„Malowanie światłem”: Opel Experimental widzi w ciemności

Wizjonerski Opel Experimental, zaprezentowany publicznie po raz pierwszy przez dyrektora generalnego, Floriana Huettla, podczas zeszłorocznych targów motoryzacyjnych IAA Mobility w Monachium, pokazuje jak będzie wyglądać przyszłość marki. Można ją scharakteryzować w trzech słowach: 

● Greenovation: Opel Experimental jest w pełni elektryczny i ma mniejszy ślad węglowy. 
● Detox: śmiały i przejrzysty design, skupiony na tym, co najważniejsze. 
● Modern German: imponuje proporcjami, inteligentną aerodynamiką, efektywnym wykorzystaniem przestrzeni i najnowocześniejszą technologią oświetlenia, w tym po raz pierwszy podświetlanym logo Opel Blitz.

Opel Experimental wyraża niemiecką energię w filmie „Malowanie światłem”. Zabiera on widzów na nocną przejażdżkę stanowiącą swoisty eksperyment i pokazuje przyszłość technologii oświetlenia. Jednocześnie pokazuje, że przyszłe innowacyjne technologie oświetlenia mają dla nas w zanadrzu znacznie więcej niż tylko oświetlanie drogi i otoczenia. Zapewnia większe bezpieczeństwo i komfort, a jednocześnie wywołuje niezwykłe emocje.


Intelli-Lux LED®: demokratyzacja technologii oświetlenia ma długą tradycję w Oplu

Projektowanie pionierskich technologii oświetlenia i udostępnianie ich klientom to wieloletnia tradycja Opla. Świadczy o tym ciągły rozwój technologii IntelliLux LED® Matrix i Pixel Light, które marka Opel oferuje w wielu swoich modelach, od Corsy przez Astrę, Mokkę i Grandlanda aż po nowego Combo. Dzięki adaptacyjnym reflektorom IntelliLux LED® kierowcy Opla mają zawsze zapewnioną optymalną widoczność w ciemności, bez oślepiania pozostałych użytkowników drogi.

Dzięki rozwojowi zrobiono ogromne postępy w tej dziedzinie” – powiedział Philipp Röckl, Global Lead Complex Lighting w Stellantis. „Kilka lat temu byliśmy w stanie ukryć pojedyncze „bloki światła”, ale obszary, które należy ukryć, można uchwycić dokładniej i płynniej”. Jest to możliwe między innymi dzięki systemom pikseli HD opartych na mikro-LED oferujących jeszcze wyższą rozdzielczość niż dotąd, a także zapewniających najwyższy poziom efektywności energetycznej. „Ponadto w przyszłości będziemy musieli myśleć o świetle cyfrowo. Dzisiejsze standardowe moduły sterowania oświetleniem nie są już wystarczające, biorąc pod uwagę dużą liczbę pikseli. Już teraz pracujemy nad architekturą pojazdów, która umożliwi graficzną reprezentację światła” – dodał Röckl.


Materiały elektrochromowe i sztuczna inteligencja: oświetlenie to coś więcej niż „tylko” reflektory

Przełomowy Opel Experimental, symbol „niemieckiej energii”, pokazuje jak może wyglądać przyszłość – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. We wnętrzu, materiały elektrochromowe pozwalają pasażerom zanurzyć się w nastrojowym świetle, zapewniając tym samym dobre samopoczucie w samochodzie. Materiały te mają również właściwości praktyczne. Na przykład, jeśli pojazd, rowerzysta lub pieszy znajdzie się w martwym polu Opla Experimental, na wewnętrznej stronie odpowiednich drzwi, a także na wyświetlaczu projekcyjnym (head up) pojawi się kolorowe ostrzeżenie. Ponadto rejestrowany przez kamery zewnętrzny widok boczny jest wyświetlany na wewnętrznej powierzchni drzwi. Tworzy to wizualny „efekt przeźroczystości”, który umożliwia podgląd na zewnątrz samochodu w celu uzyskania lepszej widoczności. Nowa technologia reaktywna może poprawić nastrój i zwiększyć dobre samopoczucie w przedziale pasażerskim, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych użytkowników drogi dzięki odpowiednio zmieniającemu się oświetleniu. Dokładnie to Opel nazywa „malowaniem światłem”.

W filmie „Malowanie światłem” Opel Experimental pokazuje również, w jaki sposób przyszła technologia oświetleniowa może zwiększyć widoczność w zupełnie niezwykły sposób. Dzięki immersyjnym, cyfrowym technologiom bezpieczeństwa, samochody takie jak Opel Experimental mogą szybko rozpoznawać pieszych – i to wyraźniej niż kiedykolwiek wcześniej. Technologia oparta na rozszerzonej rzeczywistości jest wykorzystywana jako sygnał ostrzegawczy i wyświetla inne ważne komunikaty oraz sygnały dla kierowców i użytkowników dróg w postaci hologramów.

Chcemy zoptymalizować światło dla kierowcy, a także dla kamery, aby z pomocą sztucznej inteligencji mogła jeszcze lepiej rozpoznawać ludzi i zwierzęta” – wyjaśnia Röckl. Oświetlenie, technologia kamer i czujników, a także algorytmy muszą ze sobą współgrać na rzecz przyszłego rozwoju, aby w każdej sytuacji możliwości samochodu w zakresie przewidywania, a tym samym zwiększania bezpieczeństwa były optymalne.


Pixel Vizor Opla z jasnym przekazem: światło jako narzędzie komunikacji

Opel pokazywał już w wielokrotnie w nagradzanym modelu Manta GSe, jak sygnały świetlne mogą wzbudzać emocje i zwiększać bezpieczeństwo. Gdziekolwiek pojawi się ten ultranowoczesny pojazd w stylu retro, przyciąga pełne podziwu spojrzenia. Dzieje się tak między innymi za sprawą innowacyjnego systemu Pixel Vizor Opla, umieszczonego z przodu Manty GSe. Pojazd może komunikować się z otoczeniem za pośrednictwem Pixel Vizor. Z przodu pojazdu umieszczone są napisy takie jak „My German heart has been ELECTRified” (Moje niemieckie serce zostało zelektryfikowane) lub „I am on a zero e-mission” (Jestem na zerowej e-misji).

Inżynierowie nieustannie pracują nad tą „komunikacją światłem przyszłości”, aby zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Nowy, klimatyczny film „Malowanie światłem” już daje wskazówki, jak może to wyglądać w przyszłości.

źródło: Opel Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Opel

Nowy Opel Frontera: przestronny i przyjemny SUV, dostępny również z w pełni elektrycznym napędem
Nowy Opel Frontera: przestronny i przyjemny SUV, dostępny również z w pełni elektrycznym napędem

OPEL | Opel otwiera nowy rozdział w swojej długiej i pełnej sukcesów historii firmy: dziś producent samochodów z Rüsselsheim pokazał pierwsze zdjęcia nowego Opla Frontery.

Ruszają zamówienia: bestsellerowy Opel Astra!
Ruszają zamówienia: bestsellerowy Opel Astra!

OPEL | Wydajna elektryfikacja: Astra i Astra Sports Tourer dołączają do rosnącej wciąż gamy modeli z 48-woltową technologią hybrydową. Niższe zużycie paliwa i emisja CO2: idealna synchronizacja nowego silnika benzynowego i elektrycznego.

Opel Astra z tytułem Auto Lidera 2024
Opel Astra z tytułem Auto Lidera 2024

OPEL | Opel Astra, dostępny w wersjach hatchback i Sports Tourer oraz licznych innowacyjnych opcjach napędów, na nowo wyznacza standardy na polskich drogach

Najnowsze oferty

Opel Astra GS 1.2 Turbo Benzyna 130KM AT8
 • Model: Astra
 • Typ nadwozia: Hatchback
 • Przebieg: 11028 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023
Opel Astra J Energy 1.6 115KM MT5
 • Model: Astra
 • Typ nadwozia: Hatchback
 • Przebieg: 104809 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2014
Opel Astra Enjoy 1.4 Benzyna 100KM MT5
 • Model: Astra
 • Typ nadwozia: Hatchback
 • Przebieg: 107901 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2018

Odwiedź nasze salony