2019 HONDA CBR1000RR FIREBLADE ORAZ FIREBLADE SP PO LIFTINGU

HONDA CBR1000RR FIREBLADE ORAZ FIREBLADE SP PRZECHODZĄ LIFTING NA SEZON 2019

Ewolucja modelu Fireblade od wprowadzenia do sprzedaży w 1992 roku była oparta na filozofii Całkowitej Kontroli (Total Control) i zawsze wyznaczała punkt odniesienia dla sposobu, w jaki supersportowa maszyna klasy jednego litra powinna dostarczać swojej niezwykłej mocy.

Rok 2017 oznaczał dla Fireblade’a CBR1000RR zasadnicze zmiany konstrukcyjne, co otworzyło całkowicie nowy rozdział w historii tego motocykla. Model podstawowy stał się znacznie lżejszy i dysponował jeszcze wyżej kręcącym się silnikiem o jeszcze większej mocy, a jednocześnie wiele zyskiwał dzięki lepszemu podwoziu z odwróconym widelcem Showa 43 mm "Big Piston" i tylnemu zawieszeniu BFRC. Fireblade SP z nieco mniejszą masą, otrzymał elektronicznie sterowane półaktywne zawieszenie Öhlins (S-EC) oraz interfejs tuningu opartego na oczekiwanym wyniku (OBTi).

Obie maszyny wyposażone były w 5-osiową inercyjną jednostkę pomiarową Bosch (IMU) współpracującą z ECU i w połączeniu z nowym systemem elektronicznie sterowanej przepustnicy (TBW), a do tego dodać należy hondowski 9-poziomowy system kontroli momentu obrotowego (HSTC) oraz system ABS. System wyboru trybu jazdy oferował interfejs do regulacji mocy silnika, stopnia hamowania silnikiem i poziomów działania HSTC.

Na rok 2019 zarówno Fireblade, jak i Fireblade SP otrzymują łatwe do zauważenia zmiany w wyglądzie. Mniej rzucają się w oczy niektóre istotne zmiany w systemach elektronicznych współdzielonych przez obie maszyny, wynikające z opinii kierowców i intensywnej pracy inżynierów R&D Hondy, a także zespołu HRC MotoGP.

-

-

ZMIANY NA ROK 2019 W SZCZEGÓŁACH

System regulacji momentu obrotowego (HSTC)

W celu poprawy zachowania motocykla na torze wyścigowym, gdzie otwarcia przepustnicy są większe, a kąty przechyłów są głębsze, niż w czasie jazdy na drodze publicznej, wprowadzono zmiany umożliwiające lepsze zachowanie pojazdu podczas interwencji HSTC. Uwzględniając w logice obliczeniowej profil tylnej opony, interwencja HSTC w funkcji pochylenia maszyny stała się bardziej jednolita i precyzyjna. Rezultatem jest bardziej płynne zachowanie pojazdu podczas działania HSTC przy wychodzeniu z zakrętu, co zwiększa pewność kierowcy co do zachowania się motocykla.

Kontrola unoszenia przedniego koła - Wheelie Control

Wielu zawodników na torze wybiera wysoki poziom kontroli unoszenia przedniego koła, z minimalną liczbą interwencji HSTC, by móc samemu kontrolować uślizg wzdłużny i poprzeczny tylnego koła bez obawy, że przednie koło podniesie się zbyt wysoko, zmuszając do ograniczenia prędkości. W modelu roku 2017 ustawienie małej czułości HSTC powodowało również małą czułość kontroli unoszenia przedniego koła, funkcje te w nowym modelu rozdzielono, aby umożliwić takie kombinacje ustawień, jak niska czułość HSTC z mocniejszą kontrolą unoszenia przedniego koła. Co więcej, nowa logika kontroli unoszenia przedniego koła oznacza, że niezależnie od wysokości podniesienia przedniego koła, jego "lądowanie" jest płynnie kontrolowane, a kierowca jest w stanie w pełni skoncentrować się na przyśpieszaniu, by uzyskać najlepszy możliwy czas okrążenia.

W związku z tymi zmianami na wyświetlaczu TFT dodano "W" dla "Wheelie Control" (z 3 dostępnymi poziomami), obok wyświetlania ustawień mocy, hamowania silnikiem oraz czułości HSTC.

Działanie przepustnicy - wejście w zakręt

Jazda na torze może sprawić, że przepustnica będzie bardzo szybko zmieniała położenie od pełnego otwarcia do pełnego zamknięcia. Aby usprawnić hamowanie przy zamkniętej przepustnicy, zwiększono prędkość roboczą silnika sterującego kątem przepustnicy w systemie TBW. Czas potrzebny do spadku prędkości obrotowej silnika przy zamknięciu całkowicie otwartej przepustnicy został zredukowany o 45%. W rezultacie uzyskano szybsze, a jednocześnie płynniejsze hamowanie i większą pewność jazdy przy wchodzeniu w zakręty.

Działanie przepustnicy - wyjście z zakrętu

Na podstawie informacji otrzymanych z programu HRC MotoGP, zwiększono moment obrotowy przy dalszym otwieraniu przepustnicy częściowo już otwartej (na przykład przy wyjściu z zakrętu), szczególnie w trybie kontroli mocy na poziomie 1. Rezultatem jest poziom osiągów dostosowany do jazdy po torze na oponach o wysokiej przyczepności, z szybszym, poprawiającym czas okrążenia przyspieszeniem na wyjściu z zakrętu.

ABS

W przypadku szybkiej jazdy na torze poziom interwencji ABS został zmniejszony, dzięki czemu opóźnienia przy hamowaniu znacząco wzrosły.

Kolorysyka 2019

Fireblade otrzymuje subtelną korektę kombinacji kolorystycznej Matt Ballistic Black Metallic ze srebrnymi akcentami zamiast czerwonych, a wersja Grand Prix Red otrzyma wyraźniejsze białe paski na górnej owiewce. W modelu Fireblade SP w barwach Grand Prix Red HRC Tricolor wprowadzono mocniejsze białe i niebieskie linie akcentujące.

-

źródło: Honda Polska

Czytaj więcej o marce Honda

Honda główną atrakcją wystawy VANITY FAIR "GARDEN OF IDEAS" podczas Milan Design Week 2024
Honda główną atrakcją wystawy VANITY FAIR "GARDEN OF IDEAS" podczas Milan Design Week 2024

HONDA | Honda będzie główną atrakcją imprezy "Garden of Ideas" organizowanej przez Vanity Fair Italia podczas Milan Design Week w dniach 16-21 kwietnia.

HONDA MOTODAY 2024 - SZKOLENIE MOTOCYKLOWE W GRUPIE GEZET!
HONDA MOTODAY 2024 - SZKOLENIE MOTOCYKLOWE W GRUPIE GEZET!

HONDA MOTO ▷ Zapraszamy wszystkich miłośników motocykli marki Honda na pierwszą edycję Honda MotoDay'24 w Grupie Gezet! Zarejestruj się i weź udział w wydarzeniu!

Africa Twin i Africa Twin Adventure Sports gotowe do jazd testowych
Africa Twin i Africa Twin Adventure Sports gotowe do jazd testowych

HONDAHonda zaprasza motocyklistów do sieci swoich autoryzowanych dealerów na jazdy testowe modelami Africa Twin oraz Africa Twin Adventure Sports.

Najnowsze oferty

Honda NSS FORZA 350 ABS, Kontrola Trakcji, Parowanie z telefonem, Wyprzedaż
 • Model: NSS
 • Przebieg: 5 km
 • Napęd: Pas napędowy
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023
Honda CBR 500R ABS, Nowy, Wyprzedaż
 • Model: CBR
 • Przebieg: 2 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023
Honda CRF 1100L Africa Twin Adventure Sports, DCT, ES, Demonstracyjny
 • Model: CRF
 • Przebieg: 3800 km
 • Napęd: Łańcuch
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2022

Odwiedź nasze salony