W TRASIE I PO MIEŚCIE - MAJA WŁOSZCZOWSKA O ELEKTRYCZNYM MUSTANGU MACH-E

Od momentu pojawienia się na rynku konsekwentnie podbija serca kierowców na całym świecie, w tym także w Polsce. Zdobył m.in. tytuł Car of the Year Polska 2022 oraz główną nagrodę w plebiscycie Auto Lider 2022. Jego oryginalny design przyciąga wzrok wszędzie, gdzie tylko się pojawi. Jest kwintesencją oraz ikoną strategii Forda skupionej wokół elektromobilności. Ford Mustang Mach-E, bo o nim mowa, to zdecydowanie najgorętszy samochód mijającego roku. A jak wygląda użytkowanie elektrycznej ikony Forda w praktyce? O swojej przygodzie, z najmocniejszą wersją Mustanga Mach-E – GT opowiada Maja Włoszczowska, wybitna kolarka górska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska oraz wielokrotna mistrzyni Europy.

– Pierwsze wrażenia po spotkaniu z Mustangiem Mach-E były piorunujące. Nowoczesny design idealnie wpasowujący się w mój gust, zgrabna sylwetka i podświetlane logotypy modelu zlokalizowane pod lusterkami zewnętrznymi, dzięki którym poczułam się, jakbym przychodziła do mojego ulubionego „pupila”. Jeżdżąc Mustangiem Mach-E GT szybko doceniłam wygodę, jaką oferuje. Byłam zaskoczona jak bardzo ekonomicznym autem się okazał. Przez tydzień podróżowania pomiędzy poszczególnymi dzielnicami miasta nie zużyłam całego dostępnego zasięgu i nie musiałam odwiedzać stacji ładowania. Ogromną zaletą była też kwestia szybkości poruszania po zakorkowanej stolicy. Jazda po buspasach umożliwiająca omijanie uciążliwych korków i swoboda bezpłatnego parkowania są jednymi z istotniejszych zalet użytkowania samochodów elektrycznych – komentuje Maja Włoszczowska.

Mustang Mach-E świetnie sprawdza się także w trasie. Podróż nim jest niezwykle komfortowa i jak podkreśla wicemistrzyni olimpijska – cicha.

– Dla mnie, szukającej w życiu tych wyjątkowych momentów spokoju jest to niezwykle ważne, aby auto którym jeżdżę nie było zbyt głośne. Pokonując Mustangiem dłuższe dystanse doceniłam również m.in. wygodne fotele i zestaw audio Bang & Olufsen, idealny do słuchania moich ulubionych, relaksujących podcastów – dodaje.

-

-

Stan infrastruktury ładowania w Polsce

Niezależnie od tego, że elektryki cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem klientów, infrastruktura niezbędna do ich codziennego użytkowania wciąż pozostawia wiele do życzenia. Statystyki są co prawda coraz lepsze, ale nierównomierne rozłożenie ładowarek (najwięcej z nich znajduje się w miastach) stawia przed kierowcami sporo wyzwań. Mimo, iż łączna liczba ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych wynosiła pod koniec listopada bieżącego roku 2 527, to zdecydowana większość z nich, bo aż 71% stanowiły wolne ładowarki o mocy mniejszej lub równiej 22 kW.

Potrzeba stałej rozbudowy infrastruktury niezbędnej do przejścia na elektryczną motoryzację staje się ostatnio przedmiotem coraz szerszej, publicznej dyskusji. Dziś to już nie tylko postulat producentów aut oferujących w swojej gamie modeli pojazdy na prąd, ale także kierowców, którzy coraz chętniej przesiadają się do aut elektrycznych. Z Licznika Elektromobilności prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wynika, że listopad bieżącego roku był pierwszym miesiącem (od ponad półtora roku), w którym łączna liczba zarejestrowanych samochodów w pełni elektrycznych była wyższa niż aut hybrydowych typu plug-in.

Statystyki te cieszą, tym bardziej że globalna zmiana przyzwyczajeń konsumentów może mieć realny wpływ na ochronę środowiska. Coroczny raport TERM’21 opracowywany przez Europejską Agencję Środowiska wskazuje, że transport odpowiada za około jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w UE, przy czym największą część tych emisji, które w ciągu ostatnich 30 lat zwiększyły się o prawie 30%, generuje właśnie transport drogowy.

I to właśnie ta pilna potrzeba lepszego zadbania o planetę, o pozytywny wkład w życie społeczne i ograniczanie emisji w zgodzie z paryskim porozumieniem klimatycznym, skłoniły Forda do intensywnych działań skupionych wokół oferowania innowacyjnych, zelektryfikowanych i skomunikowanych samochodów, by zaspokoić zmieniające się potrzeby klientów. W tym celu producent wyodrębnił trzy specjalne jednostki biznesowe. Ford Blue zajmuje się autami spalinowymi i hybrydowymi, Ford Model e zdobywającymi coraz większą popularność samochodami elektrycznymi, a Ford Pro pojazdami dostawczymi i rosnącą ofertą związanych z nimi usług. Firma zakłada osiągnięcie na poziomie globalnym całkowitej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich oferowanych pojazdach, zakładach oraz u swoich dostawców nie później niż do roku 2050. Zaś w Europie producent zapowiedział pełną elektryfikację swojej gamy samochodów osobowych do 2030r.

-

Sukces rynkowy Forda Mustanga Mach-E

Ford Mustang Mach-E pozostaje jednym z najpopularniejszy samochodów elektrycznych w Polsce. Po jedenastu miesiącach 2022 roku jest wiceliderem segmentu BEV, z udziałem na poziomie 6,91%. Od początku roku do klientów trafiło 695 sztuk Mustanga Mach-E, o ponad 225% więcej niż w roku ubiegłym. Kierowcy doceniają flagowy model producenta m.in. za przestronne i dopracowane w szczegółach, komfortowe wnętrze, świetne osiągi, daleki zasięg i doskonałe właściwości jezdne. Mustang Mach-E to także bogate wyposażenie standardowe i niezwykle przydatne w codziennym użytkowaniu innowacyjne technologie np. adaptacyjny tempomat, asystent pasa ruchu, czy kamera cofania i kamera 360 stopni. Szczególnie przydatna jest aplikacja FordPass, która pozwala m.in. zdalnie otwierać i zamykać Mustanga Mach-E, uruchomić lub wyłączyć silnik, monitorować stan naładowania pojazdu, a także ustawić czas rozpoczęcia i zakończenia ładowania auta. Dzięki tej aplikacji można też zaplanować podróż wraz z proponowanymi punktami ładowania.

– Wyjątkowo komfortowy okazał się być także duży ekran umieszczony na desce rozdzielczej. Dzięki niemu sterowanie wszystkimi funkcjami w samochodzie czy korzystanie z nawigacji staje się niezwykle intuicyjne i łatwe. Biorąc pod uwagę wszystkie cechy Mustanga Mach-E mogłabym nim jeździć, musiałabym jedynie zamontować na podjeździe pod domem szybką ładowarkę – puentuje Maja Włoszczowska.

-

___
źródło: Ford Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Ford

W Le Mans Ford prezentuje nowego Mustanga GTD
W Le Mans Ford prezentuje nowego Mustanga GTD

FORD | Wysokie osiągi, funkcje premium i wyjątkowe wykończenie – debiutujący w ten weekend podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans Ford Mustang GTD Carbon Series wyróżnia się pod każdym względem, łącząc walory techniczne i estetyczne.

Hydraulicy, kwiaciarze i piekarze wyniosą rynek samochodów elektrycznych na nowy poziom
Hydraulicy, kwiaciarze i piekarze wyniosą rynek samochodów elektrycznych na nowy poziom

Ford | Wprowadzenie pojazdów elektrycznych przez małe i średnie przedsiębiorstwa jest szansą na bardziej efektywne i zrównoważone funkcjonowanie, które przyniesie korzyści zarówno firmom, jak i ich klientom

Akcja Klimatyzacja PRO w serwisach Forda
Akcja Klimatyzacja PRO w serwisach Forda

FORD | W okresie wiosenno-letnim warto zadbać o sprawność klimatyzacji, aby nawet w najcieplejsze dni dawała wytchnienie od upałów i była w pełni bezpieczna. Dlatego Ford Polska co roku organizuje Akcję Klimatyzacja PRO – w jej ramach oferowane są przeglądy klimatyzacji w promocyjnych cenach.

Najnowsze oferty

Ford Transit 350 L3H2 2.0 New EcoBlue 170 KM A6 FWD
 • Model: Transit
 • Typ nadwozia: Van
 • Przebieg: 6 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2024
Ford Kuga Titanium 1.5 EcoBoost 150KM M6 FWD - dostępny od ręki
 • Model: Kuga
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Ford Kuga Titanium 1.5 EcoBoost 150KM M6 FWD - dostępny od ręki
 • Model: Kuga
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony