Mustang GTD prezentuje swoje najnowocześniejsze wyczynowe zawieszenie jak najdroższą biżuterię

„Tylne zawieszenie zostało zaprojektowane zgodnie z jego przeznaczeniem, ale jest też po prostu piękne” – powiedział Jim Owens, menedżer ds. marketingu Mustanga GTD. 
„Byłoby szkoda, gdybyśmy je ukryli i nikt nie mógł tego podziwiać. Specjalne okno pozwala właścicielowi zajrzeć pod panele z wnętrza i cieszyć oko niebieskimi i złotymi akcentami amortyzatorów bez konieczności zdejmowania osłon technicznych, a pasażer może po prostu oglądać zawieszenie w akcji.”

Okno o wymiarach około 60 cm szerokości i 25 cm wysokości, wykonane jest z poliwęglanu, pokrytego po obu stronach powłoką odporną na zarysowania. Prostokątny wizjer pozwala śledzić pracę podzespołów, prezentujących się jak mechanizm precyzyjnie zbudowanego zegarka.

„W samochodzie tak potężnym jak Mustang GTD musieliśmy zrobić coś, co będzie równie atrakcyjne i co docenią jego właściciele” – powiedział Owens.


Rozwiązania sprawdzone w wyścigach

Od aktywnej aerodynamiki po nadwozie z włókna węglowego i felgi ze stopu magnezu – Mustang GTD jest wizytówką sprawdzonych w wyścigach układów, mających wpływ na rozwój pojazdów poruszających się po drogach publicznych. Głównym przykładem tej migracji technologii z toru na ulice, jaką pokonują niektóre podzespoły, jest półaktywne zawieszenie, zastosowane w najbardziej wyścigowym produkcyjnym Mustangu, jaki kiedykolwiek zjechał z linii Forda.


„Nigdy nie robiliśmy takiego zawieszenia w Mustangu” – powiedział Greg Goodall, główny inżynier programu Mustanga GTD. „Aby osiągnąć wyznaczone przez nas ambitne cele, związane z poprawianiem czasów okrążeń, szukaliśmy inspiracji w sportach motorowych, co pozwoliło nam stworzyć coś naprawdę zaawansowanego. Właśnie to najnowocześniejsze zawieszenie i zaawansowane amortyzatory stanowią istotę przemiany Mustanga w Mustanga GTD.”

Tylne zawieszenie Mustanga GTD – w którym amortyzatory i sprężyny osadzone są nisko, pomiędzy tylnymi kołami, a nie w linii nad nimi – to kolejny przykład tego, że Ford przenosi doświadczenia z toru na drogę. Wraz z mocną, sztywną i lekką rurową ramą pomocniczą rodem ze sportów motorowych, tylne zawieszenie Mustanga GTD odzwierciedla torowe geny modelu, które nie powinny być ukrywane. Natomiast opatentowany przez Multimatic system adaptacyjnych amortyzatorów z zaworami suwakowymi wykracza nawet poza to, co jest dozwolone w świecie wyścigów.

Amortyzatory Adaptive Spool Valve są w stanie zmienić ustawienie z najbardziej miękkiego na najbardziej twarde w zaledwie 15 milisekund – to sześć razy szybciej, niż mrugnięcie ludzkiego oka – i nieustannie dostosowują się do trybu jazdy, nawierzchni drogi i reakcji kierowcy, aby uzyskać jak najlepszy kontakt opon Michelin z nawierzchnią. „Adaptacyjne tłumienie pozwala na uzyskanie większej elastyczności podczas jazdy na granicy osiągów, w porównaniu do pracy amortyzatorów pasywnych” – powiedział Scott Keefer, wiceprezes Multimatic ds. inżynierii. „Dzięki niemu nie trzeba szukać kompromisu między właściwościami jezdnymi, a charakterystyką prowadzenia, który zwykle osiąga się wcześniejszym dostrajaniem amortyzatorów. Nasz system to podwójna korzyść, ponieważ korekty są bardzo analogowe i bardzo naturalne pod względem kontroli ruchu.”Każdy amortyzator ma dwie sprężyny współpracujące ze sobą podczas poruszania się po drogach, dzięki czemu zawieszenie gwarantuje komfortową jazdę. Wybranie przez kierowcę trybu Track hydraulicznie ściska jedną ze sprężyn, prawie podwajając ogólny współczynnik tłumienia i obniżając pojazd o około 40 mm, aby uzyskać jak najlepsze właściwości zawieszenia na torze.

Sztywniejsze sprężyny poprawiają przyczepność mechaniczną, ale podobnie jak w samochodach wyścigowych, twardsze sprężyny poprawiają również przyczepność aerodynamiczną. Aktywne układy aerodynamiczne Mustanga GTD generują przy dużych prędkościach siłę docisku, a twardsze sprężyny przeciwdziałają w trybie Track efektowi „przysiadania” aerodynamicznego i pomagają utrzymać jak najszerszą powierzchnię styku opony z nawierzchnią podczas przyspieszania, hamowania i pokonywania zakrętów.

Mustang GTD pojawi się w czerwcu w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, a następnie wystartuje w 24 Hours of Spa i na Goodwood Festival of Speed. Lato model spędzi na testach w Europie, przed próbą bicia rekordu okrążenia legendarnego niemieckiego toru Nürburgring Nordschleife w czasie poniżej siedmiu minut, które jest planowane jeszcze w tym roku.


źródło: Ford Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą

Czytaj więcej o marce Ford

Nowy Ford Raptor T1+ gotów do startów w rajdach terenowych – również w Dakarze
Nowy Ford Raptor T1+ gotów do startów w rajdach terenowych – również w Dakarze

Ford | Ford Performance i najlepsi specjaliści, zajmujący się przygotowywaniem pojazdów ścigających się po bezdrożach, zaprojektowali i skonstruowali nowego Forda Raptora T1+, który będzie w stanie zmierzyć się z odcinkami specjalnymi najbardziej wyczerpującej terenowej imprezy sportowej – Rajdu Dakar.

Rodzina modeli Active Forda nie tylko na weekendowy wypad za miasto
Rodzina modeli Active Forda nie tylko na weekendowy wypad za miasto

Ford |  Modele z serii Active łączą w sobie najlepsze cechy samochodów miejskich, crossoverów i samochodów terenowych, oferując uniwersalność, komfort i możliwości, jakich można oczekiwać od nowoczesnego pojazdu.

Ufaj, ale sprawdzaj. Łańcuch dostaw w Fordzie także pod lupą
Ufaj, ale sprawdzaj. Łańcuch dostaw w Fordzie także pod lupą

Ford | Ford od dawna angażuje się w odpowiedzialny i zrównoważony łańcuch dostaw. Firma zdaje sobie sprawę, że komponenty pojazdów elektrycznych zawierają minerały o podwyższonym ryzyku ze względu na procesy wydobywcze i lokalizacje. 

Najnowsze oferty

Ford Tourneo Courier Titanium 1.0 EcoBoost 125KM M6
 • Model: Tourneo Courier
 • Typ nadwozia: Minivan
 • Przebieg: 10 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Ford Focus Titanium 1.0 EcoBoost HYBRID 125 KMM6
 • Model: Focus
 • Typ nadwozia: Kombi
 • Przebieg: 7 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Ford Kuga ST-Line X 2.5 FHEV 180 KM eCVT FWD - dostępny od ręki
 • Model: Kuga
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 6 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony