Ford dla osób z niepełnosprawnościami - możliwości przystosowania pojazdów

Ford od lat słynie z ogromnych możliwości zabudów i adaptacji swoich modeli – także dla osób z niepełnosprawnościami. Obecnie oferuje on kilka modeli, które po zmianach spełniają nie tylko wszelkie wymagania ich użytkowników, ale także można je rozliczyć w ramach najnowszego programu dofinansowań PFRON.

Dofinansowanie z PFRON do zakupu pojazdu

Od marca 2023 roku w Polsce można uzyskać dofinansowanie do zakupu samochodu osobowego w ramach programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” – Mobilność osób z niepełnosprawnością.
Dofinansowanie dotyczy dostosowanego samochodu osobowego, a więc takiego, w którym dokonano technicznych modyfikacji pod kątem osób z niepełnosprawnością wymagających poruszania się na wózku inwalidzkim. Może je otrzymać osoba z niepełnosprawnością, która nie może poruszać się bez wózka inwalidzkiego i posiada ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Co istotne, dofinansowanie dotyczy zarówno zakupu samochodu dostosowanego do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną jako kierowca, ale także samochodu dostosowanego do podróży osoby z niepełnosprawnością jako pasażera. Wtedy wynosi ono:
▸ 85% przy kwocie zakupu do 150 tys. zł,
▸ 50% nadwyżki ponad kwotę 130 tys. zł do 200 tys. zł
▸ 30% nadwyżki ponad kwotę 200 tys. zł do 230 tys. zł.

Szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie PFRON: pfron.org.pl


Ford Transit oferuje wiele możliwości adaptacji

Ford posiada jedne z niewielu dostępnych obecnie na rynku samochodów, w których możliwe jest wykonanie profesjonalnej zabudowy dla osób z niepełnosprawnością tak, aby pojazd spełniał wszystkie warunki dofinansowania w programie „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” – Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wszystkie posiadają także homologację zabudowy, co jest istotne w kontekście rejestracji pojazdu.

W przypadku rodziny pojazdów Ford Transit (Transit, Transit Custom) adaptacja przewozu osób niepełnosprawnych obejmuje m.in. listwy i zapięcia podłogowe, które są przeznaczone do mocowania wózków inwalidzkich, atestowane pasy mocujące wózek, pasy krzyżowe albo biodrowe zwiększające bezpieczeństwo czy uchwyty ułatwiające wsiadanie. Opcjonalnie dostępne są także najazdy aluminiowe albo winda inwalidzka ułatwiająca wprowadzenie osoby niepełnosprawnej do wnętrza pojazdu. Samochód można wyposażyć także w światła ostrzegawcze zapewniające bezpieczeństwo przy wprowadzaniu wózka.

Przestronność Transita mimo modyfikacji gwarantuje wygodę użytkowania i wpływa na wysoki komfort podróży nawet czterech osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. To jeden z najczęściej wybieranych modeli do takich modyfikacji. Odpowiednia zabudowa sprawia, że pasażerowie czują się komfortowo i bezpiecznie nawet w przypadku pokonywania długich dystansów.


Ford Tourneo Connect ze specjalnymi opcjami

Modelem Forda szczególnie polecanym do adaptacji dla jednego wózka jest natomiast nowy Tourneo Connect, który spotyka się z dużym zainteresowaniem. W tym przypadku zabudowa wygląda inaczej niż w przypadku Transita. Oryginalna podłoga samochodu w tylnej części zostaje bowiem usunięta i zastąpiona obniżaną, aby osoba niepełnosprawna nie miała problemów z komfortem podczas podróżowania. Istotny jest fakt, że do wjazdu służy rampa najazdowa, która wyrównuje zagłębienie w podłodze, a tym samym poza podróżami z osobami niepełnosprawnymi przywraca funkcjonalność przestrzeni bagażowej sprzed zabudowy.

W tej zabudowie oryginalne tylne fotele nie zostają wycięte, co oznacza, że samochodem może podróżować sześć osób. Uzupełnieniem adaptacji jest oczywiście komplet pasów bezpieczeństwa – dwa przednie pasy napinane elektrycznie i mocujące wózek (zwijane o długości 4 metrów), dwa tylne pasy mocowania wózka z napinaczami ręcznymi z tyłu wózka oraz trzypunktowy pas bezpieczeństwa dla osoby na wózku. Konieczna jest modyfikacja tylnego zawieszenia a w tym zwiększenie możliwości obciążenia zawieszenia o 80 kg. Można to uzyskać poprzez wymianę tylnych sprężyn, ale bardziej polecana jest opcja produkcyjna zestawu do montażu trzeciego rzędu siedzeń, oczywiście bez samych siedzeń. Podobną zabudowę i z podobną funkcjonalnością można wykonać również w modelu Transit Connect Kombi.


Sprzedażą samochodów ze specjalistycznymi zabudowami zajmuje się wielu dealerów Forda. Ceny konwersji samochodów zależą od modelu i potrzeb klienta. Biorąc pod uwagę dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, koszt zakupu samochodu z zabudową można obniżyć nawet o ponad 75%.

– W Fordzie staramy się dopasować nasze samochody do potrzeb wszystkich klientów, ale w razie specjalnych wymagań jesteśmy przygotowani do specjalnych projektów. Od lat nasze samochody ze specjalistycznymi zabudowami spełniają się w różnych dziedzinach życia, także przewozie osób niepełnosprawnych. Dofinansowania PFRON są znakomitą okazją, aby cieszyć się nowoczesnymi technologiami oraz komfortem samochodów Forda w korzystnej cenie – powiedział Piotr Konieczny, dyrektor sprzedaży pojazdów dostawczych Ford Polska.

Czytaj więcej o marce Ford

Rock Crawl – wyjątkowo ekstremalny tryb jazdy w nowym Fordzie Bronco
Rock Crawl – wyjątkowo ekstremalny tryb jazdy w nowym Fordzie Bronco

FORD Ford Bronco Badlands dzięki swojej konstrukcji zdolny jest do pokonywania najtrudniejszych terenów. Na liście systemów i rozwiązań zapewniających mu niezwykłe właściwości terenowe jest tryb jazdy „Rock Crawl”. Ma on swoje korzenie w wydarzeniu z 1911 roku.

Elektryczny Ford Capri to nowy rozdział w historii legendarnego modelu
Elektryczny Ford Capri to nowy rozdział w historii legendarnego modelu

FordHistoria Forda Capri to opowieść o samochodzie, który na zawsze odmienił europejski rynek motoryzacyjny. To eleganckie coupe, wprowadzone do produkcji w 1969 roku, szybko zyskało miano europejskiej odpowiedzi na amerykańskiego Mustanga.

Elektryfikacja jednostek samorządu terytorialnego z Fordem
Elektryfikacja jednostek samorządu terytorialnego z Fordem

FORDW związku z nadchodzącym terminem, do którego co najmniej 30% floty pojazdów użytkowanych przez jednostki samorządu terytorialnego powinno być elektrycznych albo napędzanych gazem ziemnym, Ford ogłasza gotowość do wsparcia w tej transformacji.

Najnowsze oferty

Ford Ranger Raptor 3.0 EcoBoost 288KM A10 4x4 - cesja leasingu
 • Model: Ranger Raptor
 • Typ nadwozia: Pick-up
 • Przebieg: 24256 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2022
Ford Tourneo Courier Titanium 1.0 EcoBoost 125KM M6
 • Model: Tourneo Courier
 • Typ nadwozia: Minivan
 • Przebieg: 10 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Ford Focus Titanium 1.0 EcoBoost HYBRID 125 KMM6
 • Model: Focus
 • Typ nadwozia: Kombi
 • Przebieg: 7 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony