CBR500R na rok modelowy 2024

Szybka, oszczędna, przystępna cenowo i – co najważniejsze – gwarantująca frajdę z jazdy, Honda CBR500R, wyposażona w komplet owiewek pojawiła się na rynku w 2013 roku wraz z nieobudowanym modelem CB500F (obecnie CB500 Hornet) i modelem w stylu Adventure CB500X (obecnie NX500), zapewniając najwięcej sportowej energii w gronie dwucylindrowego trio, reprezentującego klasę lekkich motocykli Hondy średniej pojemności.

Model ten jest niezwykle popularny wśród motocyklistów, którzy dojrzeli do przesiadki z mniejszych jednośladów. CBR500R dostarcza emocji, jakie płyną z korzystania ze sportowego motocykla na co dzień, jednocześnie zapewniając rozsądne koszty eksploatacji, dzięki czemu jest świetną opcją zarówno do codziennych dojazdów do pracy, jak i do weekendowej rozrywki.  

W 2016 r. CBR500R otrzymał bardziej drapieżną stylizację, oświetlenie LED i zmiany w przednim zawieszeniu, a model na rok 2020 stał się jeszcze bardziej agresywny. Udoskonalenia wprowadzono również w silniku, który zyskał lepsze osiągi w dolnym zakresie prędkości obrotowych i łatwiej wkręca się aż do maksymalnych obrotów, zapewniając przy tym niepowtarzalne brzmienie wydechu

Po potwierdzeniu rynkowej reputacji, własnej i modeli siostrzanych, model CBR500R na rok 2022 otrzymał wysokiej jakości zawieszenie wykorzystujące widelec USD Showa 41mm (SFF-BP), podwójne przednie tarcze hamulcowe i nowe lekkie koła oraz lekki wahacz.

CBR500R na rok modelowym 2024 zyskuje kolejne zalety. Nowa, ostrzejsza stylistyka "RR-R", aktualizacje oprogramowania silnika, nowa technologia ekranu klasy Premium oraz wygodna łączność ze światem sprawiają, że "kieszonkowa rakieta" Hondy będzie jeszcze bardziej pożądana.


Opis modelu

Wyrazista, nowa stylizacja inspirowana modelem CBR1000RR-R, wraz z reflektorami LED, nadaje ostrości charakterowi modelu CBR500R na rok 2024. Nowy 5-calowy ekran TFT oferuje łączność ze smartfonem poprzez aplikację Honda RoadSync, obsługiwaną za pomocą uproszczonego, podświetlanego 4-pozycyjnego przełącznika.

Dwucylindrowy silnik, odpowiedni dla posiadaczy prawa jazdy kat. A2 wyposażono w sprzęgło antyhoppingowe, system Honda Selectable Torque Control (HSTC), zaktualizowano też oprogramowanie ECU w celu poprawy przyspieszeń.

Specyfikacja podwozia obejmuje widelec Showa 41 mm SFF-BP USD, tak jak poprzednio, z podwójnymi czterotłoczkowymi zaciskami hamulcowymi montowanymi promieniowo.

Po aktualizacji grafiki, którą wzorowano na CBR1000RR-R Fireblade i nowym CBR600RR, model CBR500R na rok 2024 będzie dostępny w następujących opcjach kolorystycznych:
Grand Prix Red (Tricolour)
Matt Gunpower Black Metallic


Wyposażenie i stylistyka

Agresywne nowe linie CBR500R inspirowane wyścigowym DNA większego brata – modelu Fireblade - projektowano pod hasłem "Kształty Prędkości". Ostre krawędzie całego motocykla emanują esencją tego, co sprawia, że modele Hondy oznaczane literami CBR są natychmiast rozpoznawalne.

Atrakcyjna forma wnosi także funkcjonalną treść – w aerodynamicznie ukształtowane owiewki wbudowano “skrzydełka”, które dodatkowo kierują przepływem powietrza. Taki pakiet aerodynamiczny przyczynia się do liniowego wyczucia układu kierowniczego, z dokładniejszą informacją zwrotną dla kierowcy i lepszym wyczuciem przyczepności przedniej opony.

Nowy podwójny reflektor LED zachował jasność oświetlenia na wprost, a przy tym zapewnia szerszy kąt świecenia, poprawiając widoczność podczas jazdy nocnej, szczególnie po krętych drogach. Reflektory i nowa tylna lampa są spójne stylistycznie, a całe oświetlenie zostało wykonane w technice LED.

Rozwiązaniem Premium w nowym, 5-calowym, pełnokolorowym ekranie TFT, zapożyczonym z modelu CB1000R, jest zastosowanie dodatkowego ochronnego szkła na wyświetlaczu celem poprawy widoczności w jasnym świetle słonecznym. Między szkłem ochronnym a ekranem TFT występuje szczelina wypełniona żywicą, co zmniejsza odblaski i poprawia kontrast podświetlenia. Grafikę wyświetlacza można dostosować do upodobań kierowcy, wybierając między trybami Bar (wskazania słupkowe), Circle (wskazania zegarowe) i Simple (tryb prosty). Ekran zapewnia też łączność z systemami operacyjnymi telefonów IOS lub Android za pomocą aplikacji Honda RoadSync.

Ta nowa funkcja, wraz z łatwiejszym w obsłudze, podświetlanym 4-pozycyjnym przełącznikiem po lewej stronie kierownicy, umożliwia prostą nawigację – zakręt po zakręcie – za pośrednictwem ekranu, a także opcję prowadzenia rozmów lub słuchania muzyki przy użyciu zestawu słuchawkowego w kasku, połączonego przez Bluetooth. Wystarczy pobrać aplikację Honda RoadSync ze sklepu Play lub App Store, połączyć się z CBR500R i można ruszać w drogę.

Wysokość siedziska wynosi 785 mm, dzięki czemu motocykl jest bardzo łatwy do opanowania, a pozycja kierowcy zapewnia wygodną jazdę niezależnie od jego wzrostu. Ogólne wymiary to 2080 mm x 760 mm x 1145 mm, z prześwitem 130 mm.

Zbiornik paliwa mieści 17,1 litra benzyny łącznie z rezerwą, co dzięki wyjątkowo niskiemu zużyciu paliwa 3,5 l/100 km, zapewnia zasięg rzędu 485 km.


Podwozie

Niezmieniona w modelu na rok 2024 rama główna ze stalowych rurek o średnicy 35 mm jest lekka i mocna, z dobrze dostrojoną sprężystością, dającą wiele informacji zwrotnych kierowcy przy zmianie nawierzchni. Kształt i położenie wsporników silnika, a także zrównoważona sztywność ramy minimalizuje też przenoszone na nią drgania.

Właśnie dynamiczne reakcje są cechą charakterystyczną CBR500R. Widok zza kierownicy jest typowy dla motocykla sportowego. Kierownica typu clip-on została umieszczona pod górną półką, dzięki czemu prowadzący jest pochylony do przodu. Podnóżki o bardziej wyrazistym wyglądzie wykonano z lekkiego aluminium.

Rozstaw osi wynosi 1410 mm, z pochyleniem główki ramy 25,5° i wyprzedzeniem 102mm. Rozkład masy na przód i tył wynosi 50,7%/49,3%. Masa własna, to 191 kg.

W modelu zastosowano przedni widelec USD Showa Big Piston z goleniami o średnicy 41 mm, z rozdzielonymi funkcjami - tłumieniem dobicia i odbicia (SFF-BP) w jednym oraz regulacją napięcia wstępnego sprężyny w drugim. Amortyzator z separacją tłumienia w jednej rurze widelca i mechanizmem sprężynowym w drugiej, zapewnia zarówno wysoką skuteczność reakcji motocykla na zmiany nawierzchni, jak i jakość jazdy. W czterocylindrowej Hondzie CBR650R zastosowano dokładnie taki sam układ.

Zbudowany ze stali o grubości 2 mm wahacz, wykorzystujący wydrążoną poprzeczkę, jest sztywniejszy skrętnie, natomiast bardziej elastyczny poprzecznie, co poprawia prowadzenie. Jednorurowy amortyzator tylny Showa, z tłokiem o dużej średnicy, zapewnia doskonałą reakcję zawieszenia i kontrolę temperatury, dysponuje też 5-stopniową regulacją napięcia wstępnego.

Podwójne tarcze przednie o średnicy 296 mm są hamowana za pomocą 4-tłoczkowego zacisku NISSIN, tylna tarcza 240 mm współpracuje z zaciskiem jednotłoczkowym. Lekkie obręcze wyposażone są w 5 ramion o profilu Y. 3,5-calowa opona przednia ma rozmiar 120/70-ZR17, a 4,5-calowa opona tylna - 160/60-ZR17.

Silnik

Zestrojony z myślą o posiadaczach prawa jazdy kategorii A2 silnik, to chłodzona cieczą, dwucylindrowa, 8-zaworowa rzędowa jednostka napędowa o pojemności 471 cm3, zapewniająca dobrze przemyślaną równowagę między gabarytami i wydajnością. Gwarantuje przyjemną jazdę, entuzjastycznie wkręcając się na wysokie obroty, aż po obroty maksymalne. Jego osiągi i charakter przeczą jego umiarkowanej pojemności skokowej – moc maksymalna 48 KM (35 kW) pojawia się przy 8 600 obr/min, a maksymalny moment obrotowy 43 Nm występuje przy prędkości obrotowej 6 500 obr/min.

Dodatkowym atutem służącym spokojowi ducha kierowcy jest HSTC – system regulacji momentu obrotowego (Honda Selectable Torque Control), którego zadaniem jest kontrolowanie przyczepności tylnego koła. System kontroluje różnicę prędkości między kołem przednim i tylnym, wykrywa stopień uślizgu tylnego koła, a następnie steruje wtryskiem paliwa, aby płynnie zmniejszyć moment obrotowy. System HSTC może zostać całkowicie wyłączony.

Wtrysk paliwa systemu PGM-FI wykonuje mniej więcej prosty strzał w strumień powietrza przepływającego przez komorę powietrzną i korpusy przepustnic. Optymalizacja kąta wyprzedzenia zapłonu i składu mieszanki paliwowo-powietrznej oznacza mocniejsze przyspieszenia już od niskich obrotów silnika, liniowe dostarczanie mocy i precyzyjne wyczucie działania przepustnicy. Tłumik wydechu ma podwójne rury wylotowe, które nadają każdemu impulsowi sportowy charakter i ostry świst przy wysokich obrotach.

Średnica cylindra i skok tłoka nadal wynoszą odpowiednio 67 mm i 66,8 mm, a stopień sprężania wynosi 10,7:1. Wykorbienia wału korbowego są przesunięte o 180°, a wałek wyrównoważający siły pierwszego rzędu znajduje się za cylindrami, blisko środka masy motocykla. Oba koła zębate napędzające wałek wyrównoważający wykonano jako dwuczęściowe, redukując w ten sposób wytwarzany przez nie hałas. Przeciwciężary wału korbowego zaprojektowano do współpracy z wałkiem wyrównoważającym, więc ich niewielka masa pozwala silnikowi łatwiej wchodzić na wyższe obroty dzięki zmniejszonej bezwładności.

Silnik, działając jako element przenoszący naprężenia, uzupełnia sztywność ramy dzięki czterem mocowaniom głowicy cylindrów do ramy. W głowicy cylindrów użyto popychaczy rolkowych, a regulacja zaworów za pomocą podkładek pozwala ograniczyć masę rozrządu, zmniejszając obciążenia sprężyn zaworowych i ograniczając siły tarcia.  

Cichy łańcuch rozrządu (SV) ma sworznie z zewnętrzną warstwą z dodatkiem wanadu, co zmniejsza tarcie i zwiększa odporność na zużycie. Średnica zaworów ssących wynosi 26,0 mm, wylotowych – 21,5 mm. Kształt tłoka został zaprojektowany z myślą o redukowaniu hałasu pracy tłoka przy wysokich obrotach. Tarcie jest niższe dzięki prążkom na płaszczu tłoka. Takie wykończenie zwiększa powierzchnię płaszcza, wprowadzając szczeliny, które zostają wypełnione olejem, co służy lepszemu smarowaniu w układzie tłok-cylinder.

„Trójkątne” proporcje wału korbowego, wałka głównego i wałka zdawczego są zwarte. W skrzyni korbowej użyto odśrodkowo odlewanych, cienkościennych tulei, których konstrukcja wewnętrzna redukuje straty „pompowania” występujące przy przesunięciu zapłonu w cylindrach o 180 stopni. Głęboka miska olejowa redukuje przemieszczanie oleju przy szybkim przejeżdżaniu zakrętów i przy hamowaniu. Pojemność układu smarowania wynosi 3,2 l.

Sześciobiegowa skrzynia biegów, zapewniająca błyskawiczną zmianę przełożeń, współpracuje ze sprzęgłem antyhoppingowym, które zapobiega szarpnięciom tylnego koła przy silnym hamowaniu i redukcjach biegów.


Akcesoria

Elementy z oferty oryginalnych akcesoriów Hondy przeznaczonych do modelu CBR500R, dostępne są zarówno osobno, jak i w gotowych do montażu pakietach.
Pakiet Racing Sportowy styl podkreśla dopasowana kolorystycznie nakładka tylnego siedzenia, która zgrabnie zastępuje siedzisko pasażera, wyróżnia się ostrym kształtem harmonizującym ze stylistyką motocykla. Paski naklejane na koła zwracają uwagę na kształt felg, karbonowa naklejka na zbiornik z logo CBR chroni lakier, a wyższa przyciemniana szyba 400 mm poprawia opływ powietrza i komfort podczas jazdy z dużą prędkością.
Pakiet Comfort Pakiet Comfort sprawdza się podczas dłuższych podróży, dzięki podgrzewanym manetkom z 5-stopniową regulacją temperatury, funkcją pamięci i pełną integracją z ekranem TFT. Pod siedzeniem znajduje się gniazdo 12V do ładowania smartfona oraz praktyczna torba na zbiornik o pojemności 3 l z przezroczystą kieszenią, a także pokrowiec przeciwdeszczowy.

Asortyment akcesoriów uzupełniają: praktyczna torba na tylne siedzenie o pojemności 15 l i 35-litrowy kufer górny ze stelażem. Wszystkie akcesoria znajdujące się w pakietach można również zakupić indywidualnie.


Dane techniczne

SILNIK  
Typ Rzędowy, czterosuwowy, dwucylindrowy DOHC, chłodzony cieczą
Pojemność skokowa 471 cm3
Liczba zaworów na cylinder 4
Średnica cylindra i skok tłoka 67 mm x 66,8 mm
Stopień sprężania 10,7: 1
Moc maksymalna 35 kW przy 8 600 obr/min
Maks. moment obrotowy 43 Nm przy 6 500 obr/min
Poziom hałasu (dB) Lurban 73.5dB Lwot 76.8dB
Pojemność układu smarowania 3,2 l
SYSTEM PALIWOWY  
Zasilanie Elektroniczny wtrysk paliwa PGM-FI
Zbiornik paliwa 17,1 l (z rezerwą)
Emisja CO2 (WMTC) 80 g/km
Zużycie paliwa (cykl WMTC) 3,5L/100 km
INSTALACJA ELEKTRYCZNA  
Pojemność akumulatora 12 V 7,4 Ah
UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU  
Typ sprzęgła Mokre wielopłytkowe, antyhopping
Typ skrzyni biegów 6-biegowa
Przełożenie główne Łańcuch
RAMA  
Typ Stalowa dwubelkowa rurowa zamknięta (diament)
PODWOZIE  
Wymiary (dł. x szer. x wys.) 2080 mm x 760 mm x 1145 mm
Rozstaw osi 1410 mm
Kąt pochylenia główki ramy 25,5 stopni
Wyprzedzenie 102 mm
Wysokość siedziska 785 mm
Prześwit 130 mm
Masa własna 191 kg
Kąt zawracania 2.9M
ZAWIESZENIE  
Przednie Widelec Showa SFF-BP USD 41 mm
Tył System Pro-Link z pojedynczym amortyzatorem, 5-stopniowa regulacja napięcia wstępnego, wahacz stalowy o drążonym przekroju
KOŁA  
Przednie Odlew aluminiowy, 5 ramienne
Tył Odlew aluminiowy, 5 ramienne
Obręcz przednia 17MC x MT3,5
Obręcz tylna 17MC x MT4,5
Opona przednia 120/70ZR17M/C (58W)
Opona tylna 160/60ZR17M/C (69W)
HAMULCE  
Układ ABS Dwukanałowy
Przednie Podwójne tarcze 296 mm x 4 mm hamowane przez czterotłoczkowe zaciski Nissin z radialnym mocowaniem
Tył Pojedyncza tarcza 240 mm x 5 mm z jednotłoczkowym zaciskiem
ZESPÓŁ WSKAŹNIKÓW I UKŁAD ELEKTRYCZNY  
Zespół wskaźników 5-calowy miernik TFT z konfigurowalnym układem, obejmujący między innymi prędkościomierz, obrotomierz, zegar, położenie biegu, wskaźnikiem sugestii zmiany biegu na wyższy
Reflektor LED
Światła tylne LED
Łączność Tak (Honda RoadSync)
USB Nie
Gniazdo 12V Opcjonalnie
Automatyczne mruganie Anuluj Nie
Quickshifter Nie
System zabezpieczeń System alarmowy HISS (Honda Intelligent Security System)
Tempomat Nie
Dodatkowe wyposażenie Sygnalizacja hamowania awaryjnego (ESS) i aplikacja Honda RoadSync


Źródło: Honda Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.  

Czytaj więcej o marce Honda

Ruszyła czwarta edycja projektu Honda Adventure Roads
Ruszyła czwarta edycja projektu Honda Adventure Roads

Honda | Czwarta edycja projektu Honda Adventure Roads rozpoczęła się 10 maja w atlantyckim porcie Agadir, a 30 zawodników z 11 krajów będzie doskonalić swoje umiejętności jazdy na motocyklu podczas wyjątkowej afrykańskiej przygody. 

Honda główną atrakcją wystawy VANITY FAIR "GARDEN OF IDEAS" podczas Milan Design Week 2024
Honda główną atrakcją wystawy VANITY FAIR "GARDEN OF IDEAS" podczas Milan Design Week 2024

HONDA | Honda będzie główną atrakcją imprezy "Garden of Ideas" organizowanej przez Vanity Fair Italia podczas Milan Design Week w dniach 16-21 kwietnia.

HONDA MOTODAY 2024 - SZKOLENIE MOTOCYKLOWE W GRUPIE GEZET!
HONDA MOTODAY 2024 - SZKOLENIE MOTOCYKLOWE W GRUPIE GEZET!

HONDA MOTO ▷ Zapraszamy wszystkich miłośników motocykli marki Honda na pierwszą edycję Honda MotoDay'24 w Grupie Gezet! Zarejestruj się i weź udział w wydarzeniu!

Najnowsze oferty

Honda GL 1800 Gold Wing Tour DCT HSTC, Navi, AirBag, Nowy
 • Model: GL
 • Przebieg: 2 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Honda Nx 500 abs LED Nowy do zamówienia na październik
 • Model: Nx
 • Przebieg: 2 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Honda CRF 300 Rally ABS Wyprzedaż!!!
 • Model: CRF
 • Przebieg: 460 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023

Odwiedź nasze salony