Ford F-150 Lightning SuperTruck – najnowszy wyczynowy pojazd elektryczny, który zmierzy się z Pikes Peak

Ford Performance powraca w amerykańskie góry, wystawiając nowy, w pełni elektryczny pojazd pokazowy F-150 Lightning SuperTruck. Inicjatywa ta jest następstwem sukcesu, jakim było ustanowienie przez SuperVana 4.2 kilku rekordów podczas wyścigu Pikes Peak International Hill Climb w 2023 roku.

Nowy Pick-up, zaprojektowany wspólnymi siłami przez Ford Design i STARD, z myślą o uzyskaniu najwyższych osiągów w ekstremalnie trudnych warunkach trasy na Pikes Peak, charakteryzuje się zaawansowanymi rozwiązaniami aerodynamicznymi – przy prędkości 241 km/godz. pojazd generuje siłę docisku o wartości ponad 2,7 tony i jest wyposażony w specjalnie zmodyfikowane silniki elektryczne, o nadzwyczajnych parametrach.

Podczas 102. edycji wyścigu Pikes Peak International Hill climb, SuperTruck będzie wyposażony w trzy 6-fazowe silniki STARD UHP i wysokowydajne ogniwa litowo-polimerowe NMC, co pozwoli na uzyskanie ponad 1400 KM mocy maksymalnej.

Pokazowy elektryczny Ford F-150 Lightning został wyposażony w skomplikowany układ aerodynamiki: potrójny przedni spojler i kierujące strumień powietrza kanały w miejscu reflektorów oraz na masce, ponadto przednie lamele dozujące opór i chłodzenia silnika, płaszczyzny docisku, a także boczne dyfuzory, tylny dyfuzor i wieloelementowe tylne skrzydło. Niestandardowe są również karbonowo-ceramiczne hamulce, opony Pirelli P-Zero na kutych magnezowych felgach oraz w pełni zmodyfikowany do tej próby układ zawieszenia.


Za kierownicą SuperTrucka zasiądzie Romain Dumas, wieloletni uczestnik wyścigu Pikes Peak International Hill Climb i aktualny rekordzista w klasyfikacji generalnej, dla którego będzie to dziewiąty występ i drugi sezon w ekipie Ford Performance. Wiedza i doświadczenie Dumasa sprawiają, że jest on idealnym kierowcą tego wyjątkowego pojazdu.

Jestem szczęśliwy, że po udanym wyścigu w 2023 roku mogę ponownie zasiąść za kierownicą w barwach tego zespołu i pomóc przekroczyć kolejne granice możliwości pojazdu elektrycznego na serpentynach legendarnej trasy” – powiedział Dumas. „Zachowanie F-150 Lightning SuperTruck przewyższało moje oczekiwania już podczas testów, więc mamy nadzieję, że pogoda dopisze i uda nam się zrobić coś wyjątkowego.
STARD, który kontynuuje współpracę, rozpoczętą od SuperVana 4.0, ma swój udział w rozwoju i budowie układu napędowego i układów kontroli SuperTrucka.


„Potrzeba konstruowania najlepszych samochodów dla naszych klientów wymaga od nas prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w najtrudniejszych i najbardziej wymagających rywalizacjach sportowych, a F-150 Lightning SuperTruck jest tego najnowszym przykładem” – powiedział Mark Rushbrook, globalny dyrektor Ford Performance. „Nasza pogoń na szczyt jest podyktowana pragnieniem poprawy osiągów i udoskonalania naszych pojazdów elektrycznych oraz zwiększenia satysfakcji z jazdy naszych klientów.”

Pojazdy Forda podbijają Pikes Peak od 1916 roku, kiedy to Model T wjechał na szczyt o wysokości 4302 metrów w czasie 28 minut i 3 sekund. W tym roku Ford zamierza pobić swój własny rekord z 2023 roku, ustanowiony przez SuperVana 4.2, który ukończył przejazd w 8 minut 47,682 sekundy.

 
Pikes Peak International Hill Climb odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca 2024 roku. Zawody można oglądać bez opłat na żywo na YouTube.


źródło: Ford Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Ford

Nowy Ford Raptor T1+ gotów do startów w rajdach terenowych – również w Dakarze
Nowy Ford Raptor T1+ gotów do startów w rajdach terenowych – również w Dakarze

Ford | Ford Performance i najlepsi specjaliści, zajmujący się przygotowywaniem pojazdów ścigających się po bezdrożach, zaprojektowali i skonstruowali nowego Forda Raptora T1+, który będzie w stanie zmierzyć się z odcinkami specjalnymi najbardziej wyczerpującej terenowej imprezy sportowej – Rajdu Dakar.

Rodzina modeli Active Forda nie tylko na weekendowy wypad za miasto
Rodzina modeli Active Forda nie tylko na weekendowy wypad za miasto

Ford |  Modele z serii Active łączą w sobie najlepsze cechy samochodów miejskich, crossoverów i samochodów terenowych, oferując uniwersalność, komfort i możliwości, jakich można oczekiwać od nowoczesnego pojazdu.

Ufaj, ale sprawdzaj. Łańcuch dostaw w Fordzie także pod lupą
Ufaj, ale sprawdzaj. Łańcuch dostaw w Fordzie także pod lupą

Ford | Ford od dawna angażuje się w odpowiedzialny i zrównoważony łańcuch dostaw. Firma zdaje sobie sprawę, że komponenty pojazdów elektrycznych zawierają minerały o podwyższonym ryzyku ze względu na procesy wydobywcze i lokalizacje. 

Najnowsze oferty

Ford Tourneo Courier Titanium 1.0 EcoBoost 125KM M6
 • Model: Tourneo Courier
 • Typ nadwozia: Minivan
 • Przebieg: 10 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Ford Focus Titanium 1.0 EcoBoost HYBRID 125 KMM6
 • Model: Focus
 • Typ nadwozia: Kombi
 • Przebieg: 7 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Ford Kuga ST-Line X 2.5 FHEV 180 KM eCVT FWD - dostępny od ręki
 • Model: Kuga
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 6 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony