OPEL CORSA: 40 LAT HISTORII SUKCESU

Premiera Opla Corsy w 1982 roku zrewolucjonizowała klasę małych samochodów, a obecna szósta generacja modelu cieszy się ogromnym wzięciem na rynku. W ubiegłym roku był to najpopularniejszy mały samochód w Niemczech oraz najchętniej kupowany samochód w Wielkiej Brytanii. W pełni elektryczny Opel Corsa‑e zdobył tytuł „Złotej Kierownicy 2020”, a teraz przypada na niego około jednej czwartej całej sprzedaży Corsy oraz z powodzeniem startuje w sportach motorowych jako bezemisyjny samochód rajdowy.

Jednak, żeby w pełni zrozumieć popularność Corsy od jej debiutu w 1982 roku, trzeba najpierw wspomnieć o innym udanym modelu spod znaku błyskawicy, jakim był Opel Kadett. Początkowo był to mały samochód o długości około 3,8 m, zaprojektowany, aby zapewnić mobilność większej liczbie osób w czasach, gdy jazda samochodem była jeszcze prawdziwym luksusem. Z biegiem lat, wraz ze wzrostem zamożności, klienci szybko stawali się coraz bardziej wymagający. W drugiej połowie XX wieku mały Kadett stawał się coraz większy i mocniejszy, z każdą kolejną generacją przybliżając się do klasy kompaktowej. W rezultacie powstała luka, którą firma z Rüsselsheim postanowiła wypełnić klasycznym modelem podstawowym.

Nadszedł czas na nowy, naprawdę mały samochód – na Corsę. Pierwsze egzemplarze nowego małego modelu opuściły linię produkcyjną w nowej fabryce w Saragossie jesienią 1982 roku, a wkrótce potem Corsa zyskała status bestselera w ofercie Opla. Do dzisiaj, przez 40 lat, wyprodukowano już znacznie ponad 14 milionów egzemplarzy, z czego większość w Saragossie i Eisenach.

-

-

Ten sukces w dużej mierze jest zasługą licznych nowoczesnych technologii wprowadzanych w różnych generacjach Corsy, a wcześniej dostępnych tylko w pojazdach wyższych klas. Są to między innymi systemy podnoszące bezpieczeństwo i ułatwiające prowadzenie pojazdu, takie jak ABS, poduszki powietrzne, przednia kamera ze wskaźnikiem odległości, rozpoznawanie znaków drogowych czy asystent pasa ruchu, a od niedawna także adaptacyjne i nieoślepiające reflektory matrycowe Intelli-Lux LED®. Obecna szósta generacja bestsellerowego małego samochodu została bardzo dobrze przygotowana na przyszłość. Od 2019 roku model po raz pierwszy jest oferowany także w całkowicie bezemisyjnej, w pełni elektrycznej wersji Opel Corsa-e.

-

HISTORIA SUKCESU W SZEŚCIU AKTACH

-

-

AKT I: OPEL CORSA A 1982-1993

Corsa A charakteryzowała się nadwoziem o zwartej sylwetce i długości zaledwie 3,62 metra. Miała mocne, wyraźnie zaznaczone nadkola jak w samochodach rajdowych i współczynnik oporu aerodynamicznego 0,36 – wyjątkowo niski, być może nawet rekordowy dla tej klasy pojazdów. Główny projektant Erhard Schnell stworzył mały sportowy samochód o prostych i zdecydowanych liniach, który szczególnie przypadł do gustu „panom domu”.

-

-


Flagową wersją była stukonna Corsa GSi, ale ten model Opla oferowano także z silnikami wysokoprężnymi.

-

-

W 1985 roku do popularnej pięciodrzwiowej wersji dołączył trzydrzwiowy hatchback i dwudrzwiowy sedan. Corsa A sprzedawała się znakomicie – w sumie wyprodukowano 3,1 miliona egzemplarzy tego modelu.

-

AKT II: OPEL CORSA B 1993-2000

Pomimo sukcesu pierwszej Corsy w Rüsselsheim zdecydowano, że jej następca powinien zostać „ulubieńcem pań”. Do pracy zabrał się legendarny projektant firmy Opel, Hideo Kodama. Jego dziełem była bardziej zaokrąglona i łagodniejsza Corsa z urokliwymi „szeroko otwartymi oczami” reflektorów, od razu kojarząca się z miłą twarzyczką dziecka Corsa B była o 10 centymetrów dłuższa od poprzedniczki i znacznie bardziej przestronna w środku. Zastosowano w niej także – po raz pierwszy w tej klasie samochodów – wyższe standardy bezpieczeństwa, w tym hamulce z ABS, wzmocnienia boczne oraz czołowe poduszki powietrzne. Na niektórych rynkach oprócz wersji hatchback Opel ponownie zaoferował nadwozie trójbryłowe, a także kombi i pikapy. Silniki benzynowe zostały wyposażone we wtrysk paliwa i katalizatory, wersja GSi otrzymała 16‑zaworową głowicę, a silniki wysokoprężne – turbodoładowanie. Corsa drugiej generacji odnosiła sukcesy na całym świecie, a sprzedaż sięgnęła 4 milionów egzemplarzy.

-

-

AKT III: OPEL CORSA C 2000-2006

Zgodnie z zasadą, że nie zmienia się składu zwycięskiej drużyny, o zaprojektowanie nowej Corsy ponownie poproszono Hideo Kodamę. Styl generacji oznaczonej literą C wyraźnie nawiązywał do udanej poprzedniczki. Corsa wydłużyła się o kolejne 10 centymetrów. Zwiększono także rozstaw kół i osi, dzięki czemu w środku zrobiło się znacznie luźniej. Po raz pierwszy nadwozie zostało w całości ocynkowane. Zaawansowane technicznie czterozaworowe silniki benzynowe ECOTEC oraz nowe turbodiesle z bezpośrednim wtryskiem paliwa zapewniały wysoką moc przy niewielkim spalaniu i emisji. Wszystkie wersje były zgodne z normą emisji spalin Euro 4. Corsa C odniosła podobny sukces jak jej poprzedniczki – sprzedano 2,5 miliona egzemplarzy.

-

-

AKT IV: OPEL CORSA D 2006-2014

Tym razem odmiany trzy- i pięciodrzwiowa podążyły własnymi drogami. Podobnie jak w przypadku oryginalnej Corsy A, sportowe gusta klientów miała zaspokoić trzydrzwiowa Corsa o charakterystycznej sylwetce przypominającej coupé. Odmiana pięciodrzwiowa stała się zaś w pełni funkcjonalnym samochodem rodzinnym. Corsa D wciąż miała niespełna 4 metry długości – dokładnie 3999 milimetrów. Jednostki napędowe Corsy wyróżniały się niskim zużyciem paliwa między innymi dzięki technologii ecoFLEX Opla oraz systemowi Start/Stop. Samochód z silnikiem 1.3 CDTI ecoFLEX zużywał w cyklu mieszanym tylko 3,3 litra paliwa na 100 kilometrów przy emisji CO2 wynoszącej zaledwie 88 g/km (wg NEDC). Corsę czwartej generacji sprzedano w liczbie 2,9 miliona egzemplarzy.

-

-

AKT V: OPEL CORSA E 2014-2019

Dynamiczna, praktyczna i elegancka Corsa E także okazała się bestsellerem, sprzedanym w liczbie około 1,3 miliona egzemplarzy. Corsa piątej generacji była produkowana w zakładach Opla w Saragossie i Eisenach. Mała gwiazda po raz pierwszy urosła powyżej czterech metrów. Komfortowy i wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania samochód mierzył 4,02 metra długości. W ofercie były oczywiście podgrzewane fotele i podgrzewana kierownica oraz automatyczna klimatyzacja, a także przednia kamera z sygnalizatorem odległości, system rozpoznawania znaków drogowych i asystent utrzymania pasa ruchu. Optymalną łączność zapewniały systemy multimedialne z 7‑calowym ekranem dotykowym, kompatybilne z Apple CarPlay i Android Auto. Opel oferował także flagowe, usportowione wersje małego samochodu – początkowo Corsę OPC z silnikiem o mocy 207 KM, a później 150‑konną Corsę GSi.

-

-

AKT VI: OPEL CORSA F W WERSJI ELEKTRYCZNEJ WPROWADZONY W 2019 R.

Opel Corsa w szóstej odsłonie jest optymalnie przygotowany do przyszłych wyzwań. Najnowsza generacja małego samochodu, którego światowa premiera miała miejsce na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym we Frankfurcie w 2019 roku, jako pierwsza jest dostępna także z napędem wyłącznie akumulatorowym.

Jednym z ciekawszych elementów wyposażenia są adaptacyjne, nieoślepiające matrycowe reflektory Intelli-Lux LED®, które firma Opel po raz pierwszy oferuje w segmencie małych samochodów. Kierowcę wspomagają liczne nowoczesne systemy, takie jak alarm przedkolizyjny z funkcjami automatycznego hamowania awaryjnego i wykrywania pieszych oraz radarowy adaptacyjny tempomat. Rozwiązania te zwiększają bezpieczeństwo i sprzyjają relaksowi za kierownicą. Właściwości jezdne, a także przejrzysty i praktyczny układ wnętrza pięciomiejscowej Corsy mierzącej 4,06 metra długości można uznać za wzorcowe. Linia dachu nawiązująca do sylwetki coupé została obniżona o 48 mm w porównaniu z poprzednim modelem, co jednak nie wpłynęło na ilość miejsca nad głową. Kierowca siedzi 28 mm niżej. Niski środek ciężkości zachęca do wykorzystywania osiągów pojazdu i przyczynia się do poprawy właściwości jezdnych.

Najnowsza Corsa ma bardziej bezpośrednią charakterystykę i jest bardziej dynamiczna, zapewniając jeszcze więcej przyjemności z jazdy. Dzięki takiej recepcie na sukces mały samochód ze znakiem Blitz znów stał się najpopularniejszym autem w swoim segmencie w Niemczech oraz najlepiej sprzedającym się samochodem w Wielkiej Brytanii.

-

-

W pełni elektryczny bestseller elektryzuje publiczność na kilka sposobów: w Niemczech seryjna Corsa‑e zwyciężyła w plebiscycie „Złota Kierownica 2020”, a zmodyfikowana Corsa-e Rally udowadnia, że w sporcie samochodowym da się połączyć imponujące osiągi z dbałością o środowisko. Opel jako pierwszy producent skonstruował bezemisyjny, w pełni elektryczny samochód rajdowy, który od 2021 roku rywalizuje w ADAC Opel e-Rally Cup – pierwszym na świecie jednomarkowym rajdowym pucharze samochodów elektrycznych, zapowiadającym przyszły kierunek rozwoju rajdów.

-

-

___
źródło: Opel Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Opel

Nowe systemy wspomagania kierowcy obowiązkowe od lipca: modele Opla są gotowe
Nowe systemy wspomagania kierowcy obowiązkowe od lipca: modele Opla są gotowe

Opel Bezpieczeństwo ponad wszystko: wiele systemów wspomagania kierowcy jest już dostępnych w standardzie w bestsellerowym miejskim samochodzie Opel Corsa

Opel Corsa bestsellerem sprzedaży wśród małych samochodów w Niemczech w pierwszej połowie 2024 roku
Opel Corsa bestsellerem sprzedaży wśród małych samochodów w Niemczech w pierwszej połowie 2024 roku

OPELNiezwykle popularna Corsa – w tym roku w Niemczech sprzedano ponad 20 000 nowych samochodów. Corsa Electric jest również liderem w segmencie małych samochodów z napędem elektrycznym. Marka Opel zarejestrowała w czerwcu wzrost sprzedaży o prawie 18%, a jej udział w rynku samochodów osobowych znacząco wzrósł do 5,8 %.

Pionier kompaktowych vanów: Opel Zafira świętował 25 rocznicę swojej światowej premiery
Pionier kompaktowych vanów: Opel Zafira świętował 25 rocznicę swojej światowej premiery

Opel | Rewolucyjny: koncepcja foteli typu Flex7 wyznaczyła w 1999 roku nowe standardy w dziedzinie wszechstronności wnętrza. Zdobywca nagród: Zafira kilkakrotnie otrzymała prestiżową „Złotą Kierownicę”. 

Najnowsze oferty

Opel Corsa GS Hybrid 1.2 100KM eDCT6 | polisa AC/OC za 1 zł 674202
 • Model: Corsa
 • Typ nadwozia: Hatchback
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Opel Mokka Enjoy 1.6 Benzyna 115KM MT5
 • Model: Mokka
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 76565 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2016
Opel Grandland GS Hybrid 1.2 Turbo 136 KM eDCT6 | 682238
 • Model: Grandland
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony