IAA 2019 | OPEL CORSA PIERWSZEJ GENERACJI NA STOISKU OPLA

Opel będzie świętować trzy światowe premiery podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Samochodowego IAA we Frankfurcie. Nową Astrę z silnikami o wysokiej wydajności, Grandlanda X Hybrid4 z napędem na wszystkie koła i nową Corsę szóstej generacji w trzech wariantach. Najlepiej sprzedający się mały samochód (ponad 13,6 miliona egzemplarzy) będzie oferowany z napędem elektrycznym i stanowi, wraz z Corsą-e Rally, podstawę bezemisyjnego samochodu rajdowego.

-

-

NA IAA DO NOWEJ CORSY DOŁĄCZY GOŚĆ SPECJALNY

Niezwykła Corsa GT z 1987 roku w żółtym kolorze, będąca świadectwem 37 lat sukcesu i radości z jazdy. Ten youngtimer przejechał ze swojego ostatniego domu w Portugalii do Warsztatu Klasyków Opla (Opel Classic Workshop) w Rüsselsheim. Stamtąd Corsa GT pojedzie na targi IAA we Frankfurcie, by wnosić dalszy wkład w tradycję modelu oraz jeszcze bardziej podgrzewać emocje towarzyszące premierze nowej Corsy. Znalezienie rzadkiego modelu Corsy GT pierwszej generacji zajęło zespołowi Opel Classic trochę czasu. Ten konkretny samochód, pierwotnie zarejestrowany w Hiszpanii, stał zapomniany w garażu w Portugalii. Przejazd do Frankfurtu zaczął się dla małej, niepozornej wersji Gran Turismo od parkingu przy przystani w Porto.

Opel oferował wersję GT od kwietnia 1985 r. do jesieni 1987 r. Była ona następczynią Corsy SR z 1,3-litrowym silnikiem gaźnikowym o mocy 70 KM. Dodatkowa moc i subtelne spojlery uczyniły z GT usportowioną wersję pierwszej generacji Corsy – aż do czasu debiutu bardziej ekspresyjnej wersji GSi w 1988 roku. Pięciobiegowa manualna skrzynia biegów zmniejszała apetyt na paliwo oraz optymalizowała poziom obrotów silnika na dłuższych trasach.

-

-

Nawet w dzisiejszych warunkach, kiedy po zatłoczonych drogach porusza się mnóstwo samochodów, Corsa GT jest bardzo cicha, a jazda nią — bezproblemowa. Podwozie nie jest nadmiernie sztywne, nie ma luzu w układzie kierowniczym ani zbędnych informacji na desce rozdzielczej: oprócz zwykłych pokręteł znajdziemy tylko obrotomierz i czujnik ciśnienia oleju. Zużycie paliwa jest zgodne z oficjalnymi danymi z tamtych czasów — prawie nigdy nie przekracza 6 litrów na 100 km. Bardzo pomaga w tym masa własna wynosząca 750 kg – stosunek mocy do masy wynosi 10,71 kg na koń mechaniczny.

NIEZAWODNY OPEL GT I JEGO PODRÓŻ W CZASIE

W drodze z Portugalii do Rüsselsheim model GT pojechał do Saragossy, gdzie został wyprodukowany w 1987 roku. Samochód mógł nawet odwiedzić zakład produkcyjny. Gdy żółta Corsa zatrzymała się przy linii montażowej, wielu pracowników podchodziło do niej, jakby witając dawno niewidzianego przyjaciela. W podróży na wschód mijała Barcelonę, następnie jadąc przez Francję i Bazyleę wzdłuż Renu. 32-letnia Corsa, której spokojna emerytura w Portugalii została przerwana, pokonała trasę liczącą 2700 km – bez żadnych napraw podczas długiej podróży. Gdy GT dojechała do Rüsselsheim, zespół Opel Classic czekał na nią z niecierpliwością.
Ciepłe słońce w Hiszpanii i Portugalii służyło Corsie GT. Życie bez soli na drogach oznaczało brak rdzy i przegnić. Ten żółty staruszek był nadal w dobrym stanie. TÜV zgodził się z tym, więc po badaniu technicznym w Niemczech inspektorzy umieścili swoją cenną naklejkę na tablicy rejestracyjnej. Następnie nadeszło znacznie większe wyzwanie: eksperci z Opel Classic dokładnie sprawdzili nowego przybysza. Kilka par lśniących oczu odkryło wiele mniej lub bardziej poważnych niedoskonałości: wgniecenia w dachu, nieoryginalną plakietkę, porysowaną szybę, zużyte siedzenia. Nawet klakson brzmiał źle! W końcu samochód został całkowicie rozebrany.

Zespół Classic spotkał się ze swoimi kolegami z warsztatu Service Workshop. Został utworzony „Projekt IAA 2019” pod przewodnictwem Thorstena Götza i Dietera Edera. Zespół, kawałek po kawałku, odbudował Corsę niczym puzzle. Najpierw odnowiono silnik, następnie zawieszenie, amortyzatory i sprężyny. Świeżo pomalowane nadwozie zyskało nowe wykończenie i odpowiednie oznaczenia GT. Następnie przyszedł czas na założenie oryginalnych obręczy kół ze stopów lekkich. Na końcu zamontowane zostały szyby — zaprzyjaźniony dealer Opla miał je oczywiście na stanie. Corsa GT dostała teraz drugie życie, które rozpocznie się w wielkim stylu – na 68. Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym IAA we Frankfurcie. Odwiedzający będą mogli podziwiać świeżo odrestaurowaną Corsę GT na stoisku Opla D31 w hali 11.0. Światowa premiera Corsy szóstej generacji z pewnością na tym skorzysta.

-

-
 

____

źródło: Opel Polska

Czytaj więcej o marce Opel

„Malowanie światłem”: Opel Experimental widzi w ciemności
„Malowanie światłem”: Opel Experimental widzi w ciemności

Opel | Niemiecka energia: Opel Experimental – nowe spojrzenie na najważniejsze filary marki. Innowacyjna koncepcja marki pokazuje przyszłość inteligentnego oświetlenia

Idealny towarzysz podróży: nowy Opel Astra Sports Tourer Electric z oryginalnymi akcesoriami
Idealny towarzysz podróży: nowy Opel Astra Sports Tourer Electric z oryginalnymi akcesoriami

OPEL |  Podczas gdy w nadchodzących tygodniach jedni wybierać się będą jeszcze na narty, to inni będą przygotowywać się już do wyjazdu w cieplejsze klimaty. Jednak bez względu na cel podróży, idealnym towarzyszem podróży dla całej rodziny pozostaje nowy Opel Astra Sports Tourer Electric.

Dealer Roku 2023 - Grupa Gezet
Dealer Roku 2023 - Grupa Gezet

WYRÓŻNIENIE | Podczas konwencji dealerów, która miała miejsce w Warszawie, Stellantis Polska przyznał nagrody swoim najlepszym dealerom.

Najnowsze oferty

Opel Astra Dynamic 1.5 Turbo Diesel 122KM MT6
 • Model: Astra
 • Typ nadwozia: Hatchback
 • Przebieg: 59361 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2020
Opel Astra Enjoy 1.6 Diesel 110KM MT6
 • Model: Astra
 • Typ nadwozia: Kombi
 • Przebieg: 143432 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2018
Opel Grandland Business Edition 1.2 Turbo 130 KM AT8 S/S
 • Model: Grandland
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023

Odwiedź nasze salony