Pierwsza piosenka transmitowana z kosmosu teraz na prawdopodobnie najmniejszej scenie świata!

Mobilne Studio E-Transit to nie tylko miejsce, w którym nagrywane są „AutentycznE rozmowy w E-Transicie”. To również prawdopodobnie najmniejsza mobilna scena świata z własnym zasilaniem. Wystąpił na niej zespół Electric Cowboyz prezentując swoją aranżację utworu „Jingle Bells”.


Jingle Bells” to jedna z najbardziej znanych amerykańskich piosenek na świecie. Utwór nierozłącznie kojarzy się z zimą oraz okresem świątecznym. Został napisany w 1850 roku, a w 1889 roku został nagrany na cylindrze Edisona. Cylinder Edisona był nośnikiem w kształcie walca wykorzystywanym w urządzeniu zwanym fonografem. Jego wynalazcą był Thomas Edison, który opatentował to rozwiązanie w 1878 roku. Fonograf mógł rejestrować dźwięk, a potem go odtwarzać. Nagranie było zapisywane na wspomnianym cylindrze za pomocą igły wykonanej z diamentu.

Utwór „Jingle Bells” jest uważany za pierwszą piosenkę świąteczną, jaka kiedykolwiek została nagrana*, a na dodatek za pierwszą, która została odtworzona i nadana z kosmosu* – było to 16 grudnia 1965 roku podczas lotu kosmicznego NASA w ramach programu Gemini.

Ciekawostką wartą podkreślenia jest fakt, że w latach 60. firma Ford Motor Company współpracowała z NASA właśnie przy programie Gemini projektując i tworząc centrum kontroli misji, które rozpoczęło swoją pracę w marcu 1965 roku*. Ciekawostką jest również fakt, że Edison – dzięki któremu utwór „Jingle Bells” mógł być nagrany – oraz Henry Ford byli przyjaciółmi*. Ich znajomość miała wielki wpływ na tworzone przez nich wynalazki i rozwiązania. Do dzisiaj w firmie Ford funkcjonuje zespół specjalistów Team Edison, który stworzył między innymi platformę Mustanga Mach-E.

Chcieliśmy podejść do naszej aranżacji utworu „Jingle Bells” z humorem, ale równocześnie mieliśmy na uwadze fakt, że jest to jeden z najbardziej znanych i popularnych utworów na świecie. Delikatnie zmieniliśmy jego tekst, a poznański zespół Electric Cowboyz stworzył własną aranżację w oprawie elektrycznych gitar. Cieszy nas ta współpraca, ponieważ ewolucja muzyki country jest nierozerwalnie związana z rozwojem amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Naszej elektryzującej wersji utworu „Jingle Bells” można było wysłuchać podczas grudniowego występu Electric Cowboyz na Placu Zamkowym w Warszawie. Tego wieczoru Mobilne Studio E-Transit stało się sceną zasilającą gitary i wzmacniacze muzyków. Energię elektryczną zapewnił system Pro Power Board oferowany w modelu E-Transit – powiedział Mariusz Jasiński, Dyrektor Komunikacji i Public Relations Ford Polska.


Electric Cowboyz

Zespół Electric Cowboyz powstał w Poznaniu w 2015 z tęsknoty za klasycznym brzmieniem amerykańskiej muzyki country. Tworzą go muzycy z wieloletnim stażem w zespołach z nurtów americana, country, blues i folk. – Nasza nazwa oraz jej pisownia mają z jednej strony stanowić ukłon dla amerykańskiej tradycji muzycznej sięgającej korzeniami XIX wieku, a z drugiej przypominać, że naszą wrażliwość kształtuje też nowoczesna technologia, bez której rozwój elektrycznego brzmienia country nie byłby możliwy. Do projektu nagrania utworu „Jingle Bells” podeszliśmy z dużą ekscytacją. Między innymi dlatego, że mieliśmy już bardzo dobre doświadczenia ze współpracy przy premierze nowego modelu Forda Bronco. Sam proces nagrywania był ciekawą przygodą i czystą przyjemnością. Utwór „Jingle Bells” idealnie koresponduje z naszym postrzeganiem muzyki amerykańskiej. Został napisany przed wojną secesyjną, ale cały czas żyje dzięki twórczym aranżacjom kolejnych pokoleń muzyków. Uważamy, że idealnie pasuje do wizerunku marki Ford, która z jednej strony nawiązuje do tradycji amerykańskiej motoryzacji, a z drugiej odpowiada na wyzwania współczesnego świata – powiedział Adam Czech, wokalista zespołu Electric Cowboyz.


Mobilne Studio E-Transit

Do stworzenia Mobilnego Studia E-Transit został wykorzystany E-Transit Van, w odmianie nadwozia L4H3 – czyli najdłuższej i najwyższej wersji w ofercie. Ford E-Transit to pierwszy elektryczny dostawczy samochód tej marki. Znalazły się w nim rozwiązania znane z Mustanga Mach-E, ale także z legendy i bestsellera samochodów dostawczych Forda – spalinowego Transita. Zasilany baterią o mocy 400 V i 68 kWh Ford E-Transit ma zasięg nawet 309 km na jednym ładowaniu. W Polsce dostępny jest w 22 wersjach. System Pro Power Onboard, który zapewnił zasilanie podczas wystepu Electric Cowboyz, to pierwsze takie rozwiązanie w branży pojazdów dostawczych w Europie. Zapewnia zasilanie o mocy 2,3 kW – czyli na poziomie podobnym do generatora. Wszystkim steruje się za pośrednictwem interfejsu SYNC 4.


Nie tylko koncerty, ale również studio wideo

W tym roku Ford Polska ogłosił start nowego projektu pod tytułem „AutentycznE rozmowy w E-Transicie”. Prowadzącą program jest Beata Sadowska, która do Mobilnego Studia E-Transit zaprasza ciekawych i inspisujących rozmówców. – Mobilne Studio E-Transit to nasze najnowsze przedsięwzięcie. Stworzona przestrzeń jest mobilna oraz uniwersalna. Może być miejscem do kreatywnej wymiany myśli, ciekawych spotkań i jak widać może stać się również najmniejszą mobilną sceną świata. Specjalnie przygotowany elektryczny Ford E-Transit jest również studiem programu „AutentycznE rozmowy w E-Transicie”. Niezmiernie cieszę się, że gospodarzem tego cyklu została Beata Sadowska, której życie idealnie wpisuje się w nasze hasło przewodnie – Adventurous Spirit (Duch Przygody), odzwierciedlające wolność i przygodę, a także emocje – powiedział Mariusz Jasiński, Dyrektor Komunikacji i Public Relations Ford Polska.

Pierwszy odcinek serii „AutentycznE rozmowy w E-Transicie” został wyemitowany 2 października 2023 na kanale YouTube Ford Polska, a gościem programu była Maja Włoszczowska – polska kolarka górska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, wielokrotna wicemistrzyni i mistrzyni Europy. W kolejnych odcinkach programu pojawili się Paweł Kunachowicz – prawnik, który zrzucił togę i został przewodnikiem wysokogórskim oraz Beata Pawlikowska – pisarka, podróżniczka oraz dziennikarka. W czwartym i piątym odcinku można natomiast wysłuchać ciekawych rozmów z Agnieszką Cegielską oraz Karoliną Gorczycą. W najnowszym, szóstym odcinku, gościła Aleksandra Taistra. Kolejne odcinki pojawią się już wkrótce na kanale YouTube Ford Polska.


*„Jingle Bells” – https://en.wikipedia.org/wiki/Jingle_Bells
*First song played in space – https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/105444-first-song-played-in-space
*Medium – „Space Oddity: The Surprising Story of How Ford Helped Put a Man on the Moon” https://medium.com/@ford/space-oddity-the-surprising-story-of-how-ford-helped-put-a-man-on-the-moon-87d86eb90020
*„Pierwszy samochód elektryczny Forda” https://fordmedia.pl/2023/03/16/pierwszy-samochod-elektryczny-ford-historia/

Źródło: Ford Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.  

Czytaj więcej o marce Ford

Hydraulicy, kwiaciarze i piekarze wyniosą rynek samochodów elektrycznych na nowy poziom
Hydraulicy, kwiaciarze i piekarze wyniosą rynek samochodów elektrycznych na nowy poziom

Ford | Wprowadzenie pojazdów elektrycznych przez małe i średnie przedsiębiorstwa jest szansą na bardziej efektywne i zrównoważone funkcjonowanie, które przyniesie korzyści zarówno firmom, jak i ich klientom

Akcja Klimatyzacja PRO w serwisach Forda
Akcja Klimatyzacja PRO w serwisach Forda

FORD | W okresie wiosenno-letnim warto zadbać o sprawność klimatyzacji, aby nawet w najcieplejsze dni dawała wytchnienie od upałów i była w pełni bezpieczna. Dlatego Ford Polska co roku organizuje Akcję Klimatyzacja PRO – w jej ramach oferowane są przeglądy klimatyzacji w promocyjnych cenach.

Model demonstracyjny elektrycznego Forda F-150 Lightning Supertruck
Model demonstracyjny elektrycznego Forda F-150 Lightning Supertruck

FORD | Ford Performance zaprezentował w kamuflażowym malowaniu demonstracyjny model elektrycznego pickupa F-150 Lightning SuperTruck, który rozpoczyna w przyszłym tygodniu testy z okazji powrotu do rywalizacji na słynny górski odcinek Pikes Peak. 

Najnowsze oferty

Ford Kuga ST-Line X 2.5 FHEV 180 KM eCVT FWD - dostępny od ręki
 • Model: Kuga
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2024
Ford Kuga ST-Line X 2.5 FHEV 180 KM eCVT FWD - dostępna od ręki
 • Model: Kuga
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2024
Ford Kuga ST-Line X 2.5 FHEV 180 KM eCVT FWD Desert Island Blue
 • Model: Kuga
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 7 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony