NOWY FIAT DUCATO CAMPER (2020) - NAJLEPSZA BAZA POD ZABUDOWY

Po swiatowej premierze nowego Fiata Ducato MY2020 i Fiata Electirc, przyszedł czas na zupełnie nową odsłonę Ducato z bazą pod zabudowę. Już ponad 500 000 wybrało go w Europie i poraz dwunasty z rzędu jest to "Najlepsza baza pod zabudowy roku".

Kampery to ciągle rozwijająca się branża: w stosunku do 2018 roku, w pierwszych miesiącach roku, ilość zarejestrowanych kamperów wzrosła o 6%, potwierdzając tym samym, że samochody kempingowe stają się swego rodzaju elementem lifestyle’u i nie są zwykłymi samochodami na wakacje, ale narzędziem do „zdobywania” wolności i podróżowania, gdzie się chce i kiedy się chce.


 

NOWY TREND W TURYSTYCE REKREACYJNEJ

Liderem segmentu nieustanie pozostaje Fiat Professional i nie zamierza oddawać swojej pozycji - marka, która w swoich szeregach ma wyspecjalizowany zespół, posiadający doświadczenie i dogłębną wiedzę na temat świata pojazdów rekreacyjnych oraz świadczenia usług gwarantujących Klientom możliwie najwyższą elastyczność i swobodę. Ducato Fiat Professional to „Leader in Freedom” i ta właśnie pozycja lidera jest potwierdzona niesamowitą kolekcją międzynarodowych nagród, w tym prestiżowym tytułem „Najlepszej bazy pod zabudowy 2019” – uzyskanym w tym roku po raz dwunasty z rzędu - przyznawanym przez Czytelników „Promobil”, niemiecki magazyn branżowy, który od ponad 25 lat stanowi rodzaj wyznacznika pokazującego trendy w turystyce rekreacyjnej.  To ważne wyróżnienie potwierdza więc zaufanie, jakim Klienci obdarzyli model Ducato, jako idealną bazę pod zabudowy do zastosowań rekreacyjnych i świadczy o niezwykłym włoskim sukcesie na trasach całego świata.NOWA AUTOMATYCZNA SKRZYNIA BIEGÓW "9 SPEED"

Wśród największych innowacji nowego modelu, która z pewnością zachwyci Klientów pojazdów rekreacyjnych, jest nowa, dziewięciobiegowa, automatyczna skrzynia biegów, która zapewnia przyjemną i swobodną jazdę, bez uszczerbku dla osiągów, przy jednoczesnej optymalizacji poziomu zużycia paliwa w każdej sytuacji. Oszczędna, wydajna, a także zapewniająca przyjemność z jazdy. Ponadto, od zawsze jedną z najmocniejszych stron Ducato była gama silników, która teraz oferuje  2,3 litrową jednostkę Euro 6d-TEMP Diesel, - solidną i trwałą, a równocześnie gwarantującą osiągi i komfort samochodu osobowego, z czterema poziomami mocy: 120, 140, 160 i 180 KM.
W nowej wersji pod zabudowy Ducato pojawiła się innowacyjna, automatyczna skrzynia biegów „9Speed”. Jest to najlepszy w swojej klasie napęd pod względem masy, umożliwiający optymalne wykorzystanie momentu obrotowego (osiąga rekordowe 450 Nm w wersji z silnikiem o mocy 180 KM). Ponadto, gwarantuje wyjątkową niezawodność i trwałość dzięki przekładni hydrokinetycznej, która rekompensuje brak tradycyjnego sprzęgła.

Inżynierowie Fiat Professional tak dopasowali nową skrzynią biegów „9Speed" do samochodu, aby każdy Klient mógł zoptymalizować osiągi i poziom zużycia paliwa w zależności od konkretnego zadania i trasy. Kierowcy mogą bowiem wybierać między trzema różnymi trybami jazdy: Normal, Eco, który zapewnia płynniejsze przyspieszenie i specjalny program zmiany biegów umożliwiający zmniejszenie zużycia paliwa, oraz Power, który gwarantuje szybką reakcję na pedał przyspieszenia i szybsze zmiany biegów, zapewniając przyjemną jazdę i doskonałe osiągi nawet w trudnych warunkach.

Dostępne są dwa tryby pracy: w pozycji D - Drive - moduł sterujący wybiera i włącza bieg w zależności od określonych warunków jazdy: prędkości, obciążenia, nachylenia. Tryb Autostick, stosowany w przypadku częstych zmian biegów i w szczególnie trudnych warunkach, jak odcinki o dużym nachyleniu, umożliwia kierowcy utrzymanie niższego biegu, a co za tym idzie poprawę osiągów, nie dopuszczając jednocześnie do przegrzania. Tryb ten włącza się, przesuwając dźwignię zmiany biegów w lewo, a następnie do tyłu i do przodu w celu zmiany biegów.

WYBÓR SILNIKA A OSIĄGI

Wszystkie silniki wyposażone są w technologię Multijet 2, która optymalizuje osiągi i zużycie paliwa. Jednostka ma unikalne cechy, jak konstrukcja turbosprężarki, tłoków i przepływ płynów. Ponadto, dostępne są najbardziej zaawansowane systemy wspomagania jazdy zapewniające bezpieczną i beztroską podróż, jak również specjalne zawieszenia dla kamperów oraz długa lista elementów wyposażenia gwarantujących najwyższy komfort.

Ducato cały czas jest produkowany w fabryce Sevel w Val di Sangro, największym zakładzie w Europie produkującym lekkie samochody dostawcze, wyróżnionym srebrem w ramach World Class Manufacturing. W 2018 roku w Sevel wyprodukowano ponad 297 000 samochodów, ustanawiając czwarty rok z rzędu absolutny rekord sprzedaży, wynoszący +46% w ostatnich 6 latach. Od 1981 roku do tej pory, dzięki ponad 38- letniemu doświadczeniu i ciągłemu udoskonalaniu, samochód ten stał się prawdziwym trendsetterem oferowanym w ponad 13 000 wariantach, włączając w to bazy pod zabudowy i sprzedawanym w ponad 80 krajach całego świata.
Aby spełnić wszelkie potrzeby związane z wyposażeniem i stylem jazdy, baza pod zabudowy Ducato może zostać wyposażona w jedną z czterech jednostek napędowych Multijet 2 o mocy od 120 do 180 KM – wszystkie o pojemności 2,3 litra i z homologacją Euro 6d –TEMP. Warto podkreślić, że jest to największa pojemność w tej kategorii (2,3 litra i napęd na przód), gwarantująca maksymalną niezawodność i trwałość, nawet w najcięższych wersjach kamperów. Cechą szczególną jest zastosowanie we wszystkich silnikach turbosprężarki o zmiennej geometrii (VGT), zapewniającej płynniejszą jazdę i większą elastyczność silnika już od najniższych prędkości, co przekłada się na oszczędność paliwa w rzeczywistym cyklu użytkowania. Dzięki elektronicznemu sterowaniu, nowa turbosprężarka jest w stanie dostosować ułożenie łopatek do prędkości silnika i stylu jazdy, aby cały czas zapewniać odpowiednie doładowanie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ruchomych łopatek usytuowanych wzdłuż promienia turbiny, które kontrolują przepływ spalin, a w konsekwencji prędkość i siłę sprężarki.

Gama silników rozpoczyna się od 2,3 litrowego silnika MultiJet 2 o mocy 120 KM przy prędkości obrotowej 2750 obr./min, oferującego maksymalny moment obrotowy wynoszący 320 Nm przy 1400 obr./min, zestawionego z manualną skrzynią biegów, która zwiększa moc i moment obrotowy o 10% w porównaniu z poprzednim 2,0-litrowym silnikiem. Jest to idealny silnik do kamperów do 3,5 tony, ponieważ nadaje się na długie trasy, utrzymując niskie spalanie.
Dla tych z kolei, którzy potrzebują zabudowy średniej wagi, do 3,5 tony i zwracają szczególną uwagę na stosunek spalania do osiągów, idealnym wyborem będzie140-konny silnik osiągający maksymalną moc przy 3500 obrotów, wszechstronny i elastyczny, którego maksymalny moment obrotowy wynosi 350 Nm (+ 9% w porównaniu z 130 MultiJet) przy zaledwie 1400 obr./min.; jest on dostępny zarówno z manualną skrzynią biegów, jak i zaawansowaną, dziewięciostopniową, automatyczną skrzynią biegów „9Speed".

OCHRONA ŚRODOWISKA

Przyjaznym dla środowiska i oferującym doskonałe osiągi jest sinik o mocy 160 KM przy 3500 obr./min, dostarczający 400 Nm przy 1500 obr./min w wersji z automatyczną skrzynią biegów. Ta jednostka napędowa wykorzystuje specjalny wał silnika z powiększonymi łożyskami, specjalnymi tłokami i turbosprężarką, zapewniając lepsze osiągi i większą trwałość silnika. Innymi słowy, 160-konny silnik zapewnia takie same osiągi na drodze, co jego poprzednik - 180 konna jednostka - przy niższej emisji spalin, co czyni go najlepszym rozwiązaniem niezależnie od wersji wyposażenia, nawet powyżej 3,5 tony, czy długości trasy.

Wreszcie, topową propozycję stanowi silnik 2,3 MultiJet o mocy 180 KM przy 3500 obr./min: moment obrotowy to 400 Nm z manualną skrzynią biegów i 450 Nm (+ 12% w porównaniu z poprzednim modelem) z nową, dziewięciobiegową, automatyczną skrzynią biegów, która jest najlepsza w swojej klasie pod względem momentu obrotowego. Jest skierowany do osób poszukujących najlepszych osiągów i absolutnego komfortu jazdy, zwłaszcza w połączeniu z nową automatyczną skrzynią biegów, do tego stopnia, że jest montowana w kamperach z napędem 4x4 oraz tych o dużych rozmiarach.

Wreszcie, nie wolno nam również zapominać, że oprócz zwykłego filtra cząstek stałych, wszystkie nowe jednostki napędowe zapewniają dodatkową obróbkę spalin opartą na procesie SCR (Selective Catalytic Reduction). Jest to reakcja chemiczna, która przekształca trujące tlenki azotu (NOx) w nieszkodliwe substancje, jak dwuatomowy azot (N2) i woda (H2O), poprzez dodanie wodnego roztworu mocznika „adBlue”. Rezultatem tego jest niespotykana ochrona środowiska: wystarczy wspomnieć, że aby wyprodukować taką samą ilość spalin, jak w kamperze Euro1, potrzebnych było by ponad 50 kamperów Euro6, a 14 wyprodukowałoby taką samą ilość tlenków azotu.


WSPARCIE I WYGODA NA WAKACJE

Kampery zbudowane na bazie Ducato mogą być wyposażone w najbardziej zaawansowane systemy wspomagania kierowcy ADAS (Advanced Drive Assistance Systems), które pozwalają  być spokojnym podczas jazdy z całą rodziną. Wśród nowości na szczególną uwagę zasługuje czujnik martwego pola, który wykorzystuje sensory radarowe zainstalowane w tylnym zderzaku w celu zlokalizowania zbliżających się pojazdów, które są niewidoczne dla kierowcy, jeśli znajdują się w martwym polu lusterka wstecznego oraz system wykrywania obiektów na drodze cofania, który wykorzystuje czujniki radarowe do zlokalizowania pojazdów zbliżających się z boku, gdy pojazd cofa. Pozwala to uniknąć kolizji podczas manewrów jazdy na wstecznym. Nowy jest również „Full brake control” (FBC), który lokalizuje przeszkody, a po wykryciu ryzyka kolizji, ostrzega kierowcę i włącza automatycznie hamulce awaryjne. Nowości te stanowią dodatek do dostępnych już w Ducato, zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy, począwszy od asystenta pasa ruchu, który określa, czy samochód wyjeżdża poza pas ruchu, po którym jedzie, również w warunkach słabej widoczności. W razie niebezpieczeństwa sygnał akustyczny i wizualny natychmiast ostrzega kierowcę.

Ponadto, dostępne są systemy rozpoznawania znaków drogowych i inteligentny system oświetlenia: ten pierwszy wykorzystuje kamerę do wspomagania kierowcy, rozpoznając ograniczenia prędkości na poboczu i znaki wyprzedzania, odtwarzając je na wyświetlaczu pokładowym, natomiast drugi system steruje włączaniem i wyłączaniem świateł drogowych, zwiększając widoczność i zmniejszając ryzyko oślepienia innych użytkowników drogi podczas jazdy nocą, rozpoznając automatycznie pojazdy jadące z przeciwnego kierunku.

Dopełnieniem wyposażenia nowej bazy pod zabudowy Ducato jest czujnik deszczu i zmierzchu, który aktywuje wycieraczki przedniej szyby i dostosowuje ich prędkość do intensywności opadów. Czujnik zmierzchu automatycznie włącza światła mijania, gdy światło naturalne przestaje być wystarczające; oraz system monitorowania ciśnienia w oponach, który stale monitoruje ciśnienie opon, sygnalizując ewentualne spadki bezpośrednio na wyświetlaczu samochodu. 

POTRZEBY KLIENTA NA PIERWSZYM MIEJSCU

Fiat Professional dotrzymuje obietnicy, zapewniając bliskość oraz rozwiązania wszelkich problemów, które mogą pojawić się podczas podróży. Ducato to lider, ponieważ dzisiaj oferta marki odnośnie usług związanych z samochodami kempingowymi, jest wyjątkowa i niedościgniona na rynku. Na przestrzeni lat baza pod zabudowy Ducato stale się zmieniała pod kątem produktu, ale również wszelkich usług, opracowanych dla osób podróżujących kamperem. Umiejętność wysłuchania Klienta, która rozpoczyna się od Centrum Obsługi Klienta i kontynuowana jest w punktach Fiat Professional, pozwala precyzyjnie odpowiedzieć na aktualne potrzeby i przewidzieć te przyszłe. Podstawowym założeniem jest to, że osoba, która kupuje kampera, nabywa nie tylko samochód, ale i wygodę w wakacje. Koncepcja usługi nie ogranicza się więc do obsługi produktu, ale rozszerza się o pomoc dla podróżujących, gwarantując im ciągłe wsparcie.

Chodzi tu przede wszystkim o specjalną, dobrze rozwiniętą sieć, dostępną na najbardziej uczęszczanych przez kierowców kamperów trasach; specjalne Centra Obsługi Klienta, w którym kierowca kampera może liczyć na odpowiednie kompetencje i gotowość do obsługi swojego auta; pomoc drogową gotową do natychmiastowego interweniowania w całej Europie i nie tylko. 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, kierowca może kontaktować się ze specjalnym oddziałem Centra Obsługi Klienta i rozmawiać w swoim języku z jednym z dwudziestu „Specjalistów Fiat Camper". Zadaniem Centrum Obsługi Klienta jest jak najszybsze rozwiązanie problemu, poprzez kontakt i współpracę z odpowiednimi działami firmy oraz rozmowę z Klientem, w celu zrozumienia jego potrzeb. Właśnie dlatego członkowie specjalnego zespołu są stale odpowiednio szkoleni i wciąż nieustannie poszerzają swoją wiedzę, biorąc udział w najważniejszych, europejskich targach branżowych, by cały czas jak najlepiej poznawać świat kamperów i amatorów tych pojazdów.

Ponadto, Centrum Obsługi Klienta jest zintegrowane z działalnością pomocy drogowej i serwisu: każdy kierowca kampera może liczyć na usługi mobilnego warsztatu pracującego w 53 różnych krajach oraz na obsługę Infolinii dla kierowców kamperów, dostępną 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, która kontaktuje się z nim, by poinformować o sposobach i czasie naprawy oraz zapewnia aktywne wsparcie warsztatowi, by ułatwić diagnostykę i przyspieszyć dostawę części zamiennych.

Ponadto, dostępna jest cała gama usług w pełni dostosowanych do wymagań Klienta samochodu kempingowego, która obejmuje również niezwykle potrzebne rozszerzenie międzynarodowej gwarancji „Maximum Care Camper", które przewiduje pokrycie kosztów wszystkich części mechanicznych i elektrycznych Ducato, z różnymi opcjami długości trwania.  Teraz podróżujący samochodem kempingowym Ducato mogą liczyć na ponad 6500 punktów serwisowych Fiat Professional, wyposażonych pod kątem wykonywania przeglądów i napraw kamperów Ducato, z czego ponad 1800 specjalnych punktów to Fiat Camper Assistance.

Od wielu lat Fiat Professional jest blisko i z troską wspiera tych, którzy podróżują kamperami: świadczy o tym jego coroczna obecność na przynajmniej 10 branżowych salonach w Europie, specjalna strona internetowa https://www.fiatcamper.com, którą w ciągu miesiąca odwiedza średnio 86 000 osób, strona Facebook „Fiat Ducato Camper" z ponad 60 000 fanami, a od tego roku również najnowsza strona na Instagramie @FiatPro4RV. Marka ponadto inwestuje czas i zasoby w ciągłe ulepszanie produktów i usług, opracowywanych we współpracy z Mopar, marką zajmującą się usługami, obsługą Klienta, oryginalnymi częściami zamiennymi i akcesoriami dla marek Grupy FCA.

___
źródło: Fiat Polska

Czytaj więcej o marce Fiat Professional

Dealer Roku 2023 - Grupa Gezet
Dealer Roku 2023 - Grupa Gezet

WYRÓŻNIENIE | Podczas konwencji dealerów, która miała miejsce w Warszawie, Stellantis Polska przyznał nagrody swoim najlepszym dealerom.

GRUPA GEZET ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ W GDAŃSKU
GRUPA GEZET ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ W GDAŃSKU

INFORMACJE | Grupa Gezet nabyła blisko 90 proc. udziałów w gdańskiej spółce Auto Plus, będącej dealerem marki Fiat, Jeep oraz Alfa Romeo i tym samym rozpoczęła działalność w Trójmieście.

FIAT DOBLO VAN I E-DOBLO VAN 2022 JUŻ OD 83 708 ZŁ NETTO W POLSCE
FIAT DOBLO VAN I E-DOBLO VAN 2022 JUŻ OD 83 708 ZŁ NETTO W POLSCE

NOWOŚCI | Marka Fiat Professional otworzyła zamówienia na polskim rynku na trzecią generację modelu Doblo VAN i E-Doblo VAN, która jest dostępna w cenie od 83 708 zł netto.

Najnowsze oferty

Fiat Fiorino Cargo 1.3 80 KM
 • Model: Fiorino
 • Typ nadwozia: Furgon (blaszak)
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2024
Fiat Fiorino Cargo 1.3 80 KM
 • Model: Fiorino
 • Typ nadwozia: Furgon (blaszak)
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2024
Fiat Fiorino Cargo 1.3 80 KM
 • Model: Fiorino
 • Typ nadwozia: Furgon (blaszak)
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony