Poszukiwanie „Głębi radości”, czyli jak technologia stymuluje ludzkie emocje - Hyundai

Często mówi się, że jazda sprawia radość. Jednak biorąc pod uwagę zimowe warunki i ciemności, które dotykają niektóre obszary Europy, taki nastrój nabiera większego znaczenia. Powstaje więc pytanie: czy prowadzenie samochodu naprawdę może mieć pozytywny wpływ na zimową chandrę?
Na tle Rjukan w Norwegii – gdzie zimy mogą trwać prawie sześć miesięcy, temperatury często spadają znacznie poniżej zera, a słońca niemal nie widać, przeprowadzono eksperyment społeczny, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie.


Mierzenie głębi radości

Aby odkryć potencjał IONIQ 5 N, w eksperymencie neurobiolog Shani Tal dokonała pomiaru „Głębi radości”, czyli „DOJO” – nowego sposobu badania emocjonalnego wpływu jazdy IONIQ 5 N.
IONIQ 5 N był idealnym samochodem do takiego eksperymentu, ponieważ reprezentuje nowy segment zorientowanych na kierowcę, sportowych samochodów elektrycznych, wyposażonych w nowe technologie i zwiększone możliwości jazdy torowej. Oferujący maksymalną moc 650 KM i moment obrotowy 770 Nm, IONIQ 5 N może przyspieszyć od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,4 sekundy i osiągnąć prędkość maksymalną 260 km/h. Wyposażony w takie funkcje, jak N Grin Boost, N Drift Optimizer i N Launch Control, ten wyczynowy samochód elektryczny zapewnia czyste emocje.
Eksperyment miał na celu głębokie wniknięcie w psychikę uczestników, koncentrując się na szeregu pomiarów biometrycznych w celu oceny DOJO. Przez pryzmat neuronauki Tal i jej zespół zastosowali macierz pobudzenia-walencji, aby zmapować emocje uczestników. Model wykorzystuje dwa wymiary reakcji afektywnych: walencję – która określa, czy doświadczenie jest postrzegane pozytywnie, czy negatywnie – oraz pobudzenie – określające intensywność doświadczenia.


Wykorzystując czapkę EEG (elektroencefalogram) i interfejs mózg-komputer (BCI) do wykazania aktywności elektrycznej w mózgu, zespół eksperymentalny skupił się na takich wskaźnikach, jak moc alfa i przednia asymetria alfa (reprezentująca walencję), podczas gdy biometryczny czujnik skórny rejestrował aktywność elektroskórną (EDA) i zmienność rytmu serca (HRV) (uwzględniając pobudzenie).


Plan naukowy realizowano metodycznie, zaczynając od rekrutacji 20 uczestników, którzy byli predysponowani do przeżywania zimowej depresji. Zapewniło to idealne podłoże do oceny potencjalnego wpływu IONIQ 5 N.

Analizując wyniki

Dzięki wszechstronnej analizie danych fizjologicznych i danych własnych, eksperyment ujawnił przekonujące wnioski związane z jazdą IONIQ 5 N na zimowym tle. Analiza ilościowa wykazała, że aż 75 procent kierowców doświadczyło zauważalnej pozytywnej reakcji emocjonalnej po jeździe próbnej. Uczestnicy wykazali niezwykły wzrost eksploracyjnego wskaźnika DOJO średnio o 28% w porównaniu z wartością wyjściową, a po jeździe próbnej zakres pozytywnych reakcji sięgał do 67%, co sugeruje, że IONIQ 5 N może wywoływać pozytywne reakcje emocjonalne w różnorodnych spektrum uczestników.

Dane jakościowe potwierdziły tę opinię: 87,5 procent uczestników stwierdziło, że po jeździe IONIQ 5 N czują się bardziej pozytywnie w porównaniu z wartością wyjściową. Dopasowanie subiektywnych doświadczeń i reakcji fizjologicznych potwierdziło potencjał tego samochodu w zakresie poprawy stanu emocjonalnego.
Spośród różnych pomiarów biometrycznych najbardziej wpływowy okazał się EDA, wykazujący średnią zmianę wynoszącą 22% u wszystkich uczestników. Po dokładnym zbadaniu, przednia asymetria alfa wykazała zauważalny wzrost średnio o 17%, co wskazuje na bardziej pozytywne przetwarzanie emocjonalne.
Analiza HRV wykazała spadek pobudzenia w 62,5% przypadków osób, przy średnim spadku o 14 procent po jeździe testowej. Dane potwierdzają, że jazda IONIQ 5 N przenosi DOJO na nowy poziom. Chociaż odkrycia te zapewniły przekonującą podstawę dla koncepcji DOJO jako teoretycznych ram oceny reakcji emocjonalnych, eksperyment podkreślił również potrzebę dalszych badań i walidacji. Niemniej jednak wyniki stanowią świadectwo zaangażowania Hyundaia w innowacje i jego niezachwianego dążenia do poprawy ludzkich doświadczeń, dzięki najnowocześniejszej technologii motoryzacyjnej.


Iskrząca radość

W tym eksperymencie po raz pierwszy zmierzono koncepcję DOJO – co stanowiło kamień milowy w badaniu reakcji emocjonalnych na wrażenia z jazdy. DOJO jawi się jako wskaźnik zapewniający wgląd w różnorodne reakcje emocjonalne po jeździe IONIQ 5 N w trudnych warunkach zimowych w Norwegii.
Chociaż bioanaliza w kontekście prowadzenia pojazdu nie jest całkowicie nowa, wyjątkowe skupienie się w tym eksperymencie na zimowej pogodzie – i jej wpływie na uczestników cierpiących na objawy depresyjne – jest przełomowe. To sprawia, że przedsięwzięcie to jest pionierską eksploracją dynamiki emocjonalnej ludzi poruszających się codziennie w ciemnościach i po oblodzonych drogach.
Poza kontekstem motoryzacyjnym eksperyment rodzi głębokie pytania dotyczące skrzyżowania ludzkich emocji, technologii i czynników środowiskowych. Otwiera drzwi do dalszych badań nad szerszymi implikacjami analizy biometrycznej dla zrozumienia i udoskonalenia ludzkich doświadczeń w różnorodnych kontekstach.
Zaangażowanie w innowacje wykracza poza postęp technologiczny i wiąże się z głębszym zrozumieniem ludzkiej natury oraz potencjałem poprawy dobrostanu emocjonalnego – nawet w najbardziej nieprzyjaznych warunkach. Po rozważeniu implikacji DOJO, eksperyment służy jako model dla przyszłych badań technologii i ludzkich emocji.

źródło: Hyundai Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Hyundai

Hyundai TUCSON z niezwykłym wynikiem produkcji
Hyundai TUCSON z niezwykłym wynikiem produkcji

Hyundai | Fabrykę w Czechach opuścił dwumilionowy egzemplarz TUCSONa, licząc od czasu uruchomienia jego produkcji w Nošovicach. 2 na 5 TUCSONów sprzedawanych w Europie to odmiany hybrydowe lub hybrydy ładowane z gniazdka.

Nowy Hyundai TUCSON – duża suma małych zmian
Nowy Hyundai TUCSON – duża suma małych zmian

Hyundai | Na początku czerwca w okolicach Częstochowy odbyły się jazdy prasowe nowym Hyundaiem TUCSON-em. Na terenie lotniska Rudniki zaprezentowano najnowsze wcielenie czwartej generacji modelu, który pozostaje bestsellerem marki w Polsce i w Europie. 

Najnowsze oferty

Hyundai Tucson PE 1.6 T-Gdi 160KM 6MT 2WD Executive
 • Model: Tucson
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Hyundai i30 1.5 TGDI 48V 140KM 7DCT N-LINE Od ręki!!!
 • Model: i30
 • Typ nadwozia: Kombi
 • Przebieg: 10 km
 • Skrzynia biegów: Dwusprzęgłowa
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2024
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 48V 2WD 7DCT Platinum
 • Model: Tucson
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 10 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony