NOWA KIA EV9 2023 - SUV PRZYSZŁOŚCI DOSTĘPNY JUŻ DZIŚ

Nowa Kia EV9 to elektryczny SUV zaprojektowany i skonstruowany z myślą o nowoczesnym stylu życia w epoce samochodów zelektryfikowanych. Flagowy SUV marki Kia z napędem elektrycznym oferuje trzy rzędy siedzeń i bardzo przestronne wnętrze.

EV9 to solidny i zaawansowany technologicznie samochód elektryczny, dostępny w wersji sześcio- lub siedmioosobowej, który łączy odważną stylistykę, wszechstronność i charakterystyczną dla nowych modeli marki Kia stylistykę z zasięgiem do 541 kilometrów (zgodnie z WLTP) oraz z najnowszymi osiągnięciami z zakresu łączności ze światem zewnętrznym.


Wyrazisty design jest inspirowany filozofią projektowania marki Kia „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”. Stylistyka EV9 harmonijnie łączy kontrastujące ze sobą elementy, nowoczesność i zaawansowaną technologię. Wpadający w oko design, a jednocześnie spokojna sylwetka dużego SUV-a i szereg zaawansowanych rozwiązań sprawiają, że EV9 równie dobrze czuje się w mieście, jak i w terenie, a optymalne wykorzystanie przestrzeni w kabinie każdemu pasażerowi zapewnia komfort, relaks i łączność z Internetem.

„EV9 wyznacza nowe standardy w segmencie dużych elektrycznych SUV-ów” – mówi Jason Jeong, Prezes Kia w Europie. „To SUV przyszłości dostępny już dzisiaj, który zachęca ludzi do przejścia na samochody elektryczne i zaprasza ich do bycia częścią transformacji w dziedzinie mobilności. EV9 odegra kluczową rolę w transformacji marki Kia i zmianie sposobu, w jaki ludzie się poruszają”.

Nowy punkt odniesienia zarówno dla samochodów elektrycznych, jak i SUV-ów

Kia EV9, skonstruowana na modułowej płycie podłogowej Electric Global Modular Platform (E-GMP), pod wieloma względami wyprzedza konkurencję w najpopularniejszym segmencie samochodów w Europie. Duży rozstaw osi i płaska podłoga zapewniają ogromną przestrzeń dla wszystkich pasażerów, zapewniając komfort podróżowania na każdym miejscu w trzech rzędach siedzeń. Gdy samochód jest zaparkowany, pasażerowie mogą wybrać między ustawieniem przednich foteli w pozycji relaksacyjnej a obróceniem foteli w drugim rzędzie. Fotele relaksacyjne zapewniają najwyższy komfort wypoczynku, natomiast obrotowe fotele w drugim rzędzie umożliwiają obrócenie ich w stronę siedzeń trzeciego rzędu. Ponadto, EV9 oferuje liczne innowacje, w tym cyfrowe lusterka boczne, płaskie klamki drzwi i panoramiczny wyświetlacz, który obejmuje trzy niezależne ekrany.


„Kia EV9 to wyjątkowy samochód, zaprojektowany z myślą nie tylko o kierowcach, ale o wszystkich pasażerach, który zapewnia niespotykany dotąd komfort, przestrzeń i dostęp do najnowszych technologii” – mówi Sjoerd Knipping, wiceprezes ds. marketingu i produktu marki Kia w Europie. „EV9 oferuje również kompleksowe podejścia do elektryfikacji, które umożliwia mu znacznie więcej niż tylko przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Wśród wielu przełomowych funkcji EV9 na uwagę zasługują możliwość zasilania urządzeń elektrycznych, ładowania innego auta elektrycznego, a nawet zasilania sieci elektrycznej w domu energią zgromadzoną w akumulatorze samochodu. Chcieliśmy dostarczyć nabywcom samochód o praktyczności SUV-a z trzema rzędami siedzeń, który zapewnia znakomite wrażenia z jazdy, jak na auto elektryczne przystało”.

Zasięg do 541 kilometrów idzie w parze z ultraszybkim ładowaniem, które zapewnia do 239 km przebiegu po zaledwie 15 minutach ładowania. EV9 jest wyposażone w funkcję ładowania dwukierunkowego, co oznacza, że klienci mogą nie tylko ładować akumulator auta za pomocą wallboxa lub publicznego punktu ładowania, ale mogą także wykorzystywać energię zgromadzoną w akumulatorze do zasilania urządzeń elektrycznych, a w przyszłości – nawet domowej sieci energetycznej.

EV9 to również pierwszy model marki Kia, który można aktualizować za pośrednictwem sklepu Kia Connect. Umożliwia on klientom aktualizowanie oprogramowania i personalizowanie wyposażenia samochodu. Zamienniki skóry i materiały wykonane z tworzyw sztucznych, które pochodzą z recyklingu oznaczają ważną i znaczącą zmianę w podejściu do projektowania wnętrza samochodu.

Kia EV9 stanowi kluczowy krok naprzód w transformacji firmy, która dąży do tego, aby stać się dostawcą zrównoważonych rozwiązań z zakresu mobilności. Jako jeden z pierwszych samochodów w Europie, który może oferować jazdę autonomiczną na trzecim poziomie, EV9 pomaga utorować drogę do bezemisyjnej i autonomicznej mobilności.

Odważny design inspirowany naturą

Wygląd EV9, podobnie jak wielokrotnie nagradzanego EV6, jest zgodny z firmową filozofią projektowania „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”. Nadwozie charakteryzuje się geometrycznymi kształtami, czystymi liniami i wyrazistą sylwetką SUV-a.

Kierując się filozofią projektowania marki „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”, styliści Kia tworzą samochody o wyjątkowej atrakcyjności wizualnej. W szczególności filar tej filozofii „Zdecydowanie za naturą”, który inspiruje łączenie elementów ze światów natury i realnego, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu wyglądu nadwozia EV9. W wyniku tego powstał samochód, który łączy możliwości solidnych SUV-ów z wyrafinowanym charakterem aut elektrycznych. Toruje on nowe ścieżki dla przyszłych elektrycznych SUV-ów.

Na przód EV9 składają się proste, wyraźne linie i gładkie powierzchnie, które w równym stopniu emanują pewnością siebie, jak i spokojem. Charakterystyczna dla EV9 tzw. cyfrowa twarz tygrysa, zaakcentowana przez pionowe reflektory, nadaje autu futurystycznego wyglądu. Na „Digital Tiger Face” składają się również dwa skupiska małych lamp, po jednym obok każdego reflektora. Innowacyjne światła do jazdy dziennej „Star Map LED” w EV9 są elementem wyrafinowanego, animowanego wzoru oświetlenia, który będzie charakteryzował „cyfrową twarz tygrysa” w przyszłych modelach elektrycznych marki Kia.

Charakterystyczne pionowe reflektory są zasilane diodami LED i mają wąskie soczewki lub, w przypadku wersji GT-Line, małe kostki. Automatycznie wysuwane i chowane klamki drzwi nadają autu nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie wyglądu, a aktywne wloty powietrza z kurtyną poprawiają jego wydajność aerodynamiczną. 19-, 20- lub 21-calowe opony o niskim oporze toczenia i hałasie są zamontowane na aluminiowych obręczach kół o niskim oporze aerodynamicznym i o charakterystycznym wzorze.

Profil boczny EV9 łączy charakterystyczny wygląd solidnych SUV-ów z wyjątkową wydajnością aerodynamiczną. Trójkątne elementy błotników i wyraźnie zaznaczone geometryczne nadkola płynnie przechodzą w boczną część nadwozia, łącząc wielokątne elementy w spójną całość. Chowane klamki drzwi i podnosząca się ku tyłowi linia boczna nadwozia potęgują wrażenie ruchu.


Z tyłu, proste, czyste linie pokrywy bagażnika i elegancko uwydatnione smukłe światła, które nawiązują stylistyką do tych z przodu, dodatkowo podkreślają mocną i pewną siebie sylwetkę EV9. „Chcemy podzielić się naszą wizją, w której natura i nowoczesność mogą współistnieć” – mówi Karim Habib, wiceprezes wykonawczy i szef Kia Global Design Center. „Wygląd zewnętrzny EV9 jest hołdem dla doskonałości natury, a intuicyjna obsługa zapewnia dostęp do najbardziej zaawansowanych technologii”.

W Europie EV9 będzie dostępne w pięciu kolorach, w tym białym Snow White Pearl, czarnym Aurora Black Pearl, czerwonym Flare Red, szarym Pebble Grey i zielonym Iceberg Green. Ponadto, błyszczące lub matowe wykończenie w kolorze srebrnym Ivory Silver jest dostępne wyłącznie w podstawowej odmianie EV9. Niebieski kolor Ocean Blue, zapożyczony z samochodu koncepcyjnego EV9, jest oferowany w wersji GT-Line jako lakier matowy lub błyszczący.

Minimalistyczne wnętrze zapewniające intuicyjną obsługę

Kia EV 9 charakteryzuje się przestronnym wnętrzem z minimalistycznym i łatwym w obsłudze panelem sterowania. Modułowa płyta podłogowa E-GMP, z dużym rozstawem osi i płaską podłogą, zapewnia bardzo dużo miejsca w kabinie. EV9 jest wyposażone w trzy rzędy siedzeń i oferowane zarówno w wersji sześcioosobowej, jak i standardowej siedmioosobowej. EV9 to jedno z niewielu dostępnych obecnie siedmiomiejscowych aut elektrycznych.

Kierowcę, po zajęciu miejsca we wnętrzu EV9, powita podświetlane logo Kia na kierownicy. Model ten jest dostępny z opcjonalnymi cyfrowymi lusterkami bocznymi (Digital Side Mirrors – DSM), czyli z ekranami podłączonymi do kamer zamiast z analogowymi lusterkami. Cyfrowe lusterka boczne poszerzają pole widzenia kierowcy, zwiększając zarówno bezpieczeństwo, jak i wygodę. Z kolei cyfrowe lusterko wsteczne może pełnić funkcję zwykłego lusterka lub wyświetlacza obrazu z kamery, co umożliwia kierowcy widok tego, co dzieje się za autem, gdy widok przez tylną szybę jest ograniczony.

Konsola środkowa jest wyposażona w szybką bezprzewodową ładowarkę oraz w porty USB do ładowania urządzeń zewnętrznych. W drugim i trzecim rzędzie foteli również znajdują się porty USB. Wewnątrz przednich i tylnych podłokietników w drzwiach i na górze deski rozdzielczej zastosowano nastrojowe oświetlenie, którego kolor można dostosować do indywidualnych preferencji. Podświetlane przyciski zapewniają intuicyjną obsługę. Kolorystyka wnętrza obejmuje kombinacje kolorów – ciemnoszarego i czarnego, brązowego i czarnego, ciemnoszarego i jasnoszarego oraz granatowego i ciemnoszarego.

W pierwszym rzędzie znajdują się fotele relaksacyjne z rozkładanym podnóżkiem, których oparcia można odchylić podczas postoju na odpoczynek lub w czasie przerwy na ładowanie. Elektrycznie regulowane fotele są wyposażone w pamięć ustawienia i automatycznie dopasowują pozycję fotela i kierownicy do wcześniej ustawionych i zapamiętanych przez kierowcę. Trzeci rząd jest wyposażony w podłokietniki z uchwytami na butelki i kubki.

Oprócz foteli relaksacyjnych w pierwszym rzędzie, sześciomiejscowy układ siedzeń oferuje jedną z dwóch opcji dla pasażerów w drugim rzędzie, którą można aktywować, gdy pojazd stoi – tryb „pauzy”, który za pomocą obrotowych foteli w drugim rzędzie zamienia wnętrze pojazdu w minisalon i tryb „wypoczynku”, z fotelami relaksującymi w drugim rzędzie z odchylanymi zagłówkami.W wersji sześcioosobowej, podczas postoju, obrotowe fotele w drugim rzędzie można obrócić o 180 stopni, aby pasażerowie drugiego i trzeciego rzędu siedzieli do siebie przodem. Przy takim układzie foteli długa wysuwana taca, która jest mocowana do konsoli środkowej, może pełnić funkcję stolika pomiędzy rzędami foteli.

Gdy pasażerowie pierwszego rzędu odpoczywają, tryb „wypoczynku” zapewnia maksymalny komfort siedzenia również pasażerom drugiego rzędu. Każdy z czterech foteli relaksacyjnych jest wyposażony w podnóżek oraz w ogrzewanie i wentylację.


Oprócz oddzielnych ustawień dla kierowcy i pasażera z przodu, niezależna klimatyzacja z tyłu zapewnia większy komfort pasażerom podróżującym w drugim i trzecim rzędzie foteli. Oszczędza to energię poprzez ogrzewanie lub chłodzenie pasażerów tylko wtedy, gdy tego chcą i tam, gdzie tego chcą. Ponadto, EV9 jest pierwszym modelem marki Kia w Europie z nowym panelem sterowania klimatyzacją. Ułatwia on sterowanie wszystkimi ustawieniami klimatyzacji, bez konieczności wchodzenia do podmenu systemu multimedialnego.

EV9, przy długości nadwozia wynoszącej 5010 mm, jest jak dotąd najbardziej przestronnym samochodem osobowym marki Kia i drugim modelem skonstruowanym na płycie podłogowej E-GMP. Samochód ma 1980 mm szerokości i 1750 mm wysokości, a rozstaw osi wynosi 3100 mm. Kia EV9 jest wyposażona w dodatkowe miejsce do przechowywania w postaci bagażnika z przodu. Jego pojemność w samochodzie z napędem na tylne koła wynosi 90 litrów, a w wersji z napędem na cztery koła – 52 litry. Bagażnik z tyłu, za fotelami drugiego rzędu, ma pojemność aż 828 litrów. Gdy wszystkie 6 lub 7 foteli jest zajętych, pojemność bagażnika wynosi 333 litry.

Zgodnie z transformacją w kierunku dostawcy rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności i w zgodzie z nową Strategią Zrównoważonego Projektowania, Kia wykorzystuje w samochodach coraz więcej materiałów przyjaznych środowisku. Nowa strategia zakłada w szczególności stopniowe wycofywanie z użycia skóry pochodzenia zwierzęcego, stosowanie we wnętrzach nowych modeli dziesięciu ekologicznych materiałów oraz wprowadzanie innowacyjnych materiałów pochodzenia biologicznego.

Kia EV9 reprezentuje pierwszy etap tej podróży. W samochodzie zastosowano dziesięć nowych ekologicznych materiałów, takich jak m.in. tapicerka wykonana z BIO PU (bio-poliuretanu), która jest alternatywą dla tapicerki skórzanej. Materiał ten pochodzi z naturalnych składników, takich jak kukurydza i olej rycynowy. Ponadto, w desce rozdzielczej oraz w poszyciach drzwi i słupków zastosowano przetworzony PET (politereftalan etylenu) i TPO (olefiny termoplastyczne). Jeśli chodzi o elementy dekoracyjne, wnętrze EV9 zostało zaprojektowane z użyciem tworzyw sztucznych, które pochodzą z recyklingu odpadów pokonsumpcyjnych. Dywaniki są wykonane z przetworzonego politereftalanu etylenu oraz z sieci rybackich, pochodzących z recyklingu. Wnętrze EV9 tworzy przytulną atmosferę i daje poczucie obcowania z luksusem. Lakierowane przełączniki i detale są pokryte farbą biologiczną, a elementy wykończenia farbą, która nie zawiera BTX. Przędza i filc w całej kabinie są wykonane w 100% z politereftalanu etylenu, który pochodzi z recyklingu.


Kia EV9 jest dostępna z napędem na tylne (RWD) lub na cztery koła (AWD). Obie wersje układu napędowego są zasilane akumulatorem, który może zmagazynować 99,8 kWh energii. Wykorzystuje on technologię już czwartej generacji akumulatorów, stosowanych w modelach marki Kia. Wersja z napędem na tylne koła ma silnik o mocy 150 kW, który generuje maksymalny moment obrotowy wynoszący 350 Nm. Maksymalna prędkość EV9 wynosi 185 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h – 9,4 sekundy. Zasięg wersji RWD wynosi do 541 km, zgodnie z WLTP.

Wersja z napędem na cztery koła jest napędzana dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 141 kW każdy i o maksymalnym momencie obrotowym 250 Nm z przodu i 350 Nm z tyłu w wersji Baseline oraz po 350 Nm z przodu i z tyłu w wersji GT-Line. Maksymalna prędkość wynosi 200 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h – 6,0 sekund. Wersja GT-Line AWD przyspiesza do „setki” w 5,3 sekundy, a szacunkowy zasięg wynosi do 497 km (WLTP).

Kia EV9 jest zdolna do ultraszybkiego ładowania prądem o napięciu 800 V. Dzięki temu już 15 minut ładowania wystarcza, aby zasięg wersji RWD wzrósł o 239 km, natomiast zasięg wersji AWD – o 219 km.

Akumulator Kia EV9 jest wyposażony w funkcję ładowania dwukierunkowego, co umożliwia korzystanie z zaawansowanych technologii przyszłości, takich jak Vehicle-to-Load (V2L), Vehicle-to-Building/Vehicle-to-Home (V2B/V2H) oraz Vehicle-to-Grid (V2G). Ładowanie V2L, po raz pierwszy wprowadzone w Kia EV6 i jako standard dostępne w EV9, umożliwia zasilanie urządzeń 220 V za pomocą akumulatora EV9 poprzez podłączenie kabla do portu ładowania EV. V2B i V2H oznaczają zdolność do zasilania budynku lub domu. Ładowanie V2G oznacza, że samochód może przesyłać energię do sieci, przechowując w akumulatorze tanią energię elektryczną z ładowania poza godzinami szczytu i przesyłając ją do sieci w okresach szczytowego zapotrzebowania. Funkcje V2B, V2H i V2G będą stopniowo wdrażane w Europie.


Innowacyjny Kia EV Route Planner sprawia, że kierowcy będą mniej czasu spędzać na planowaniu podróży i uwzględnieniu dostępności punktów ładowania. Gdy system nawigacyjny wykryje, że poziom naładowania akumulatora nie wystarcza, aby dotrzeć do celu, automatycznie zaproponuje punkt ładowania na zaplanowanej trasie. Zmniejsza to niepokój związany z ładowaniem, bo automatycznie pokazuje kiedy, gdzie i jak długo należy ładować.

„Kia EV Route Planner zapewnia łatwą podróż, bez straty czasu na wcześniejsze szukanie stacji ładowania” – mówi Gunther Frank, dyrektor generalny Development Project Operations w Centrum Technicznym Hyundai Motor Europe. „Chcemy, aby użytkownicy samochodów marki Kia pokonywali jak najdłuższe dystanse w jak najkrótszym czasie i w jak najbardziej zrelaksowany sposób. Dzięki takim funkcjom, jak Kia EV Route Planner przejście z samochodów spalinowych na elektryczne jest łatwe i przyjemne”.

Podczas jazdy w niskich temperaturach funkcja ta współpracuje również z przygotowaniem akumulatora – podgrzewa go wstępnie do optymalnej temperatury, zanim samochód dotrze do stacji, aby ładowanie było jak najszybsze. Dzięki temu, niezależnie od pogody, klienci mogą korzystać z ultraszybkiego ładowania.

Kia EV9 została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu pasażerom. Jak na prawdziwego SUV-a przystało, który może być wyposażony w napęd na cztery koła i w tryb terenowy, Kia EV9 jest gotowa na każde wyzwanie związane z jazdą.

Obsługa Kia EV9, mimo wyrafinowanych technologii na pokładzie, jest intuicyjna. Potrójny wyświetlacz składa się z 12,3-calowego zestawu wskaźników przed kierowcą, 12,3-calowego ekranu systemu multimedialnego i z 5,1-calowego ekranu systemu klimatyzacji, który jest umieszczony między nimi. EV9 jest również wyposażone w wyświetlacz Head-Up (HUD), który zwiększa komfort użytkowania auta.

Oprócz klasycznych przycisków na kierownicy, dotykowe przyciski umieszczone na konsoli środkowej są widoczne tylko wówczas, gdy włączone jest zasilanie. Nawigacja z ekranem dotykowym zapewnia dostęp do szerokiego zakresu funkcji, jak np. seryjny Bluetooth, który umożliwia jednoczesne podłączenie dwóch urządzeń mobilnych oraz do Android Auto i Apple CarPlay (również w standardzie). EV9 wyposażono w udoskonalony system rozpoznawania głosu w oparciu o naturalny język, umożliwiając korzystanie z takich usług, jak nawigacja, włączanie multimediów czy kontrolowanie temperatury w kabinie. Ekran szybkiego dostępu do sterowania podstawowymi funkcjami, który uruchamia się poprzez przesuniecie palcem od góry w dół ekranu, zapewnia łatwy dostęp do często używanych funkcji bez konieczności poruszania się po menu i podmenu. Usługa Google Fast Pair Service ułatwia użytkownikom smartfonów z systemem Android jeszcze łatwiejsze niż dotychczas połączenie telefonu z systemem multimedialnym w aucie.

Nowa funkcja – Car Wash Mode – sprawia, że korzystanie z myjni automatycznej jest wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby aktywować wszystkie niezbędne ustawienia przed wjazdem do automatycznej myjni samochodowej – domknąć wszystkie drzwi i szyby, złożyć lusterka boczne i schować automatyczne klamki.

Podobnie jak w przypadku innych modeli Kia, klienci EV9 mogą korzystać z usług Kia Connect Live Services, które obejmują nawigację online, a także informacje w czasie rzeczywistym o ruchu drogowym, dostępności i kosztach parkingów, lokalizacji stacji paliw i punktów ładowania samochodów elektrycznych, prognozie pogody, wyszukiwaniu punktów POI online oraz o fotoradarach (na rynkach, na których informacje o nich są dostępne).

„Wierzymy, że technologia i innowacje sprzyjają pozytywnym interakcjom między ludźmi a maszynami” – mówi Jochen Paesen, wiceprezes ds. projektowania wnętrz. „Naszym celem przy projektowaniu wnętrza EV9 było połączenie zaawansowanych technologicznie funkcji z intuicyjną obsługą. Dlatego opracowaliśmy proste, wyrafinowane wnętrze z najlepszym układem i grafiką, aby zwiększyć komfort obsługi”.

Miłośnikom muzyki Kia EV9 oferuje system dźwiękowy Meridian Premium Sound System z 14 głośnikami i zewnętrznym wzmacniaczem. Funkcja Intelli Q automatycznie dostosowuje głośność i jakość dźwięku w zależności od prędkości, a funkcja Horizon pozwala na jednoczesne sterowanie odtwarzaniem muzyki i otoczeniem przestrzennym.

EV9 będzie pierwszym modelem marki Kia, który można ulepszyć za pośrednictwem sklepu Kia Connect. Klienci mogą w nim kupować dodatkowe funkcje, które następnie są zdalnie instalowane w samochodzie za pomocą aktualizacji over-the-air (OTA). Dzięki temu nabywcy EV9 mogą łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej ulepszyć samochód i być na bieżąco z najnowszymi technologiami.

Przez cały okres eksploatacji samochodu ulepszenia obejmą wszystkie jego elementy – od systemów bezpieczeństwa i komfortu obsługi, przez osiągi, aż po wygląd zewnętrzny i system multimedialny. Ulepszyć można między innymi:
▸ Zdalny asystent parkowania 2.0 (Remote Smart Parking Assist – RSPA 2), który daje możliwość automatycznego zaparkowania samochodu, nawet jeśli kierowca znajduje się na zewnątrz auta; system ten wyposażono w ulepszone wykrywanie przeszkód.
▸ Strumieniowe przesyłanie treści.
▸ Moment obrotowy (w niektórych krajach).


Bezpieczeństwo w standardzie

Kia EV9 jest wyposażona w szereg aktywnych funkcji, które wspomagają kierowcę i bezpieczeństwo oraz zapewniają maksymalną wygodę. To pierwszy model marki Kia zdolny do jazdy autonomicznej na poziomie trzecim dzięki systemowi Highway Driving Pilot (HDP). Funkcja ta utrzymuje bezpieczną odległość od poprzedzającego samochodu i utrzymuje auto na środku pasa ruchu, nawet jeśli kierowca puści kierownicę. Jeśli system wykryje bezpośrednie zagrożenie, może wykonać manewr awaryjny, aby zapobiec kolizji. W przypadku awarii systemu lub sytuacji awaryjnej kierowca jest proszony o przejęcie kontroli. Jeśli kierowca nie wykona polecenia, EV9 rozpozna to jako sytuację awaryjną i zatrzyma się. Poza tym, EV9 będzie wyposażone w funkcję prowadzenia bez użycia rąk, która początkowo będzie dostępna jedynie w Niemczech.

Kia EV9 jest również standardowo wyposażona w najnowszej generacji asystenta jazdy po autostradzie z funkcją zmiany pasa ruchu. Highway Driving Assist 2 (HDA 2) z funkcją Hands-On Detection zapobiega kolizji, jeśli inny samochód przetnie tor jazdy przed EV9 przy niskiej prędkości. Asystent zmiany pasa ruchu pomaga zmienić pas ruchu, gdy kierowca włączy kierunkowskaz. Pojazd automatycznie zmieni pas we wskazanym kierunku, jeżeli będzie to bezpieczne.

Tymczasem asystent pasa ruchu 2.0 (Lane Following Assist – LFA 2.0) zapewnia bezpieczną odległość od samochodów, które znajdują się na pasach obok, dostosowując pozycję EV9 na pasie ruchu. Podobnie asystent utrzymania pasa ruchu (Lane Keeping Assist – LKA) ostrzega i w razie potrzeby wspomaga kierowanie, jeśli pojazd zaczyna zjeżdżać z pasa ruchu bez włączonego kierunkowskazu.

Blind View Monitor (BVM) i Blind-Spot Collision-Avoidance Assist (BCA) zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo, zapobiegając kolizjom z tyłu. Blind View Monitor wyświetla widok z tyłu po włączeniu kierunkowskazu w celu zapewnienia dodatkowej widoczności podczas zmiany pasa ruchu, a asystent unikania kolizji w martwym polu ostrzega lub wspomaga hamowanie w przypadku wykrycia innego pojazdu podczas opuszczania miejsca parkingowego lub zmiany pasa ruchu.

Forward Collision-Avoidance Assist 2.0 (FCA 2) z funkcją skręcania na skrzyżowaniach pomaga unikać kolizji z innymi uczestnikami ruchu – w tym z pieszymi, rowerzystami i innymi pojazdami – zbliżającymi się z przeciwka podczas poruszania się przez skrzyżowanie oraz w czasie zmiany pasa ruchu. W zależności od sytuacji, system może ostrzec kierowcę lub zastosować automatyczne hamowanie awaryjne, aby zapobiec kolizji.

Zaawansowany system oświetlenia z przodu automatycznie włącza światła drogowe w nocy, aby poprawić zarówno widoczność, jak i bezpieczeństwo. Asystent świateł drogowych (High Beam Assist – HBA) rozpoznaje oświetlenie samochodu nadjeżdżającego z przeciwka i odpowiednio włącza lub wyłącza światła drogowe.

Ostrzeżenie o koncentracji kierowcy (Driver Attention Warning – DAW) monitoruje zachowanie kierowcy i ostrzega, jeśli poziom jego uwagi jest zbyt niski. Gdy samochód zatrzyma się na światłach, EV9 może ostrzec kierowcę, jeśli samochód z przodu ruszył, a kierowca EV9 nie zareagował wystarczająco szybko.

Aktywny tempomat (Intelligent Speed Limit Assist – ISLA) rozpoznaje ograniczenie prędkości i ostrzega kierowcę, jeśli ten nie dostosuje do niego prędkości. W połączeniu z aktywnym tempomatem prędkość EV9 – po zmianie ograniczenia – zostanie automatycznie dostosowana. Kia EV9 zapewnia wiodącą w klasie ochronę zarówno pasażerów, jak i akumulatora. Do wyposażenia seryjnego należy dziewięć poduszek powietrznych, które swoim działaniem obejmują nawet trzeci rząd siedzeń.


Kia EV9 jest również wyposażona w kilka zaawansowanych funkcji, które zwiększają wygodę jazdy i parkowania. Na przykład, w Surround View Monitor (SVM), który wyświetla widok 360 stopni podczas parkowania lub jazdy (można go nawet przesłać do smartfona). Monitor widoku z tyłu (Rear View Monitor – RVM) wyświetla widok z tyłu podczas parkowania i cofania.

Asystent unikania kolizji w ruchu poprzecznym z tyłu (Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist – RCCA) zapobiega kolizjom, ostrzegając kierowcę lub hamując, gdy EV9 porusza się na biegu wstecznym a system wykrył samochód nadjeżdżający z boku – na przykład podczas cofania z miejsca parkingowego. Ostrzeżenie o odległości od przeszkody w czasie parkowania (Parking Distance Warning – PDW), funkcja unikania kolizji przy parkowaniu z przodu i z boku (Parking Collision-Avoidance Front and Side – PCA-F/S) oraz asystent parkowania podczas cofania (Parking Collision-Avoidance Assist Reverse – PCA-R) pomagają zapobiegać kolizjom z pieszymi i pojazdami podczas parkowania, a zdalny asystent parkowania 2.0 (Remote Smart Parking Assist – RSPA) umożliwia samoczynną jazdę EV9 podczas parkowania prostopadłego lub ukośnego (RSPA 2) – niezależnie od tego, czy kierowca znajduje się w samochodzie czy nie.

Kia EV9 jest również standardowo wyposażona w dwa systemy bezpieczeństwa zaprojektowane w celu ochrony pasażerów z tyłu – ostrzeżenie o bezpiecznym wysiadaniu (Safe Exit Warning – SEW) i w asystenta bezpiecznego wysiadania (Safe Exit Assist – SEA). Gdy EV9 stoi, a inny samochód zbliża się od tyłu, system ostrzega dźwiękowo lub aktywuje zabezpieczenie przed otwarciem drzwi, aby pasażerowi, który siedzi z tyłu uniemożliwić wyjście z auta w niebezpiecznej sytuacji.

Do blokowania i odblokowywania drzwi, uruchamiania lub wyłączania samochodu, sterowania alarmem oraz otwierania lub zamykania bagażnika użytkownicy EV9 oprócz kluczyka mogą również używać smartfonu. Umożliwia to nowa technologia – Digital Key 2 – z funkcją Ultra-Wide Band (UWB). Dla dodatkowej wygody kierowca nie musi nawet wyjmować telefonu z kieszeni, aby odblokować drzwi. Cyfrowy klucz można udostępnić maksymalnie trzem osobom jednocześnie, a właściciel może kontrolować, które funkcje udostępnia i na jak długo.

Kia EV9 zadebiutowała w Europie podczas Kia Brand Summit na początku maja. Pod hasłem „Poruszajmy się odpowiedzialnie” zaprezentowano najnowszy model, który napędza transformację Kia w kierunku dostawcy zrównoważonych rozwiązań z zakresu mobilności.

Czytaj więcej o marce Kia

Już można zamawiać nową Kia Sorento z napędem hybrydowym i hybrydowym typu plug-in
Już można zamawiać nową Kia Sorento z napędem hybrydowym i hybrydowym typu plug-in

KIA | Do wersji z silnikiem Diesla dołączają dwie nowe wersje napędowe – hybrydowa o mocy 215 KM i hybrydowa typu plug-in o mocy 253 KM. Z nowymi układami napędowymi Kia Sorento również jest oferowana jako 7-miejscowa w wersjach L i XL oraz jako 6- lub 7-miejscowa Prestige Line, która – niezależnie od liczby miejsc – jest oferowana w takiej samej cenie

W fabryce Kia Slovakia wyprodukowano już 5-milionowy samochód
W fabryce Kia Slovakia wyprodukowano już 5-milionowy samochód

KIA | Pięć milionów samochodów zjechało już z linii produkcyjnej zakładu koreańskiego producenta w okolicach Żyliny. Kia działa na Słowacji od ponad 20 lat i jest jednym z największych pracodawców, producentów, eksporterów i podatników w regionie. 

Kia EV3 zapewnia wyjątkowe wrażenia z jazdy elektrycznym SUV-em
Kia EV3 zapewnia wyjątkowe wrażenia z jazdy elektrycznym SUV-em

Kia | Kia EV3 oferuje innowacyjną technologię flagowego SUV-a marki – EV9 – i wyznacza nowe standardy w klasie kompaktowych elektrycznych SUV-ów

Najnowsze oferty

Kia Sportage 1.6 T-GDI 150KM, M+Smart, polski salon, FV23%, gwarancja
 • Model: Sportage
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 10000 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023
Kia Sportage 1.6 T-GDI 150KM MHEV 7DCT, wersja L + pakiet AEB, NAVI, FV23%
 • Model: Sportage
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 60000 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2022
Kia XCeed 1.6 T-GDI 204KM, wersja XL + pakiet Yellow Splash, bezwypadkowy
 • Model: XCeed
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 53000 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2019

Odwiedź nasze salony