DOSTAWCZY OPEL BLITZ: NIEZNANE ZDJĘCIA ZAPOMNIANEGO MODELU

Odkrycie okazało się prawdziwą rewelacją. Na niepublikowanych dotąd zdjęciach widać, że w połowie lat 30. firma Opel miała gotowy do produkcji bardzo nowocześnie wyglądający samochód dostawczy. Taka konstrukcja pojazdu zyskała popularność dopiero wiele lat później, a dziś jest standardem – także w modelach Opel Vivaro i Movano.

Leif Rohwedder, dyrektor Opel Classic: „W archiwach firmy Opel nie mieliśmy takich fotografii. O ile nam wiadomo, w żadnej publikacji nie było też nawet wzmianki o tym samochodzie. Wyjątkowy prototyp pozostawał zapomniany przez całe dziesięciolecia”.

Ze zdjęć można wywnioskować, że kompaktowy van Blitz o pionierskiej konstrukcji był w pełni dopracowany i gotowy do jazdy. Nazwę projektu zapisano ołówkiem na odwrocie fotografii: 1.5-23 COE. Liczby odnoszą się do pojemności silnika (1488 cm3) i przybliżonego rozstawu osi (2400 mm). „COE” oznacza „cab over engine” („kabina nad silnikiem”).

-

-

Jak na lata 30. ubiegłego wieku była to bardzo zaawansowana konstrukcja. W porównaniu z pojazdami z konwencjonalną długą pokrywą silnika umożliwiała znaczne skrócenie nadwozia przy zachowaniu dużej przestrzeni ładunkowej. Silnik znajdował się pod kanapowymi siedzeniami lub tuż przed nimi.

Przed drugą wojną światową takie pojazdy były spotykane wyłącznie w USA, Niemczech i Francji. W Niemczech tylko dwa modele miały konstrukcję COE. Oba pochodziły z początku lat 30., miały bardzo prostą, pudełkowatą kabinę i były napędzane dwucylindrowymi dwusuwowymi silnikami. Żaden nie odniósł szczególnego sukcesu. W tamtych czasach rynek preferował pojazdy z długą maską silnika, takie jak czołowe w swojej klasie ciężarówki o ładowności od 0,3 do 3 ton oferowane przez markę Opel.

-

-

Dostawczy Blitz wyróżniał się minimalistycznym, funkcjonalnym wzornictwem, które pasowało do postępowej koncepcji. Nie brakowało w nim jednak charakterystycznych dla marki detali, takich jak czarne nadkola stosowane przez Opla w ówczesnych ciężarówkach oraz wykończenie „art décor” wyróżniające wszystkie osobowe samochody marki Opel z lat 30. Ornamentacja podkreślała również poziome linie i dodawała przodowi sympatycznego uroku – co w przypadku pojazdów dostawczych sprzed niemal wieku było dość niezwykłe.

Opel – wtedy lider rynku pojazdów użytkowych – wykorzystał podzespoły z innych modeli do budowy auta dostawczego. Na przykład półtoralitrowy silnik pochodził z osobowej Olympii, a osie zapożyczono z legendarnej ciężarówki Blitz. Nadwozie miało zaawansowaną konstrukcję – poza przegrodą, podłogą w sekcji towarowej oraz częścią dachu było wykonane ze stali.

Niewiele wiadomo o danych technicznych modelu Blitz 1.5-23 COE. W archiwach Opla znaleziono angielskojęzyczną broszurę dotyczącą pojazdów z roku modelowego 1937. Z dokumentu wynika, że oprócz wersji o ładowności jednej tony planowano także wariant półtoratonowy z sześciocylindrowym silnikiem i bliźniaczymi tylnymi kołami. Zachowały się też rysunki wersji ciężarowej z platformą oraz 15‑miejscowego mikrobusu opartego na modelu Blitz 1.5-23 COE.

-

-

Dostawczy Blitz nigdy nie wszedł do produkcji. Jednym z powodów były prawdopodobnie przygotowania Niemiec do wojny w drugiej połowie lat 30. Nie było zapotrzebowania na lekkie pojazdy użytkowe i Opel prawdopodobnie i tak musiałby wstrzymać produkcję. Blitz 1.5-23 COE pozostał więc prototypem.

Opel opracowuje kolejne modele samochodów dostawczych od lat 50. Obecnie w tym segmencie markę reprezentują trzy odnoszące sukcesy pojazdy – kompaktowy Opel Combo, bestsellerowy i uniwersalny Opel Vivaro oraz jego większy krewniak Opel Movano.

Obchodząca w tym roku jubileusz 160-lecie firma Opel wciąż jest pionierem, gdyż całą gamę lekkich modeli użytkowych oferuje także w wersjach z napędem w pełni elektrycznym. Samochody niemieckiego producenta wyposażone w silniki elektryczne o mocy do 136 KM oraz akumulatory o pojemności do 75 kWh zaspokoją potrzeby każdego użytkownika. Opel ma również rozwiązanie dla klientów flotowych wymagających dużego zasięgu i szybkiego tankowania. Vivaro-e HYDROGEN to samochód elektryczny zasilany z ogniw paliwowych. Zatankowanie wodoru w ilości pozwalającej na przejechanie 400 kilometrów (wg WLTP) trwa tylko trzy minuty.

-

-

___
źródło: Opel Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Opel

Rajd Wogezów Grand-Est: ciężka próba dla Opla Corsy Rally Electric
Rajd Wogezów Grand-Est: ciężka próba dla Opla Corsy Rally Electric

Opel | W dniach 15 - 16 czerwca odbędzie się trzecia runda ADAC Opel Electric Rally Cup „powered by GSe”. To pierwsze z trzech wydarzeń we Francji dla zespołów i Corsy Rally Electric

Opel świętuje „60 lat istnienia Studia Projektowego Opla”
Opel świętuje „60 lat istnienia Studia Projektowego Opla”

Opel | Rok 2024 jest dla Opla wyjątkowym rokiem jubileuszy: niemiecka marka produkuje samochody od 125 lat. Od 1899 roku ten producent samochodów sprawia, że mobilność jest dostępna dla milionów ludzi, a jednocześnie nieustannie inspiruje klientów swoimi innowacyjnymi modelami. 

„125 lat produkcji samochodów”
„125 lat produkcji samochodów”

OPEL | Opel produkuje samochody od 125 lat. 125 lat, podczas których marka zapewniła milionom ludzi mobilność i zainspirowała ich licznymi innowacjami. Opel świętuje tę ważną rocznicę w najbliższą sobotę, 8 czerwca, zapraszając na Dzień Otwarty w siedzibie głównej Opla w Rüsselsheim

Najnowsze oferty

Opel Mokka Edition 1.2 Turbo Benzyna 130 KM AT8 | 682138
 • Model: Mokka
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Opel Mokka Edition 1.2 Turbo Benzyna 130 KM AT8 | 682139
 • Model: Mokka
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Opel Crossland Crossland 1.2 Turbo Benzyna 110KM MT6 | 674192
 • Model: Crossland
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony