OGRZEWANIE POSTOJOWE SPOSOBEM NA WALKĘ Z ZIMOWYMI MROZAMI
Wsiadanie do zimnego auta bez wątpienia nie należy do przyjemności. Można jednak tego uniknąć i stawić czoła zimowym mrozom. Ogrzewanie postojowe podniesie temperaturę w kabinie auta, zanim uruchomimy silnik. W rezultacie po wyjściu z domu, wchodzimy do ciepłego, przyjemnie nagrzanego samochodu, co z pewnością poprawi komfort jazdy. Na rynku dostępne są liczne rozwiązania tego typu, dostosowane do różnych rodzajów aut.
Niezależne ogrzewanie samochodowe – na czym to polega?
Do najbardziej znanych producentów tego typu systemów należy firma Webasto, która wykorzystuje umieszczane w komorze silnika agregaty. Mają one własną pompę zasilającą i są dostosowane do rodzaju paliwa w danym aucie. Tego typu ogrzewanie samochodowe nie tylko podniesie temperaturę we wnętrzu pojazdu, ale też przygotuje jednostkę napędową do jazdy, rozgrzewając ją. Ograniczy to emisję szkodliwych spalin i zmniejszy zużycie silnika. Zasada działania systemu jest prosta. Pompa zasilająca tłoczy paliwo do agregatu, gdzie miesza się ono z dostarczanym przez dmuchawę powietrzem i ulega spaleniu. Dzięki temu niezależne ogrzewanie samochodowe podnosi temperaturę przewodów układu chłodzenia, natomiast ciepły płyn chłodniczy rozgrzewa silnik. Dostaje się także do nagrzewnicy, skąd za pośrednictwem uruchomionej przez system dmuchawy, ogrzewa wnętrze pojazdu.
Elektryczne ogrzewanie postojowe
To rozwiązanie niesie za sobą pewne ograniczenia, a mianowicie w miejscu postoju pojazdu niezbędny jest dostęp do zasilania energią elektryczną. Tego typu system polega na wprowadzeniu do układu chłodzenia silnika elektrycznej grzałki, która skutecznie ogrzeje płyn chłodniczy oraz jednostkę napędową auta. Elektryczne ogrzewanie samochodowe może służyć wyłącznie podnoszeniu temperatury silnika przed jazdą lub też, dzięki zastosowaniu dopasowanych do wielkości kabiny auta nagrzewnic, ogrzewaniu wnętrza pojazdu. Wybór zaawansowanego systemu elektrycznego umożliwia nawet doładowywanie akumulatora, ale wyłącznie przy dostępie do sieci elektrycznej 230V. Elektryczne ogrzewanie postojowe wiąże się zwykle z dużo mniejszym wydatkiem, niż niezależne. Jego koszt uwarunkowany jest modelem auta oraz stopniem zaawansowania systemu. Istnieje możliwość zaprogramowania włączania i wyłączania elektrycznej grzałki.
Odśnieżanie samochodu – jak wygląda w ogrzewanym aucie?
Zalety tego typu rozwiązań można mnożyć. Nie musimy już wkładać do samochodu wielu warstw chroniącej przed zimnem odzieży, która często ogranicza swobodę ruchów i uniemożliwia szybką reakcję, w odpowiedzi na sytuację na drodze. Dodatkowo, możemy zapomnieć o uciążliwym oczyszczaniu szyb z warstw lodu. Odśnieżanie samochodu nie jest konieczne, ponieważ lód i śnieg na szybach ulega rozpuszczeniu, na skutek wytwarzającego się ciepła. Dzięki temu zapewnienie odpowiedniej widoczności nie stanowi problemu, a po uruchomieniu silnika możemy uniknąć wywołanego dużą różnicą temperatur parowania szyb. Wyposażenie pojazdu w ogrzewanie postojowe może więc oszczędzić nam sporo czasu, który wcześniej spędzaliśmy na żmudnym odśnieżaniu samochodu. Zwiększamy także swoje bezpieczeństwo na drodze, ze względu na lepszą widoczność.
Ogrzewanie samochodowe – wady i zalety
Poza znaczącym podniesieniem komfortu kierowcy, do zalet tego typu ogrzewania należy, wynikające z wcześniejszego ogrzania jednostki napędowej, mniejsze obciążenie akumulatora, a co za tym idzie, brak problemów z uruchomieniem auta, nawet przy pozbawionym pełnej zdolności rozruchowej akumulatorze. Mimo, że niezależne ogrzewanie samochodowe wiąże się ze zużyciem około 0,5 litra paliwa na godzinę, pozwala ograniczyć jego spalanie, ogrzewając silnik, w związku z czym jest to ekologiczne rozwiązanie, korzystne dla środowiska. Ponadto, nie potrzebuje ono zewnętrznego źródła zasilania. Ogrzewanie samochodowe ma jednak także wadę. Jego używanie w zamkniętych przestrzeniach, na stacjach benzynowych i łatwopalnych podłożach, takich jak sucha trawa jest zabronione. Zakaz ten wynika ze względów bezpieczeństwa i możliwości wywołania pożaru na skutek działania gorących spalin.
-
źródło: Grupa Gezet