zainspirowany znakiem zodiaku założyciela firmy. Skorpion doskonale symbolizował też filozofię nowo powstałego zespołu wyścigowego, specjalizującego się w „małych, ale zabójczo szybkich" samochodach. Historia Abartha i jej logo splatają się z jego zwycięstwami sportowymi, które rozpoczęły się bardzo wcześnie. Pierwszym z nich było zwycięstwo w swojej kategorii w słynnym wyścigu górskim „Palermo-Monte Pellegrino" w 1950 roku, gdzie za kierownicą Abartha 204A zasiadł słynny kierowca Tazio Nuvolari, „Latający Mantuańczyk".

Logo Abarth 1949r.

W 1954 roku Carlo Abarth postanowił wzbogacić logo o dwukolorową tarczę, symbol zwycięstwa w „sportowej walce", która stała się tłem dla Skorpiona. W 1962 roku Abarth 1000 Bialbero zdobył pierwszy z sześciu kolejnych tytułów mistrza świata producentów. Aby uczcić ten ważny tytuł, do logo dodano trzy nowe elementy: czarno-białą flagę w szachownicę, napis czerwonymi drukowanymi literami na żółtym tle „Campione del mondo" („Mistrz Świata") oraz stylizowany wieniec laurowy.

Logo Abarth 1954r.

W 1969 roku pojawiła się odświeżona wersja logo. Największe zmiany dotyczyły skorpiona, symbolu firmy z Turynu, który stał się bardziej wystylizowany, całkowicie czarny i po raz pierwszy z oboma szczypcami skierowanymi ku górze. Zmienił się również napis: teraz biały na niebieskim tle i tylko ze słowem "Abarth".

Logo Abarth 1969r.

W 1971 roku marka Abarth została przejęta przez Fiata, a włoska flaga pojawiła się na logo w tle za słowem "Abarth", by podkreślić jego włoski charakter. Dzisiejsze logo zostało całkowicie przeprojektowane w 2007 roku i przedstawia wszystkie charakterystyczne elementy Skorpiona, ale w zdecydowanie bardziej współczesnej i nowoczesnej odsłonie z jego czarnym kształtem ułożonym po skosie tarczy.

Logo Abarth 1971r.

W 2019 roku, z okazji 70. rocznicy powstania Abartha, wprowadzono jubileuszową wersję tarczy herbowej z flagą w szachownicę. Logo to z dumą prezentowały wyłącznie samochody wyprodukowane w roku 70. urodzin. W tym samym roku powstała również uroczysta wersja kolorystyczna logo, opracowana specjalnie dla limitowanej edycji 695 70th Anniversary, wyprodukowanej zaledwie w liczbie 1949 egzemplarzy nawiązującej do roku założenia marki.

Logo Abarth 2007r.

Wszystkie samochody Abartha są ozdobione dodatkowym logo na bokach samochodu, w tylnej części, odzwierciedlającym ważny emblemat, który zdobi samochody wyścigowe Abartha dumnie od lat 60. XX wieku. Logo nawiązuje do charakterystycznej żółto-czerwonej tarczy Abartha otaczającej skorpiona i dodaje do niego błyskawicę w kolorach włoskiej flagi. To prawdziwy hołd dla zaangażowania Abartha w sporty motorowe, które zawsze były postrzegane jako odpowiedni poligon doświadczalny dla innowacyjnych rozwiązań technicznych i innowacji technologicznych dążących do poprawy osiągów i niezawodności samochodów wyścigowych. Wiedza zdobyta na torach i trasach rajdowych przynosi także bezpośrednie korzyści samochodom drogowym marki.

-

Logo Abarth 695 70th Anniversary 2019r.

-

Zaangażowanie w sporty motorowe trwa do dziś, zarówno na torach wyścigowych, jak i na trasach rajdowych. Na torach Abarth jest dostawcą silników na mistrzostwa Włoch i Niemiec Formuły 4 - idealny „poligon” dla przyszłych mistrzów świata Formuły 1. Natomiast Abarth 124 Rally demonstruje swój ogromny potencjał w rajdach: samochód zdominował swoją kategorię w FIA-ERC, Rajdowych Mistrzostwach Europy, w ostatnich trzech sezonach. Bez wątpienia wyścigi, wyzwania sportowe, rywalizacja i ciągłe poszukiwanie osiągów to właśnie wartości, których poszukują Klienci Abartha, i znajdują je w modelach seryjnych. Świadczy o tym komercyjny sukces marki ze skorpionem w logo: w 2020 roku Abarth zwiększył swój udział w rynku o 50% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Sukces trwający pomimo upływu lat: z okazji swoich 72. urodzin Abarth przygotował właśnie nową gamę na rok modelowy 2021 obejmującą wersje 595, Turismo, Competizione i Esseesse. Cztery różne propozycje, wszystkie łączą w sobie typowy, sportowy charakter marki. Oferują radość z jazdy, pełne adrenaliny osiągi i niepowtarzalny dźwięk wydechu. W ofercie są teraz nowe kolory i nowe detale, jak ekskluzywne skórzane fotele. Na przykład nowy matowy lakier w niebieskim kolorze Rally Blue obecnego 595 Competizione jest hołdem dla długiej historii Abartha i wielu rajdowych sukcesów marki: nawiązuje do słynnego Fiata 131 Abarth Rallye z lat 70. XX wieku, a nowe 17-calowe felgi aluminiowe są bezpośrednio inspirowane felgami Lancii Delty Rally Integrale z lat 90. ubiegłego wieku.

Wszystkie informacje dotyczące gamy Abartha z roku modelowego 2021 są dostępne tutaj. Urodziny obchodzone są wspólnie z liczną, entuzjastyczną społecznością, która zawsze jest bijącym sercem marki i która również była bohaterem tego wyjątkowego dnia. Za pośrednictwem kanałów społecznościowych marki fani zostali zaproszeni, aby zinterpretować logo Abarth swoimi rysunkami, obrazami i dziełami sztuki oraz przedstawić istotę marki za pomocą swoich kreatywnych pomysłów . Wybrane projekty zostaną wyróżnione na profilach społecznościowych Abartha.

___
źródło: Abarth Polska.

Czytaj więcej o marce Abarth

Heritage Hub: zachwycająca wystawa z okazji 75 lat istnienia marki Abarth
Heritage Hub: zachwycająca wystawa z okazji 75 lat istnienia marki Abarth

ABARTH | Z okazji 75. urodzin marki z logo Skorpiona, zespół Heritage grupy Stellantis stworzył tymczasową wystawę, na której prezentowane są niezwykle cenne, rzadkie egzemplarze Abartha należące do prywatnych kolekcjonerów i stałej kolekcji firmy.

Najlepsze życzenia dla Abartha! 75. rocznica powstania - unikalne zdjęcia Nowego Abartha 600e
Najlepsze życzenia dla Abartha! 75. rocznica powstania - unikalne zdjęcia Nowego Abartha 600e

ABARTH | Z okazji swoich 75. urodzin, marka Abarth robi swoim fanom specjalny prezent i prezentuje trzy niepublikowane dotąd zdjęcia Nowego Abartha 600e Scorpionissima: najmocniejszego Abartha w historii, wyposażonego w silnik o mocy 240 KM, mechaniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu i elementy rodem z wyścigów.

Abarth i Breil wydają niepowtarzalny „ryk” tworząc nowy zegarek inspirowany Abarthem 500e
Abarth i Breil wydają niepowtarzalny „ryk” tworząc nowy zegarek inspirowany Abarthem 500e

Abarth | Abarth i Breil po raz kolejny połączyły siły, aby stworzyć nową, limitowaną edycję zegarka Breil Abarth 500e, dostępną w zaledwie 999 egzemplarzach. Współpraca jest hołdem dla pierwszego elektrycznego modelu Abartha: Abartha 500e.

Najnowsze oferty

Abarth Inny 500e Cabrio-Nowy Abarth 500e 155 KM Niebieski Poison (877)
 • Model: Inny
 • Typ nadwozia: Hatchback
 • Przebieg: 9 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Elektryczny
 • Rok produkcji: 2023
Abarth Inny Cabrio 155 KM
 • Model: Inny
 • Typ nadwozia: Hatchback
 • Przebieg: 2 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Elektryczny
 • Rok produkcji: 2023
Abarth Inny Nowy Abarth 155 KM Cabrio
 • Model: Inny
 • Typ nadwozia: Hatchback
 • Przebieg: 7 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Elektryczny
 • Rok produkcji: 2023

Odwiedź nasze salony