RC30 FOREVER - PAKIET ORYGINALNYCH CZĘŚCI ZAMIENNYCH HONDA PŁYNIE DO EUROPY

Honda rozpoczęła program "RC30 Forever" po spotkaniach z klubami właścicieli RC30 w Japonii i Europie, podczas których właściciele wyrazili silne pragnienie utrzymania tych kultowych motocykli na chodzie i w jak najlepszym stanie przy użyciu oryginalnych części zamiennych Hondy. Głównym celem programu jest zapewnienie bezpieczniej jazdy tymi historycznymi modelami.

-

-

W ramach programu Honda wyprodukuje około 150 oryginalnych części zamiennych do RC30, które obejmą silnik, podwozie, nadwozie i elektronikę. Zostały one wybrane na podstawie zapotrzebowania właścicieli oraz doświadczenia ekspertów w zakładach badawczo-rozwojowych i produkcyjnych Hondy. Części będą dostępne do zamówienia za pośrednictwem dealerów w całej Europie od maja 2021 roku.

-

-

HONDA VFR750R RC30

Legendarny RC30 został po raz pierwszy pokazany na Tokyo Motor Show w 1987 roku, a do Europy trafił w 1988 roku. Produkcja ograniczona do około 5000 sztuk na całym świecie została stworzona w celu spełnienia wymagań homologacyjnych potrzebnych do udziału w nowo utworzonych Mistrzostwach Świata Superbike.

Zbudowany ręcznie w fabryce Hamamatsu, RC30 był zasilany przez chłodzony cieczą silnik o pojemności 748 cm3 90° V4 i wyposażony w ówcześnie najnowocześniejszą technologię wyścigową – było to podejście niespotykane do tej pory. Inżynierowie działu rozwoju Hondy maksymalnie wykorzystali nowatorskie materiały, takie jak włókno węglowe, Kevlar i magnez. Silnik wyposażony był w tytanowe korbowody i sprzęgło antyhoppingowe, które współpracowały z przekładniami w stylu maszyn wyścigowych. Koła i hamulce były wyposażone w system szybkiego demontażu, a zawieszenie było w pełni regulowane z przodu i z tyłu. Motocykl niewątpliwie wyróżniał się jednostronnym wahaczem Pro-arm, zaprojektowanym, aby pomóc w szybkich zmianach tylnego koła podczas wyścigów.

Historia RC30 została zapisana, kiedy Fred Merkel wygrał na tym modelu Mistrzostwa Świata Superbike w 1988 i 1989 roku. Dziedzictwo RC30 utrwaliło się, kiedy wraz z Fredem Merkelem wygrał Mistrzostwa Świata Superbike w 1988 i 1989 roku. Potem nastąpiły kolejne zwycięstwa w wielu krajowych i międzynarodowych wyścigach, w tym zwycięstwa na Wyspie Man znanych zawodników takich, jak Joey Dunlop, Carl Fogarty, Steve Hislop i Philip McCallen.

-

-

CZYM JEST PROGRAM "RC30 FOREVER"?

Na początku projektu "RC30 Forever" w 2017 r. przeprowadzono wewnętrzne dochodzenie w archiwach dotyczących RC30, które wykazało, że żaden z oryginalnych drewnianych modeli dla RC30 nie został zachowany. Było jasne, że do posunięcia projektu do przodu, będą potrzebne oryginalne rysunki. Podobnie, jak w przypadku wszystkich motocykli produkowanych w tym czasie, produkcja RC30 również została oparta na ręcznie rysowanych schematach szkieletowych 2D, z których finalnie stworzono modele i formy. W porównaniu do nowoczesnych metod modelowania komputerowego 3D i rysunków cyfrowych, plany te zawierają znacznie mniej szczegółów, co skomplikowało reprodukcję nowych części.

-

-

Dostępne plany zostały zdigitalizowane, powiększone do skali 1:1 i porównane z istniejącymi częściami zapożyczonymi z RC30 pozostałych w fanklubach Hondy. Mimo to nadal istniały wyraźne i oczywiste luki w szczegółowych informacjach, niezbędnych do zapewnienia jakości części. Aby nowe części spełniały bardzo wysokie standardy, ważne było zaangażowanie członków oryginalnego zespołu, z których wielu było w wieku 60 lat. Podczas, gdy zespół projektowy tworzył od podstaw nowe drewniane modele i formy, członkowie oryginalnego zespołu dzielili się swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem.

To właśnie ta kombinacja elementów, takich jak nowe zdigitalizowane rysunki, dostępne części, oraz doświadczenie powracających członków rodziny Honda ostatecznie doprowadziła do pomyślnego stworzenia omawianego programu w Japonii.

-

___
źródło: Honda Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.Rozpoczęcie sprzedaży będzie różne dla poszczególnych części, a wszelkie aktualne informacje zostaną opublikowane w witrynie internetowej Hondy www.honda.pl. Sprzedaż będzie ograniczona dostępnością poszczególnych części.

Czytaj więcej o marce Honda

75. rocznica powstania Hondy (1948-2023)
75. rocznica powstania Hondy (1948-2023)

HONDA | 75 lat temu 34 pracowników Honda Motor Company, być może zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy, zaczęło pisać nowy, niezwykle istotny, rozdział w historii motoryzacji.

Motocykle Hondy dla każdego - inny wymiar podróżowania
Motocykle Hondy dla każdego - inny wymiar podróżowania

HONDA MOTO | Ilu z nas będąc dzieckiem, marzyło o tym, by w przyszłości być prawdziwym królem szos i pokonywać kolejne kilometry na szybkim ścigaczu lub innym dwukołowcu? Dorosłość ma to do siebie, że nic nie stoi na przeszkodzie, by marzenia z dzieciństwa móc realizować.

Co łączy motocykle Honda Africa Twin i Honda NT1100?
Co łączy motocykle Honda Africa Twin i Honda NT1100?

HONDA MOTO | Nie bez przyczyny pojazdy od japońskiego producenta znajdują się na listach najczęściej kupowanych motocykli. Prezentujemy dwa topowe modele japońskiej marki - Honda Africa Twin oraz NT1100 oraz wskazujemy, co łączy obie maszyny.

Najnowsze oferty

Honda SH 125i ABS Kontrola Trakcji HSTC, Demonstracyjny
 • Model: SH
 • Przebieg: 200 km
 • Napęd: Pas napędowy
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023
Honda NSS FORZA 125 Prawo Jazdy Kat. B, Kontrola trakcji HSTC z dostaw
 • Model: NSS
 • Przebieg: 5 km
 • Napęd: Pas napędowy
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023
Honda NT 1100 Kontrola Trakcji, Tryby jazdy, Nowy DCT
 • Model: NT
 • Przebieg: 2 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023

Odwiedź nasze salony