Ford Performance przedstawia nowego Mustanga

Ford Performance zaprezentował dziś nowego Mustanga przeznaczonego do wyścigów serii NASCAR Cup 2024, opartego na Mustangu Dark Horse®. Po obfitym w wydarzenia roku, który wypełniły wiadomości o wyścigowych startach Mustanga, jako wisienkę na torcie Ford zostawił sobie prezentację nowego Mustanga, stworzonego do rywalizacji w wyścigach serii NASCAR Cup 2024.

Wersja Dark Horse, oparta na Mustangu siódmej generacji, uzupełnia imponującą gamę wyścigowych Mustangów i oznacza, że od 2024 roku Mustang będzie mógł ścigać się na sześciu kontynentach.

To był szalony rok, w którym zaprezentowaliśmy nasze nowe wyścigowe Mustangi, przeznaczone do udziału w zawodach rozgrywanych na całym globie. Pozytywna reakcja naszych fanów ze wszystkich stron świata była niesamowita i jesteśmy przekonani, że Mustang Dark Horse Cup spotka się z podobnym przyjęciem, a fani NASCAR będą kibicowali nam w przyszłym roku” – powiedział Mark Rushbrook, globalny dyrektor Ford Performance Motorsports. „Specjaliści z Ford Performance, wraz z naszymi zespołami wyścigowymi NASCAR pracowali solidnie w tunelu aerodynamicznym nad rozwojem tego samochodu i nie mogę się doczekać, aby w końcu zobaczyć go w walce w przyszłym sezonie.

Ford zaprezentował nowego Mustanga Dark Horse nieco ponad rok temu, co oznacza pierwszą nową serię wyścigową Mustanga od 2001 roku. Jest to najlepiej przystosowany do jazdy torowej Mustang z 5,0-litrowym silnikiem V8 w historii, będący dodatkowo inspiracją do stworzenia gamy Mustangów, które rozpoczęły w tym roku starty w wyścigach Repco Supercars Championship w Australii i w serii Formula Drift.


W nadchodzących miesiącach wyścigowe warianty Mustanga Dark Horse będą mogły rywalizować w klasach GT3 i GT4 na całym świecie, a ponadto Dark Horse R będzie rywalizował w serii Mustang Challenge i w wielu lokalnych wyścigach.

Jeśli galopuje tak szybko, jak wygląda, to będziemy mieli dobry rok” – powiedział Brad Keselowski, kierowca i współwłaściciel Roush Fenway Keselowski Racing po obejrzeniu nowego modelu NASCAR Cup. „Mustang to ikona amerykańskiej motoryzacji, natychmiast rozpoznawalna na całym świecie. Kiedy pomyślę o tym, jak przez lata ewoluował Mustang i jak równolegle ewoluowała seria NASCAR, dochodzę do wniosku, że są to po prostu dwie marki, które do siebie pasują. Jestem dumny, że mogę nim jeździć i rywalizować o zwycięstwo za kierownicą tego samochodu.

Mustang stał się nieodłącznym uczestnikiem NASCAR, odkąd pojawił się jako pełnoetatowy uczestnik Xfinity Series w 2011 roku, od razu zdobywając mistrzostwo w sezonach 2011 i 2012. Ogółem, Mustang wygrał mistrzostwa kierowców lub zespołów wyścigowych w dziewięciu z 12 sezonów w tej serii i zdobył tytuły mistrzowskiego producenta w 2011 i 2013 roku.

„Jesteśmy podekscytowani debiutem nowego Mustanga Dark Horse w przyszłym roku. Jestem bardzo pozytywnie nastawiony do nadchodzących startów, ponieważ Ford wykonał niesamowitą robotę” – powiedział Ryan Blaney z Team Penske. „Nie mogę się doczekać debiutu i jazdy w przyszłym roku w Coliseum i mam nadzieję, że będę tym, który odniesie pierwsze zwycięstwo. To byłoby świetne osiągnięcie.


Kierowca zespołu Stewart-Haas, Chase Briscoe, powtórzył to zdanie, mówiąc: „Czuję, że już mamy najlepiej wyglądający samochód na torze wśród trzech startujących marek i jestem naprawdę podekscytowany nowym nadwoziem. Widzę, że ekipa Ford Performance wykonuje świetną robotę, tworząc nasz samochód tak, by mógł świetnie działać na torze wyścigowym, a jednocześnie by jego wygląd przypominał Mustangi spotykane w normalnym ruchu drogowym.

Od czasu pojawienia się w NASCAR Cup Series w 2019 roku, Mustang zdobył mistrzostwo producentów i wygrał 18 wyścigów w 2020 roku, a Joey Logano zdobył za kierownicą Mustanga mistrzostwo kierowców w 2022 roku. Ponadto Mustangi wygrały kilka znaczących imprez wyścigowych, w tym dwukrotnie Daytona 500, Southern 500 i Brickyard 400, a także inauguracyjny wyścig “Clash at the Coliseum” samochodów “Next Gen” zgodnych z obecnie obowiązującym regulaminem technicznym.

W gruncie rzeczy Logano podsumował to najlepiej, gdy niedawno oglądając nowy samochód powiedział: „Przez lata nauczyłem się, że każdy samochód wygląda dobrze w alei zwycięzców, a skoro Mustang wygląda tak dobrze tutaj, to w alei zwycięzców po wyścigu będzie wyglądał jeszcze lepiej.

Mustang Dark Horse NASCAR Cup Series zadebiutuje 4 lutego 2024 roku, w ramach pokazowego wyścigu “Clash at the Coliseum” rozgrywanego w Los Angeles Memorial Coliseum.


Źródło: Ford Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą. 

Czytaj więcej o marce Ford

Nowe barwy „Champion Spirit” Mustanga GT3 – hołd oddany mistrzowskim modelom wyścigowym Forda
Nowe barwy „Champion Spirit” Mustanga GT3 – hołd oddany mistrzowskim modelom wyścigowym Forda

MUSTANG | Termin „barwy” zazwyczaj odnosi się do unikatowego malowania lub emblematu, wskazujących na przynależność, stosowanych często na strojach ludzi lub na pojazdach. U zapaleńców, „barwy” przywołują wspomnienia kultowych samochodów wyścigowych Forda i związanych z nimi sportowych wydarzeń. Wielu z was pewnie wspomina ulubione barwy wyścigowe lub niezapomniany numer kierowcy.

Ford Mustang świętuje 60 lat
Ford Mustang świętuje 60 lat

Mustang | Ford Mustang, być może najsłynniejszy amerykański samochód wszechczasów, obchodzi w tym roku 60. rocznicę powstania.

Gotowy do rywalizacji na torze Focus ST Edition
Gotowy do rywalizacji na torze Focus ST Edition

FORD | Ford zaprezentował gotowego do jazdy na drogach publicznych i torach wyścigowych Focusa ST Edition, najbardziej kompletną wersję tego modelu, opracowaną przez Ford Performance.

Najnowsze oferty

Ford Puma ST-LINE X 1.0 EcoBoost Hybrid 125KM A7
 • Model: Puma
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 7 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023
Ford Transit Courier 1.0 EcoBoost 100 KM M6
 • Model: Transit Courier
 • Typ nadwozia: Van
 • Przebieg: 9 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Ford Transit Courier 1.0 EcoBoost 125 KM A7 FWD Limited Van
 • Model: Transit Courier
 • Typ nadwozia: Van
 • Przebieg: 10 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony