Ford obchodzi 100-lecie działalności w RPA

Ford Motor Company świętuje 100-lecie działalności w Republice Południowej Afryki, ogłaszając inwestycję 5,2 mld redów południowoafrykańskich (272 mln USD) w lokalne zakłady, które zajmą się produkcją pierwszego w historii elektrycznego Forda Rangera napędzanego hybrydowym zespołem typu plug-in (PHEV).

Ford świętuje okrągły jubileusz, prezentując rozszerzoną gamę produktów, które wkrótce będą dostępna dla klientów w RPA. Oferta obejmuje w pełni elektrycznego Mustanga Mach-E, bogatą gamę Mustangów siódmej generacji (w tym najmocniejszego w historii wolnossącego Mustanga Dark Horse), nowego pięciomiejscowego SUV-a Territory oraz Tourneo i Transita Custom nowej generacji.

Przed zbliżającą się lokalną premierą zostały zaprezentowane różne warianty najlepiej sprzedającego się w kraju pickupa z podwójną kabiną, który w RPA został wybrany Samochodem Roku. Jest wśród nich gotów do wypraw Ranger Tremor oraz najbardziej luksusowy w historii Ranger Platinum.

To wyjątkowa okazja, ponieważ świętujemy stulecie Forda w RPA” – powiedziała Elena Ford, dyrektor ds. zaangażowania dealerów w Ford Motor Company. „Od czasu skromnych początków Forda w RPA, w listopadzie 1923 roku, nasz zespół i obiekty rozrosły się do rozmiarów firmy światowej rangi, która dostarcza naszym klientom w RPA i na całym świecie pojazdy najwyższej jakości." 

Wzmacnia to głębokie przekonania i zasady naszej rodzinnej firmy, które nadal stanowią podstawę naszej działalności i są powodem do dumy dla rodzin, które pracują tu od pokoleń, dealerów, którzy są od tylu dziesięcioleci wizytówkami marki oraz naszych lojalnych klientów, którzy prezentują przywiązanie do Błękitnego Owalu” – powiedziała Elena Ford.

Poza stałym inwestowaniem w pojazdy i zakłady w Republice Południowej Afryki, Ford Motor Company jest głęboko zaangażowany w budowanie lepszego świata. Wspieranie społeczności i wzmacnianie ich znaczenia jest ważne dla etosu Ford Motor Company, jak również dla charytatywnego oddziału producenta samochodów – Ford Motor Company Fund. Mary Culler, prezes Funduszu Forda, powiedziała: „Obok szerokiej gamy naszych projektów społecznych, realizowanych już w Republice Południowej Afryki, z dumą uruchamiamy trzy dalekosiężne działania edukacyjne, stanowiące część programu obchodów stulecia, które będą trwałym dziedzictwem dla tysięcy młodych ludzi w tym wspaniałym kraju.

W nawiązaniu do motywu 100-lecia, Ford i jego partnerzy stworzą 100 pracowni matematycznych i przyrodniczych dla szkół podstawowych w całym kraju, zbudują 100 Ośrodków Edukacji Przedszkolnej (ECD) i sfinansują 100 stypendiów dla młodzieży, które będą wspierać kształcenie w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki.


Inwestycja w produkcję Rangera Plug-in Hybrid

Ford Motor Company inwestuje 5,2 mld randów południowoafrykańskich (272 mln USD) w zakład montażowy Silverton na potrzeby produkcji pierwszego w historii Rangera napędzanego hybrydowym zespołem typu plug-in (PHEV), która rozpocznie się pod koniec 2024 roku.

Inwestycja zakłada powstanie w fabryce Silverton nowego zakładu montażu akumulatorów dla systemu PHEV. Fabryka podwozi Forda w specjalnej strefie ekonomicznej Tshwane Automotive Special Economic Zone (TASEZ) jest również modernizowana pod kątem dostosowania do specyficznej konfiguracji podwozia dla tego modelu, co wymaga m.in. zmian w obszarze robotyki linii, sprzętu spawalniczego, systemów sterowania, urządzeń transportowych i przenośników.

Co więcej, do potrzeb Rangera Plug-in Hybrid są dostosowywane procesy montażu, szczególnie na linii wyposażenia pojazdów, podwozia i wykończenia końcowego (TCF). Obejmuje to zmiany w urządzeniach obsługi linii, instalacjach obrotowych, systemach ładowania, urządzeniach do wykrywania i testowania wycieków, a także w nowym obszarze napraw.

Dodatkowa inwestycja w zakład montażowy Silverton na potrzeby modelu Ranger Plug-in Hybrid zwiększa nasze łączne inwestycje produkcyjne w RPA w ciągu ostatnich 14 lat do około 1,72 miliarda dolarów, czyli prawie 33 miliardy randów” – powiedział Andrea Cavallaro, dyrektor operacyjny Ford International Markets Group. „Jest to dowód naszego zaangażowania w sprawy kraju, naszych pracowników i naszej rozległej sieci dostawców”.

Ford zatrudnia obecnie w RPA około 5 200 pracowników. Lokalna działalność zapewnia około 60 000 miejsc pracy w całym łańcuchu dostaw i przyczynia się do wzrostu PKB RPA o ponad 1 procent.

Wraz z nową linią montażu akumulatorów i modernizacją zakładu, niezbędną do uruchomienia produkcji modelu Ranger Plug-in Hybrid, modernizowany jest dział lakierniczy, co wpłynie na dalszą poprawę jakości powłok lakierniczych. Zmiana wpłynie także na podniesienie Odsetka Pierwszego Uruchomienia (FTT), będącego kluczowym miernikiem jakości produkcji, w odniesieniu do liczby wszystkich pojazdów produkowanych w Republice Południowej Afryki. Gwarantuje to najwyższy poziom satysfakcji klienta i konsekwentne realizowanie produkcji w wymaganym wolumenie. Zakład montażowy w Silverton dysponuje mocą produkcyjną 720 pojazdów dziennie na trzy zmiany, co przekłada się na 200 000 egzemplarzy rocznie.

Podobnie jak w przypadku aktualnych wersji Rangera, nowy Ranger Plug-in Hybrid będzie eksportowany do krajów europejskich, co jest częścią naszego zobowiązania do zapewnienia klientom szerokiej gamy układów napędowych, w tym ważnym segmencie średniej wielkości pickupów” – mówi Cavallaro. „Po raz pierwszy od około dwóch dekad zakłady Silverton będą również dostarczać pojazdy do Australii i Nowej Zelandii, jako że będzie to rynek docelowy dla Rangera Plug-in Hybrid.

Ranger Plug-in Hybrid generuje większy moment obrotowy niż jakikolwiek inny Ranger, dzięki połączeniu 2,3-litrowego silnika benzynowego Ford EcoBoost z silnikiem elektrycznym i akumulatorem trakcyjnym. Może on przejechać w trybie elektrycznym ponad 45 kilometrów bez zużycia kropli benzyny i emisji spalin, co daje klientom realne oszczędności podczas wizyt przy dystrybutorze paliwa i zmniejsza wpływ na środowisko.

Ranger zapewni klientom wysokie parametry dopuszczalnych mas holowania oraz ładowności, a także po raz pierwszy zaoferuje system zasilania pokładowego Pro Power Onboard, umożliwiający zasilanie narzędzi i urządzeń w miejscu pracy lub w obozowisku. Dzięki temu właściciele Rangerów będą mieli energię elektryczną potrzebną zarówno do pracy, jak i podczas wypoczynku.

Budowanie lepszego świata

Wraz z obchodami 100-lecia firmy, świętowanego wspólnie z pracownikami, dealerami i lokalną społecznością, Ford zdecydował się stworzyć dla mieszkańców RPA pomost do przyszłości i zapowiedź lepszego świata. Będą nimi trzy znaczące projekty społeczne, opiewające na łączną kwotę 85 milionów randów południowoafrykańskich, a skupiające się na zapewnieniu młodzieży w Republice Południowej Afryki możliwości rozwoju poprzez edukację.

Ford South Africa i Ford Motor Company Fund sfinansują utworzenie w obszarach dotkniętych ubóstwem 100 pracowni matematycznych i przyrodniczych dla szkół podstawowych. Projekt ten ma na celu poprawę edukacji z naciskiem na przedmioty obejmujące nauki ścisłe, techniczne, inżynierskie i matematyczne. 100 kontenerów transportowych, dostarczonych na potrzeby projektu przez firmę logistyczną Maersk, zostanie przekształconych w pracownie szkolne, kompletnie wyposażone przez Fundację Gift of the Givers. Zespół odpowiedzialny za projekt współpracuje z Wydziałem Edukacji Szkół Podstawowych nad wskazaniem szkół, które będą wyposażone w pracownie matematyczne i przyrodnicze.

Nawiązując do rocznicowego motywu «100», Ford South Africa sfinansuje utworzenie 100 Ośrodków Edukacji Przedszkolnej (ECD). Projekt jest realizowany we współpracy z Fundacją Nelsona Mandeli, a Ośrodki Edukacji Przedszkolnej mają zastąpić zaniedbane przedszkola w obszarach o niższym poziomie rozwoju gospodarczego, które nie spełniają rządowych przepisów BHP. Nowe obiekty będą obejmować dwie sale lekcyjne, kuchnię, łazienki i gabinet lekarski, co zapewni dzieciom bezpieczne i komfortowe warunki do nauki. Ponadto Ford Motor Company Fund przyzna wybitnie uzdolnionym młodym mieszkańcom RPA z uboższych i wykluczonych społeczności 100 stypendiów, które będą wspierać kształcenie w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki. Stypendia będą koncentrować się na takich dziedzinach jak mechatronika, autotronika, mechanika maszyn i urządzeń przemysłowych oraz elektryka, a także technika transportu. Beneficjenci będą mieli możliwość ubiegania się o udział w programie praktyk zawodowych Ford South Africa, a także w programach oferowanych przez szeroko pojętą branżę.


Poszerzanie portfolio produktów

„Potwierdzamy dziś nasze ambicje, aby dostarczać klientom w Republice Południowej Afryki wyjątkowe produkty i usługi, bazujące na stałych konsultacjach i zapewniające użytkownikom coraz większą satysfakcję” – powiedział Kay Hart, prezes Ford International Markets Group.

Do linii Rangera, produkowanego z powodzeniem w RPA i eksportowanego do ponad 100 rynków, dodamy dwa nowe modele” – dodał Hart. „Ranger, jako pierwszy pickup, który zdobył w 2023 roku tytuł Samochodu Roku w RPA, i może pochwalić się długą listą nagród na całym świecie, jest nieodłącznym elementem sukcesu Forda i podkreśla chlubne dziedzictwo marki jako producenta modeli wyznaczających trendy w tym segmencie.

Po niedawnej lokalnej premierze przygotowanego do wypraw Rangera Wildtrak X, Ford wprowadzi wkrótce Rangera Tremor opartego na tej samej podstawowej koncepcji, przeznaczonego dla klientów wymagających podwyższonych parametrów, dzięki którym będą mogli poruszać się bez obaw w trudnych warunkach terenowych. Ranger Tremor 4 bazuje na stworzonym do pracy Rangerze XLT i dysponuje znacznie udoskonalonym podwoziem, z szerszym rozstawem kół i większym prześwitem, z amortyzatorami Bilstein Position-Sensitive Dampers oraz standardowymi systemami wspomagania kierowcy, ułatwiającymi jazdę w terenie.

Najnowszy Ranger Platinum będzie pozycjonował się powyżej popularnego Wildtraka i wniesie więcej luksusu i komfortu do rodziny Rangerów, a także do segmentu pickupów, dostępnych na lokalnym rynku. Będzie odpowiadał klientom, którzy cenią wysoki komfort i najwyższej klasy technikę, kojarzoną z samochodami osobowymi, jednak potrzebują też wytrzymałości, wszechstronnych możliwości i efektywności w firmach, które niezmiennie czynią Rangera liderem sprzedaży pickupów o podwójnej kabinie.

„Nasz nowy Tourneo Custom ma podnieść poprzeczkę w segmencie pojazdów wielofunkcyjnych, wykorzystując nową platformę zaprojektowaną z myślą o maksymalnej wszechstronności i komforcie, co czyni go idealnym wyborem do użytku osobistego i dla klientów biznesowych” – mówi Hart. Tourneo Custom korzysta ze zoptymalizowanej platformy pojazdu, która pozwoliła wygospodarować dużą przestrzeń w kabinie. Samochody ze standardowym i powiększonym rozstawem osi oferują w trzech rzędach siedzeń do dziewięciu miejsc, co gwarantuje wysokie walory praktyczne w każdej wersji pojazdu.

Nowy Transit Custom, najlepiej sprzedający się van w Europie i w zeszłym roku najlepiej sprzedający się ogólnie pojazd w Wielkiej Brytanii, który dociera właśnie do RPA, stawia sobie za cel zwiększenie produktywności małych i średnich firm. Pojazd został skonstruowany z wykorzystaniem nowej architektury, z obniżoną o 100 mm podłogą przestrzeni ładunkowej i udoskonalonym dostępem do wnętrza, który ułatwia załadunek i rozładunek. Wyposażono go także w szereg innowacyjnych rozwiązań, które pomagają podnieść efektywność korzystania z samochodu w ciągu dnia pracy.

„Przywracamy nazwę Territory dla wersji, która będzie nowym graczem w szybko rozwijającym się segmencie pojazdów sportowo-użytkowych” – powiedział Hart. „Nowy Territory to przestronny, pięciomiejscowy SUV o imponującej prezencji, wyposażony w inteligentne systemy.” Jest skierowany do młodych, świadomych i skomunikowanych ze światem klientów. Wyróżnia się nowoczesną stylistyką, majestatycznym wyglądem, przestronną kabiną i zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi, które dostarczają klientom niespotykanych wcześniej doznań.”

„Przyszły rok będzie bardzo ciekawy dla wszystkich fanów motoryzacji, ponieważ wprowadzimy do RPA zupełnie nowego Mustanga i elektryzującego nowego Mustanga Dark Horse” – mówi Hart. Nowy Ford Mustang siódmej generacji pozostaje najbardziej emocjonującym i dającym najwięcej frajdy z jazdy samochodem, zarówno dzięki ostrzejszej, ale ponadczasowej stylistyce nadwozia, jak i inspirowanemu myśliwcem cyfrowemu kokpitowi oraz gamie zaawansowanych silników, w tym 5-litrowej jednostce Coyote V8 najnowszej generacji. Gama Mustangów wzbogaci się o najnowszego Mustanga Dark Horse, który zostanie wprowadzony na rynek w przyszłym roku. Ten fantastyczny model jest najpotężniejszym wonossącym, 5,0-litrowym Mustangiem V8 w historii, najlepiej przygotowanym do wyścigów na torze, dysponującym udoskonaloną aerodynamiką, zmodernizowanymi podzespołami, nowym oprogramowaniem i zestrojeniem układów.

„Z przyjemnością informuję, że w 2025 roku wkroczymy w RPA w nową erę elektryczności i zdobędziemy nowych klientów dla naszych salonów, wprowadzając na rynek w pełni elektrycznego Mustanga Mach-E” – powiedział Hart. „Mach-E stanowi dla nas przełom, ponieważ demonstruje nasze zaangażowanie w czystszą, bardziej ekologiczną i elektryczną przyszłość w RPA, będąc symbolem perspektywy Forda na lepsze jutro dla całego świata.”

Jako pierwszy seryjnie produkowany elektryczny samochód Forda, opracowany od podstaw z myślą o dostarczeniu klientom możliwości bezemisyjnej jazdy, Mustang Mach-E łączy osiągi z użytecznością. Prezentuje najwyższe zdolności konstruowania pojazdów elektrycznych przez Forda oraz wizje rozwojowe na przyszłość i jest jednym z najbardziej atrakcyjnych pojazdów, jakie Ford kiedykolwiek wyprodukował.Źródło:  Ford Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.  

Czytaj więcej o marce Ford

Rock Crawl – wyjątkowo ekstremalny tryb jazdy w nowym Fordzie Bronco
Rock Crawl – wyjątkowo ekstremalny tryb jazdy w nowym Fordzie Bronco

FORD Ford Bronco Badlands dzięki swojej konstrukcji zdolny jest do pokonywania najtrudniejszych terenów. Na liście systemów i rozwiązań zapewniających mu niezwykłe właściwości terenowe jest tryb jazdy „Rock Crawl”. Ma on swoje korzenie w wydarzeniu z 1911 roku.

Elektryczny Ford Capri to nowy rozdział w historii legendarnego modelu
Elektryczny Ford Capri to nowy rozdział w historii legendarnego modelu

FordHistoria Forda Capri to opowieść o samochodzie, który na zawsze odmienił europejski rynek motoryzacyjny. To eleganckie coupe, wprowadzone do produkcji w 1969 roku, szybko zyskało miano europejskiej odpowiedzi na amerykańskiego Mustanga.

Elektryfikacja jednostek samorządu terytorialnego z Fordem
Elektryfikacja jednostek samorządu terytorialnego z Fordem

FORDW związku z nadchodzącym terminem, do którego co najmniej 30% floty pojazdów użytkowanych przez jednostki samorządu terytorialnego powinno być elektrycznych albo napędzanych gazem ziemnym, Ford ogłasza gotowość do wsparcia w tej transformacji.

Najnowsze oferty

Ford Ranger Raptor 3.0 EcoBoost 288KM A10 4x4 - cesja leasingu
 • Model: Ranger Raptor
 • Typ nadwozia: Pick-up
 • Przebieg: 24256 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2022
Ford Tourneo Courier Titanium 1.0 EcoBoost 125KM M6
 • Model: Tourneo Courier
 • Typ nadwozia: Minivan
 • Przebieg: 10 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Ford Focus Titanium 1.0 EcoBoost HYBRID 125 KMM6
 • Model: Focus
 • Typ nadwozia: Kombi
 • Przebieg: 7 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony