HONDA DCT - JAK DZIAŁA SKRZYNIA DWUSPRZĘGŁOWA W MOTOCYKLACH HONDY?

Honda - największy na świecie producent jednośladów oraz wszelkiego rodzaju silników - dotychczas jako jedyna marka oferuje w motocyklu dwusprzęgłową przekładnię DCT, która automatycznie zmienia biegi. Od momentu wprowadzenia na rynek w 2010 roku modelu VFR1200F ze skrzynią DCT, Honda sprzedała w Europie ponad 200 000 wyposażonych w nią jednośladów.

Głównym inżynierem projektu DCT był Dai Arai, który postawił sobie za zadanie odciążyć jeźdźca od rutynowych czynności związanych ze zmianą przełożeń, tak by mógł on skupić się na tym, co w jeździe motocyklem przynosi największą frajdę. DCT oferuje zatem zalety „automatu”, zmieniając biegi za kierowcę i eliminuje jednocześnie jego wady, robiąc to szybko i płynnie, przy znikomej utracie momentu obrotowego. Jak to działa w praktyce omawia w pierwszym odcinku cyklu filmów znany dziennikarz motocyklowy Piotr "Barry" Baryła. Działanie przekładni DCT zostało w nim omówione na podstawie modelu Honda Africa Twin Adventure Sports.

-

-

DWUSPRZĘGŁOWA PRZEKŁADNIA DCT - JAK TO DZIAŁA?

Africa Twin – kultowy Adventure Hondy – jest motocyklem niezwykle wszechstronnym, z powodzeniem wykorzystywanym zarówno do codziennej jazdy po mieście, jak i do dalekich podróży, wzbogaconych o przeprawy przez bardziej wymagający teren i wypady do miejsc, w które nie dojedziemy innymi turystycznymi maszynami.

W modelu Africa Twin zastosowano jedną z najbardziej zaawansowanych technicznie odmian przekładni DCT. Oferuje ona trzy tryby pracy – MT, który umożliwia kierowcy ręczną zmianę biegów oraz dwa automatyczne: D - do jazdy po mieście i na autostradzie, zapewniający największą oszczędność paliwa i S - oferujący trzy poziomy jazdy w stylu sportowym.

Do manualnej zmiany biegu w górę lub w dół służą przyciski „+” i „–”, znajdujące się po lewej stronie kierownicy. Można ich użyć również podczas jazdy w trybie D lub S. Po takiej manualnej interwencji, DCT samodzielnie powraca do automatycznego trybu pracy. Ponadto na głównym panelu mamy do dyspozycji przycisk G, po użyciu którego redukowany jest poślizg sprzęgieł przy zmianie biegów, co zapewnia bardziej precyzyjną kontrolę nad trakcją tylnego koła w trudnych warunkach terenowych.

Przy podjeżdżaniu pod wzniesienie, zastosowany w modelu Africa Twin, moduł sterujący dłużej utrzymuje załączony bieg, dzięki czemu dysponujemy maksymalnymi osiągami i mamy pełną kontrolę nad maszyną, natomiast podczas pokonywania zakrętu korzystamy z pomiaru 6-osiowego czujnika bezwładnościowego IMU, który rozpoznaje przechylenie motocykla i zmienia przełożenie w optymalnym momencie. Ustawienia przekładni DCT umożliwiają też płynne ruszanie i stabilną jazdę przy niewielkich prędkościach.

Zastosowanie przekładni DCT w motocyklach Hondy przełożyło się na wymierne korzyści dla ich użytkowników - mniejsze zużycie skrzyni wskutek niedokładnej zmiany biegów oraz brak możliwości spalenia sprzęgła przez nieumiejętną obsługę przekładni czy też zdławienia silnika w trakcie ruszania ze świateł lub pod górę. Ponadto kierowca może lepiej skupić uwagę na drodze, punktach hamowania i pokonywaniu zakrętów, a także mniej męczy się podczas jazdy.

W skrzynię DCT wyposażone są również inne modele jednośladów Hondy, takie jak NC750, Rebel 1100, Forza750, X-ADV, Gold Wing i NT1100.

-


___
źródło: Honda Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Honda

NOWA HONDA HORNET 2023 - AKCESORIA ORAZ TŁUMIK SC-PROJECT
NOWA HONDA HORNET 2023 - AKCESORIA ORAZ TŁUMIK SC-PROJECT

HONDA MOTO | Honda przygotowała bogatą ofertę akcesoriów do nowego Horneta. Dodatkowo do tego modelu dostępny jest już także akcesoryjny wydech firmy SC-Project.

NOWA HONDA CB750 HORNET 2023 - CENA W POLSCE
NOWA HONDA CB750 HORNET 2023 - CENA W POLSCE

CENNIK | Tło towarzyszące powrotowi modelu CB750 Hornet 2023 przyczyniło się do stworzenia czegoś zupełnie wyjątkowego – kompletnie nowego modelu o średniej masie, który czerpie inspirację i kierunek rozwojowy z doświadczeń protoplasty, jednak słynny brand jakim był Hornet zyskuje walor zupełnie świeżej aktualności. Uzupełnieniem tego zestawu jest zastrzyk emocji i czystej adrenaliny.

NOWA HONDA XL750 TRANSALP 2023 - CENA W POLSCE
NOWA HONDA XL750 TRANSALP 2023 - CENA W POLSCE
CENNIK | Legenda turystyki motocyklowej powróciła! Nowa Honda XL750 Transalp 2023 wchodzi do sprzedaży w naszych salonach.

Najnowsze oferty

Honda NC 750X ABS, Kontrola Trakcji, skrzynia DCT, WYPRZEDAŻ ROCZNIKA, Nowy
 • Model: NC
 • Przebieg: 5 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2022
Honda NC 750X ABS, Kontrola Trakcji, skrzynia DCT, Nowy, Wyprzedaż Rocznika
 • Model: NC
 • Przebieg: 5 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2022
Honda CRF 1100L Africa Twin Adventure Sports DCT PROMOCJA!
 • Model: CRF
 • Przebieg: 5 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2022

Odwiedź nasze salony