HONDA DCT - JAK DZIAŁA SKRZYNIA DWUSPRZĘGŁOWA W MOTOCYKLACH HONDY?

Honda - największy na świecie producent jednośladów oraz wszelkiego rodzaju silników - dotychczas jako jedyna marka oferuje w motocyklu dwusprzęgłową przekładnię DCT, która automatycznie zmienia biegi. Od momentu wprowadzenia na rynek w 2010 roku modelu VFR1200F ze skrzynią DCT, Honda sprzedała w Europie ponad 200 000 wyposażonych w nią jednośladów.

Głównym inżynierem projektu DCT był Dai Arai, który postawił sobie za zadanie odciążyć jeźdźca od rutynowych czynności związanych ze zmianą przełożeń, tak by mógł on skupić się na tym, co w jeździe motocyklem przynosi największą frajdę. DCT oferuje zatem zalety „automatu”, zmieniając biegi za kierowcę i eliminuje jednocześnie jego wady, robiąc to szybko i płynnie, przy znikomej utracie momentu obrotowego. Jak to działa w praktyce omawia w pierwszym odcinku cyklu filmów znany dziennikarz motocyklowy Piotr "Barry" Baryła. Działanie przekładni DCT zostało w nim omówione na podstawie modelu Honda Africa Twin Adventure Sports.

-

-

DWUSPRZĘGŁOWA PRZEKŁADNIA DCT - JAK TO DZIAŁA?

Africa Twin – kultowy Adventure Hondy – jest motocyklem niezwykle wszechstronnym, z powodzeniem wykorzystywanym zarówno do codziennej jazdy po mieście, jak i do dalekich podróży, wzbogaconych o przeprawy przez bardziej wymagający teren i wypady do miejsc, w które nie dojedziemy innymi turystycznymi maszynami.

W modelu Africa Twin zastosowano jedną z najbardziej zaawansowanych technicznie odmian przekładni DCT. Oferuje ona trzy tryby pracy – MT, który umożliwia kierowcy ręczną zmianę biegów oraz dwa automatyczne: D - do jazdy po mieście i na autostradzie, zapewniający największą oszczędność paliwa i S - oferujący trzy poziomy jazdy w stylu sportowym.

Do manualnej zmiany biegu w górę lub w dół służą przyciski „+” i „–”, znajdujące się po lewej stronie kierownicy. Można ich użyć również podczas jazdy w trybie D lub S. Po takiej manualnej interwencji, DCT samodzielnie powraca do automatycznego trybu pracy. Ponadto na głównym panelu mamy do dyspozycji przycisk G, po użyciu którego redukowany jest poślizg sprzęgieł przy zmianie biegów, co zapewnia bardziej precyzyjną kontrolę nad trakcją tylnego koła w trudnych warunkach terenowych.

Przy podjeżdżaniu pod wzniesienie, zastosowany w modelu Africa Twin, moduł sterujący dłużej utrzymuje załączony bieg, dzięki czemu dysponujemy maksymalnymi osiągami i mamy pełną kontrolę nad maszyną, natomiast podczas pokonywania zakrętu korzystamy z pomiaru 6-osiowego czujnika bezwładnościowego IMU, który rozpoznaje przechylenie motocykla i zmienia przełożenie w optymalnym momencie. Ustawienia przekładni DCT umożliwiają też płynne ruszanie i stabilną jazdę przy niewielkich prędkościach.

Zastosowanie przekładni DCT w motocyklach Hondy przełożyło się na wymierne korzyści dla ich użytkowników - mniejsze zużycie skrzyni wskutek niedokładnej zmiany biegów oraz brak możliwości spalenia sprzęgła przez nieumiejętną obsługę przekładni czy też zdławienia silnika w trakcie ruszania ze świateł lub pod górę. Ponadto kierowca może lepiej skupić uwagę na drodze, punktach hamowania i pokonywaniu zakrętów, a także mniej męczy się podczas jazdy.

W skrzynię DCT wyposażone są również inne modele jednośladów Hondy, takie jak NC750, Rebel 1100, Forza750, X-ADV, Gold Wing i NT1100.

-


___
źródło: Honda Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Honda

Charge Around the Globe – Lexie Alford i elektryczny Ford Explorer zaliczają czwarty kontynent!
Charge Around the Globe – Lexie Alford i elektryczny Ford Explorer zaliczają czwarty kontynent!

FORD | Lexie Alford i jej elektryczny Ford Explorer niezłomnie kontynuują ekspedycję dookoła świata. 

Honda liderem polskiego rynku jednośladów w roku 2023
Honda liderem polskiego rynku jednośladów w roku 2023

HONDA | Honda liderem sprzedaży motocykli i skuterów w Polsce po raz czwarty z rzędu. 

HONDA ST125 DAX na rok modelowy 2024
HONDA ST125 DAX na rok modelowy 2024

HONDA | Do oferty na rok modelowy 2024 YM dołącza nowe, modne malowanie Pearl Glittering Blue, by Dax w dalszym ciągu wywoływał uśmiechy na twarzach Europejczyków. 

Najnowsze oferty

Honda NSS FORZA 125 Prawo Jazdy Kat. B, Kontrola trakcji HSTC
 • Model: NSS
 • Przebieg: 5 km
 • Napęd: Pas napędowy
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Honda CB 750 Hornet NOWOŚĆ
 • Model: CB
 • Przebieg: 2 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Honda Nx 500 abs LED Nowy
 • Model: Nx
 • Przebieg: 2 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony