CO TO JEST SAMOCHÓD HYBRYDOWY?
Bez wydajnego napędu niemożliwa jest bezpieczna i komfortowa jazda samochodem. Z tego względu producenci stale poszukują coraz to nowych rozwiązań technicznych, dzięki którym wzrośnie efektywność pracy pojazdu, a zarazem zmniejszą się koszty jego eksploatacji. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w obliczu rosnących potrzeb z zakresu ochrony środowiska. Potrzeby te uwzględniane są przy projektach pojazdów, które korzystają z alternatywnych rodzajów napędów. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza samochody wyposażone w napęd hybrydowy, stanowiące rozwiązanie pośrednie między silnikami elektrycznymi a spalinowymi.
Samochody hybrydowe wyposażone są w specjalny rodzaj napędu będący połączeniem silnika spalinowego oraz silnika elektrycznego. Bardzo często też w tego rodzaju pojazdach umieszcza się większą liczbę silników elektrycznych – by jeszcze bardziej zwiększyć efektywność pracy napędu. Wyróżnić można różne rodzaje samochodów hybrydowych – w zależności od stopnia zaawansowania rozwiązań technicznych czy sposobu połączenia źródeł napędu. Obecnie na rynku spotkać można przeważnie samochody hybrydowe typu full hybrid, w których silnik elektryczny nie tylko wspomaga pracę silnika spalinowego, ale także może w pełni samodzielnie napędzać kierowany przez nas pojazd.
-
JAK DZIAŁA SAMOCHÓD HYBRYDOWY?
Celem zastosowania napędu hybrydowego jest eliminacja wad i niedoskonałości napędu bazującego na tradycyjnym silniku spalinowym. Silniki spalinowe zdolne są do wydajnej pracy tylko w wąsko określonym zakresie obrotów – najwyższą sprawność uzyskują one przy niemal pełnym obciążeniu, natomiast w warunkach małego obciążenia cechują się niską efektywnością. W samochodach hybrydowych praca silnika spalinowego wspierana jest przez silnik elektryczny, nadto w przypadku małych obciążeń silnik elektryczny może pracować jako generator, który dodatkowo obciąży silnik spalinowy, zapewniając tym samym zwiększoną jego efektywność.
-
-
AUTA HYBRYDOWE - ZALETY
Korzystanie z samochodów hybrydowych wiąże się z licznymi zaletami. Możliwość używania w czasie jazdy wyłącznie silnika elektrycznego – bez konieczności uruchamiania silnika spalinowego – przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów eksploatacji pojazdu. Bardzo istotny jest również fakt, że praca napędu hybrydowego przyczynia się do zmniejszenia średniego zużycia paliwa. W ruchu miejskim może spaść ono nawet do 2l/100km. Samochody hybrydowe są jednak nie tylko bardzo oszczędne, ale także niezwykłe trwałe i niezawodne. Dzieje się tak dlatego, że auto wyposażone w napęd hybrydowy nie potrzebuje niektórych elementów typowych dla samochodów o napędzie tradycyjnym. Samochody hybrydowe pozbawione są np. rozrusznika, sprzęgła, paska klinowego czy alternatora.
-
SAMOCHODY HYBRYDOWE W POLSCE
W Polsce samochody hybrydowe cieszą się coraz większą popularnością. Pojazdy tego typu oferują uznane na całym świecie koncerny motoryzacyjne. Dostępne na rynku są m.in. samochody hybrydowe marki Mitsubishi, Kia, Toyota, Ford, Lexus, Hyundai. Auta wyposażone w napęd hybrydowe stopniowo tanieją – co wobec efektywności zastosowanych w nich rozwiązań technicznych – sprawia, że stanowią one atrakcyjną, godną rozważenia propozycję.
-