NOWY JEEP COMPASS 2020 W WERSJI Z NAPĘDEM HYBRYDOWYM TYPU PLUG-IN

Obchody podwójnej okazji, tj. 25. rocznicy otwarcia fabryki w Melfi oraz wykonania pierwszych testów w ramach budowy nowej linii produkcyjnej modelu Jeep Compass z przeznaczeniem na rynek europejski, stanowi symboliczny pomost łączący przeszłość z przyszłością. Rosnący sukces tego modelu, produkowanego początkowo na rynek europejski w Meksyku pozwolił na  uruchomieniu jego produkcji, również w innowacyjnej wersji z napędem hybrydowym typu plug-in, bezpośrednio we włoskim zakładzie w Melfi (region Basilicata), z którego linii produkcyjnych od 1994 r. zjechało ponad 7,4 mln samochodów.

Zgodnie z założeniami wartego 5 mld euro planu inwestycyjnego FCA, który będzie realizowany we Włoszech, jest to kolejny istotny krok w ewolucji marki. Odzwierciedla on zarówno silne ukierunkowanie na innowacje technologiczne, jak i poziom doskonałości włoskiej fabryki - jednej z najnowocześniejszych na świecie. To właśnie zakład w Melfi wybrano w 2014 r. jako miejsce produkcji modelu Jeep Renegade -  pierwszego Jeepa w klasie B-SUV (do tej pory z zakładu w Melfi wyjechało 900 tys. egzemplarzy). Produkcja Jeepa Compass w południowych Włoszech rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Początkowo produkowane będą samochody z przeznaczeniem na rynek europejski, a następnie uruchomiona zostanie produkcja modeli Compass i Renegade w wersjach z silnikiem hybrydowym typu plug-in. Działania te umożliwią Grupie szybsze reagowanie na potrzeby klientów i dynamikę rynkową w całej Europie.

NOWY JEEP COMPASS 2020

Produkcja Jeepa Compass wpisuje się w znacznie szerszy plan inwestycyjny, który obejmuje wypuszczenie na rynek 13 zupełnie nowych lub zmodyfikowanych modeli oraz uruchomienie planu elektryfikacji, który zakłada wprowadzenie do sprzedaży 12 elektrycznych wersji modeli zupełnie nowych lub figurujących już w ofercie. Przede wszystkim planowane jest rozpoczęcie produkcji modeli Compass i Renegade z silnikiem hybrydowym typu plug-in w fabryce w Melfi, podczas gdy turyński zakład Mirafiori będzie realizować produkcję Fiata 500 BEV oraz modeli Maserati o napędzie hybrydowym lub elektrycznym akumulatorowym (które będą również wytwarzane w Modenie). W dłuższej perspektywie planuje się uruchomienie produkcji elektrycznej wersji Fiata Ducato oraz nowej Alfy Romeo Tonale, również we włoskich zakładach.

W 2015 r., w związku z uruchomieniem produkcji Jeepa Renegade, przy fabryce w Melfi powołano do życia przestrzeń szkoleniową Plant Academy, która stanowi miejsce realizacji innowacyjnych pomysłów i eksperymentów oraz swoistą fabrykę talentów umożliwiającą rozwijanie potencjału pracowników. Wnosząc istotny wkład w strategię elektryfikacji FCA, projekt ten zainspirował wiele innych fabryk FCA, które również uruchomiły podobne ośrodki. Przy wyborze lokalizacji dla produkcji modeli Renegade i Compass z silnikiem hybrydowym typu plug-in - pierwszych tego typu modeli Jeepa - z przeznaczeniem na rynki w regionie EMEA, centrum przemysłowe w Basilicacie stanowiło naturalny wybór. Otwarto tym samym nowy rozdział wspaniałej historii marki Jeep, podtrzymując kluczowe wartości, jakimi są wolność, przygoda, autentyczność i pasja.

Fabrykę w Melfi wybrano nie tylko ze względu na lokalizację, ale także z uwagi na wartości wspólne z tymi, które wyznaje marka Jeep, tj. nieustanne dążenie do doskonałości produkcyjnej i wdrażanie zaawansowanych innowacji technologicznych. Compass, który będzie wytwarzany w Melfi, wpisuje się w specyfikę włoskiego zakładu, a dzięki innowacyjnej technologii hybrydowej typu plug-in będzie w stanie sprostać wyzwaniu, jakim jest zaistnienie w największym i notującym najszybszy wzrost sektorze kompaktowych SUV-ów. Obecnie w Europie stanowi on 45% całego rynku SUV-ów, a według prognoz dotychczasowy poziom sprzedaży 2,5 mln egzemplarzy rocznie zostanie przekroczony.

-

-

Jeep Compass, także w nowej wersji elektrycznej, wytwarzany dotąd w Meksyku, Brazylii, Chinach i Indiach, a niedługo również we Włoszech, to prawdziwie globalny model. Jest on również wyjątkowo mocno związany z regionem EMEA, a przede wszystkim z Europą. Pojawiając się na tutejszym rynku w 2017 r., Compass był pierwszym modelem Jeepa zaprojektowanym specjalnie na europejskie drogi. Szybko stał się gwiazdą marki Jeep, odnotowując w 2018 r. ponad 78 tys. rejestracji w regionie EMEA - co stanowiło ponad 40% całkowitej rocznej sprzedaży Jeepa. W ten sposób Compass podzielił zajmowaną dotąd przez Renegade pozycję najlepiej sprzedającego się modelu Jeepa w Europie. W tym roku Compass potwierdza swoją czołową pozycję we włoskim segmencie kompaktowych SUV-ów typu premium - jest on jednym z trzech pojazdów z napędem na 4 koła w segmencie C-SUV we Włoszech. Wprowadzenie na rynek nowej elektrycznej hybrydy umożliwi pobicie tego rekordu.

Jeep mocno inwestuje w model Compass, który odgrywa strategiczną rolę dla całej marki. Widać to na przykładzie niedawnej premiery bezkonkurencyjnego jeepa w wersji Trailhawk - należącego do klasy C-SUV o najlepszych w historii osiągach w warunkach terenowych - oraz przyszłej premiery nowego modelu hybrydy typu Plug-in, mającego zrewolucjonizować całą koncepcję samochodów klasy SUV. Produkcja modelu Compass w zakładzie w Melfi stanowi kolejny krok w tym kierunku, przy wsparciu doskonałości produkcyjnej włoskiego zakładu. To tutaj narodził się Jeep Renegade, pierwszy model Jeepa należący do klasy B-SUV, który zdecydowanie przyczynił się do nadzwyczajnego wzrostu liczby rejestracji pojazdów marki Jeep w regionie EMEA o 330% w ciągu ostatnich pięciu lat.

Wszystkie te działania wpisują się w ogólną strategię FCA, która polega nie tylko na wprowadzeniu szerokiej gamy pojazdów elektrycznych przy jednoczesnym zachowaniu charakteru każdej marki, ale również na stworzeniu Działu e-Mobility, który będzie koordynował wszystkie działania związane z mobilnością elektryczną, co pozwoli klientom postrzegać mobilność i użytkowanie samochodu w nowy sposób. Aby zaoferować klientom wszystko, czego potrzebują do codziennego i spokojnego użytkowania samochodu elektrycznego, należy stworzyć zupełnie nowy ekosystem do jego użytkowania, zarówno w sposób konkurencyjny, jak i zrównoważony. Wymaga to również podpisania szeregu umów z różnymi partnerami, takimi jak Enel X, Engie, Terna, Transatel, Lexis Nexis i Generali, jak to miało miejsce w ostatnich tygodniach. Nasz cel? Pomaganie klientom w wyborze samochodu elektrycznego, który najlepiej odpowiada ich potrzebom, i zapewnianie pełnego zakresu niezawodnych usług.

PLANT ACADEMY

Dwadzieścia pięć lat intensywnych doświadczeń i nieprzerwane poszukiwanie ulepszeń, Zakład w Melfi nigdy się nie zatrzymuje. Każdego dnia pracuje się tu na przyszłe sukcesy, które oznaczają nowe modele, innowacje i rozwój. Przestrzeń szkoleniowa Plant Academy, która powstała na terenie zakładu w 2015 r., stanowi istotny element na drodze ku budowie lepszego jutra i realizacji celu, jakim jest czwarta rewolucja przemysłowa. Plant Academy powstała jako miejsce realizacji innowacyjnych pomysłów oraz swoista fabryka talentów umożliwiająca rozwijanie potencjału pracowników. Jej celem była i jest poprawa ogólnej konkurencyjności fabryki, zrównoważonej sytuacji ekonomicznej, jakości produktów i zdolności do tworzenia innowacjnych rozwiązań.

Jej pierwotnym zadaniem była analiza organizacji i ról pracowników oraz określenie umiejętności potrzebnych do jak najlepszego wykonywania każdej czynności. Drugi krok dotyczył tworzenia wiedzy w nowej fabryce: każda funkcja była związana z pakietem szkoleniowym opartym na doświadczeniu i wiedzy fachowej najlepszych pracowników zakładu w każdym sektorze.

Następnie pojawiły się metody rozwijania umiejętności pracowników, tj. doskonalenia umiejętności przywódczych. W tym przypadku opracowano narzędzia oceny i ścieżki rozwoju, aby motywować i szkolić pracowników wytypowanych do piastowania bardziej odpowiedzialnych stanowisk. Oznaczało to możliwość odkrywania ukrytych talentów i kierowania ich na specjalnie przygotowane ścieżki rozwoju - do dziś opracowano 119 ścieżek rozwoju i ponad 300 modułów szkoleniowych.Uczenie się w ramach modułów szkoleniowych Plant Academy oznacza wielokrotną naprzemienną pracę w salach wykładowych, na liniach symulacyjnych, poprzez weryfikację i praktyczne zastosowanie. Każdego roku - na podstawie planów produkcyjnych i ekonomicznych Grupy - kierownictwo fabryki ustala cele biznesowe, a pracownicy Akademii Zakładowej definiują odpowiednie szkolenia.

Ekonomiczne Grupy - kierownictwo fabryki ustala cele biznesowe, a pracownicy Plant Academy ustalają plan odpowiednich szkoleń. W Melfi nowe technologie i umiejętności razem powstają i znajdują . na terenie Plant Academy wykorzystywane są cztery główne laboratoria - do wirtualnej symulacji procesów, powielania procesów logistycznych, oraz laboratorium cyfrowe i techniczne - wszystkie wykorzystywane są na etapie symulacji koncepcji teoretycznych - aby pomóc w nauce, ale także do badań i testowania innowacyjnych rozwiązań.

Plant Academy w Melfi jest miejscem, w którym ludzie i kreatywność zawsze odgrywają kluczową rolę. Ci, którzy mają pomysły do zaproponowania i umiejętności do wykorzystania, mogą swobodnie wyrażać opinie, bez względu na hierarchię i zajmowane stanowisko - tylko w 2018 roku zaprezentowano i omówiono 5000 pomysłów. Nawet estetyka przestrzeni jest niezwykła jak na fabrykę; jej pomieszczenia przypominają pomieszczenia innowacyjnych firm z Doliny Krzemowej w Kalifornii: jaskrawe meble, narzędzia do nauki łączące w sobie elementy gier i zaawansowanych technologii, ekrany praktycznie w każdym miejscu i mnóstwo stref relaksu. Wszystko to powstało dzięki wysiłkowi i pasji pracowników fabryki z materiałów pochodzących z recyklingu. Przestrzeń dopełniają różne sale wykładowe sąsiadujące z laboratoriami, dzięki czemu teoretyczne koncepcje mogą być natychmiast wprowadzone w życie w laboratoriach symulacyjnych. Wszystko, czego się tu uczy, jest udostępniane innym ośrodkom Plant Academy grupy FCA za pośrednictwem ogromnego archiwum cyfrowego. Ośrodek w Melfi był pierwszy i posłużył za wzór dla innych zakładów do utworzenia podobnych przestrzeni.

JEEP COMPASS 2020 - SUV LICZĄCY SIĘ W NAJWIĘKSZYM I NAJSZYBCIEJ ROZWIJAJĄCYM SIĘ SEGMENCIE AUT NA ŚWIECIE

Wprowadzony na rynek w 2017 roku i niedawno wyposażony w nowy silnik Euro 6D, Compass jest takim SUV-em Jeepa, który oferuje zarówno legendarne zdolności off-roadowe amerykańskiego producenta, jak i doskonałą dynamikę jazdy.  Model ten posiada nowoczesny design w charakterystycznym dla Jeepa stylu oraz pełen wachlarz zaawansowanych, przyjaznych dla użytkownika technologii łączności i bezpieczeństwa.

Jeep Compass charakteryzuje się niepowtarzalnym zewnętrznym designem, opartym na delikatnej równowadze pomiędzy dynamicznymi liniami i zrównoważonymi proporcjami, co daje innowacyjny efekt estetyczny. Jest to autentyczny Jeep z charakterystycznym, tradycyjnym wzornictwem, takim jak trapezowe nadkola i siedmioszczelinowy grill umieszczony w czarnej, błyszczącej obudowie. Czarne obramowania reflektorów LED dodają osobowości i uroku przodowi pojazdu. Cechą wyróżniającą tylną część tego modelu są unikalne tylne światła LED. Dzięki smukłemu i prostokątnemu kształtowi spójnie wpisują się w linię klapy bagażnika, dając efektowny, a jednocześnie ekskluzywny wygląd, łatwo rozpoznawalny na drodze lub w terenie. Przede wszystkim jest to Jeep z prawdziwego zdarzenia, gwarantujący osiągi w jeździe terenowej i stanowiący wzorzec w swojej klasie dzięki dwóm zaawansowanym rozwiązaniom dedykowanym pojazdom z napędem 4x4: Jeep Active Drive oraz Jeep Active Drive Low. Oba systemy mogą w razie potrzeby przenieść niezbędny moment obrotowy do każdego koła i oba są wyposażone w różne tryby pracy dostosowane do rodzaju podłoża Selec-Terrain (automatyczny, śnieg, piasek i błoto, plus ekskluzywny tryb podłoże kamienne dostępny tylko dla wersji Trailhawk) w celu zapewnienia najlepszych osiągów podczas jazdy z napędem 4x4 na każdej nawierzchni, na drodze i w terenie oraz w każdych warunkach pogodowych.

-

-


Nowością serii pojazdów na rok 2019 jest karoseria w odcieniu szarości Sting Grey oraz silniki wysokoprężne i benzynowe z homologacją typu Euro 6D. W roku 2019 Compass oferowany jest w czterech wersjach: Sport, Longitude, Limited oraz Trailhawk. Dodatkowo dostępne są dwie nowe wersje specjalne: sportowa i wyróżniająca się wersja "S" oraz ekskluzywna "Night Eagle", dzięki czemu określenie właściwego wyposażenia i wyglądu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Ponadto wszystkie wersje są w pełni wyposażone w najnowocześniejsze systemy informacyjno-rozrywkowe: 7-calowe radio UconnectTM z systemem Apple CarPlay/Android AutoTM jest teraz oferowane standardowo, począwszy od wersji Longitude (wraz z automatyczną klimatyzacją dwustrefową i 17-calowymi kołami ze stopu), natomiast 8,4-calowe radio NAV z systemem Apple CarPlay/Android AutoTM jest dostępne jako wyposażenie dodatkowe dla wersji Longitude i w  standardzie, począwszy od wersji Limited.

Ale opcje dostosowywania do potrzeb użytkownika nie kończą się na tym: klienci mogą wybierać spośród siedmiu różnych kombinacji układów napędowych, w tym dwóch silników benzynowych i dwóch silników wysokoprężnych oraz dwóch skrzyń biegów - dziewięciobiegowej automatycznej i sześciobiegowej manualnej.

Linia silników benzynowych obejmuje silnik MultiAir2 Turbo o pojemności 1,4 litra z funkcją Stop&Start, o mocy 140 KM przy 5000 obr./min i 230 Nm momentu obrotowego przy 1750 obr./min w połączeniu z sześciobiegową skrzynią manualną i napędem 4x2, oraz silnik MultiAir2 Turbo o pojemności 1,4 litra, o mocy 170 KM przy 5000 obr./min i momencie obrotowym 250 Nm przy 2500 obr./min, w połączeniu z dziewięciobiegową automatyczną skrzynią biegów i napędem 4x4.

Uzupełnieniem jest linia silników wysokoprężnych, w tym 1,6-litrowym silnikiem MultiJet II z funkcją Stop&Start o mocy 120 KM przy 3750 obr./min i 320 Nm momentu obrotowego przy 1750 obr./min, w połączeniu z sześciobiegową skrzynią manualną i napędem 4x2 oraz 2-litrowy silnik MultiJet II z funkcją Stop&Start o mocy 140 KM przy 4000 obr./min - w połączeniu z dziewięciobiegową automatyczną skrzynią biegów - i  o mocy 140 KM przy 3750 obr./min z sześciobiegową skrzynią manualną. Oba gwarantują moment obrotowy 350 Nm przy 1750 obr./min i są dostarczane w konfiguracji z napędem 4x4.

Wyższa moc wyjściowa 2-litrowego silnika MultiJet II z funkcją Stop&Start - o mocy 170 KM i momencie obrotowym 380 Nm przy 1750 obr./min w połączeniu z automatyczną skrzynią biegów o dziewięciu przełożeniach w konfiguracji z napędem 4x4 (w tym tryb pracy Trailhawk z niskim przełożeniem) - dopełnia ofertę modeli z serii Compass z silnikami wysokoprężnymi.

2,4-litrowy silnik benzynowy Tigershark z układem MultiAir2 o mocy 184 KM i momencie obrotowym 237 Nm przy 6400 obr./min jest dostępny na rynkach poza UE (Rosja, Afryka i Bliski Wschód) wraz z oszczędną, 150-konną wersją tego samego silnika, oba połączone z automatyczną skrzynią biegów o dziewięciu przełożeniach w konfiguracji napędu 4x4.

25 LAT DZIAŁALNOŚCI FABRYKI FCA W MELFI

W tym roku przypada 25. rocznica działalności fabryki FCA Melfi, jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie fabryk motoryzacyjnych w całej Europie. W 2015 r. została zreorganizowana na potrzeby rozpoczęcia produkcji Jeepa Renegade i Fiata 500X, dzięki inwestycji o wartości ponad miliarda euro.

Zakład został zbudowany w latach 1991-1993 w pobliżu San Nicola, 18 kilometrów od Melfi, na powierzchni około 1,9 mln m2. Fabryka znajduje się na drodze łączącej Basilicatę z Kampanią i Apulią, regionami, z których pochodzi wielu jej pracowników. Obecnie produkuje Jeepa Renegade i Fiata 500X, a od początku 2020 roku będzie również produkować Jeepa Compass i modele hybrydowe typu Plug-in, odgrywając kluczową rolę w strategii elektryfikacji FCA.

Kompleks fabryczny obejmuje wydziały tłoczni, karoserii, lakierni oraz montażu. Zakład zatrudnia 7.300 osób. Posiada 5 pras i 2 frezy do fazy modelowania, 860 robotów do malowania nadwozia, 54 roboty do pozostałego malowania, 278 automatycznych stanowisk śrubowania oraz około 4000 pracowników zajmujących się wyłącznie montażem samochodów.

Zakład FCA w Melfi jest wzorcowym przykładem ewolucji technologicznej i organizacyjnej i zawsze odgrywał rolę lidera innowacji. To w nim po raz pierwszy zastosowano model "zintegrowanej fabryki", dzięki któremu nastąpiła decentralizacja odpowiedzialności i integracja funkcji, w odróżnieniu od poprzednich sztywnych systemów. Następnie model ten uległ przekształceniu w kierunku "fabryki modułowej" i "fabryki sieciowej". Zakład zawsze przestrzegał zasad "odchudzonej produkcji" i przyjął funkcjonalne mechanizmy poprawy konkurencyjności. Dziś działa jako cyfrowa fabryka wykorzystująca technologie wspomagające i systemy Przemysłu 4.0, z platformą, która łączy i integruje procesy firmowe w oparciu o zasadę maksymalnej syntezy organizacji, technologii i personelu.


___
źródło: Jeep Polska 

Czytaj więcej o marce Jeep

Dynamiczny wzrost sprzedaży Jeepa® Avengera
Dynamiczny wzrost sprzedaży Jeepa® Avengera

JEEP | Od momentu premiery, złożono już ponad 40.000 zamówień w Europie na w pełni elektrycznego Jeepa® Avengera, zdobywcę tytułu „Europejskiego Samochodu Roku 2023”

JEEP® AVENGER - JUŻ OD 1.050 ZŁ MIESIĘCZNIE W ABONAMENCIE
JEEP® AVENGER - JUŻ OD 1.050 ZŁ MIESIĘCZNIE W ABONAMENCIE

JEEP | Dzięki atrakcyjnej ofercie finansowania przygotowanej dla polskich klientów przez markę Jeep we współpracy z Stellantis Financial Services jest on teraz dostępny w abonamencie, w promocyjnych ratach miesięcznych  

JEEP®AVENGER zdobywa nagrodę za design „autonis”
JEEP®AVENGER zdobywa nagrodę za design „autonis”

JEEP | Jeep Avenger został uznany za najlepszą nowość projektową 2023 roku – „Best Design Novelty”, wyraźnie wyprzedzając konkurencję. Avenger wygrał zdobywając 53 procent głosów i tym samym sięgnął po upragnioną nagrodę „autonis”. 

Najnowsze oferty

Jeep Avenger Longitude 1.2 TB Puretech 100KM - Pakiet Zimowy
 • Model: Avenger
 • Typ nadwozia: Hatchback
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023
Jeep Avenger Longitude 1.2 TB Puretech 100KM - Pakiet Zimowy
 • Model: Avenger
 • Typ nadwozia: Hatchback
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023
Jeep Grand Cherokee Summit 3.0 V6 250KM A8 Quadra Drive II FV23%, I właściciel
 • Model: Grand Cherokee
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 96500 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2019

Odwiedź nasze salony