OPEL ASTRA - NOWY KRÓL AERODYNAMIKI

Nowy Opel Astra, którego światowa premiera odbędzie się na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym IAA we Frankfurcie, dołączył do grona najbardziej aerodynamicznych modeli w historii niemieckiego producenta, obok legendarnego Opla Calibry oraz Insignii. Przy współczynniku oporu powietrza wynoszącym 0,26 zarówno dla wersji hatchback, jak i kombi Sports Tourer nowy kompaktowy Opel Astra należy do najbardziej aerodynamicznych samochodów w swojej klasie. Opór powietrza istotnie wpływa na zużycie paliwa, więc efektywność aerodynamiczna ma kluczowe znaczenie również dla obniżenia emisji CO2.

-

-

Opel Calibra jest niekwestionowanym królem aerodynamiki od prawie 30 lat. Smukłe coupé z wartością Cd równą 0,26 miało ewidentnie opływową sylwetkę, natomiast tak samo niski współczynnik w nowej Astrze osiągnięto poprzez bardziej subtelną optymalizację detali. Już dotychczasowa wersja — która zadebiutowała przed światową publicznością na targach IAA w 2015 roku, a rok później została ogłoszona Europejskim Samochodem Roku — charakteryzowała się niskim współczynnikiem oporu powietrza 0,29. Jednak inżynierowie z Rüsselsheim odpowiedzialni za opracowanie nowej Astry nie spoczęli na laurach. Wyznaczyli sobie nowy ambitny cel: uzyskanie najlepszej aerodynamiki w tej klasie pojazdów zarówno w wersji hatchback, jak i kombi kompaktowego bestsellera. Zespół korzystający z tunelu aerodynamicznego Instytutu Badawczego Techniki Motoryzacyjnej i Silników Samochodowych przy Uniwersytecie w Stuttgarcie skoncentrował się na dalszej optymalizacji doskonałych własności aerodynamicznych dotychczasowej wersji modelu Astra.

Około 40 do 50 procent łącznego oporu aerodynamicznego w samochodzie przypada na podwozie, koła i wnęki kół. Inżynierowie firmy Opel wiele uwagi poświęcili zatem właśnie tym strefom. Powołali oni także specjalny interdyscyplinarny zespół zadaniowy odpowiedzialny za opracowanie nowej pełnej aktywnej żaluzji przednich wlotów powietrza. Pełna aktywna żaluzja w nowej Astrze jeszcze skuteczniej wpływa na obniżenie zużycia paliwa, zamykając zarówno górną, jak i dolną część osłony chłodnicy. Inteligentny mechanizm steruje niezależnym otwieraniem i zamykaniem dolnego i górnego wlotu powietrza, umożliwiając bardzo oszczędną jazdę w zróżnicowanych warunkach występujących w rzeczywistej eksploatacji, z uwzględnieniem czynników termicznych, elektrycznych i aerodynamicznych. Na przykład obniżenie oporu powietrza o 10 procent skutkuje zmniejszeniem spalania o około 2 procent w nowym europejskim cyklu jazdy lub nawet o 5 procent w czasie jazdy z prędkością 130 km/h. Zmniejszenie oporu czołowego tylko dzięki pełnej aktywnej żaluzji wlotu powietrza przekłada się na obniżenie emisji CO2 w nowej Astrze nawet o 2 g/km.

PEŁNA AKTYWNA ŻALUZJA WLOTU POWIETRZA

Pełna żaluzja przednich wlotów powietrza ma także zalety w aspekcie termicznym, ponieważ spowalnia ochładzanie się komory silnika po jego wyłączeniu lub przyspiesza rozgrzewanie się silnika po zimnym rozruchu — co zwłaszcza zimą zapewnia duże oszczędności w zakresie zużycia paliwa i skraca czas do uzyskania komfortu cieplnego w kabinie. Mimo pozornej prostoty założeń rozwiązania, pełna aktywna żaluzja przednich wlotów powietrza stanowiła poważne wyzwanie dla projektantów i inżynierów. Musieli oni uwzględnić szereg czynników, w tym nie tylko stylistykę i konstrukcję pojazdu oraz ochronę pieszych, ale także wpływ na wysokość stawek ubezpieczeniowych, rodzaj silnika i przekładni oraz gospodarkę cieplną tych podzespołów, a także oczywiście zapotrzebowanie na chłodzenie. W celu poprawy przepływu powietrza pod samochodem zastosowano osłony pod silnikiem i skrzynią biegów, panele w przedniej części podłogi oraz powiększoną osłonę termiczną zbiornika paliwa, która pełni jednocześnie rolę deflektora. Ponadto zawieszenie zostało obniżone o maksymalnie 10 mm (w zależności od wersji modelu), a wahacze przy tylnej osi mają bardziej aerodynamiczny kształt. Łącznie aerodynamiczna optymalizacja nowej Astry pozwoliła na zmniejszenie emisji CO2 o 4,5 g na kilometr w cyklu WLTP. Wobec coraz bardziej rygorystycznych norm emisji CO2 taka redukcja nabiera ogromnego znaczenia. Od 2021 roku w Unii Europejskiej limit średniej emisji CO2 dla całej oferty nowych pojazdów producenta będzie wynosił 95 g na kilometr.

GWIAZDA TARGÓW IAA 1989: ŚWIATOWA PREMIERA MISTRZOWSKO AERODYNAMICZNEGO OPLA CALIBRY

Światowa premiera nowej Astry na targach IAA ma miejsce dokładnie 30 lat po prezentacji modelu Calibra. Po uruchomieniu produkcji w 1990 roku dwudrzwiowe coupé z Rüsselsheim przez 10 lat było najbardziej aerodynamicznym seryjnie produkowanym samochodem na świecie, ze współczynnikiem oporu czołowego wynoszącym zaledwie 0,26. Calibra zawdzięczała swój tytuł wydłużonemu i obniżonemu profilowi oraz licznym rozwiązaniom poprawiającym aerodynamikę, takim jak optymalna wysokość przedniego spojlera czy tylny pas pochylony pod ujemnym kątem. Dalszą redukcję oporu aerodynamicznego zapewniały spojlery progowe między przednimi i tylnymi kołami zapobiegające rozpływaniu się strumienia powietrza pod podwoziem. Opel Calibra uchodził za najbardziej udane sportowe coupé lat 90. Od 1989 do 1997 roku wyprodukowano ponad 238 600 egzemplarzy tego modelu. Calibra była dostępna z silnikami w pięciu wariantach mocy: 115 KM przy pojemności 2 litrów do 204 KM uzyskiwanych z turbodoładowanej jednostki. Zwieńczeniem kariery Calibry w sporcie samochodowym było zwycięstwo w Międzynarodowych Mistrzostwach Samochodów Turystycznych w 1996 roku.

-

-
 

_______

źródło: Opel Polska

Czytaj więcej o marce Opel

Dealer Roku 2023 - Grupa Gezet
Dealer Roku 2023 - Grupa Gezet

WYRÓŻNIENIE | Podczas konwencji dealerów, która miała miejsce w Warszawie, Stellantis Polska przyznał nagrody swoim najlepszym dealerom.

Nowy Opel Combo teraz z najlepszymi w swojej klasie reflektorami matrycowymi Intelli-Lux LED
Nowy Opel Combo teraz z najlepszymi w swojej klasie reflektorami matrycowymi Intelli-Lux LED

OPEL | Opel Combo jako pierwszy w swojej klasie oferuje zaawansowaną technologię reflektorów Intelli-Lux LED®

Marka Opel odnotowuje w 2023 roku znaczący wzrost globalnej sprzedaży – aż o 15 procent
Marka Opel odnotowuje w 2023 roku znaczący wzrost globalnej sprzedaży – aż o 15 procent

OPEL | W 2023 roku marka Opel odnotowała znaczący wzrost sprzedaży – aż o 15 procent. To najwyższy wzrost procentowy od ponad 20 lat.

Najnowsze oferty

Opel Movano 2.2 Diesel 140 KM L4H2 Heavy |
 • Model: Movano
 • Typ nadwozia: Furgon (blaszak)
 • Przebieg: 10600 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2022
Opel Movano 2.2 Diesel 140 KM L3H2 Heavy MT6
 • Model: Movano
 • Typ nadwozia: Furgon (blaszak)
 • Przebieg: 31800 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2022
Opel Movano Furgon FWD 2.2dt 140KM Euro 6.4 S&S MT6 L2H2 Wyprzedaż Floty Demo
 • Model: Movano
 • Typ nadwozia: Furgon (blaszak)
 • Przebieg: 150 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2023

Odwiedź nasze salony