Ten model Forda pomógł światu zakochać się w motoryzacji

Henry Ford tworząc Model T zrewolucjonizował transport na całym świecie, ale to Model A pomógł światu zakochać się w motoryzacji. Samochód występował w kilku rodzajach nadwozia inspirując przez dekady kolejne pokolenia kierowców, kolekcjonerów i konstruktorów hot-rodów. Był również pierwszym modelem z przełomowym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo kierowcy.

Przez prawie dwie dekady Model T zaspokajał potrzeby motoryzacyjne amerykańskich kierowców i zdobywał rynki na całym świecie. W połowie lat dwudziestych ubiegłego wieku Henry Ford, wsłuchując się w opinie klientów zdecydował, że era kultowego auta dobiega końca. Pod koniec 1926 roku rozpoczęły się prace nad nowym Fordem.

W tajnym telegramie wysłanym przez Henry’ego Forda do dilerów marki można było przeczytać, że Ford rozpoczyna produkcję całkowicie nowego samochodu, a jego design i osiągi będą porównywalne do wszystkich obecnych na rynku tanich samochodów osobowych.


Pierwszy Ford z błękitnym owalem

Nowy Ford pojawił się na rynku w grudniu 1927 roku i od razu wywołał sensację. Henry Ford powiedział o nim, że jest tak przełomowy i reprezentuje nową jakość, że należy „wyczyścić tablicę i zacząć wszystko od nowa”. Stąd jego nazwa – Model A.

Ku uciesze potencjalnych nabywców jego cena była porównywalna z modelem T – w dniu premiery samochód kosztował bowiem tylko 500 dolarów. W pierwszym tygodniu obejrzało go – zgodnie z ówczesnymi szacunkami – około 10 milionów osób. To liczba stanowiąca w tych latach aż 10 procent populacji USA. Tłumy oglądających były tak ogromne, że w wielu miastach była konieczna pomoc policji w kierowaniu ruchem.

Samochód był niższy i bardziej elegancki od Modelu T. Za budzący zachwyt projekt nadwozia odpowiadał syn założyciela marki – Edsel Ford. Model ten był pierwszym Fordem wyposażonym w emblemat z błękitnym owalem. W chwili swojej premiery Model A oferowany był czterech kolorach (żaden z nich nie był czarny) oraz w kilku typach nadwozia, między innymi jako dwu- i czterodrzwiowy sedan, roadster, kabriolet, a także jako pickup. Na rynku samochód pojawił się również jako taksówka lub małe auto dostawcze.

Samochód był szybszy i mocniejszy od swojego poprzednika. Wyposażony w czterocylindrowy silnik o pojemności 3,3 litra oferował 40 koni mechanicznych i rozwijał prędkość około 105 km/h. Napęd przekazywany był za pośrednictwem trzybiegowej manualnej przekładni.

W materiałach producenta można było przeczytać, że „samochód tak dobrze trzyma się drogi, że można podróżować nim na długich odcinkach z dużą prędkością, komfortowo i bezpiecznie”.


Przełomowe wyposażenie rodem z aut luksusowych

Pomimo swojej atrakcyjnej ceny Ford A oferował kierowcy bardzo dobre wyposażenie, które nie było popularne w segmencie tanich aut osobowych. Przede wszystkim posiadał hamulce obsługujące cztery koła oraz hydrauliczne amortyzatory. Dodatkowo każda odmiana Modelu A była wyposażona w elektryczny rozrusznik i światło stopu. Już podstawowa wersja tego modelu miała wskaźnik poziomu paliwa umieszczony na desce rozdzielczej – co było czymś niezwykłym wśród ówczesnych tanich samochodów. Ponadto Model A był pierwszym masowo produkowanym pojazdem, w którym zastosowano szybę wykonaną z tak zwanego bezpiecznego szkła. W folderach reklamowych pisano, że „jest to ważny element bezpieczeństwa, który eliminuje zagrożenie wynikające z odprysków szkła w czasie wypadku”. W folderach reklamowych można było też o nim przeczytać, że „jest zabezpieczony przed korozją, odporny na rdzę”, a jego jakość jest kolejnym dowodem polityki Forda, że wartość produktu znacznie przewyższa jego cenę.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni sprzedaży na Model A wpłynęło 400 tys. zamówień. Do 4 lutego 1929 roku sprzedano milion, do 24 lipca były to już dwa miliony, a w marcu 1930 roku sprzedaż osiągnęła trzy miliony egzamplarzy. Pomimo tego, że był produkowany zaledwie od 1927 do 1932 roku, sprzedano ponad 4,3 miliona egzemplarzy. Ford Model A był produkowany nie tylko w USA, ale również w Kanadzie, Niemczech, Danii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Argentynie, Japonii oraz Australii. Ford Model A był jednym z najpopularniejszych samochodów końca lat dwudziestych i początku lat trzydziestych XX. wieku. Samochód ten budzi wiele emocji również dzisiaj. Obecnie jest bardzo popularnym autem wśród kolekcjonerów samochodów zabytkowych oraz konstruktorów, którzy budują z niego hot-rody.


źródło: Ford Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Ford

450 Fordów Focusów zasila flotę dostawcy usług najmu pojazdów – Flex To Go
450 Fordów Focusów zasila flotę dostawcy usług najmu pojazdów – Flex To Go

FORD | Firma Flex To Go, jeden z największych polskich dostawców usług najmu pojazdów dla klientów na lotniskach, zdecydowała się na powiększanie swojej floty o nowe modele Forda.

Ford Transit za prawie milion złotych. Specjalistyczne laboratorium dla strażników miejskich
Ford Transit za prawie milion złotych. Specjalistyczne laboratorium dla strażników miejskich

FORD | Firma FC Auto System przygotowała mobilne laboratorium kontrolno-pomiarowe stanu środowiska oparte na modelu Ford Transit. Samochód został wyposażony w specjalistyczny sprzęt, który pomoże strażnikom miejskim chronić środowisko i podejmować interwencje w przypadku zagrożenia ekologicznego.

Polskie premiery E-Tourneo Customa i E-Transita Couriera.
Polskie premiery E-Tourneo Customa i E-Transita Couriera.

FORD | Podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największego wydarzenia biznesowego w Europie Centralnej, Ford po raz w pierwszy w Polsce zaprezentował dwa nowe w pełni elektryczne modele – E-Tourneo Customa oraz E-Transita Couriera.

Najnowsze oferty

Ford Kuga ST-Line X 2.5 FHEV 183 KM eCVT AWD
 • Model: Kuga
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2024
Ford Transit L3H2 KOMBI 2.0 EcoBlue 130 KM M6 - dostępny od ręki
 • Model: Transit
 • Typ nadwozia: Mikrobus
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2023
Ford Kuga ST-Line X 2.5 FHEV 180 KM eCVT FWD
 • Model: Kuga
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony