HONDA CIVIC ŚWIĘTUJE 50-LECIE

Nieustająca popularność Civica jest świadectwem pionierskich dokonań inżynierów Hondy w ciągu ostatniego półwiecza. Każda generacja wprowadzała własną, stopniową przemianę pierwotnego projektu modelu, ulepszając dotychczasowe rozwiązania techniczne i uzyskując coraz wyższe osiągi. Istotnym jest fakt, że zachowana została wówczas ta sama koncepcja, która towarzyszyła przy współtworzeniu pierwszej generacji Civica - model ten miał pozostać przestronnym, ekonomicznym i dającym radość z jazdy samochodem kompaktowym.

-

-

1972 - 1979: CIVIC DLA WSZYSTKICH

Pierwszy Civic został opracowany jako samochód dostępny na rynku globalnym, wyróżniający się wyjątkową praktycznością podczas codziennej eksploatacji. Był to jeden z pierwszych samochodów Hondy, sprzedawanych w Europie, który zdobył natychmiastowe uznanie za kompaktowe rozwiązania konstrukcyjne, imponującą oszczędność paliwa oraz funkcjonalność. Civic, wyposażony w rewolucyjny silnik CVCC (Compound Vortex Controlled Combustion), stał się pierwszym pojazdem spełniającym ówczesne, najsurowsze światowe normy emisji spalin Clean Air Act z 1970 roku, wyznaczając tym samym standardy dla przyszłych planów, związanych z redukcją emisji w całym światowym przemyśle motoryzacyjnym. Warto zaznaczyć, iż produkcję Civica pierwszej generacji rozpoczęto w fabryce Suzuka w Japonii, a w ciągu pierwszych czterech lat z taśmy zjechał milion egzemplarzy.

-

-

LATA 80.: CIVIC WCHODZI W WIEK DOJRZAŁY

W 1979 roku druga generacja Hondy Civic pojawiła się na rynku wraz z ulepszonym silnikiem CVCC-II, bazując tym samym na sukcesie oryginalnego modelu z jednostką napędową o pojemności 1,3 litra, którą cechowało płynniejsze dostarczanie mocy, a także była bardziej ekonomiczna. Gamę modelu poszerzono o sedana z silnikiem 1,5 litra, dodano również nadwozie w wersji hatchback oraz kombi. Ponadto, do oferty dołączyła nowa, pięciobiegowa, manualna skrzynia biegów. Model zyskał charakterystyczne, dwubryłowe nadwozie o trapezoidalnym kształcie, a osłona chłodnicy i reflektory stały się mniej opływowe. Sylwetka ta jednak szybko uległa przekształceniu, ponieważ Civic zyskał sporą popularność i wzrosło zapotrzebowanie na nowy model, który sprostałby oczekiwaniom klientów poszukujących większych samochodów.

-

-

Civic trzeciej generacji pojawił się w 1983 roku, a charakteryzował się szerszym rozstawem osi i bardziej kanciastym nadwoziem. Warto zwrócić uwagę na wprowadzenie antropocentrycznej koncepcji projektowej Hondy „Maksimum Człowieka, Minimum Maszyny” (Man Maximum-Machine Minimum), która opiera się na przekonaniu, że celem techniki i projektowania jest spełnianie potrzeb kierowcy i pasażerów. Wspomniana idea do dnia dzisiejszego pomaga wyznaczać parametry wszystkich modeli Hondy, aby móc zapewnić przestrzeń i użyteczność, jakiej oczekują współcześni kierowcy.

Generacja ta była dostępna w trzech wersjach nadwozia: trzydrzwiowej – podkreślającej sportowy charakter, praktycznego czterodrzwiowego sedana oraz pięciodrzwiowego kombi, które oferowało wyjątkową przestrzeń i walory użytkowe. Wprowadzono również usportowiony wariant Civic Si z czterocylindrowym, rzędowym silnikiem DOHC o pojemności 1,6 litra.

-

-

1987 - 2000: NOWY POZIOM JAKOŚCI I OSIĄGÓW

W 1987 roku w Civicu czwartej generacji wprowadzono nową gamę układów napędowych z opracowanym przez Hondę systemem kontroli zaworów VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control). Mechanizm zmiennych faz rozrządu zrewolucjonizował technologie silnikowe, oferując lepsze osiągi przy wysokich obrotach, zmniejszając jednocześnie zużycie paliwa przy niskich obrotach, co przyczyniło się do zdobycia przez Civica wielu nagród i wyróżnień.

-

-

Piąta generacja Civica zadebiutowała w 1991 roku, prezentując bardziej smukłą i aerodynamiczną sylwetkę. Powstała modyfikacja nadała jej sportowy charakter, zachowując przy tym codzienną funkcjonalność, będącą znakiem rozpoznawczym tego modelu. Civic szóstej generacji został opracowany z myślą o stworzeniu wyższej wartości niż segment, w którym konkurował. W latach 90. większego znaczenia nabrało niższe zużycie paliwa i inne działania proekologiczne, w związku z tym model ten otrzymał nowo opracowany silnik VTEC. Po raz pierwszy zastosowano w nim automatyczną przekładnię bezstopniową (CVT) Hondamatic Transmission, która oferowała płynną zmianę biegów i oszczędność porównywalną do skrzyni manualnej.

-

-

Wykorzystując wyjątkowe możliwości dynamiczne seryjnego Civica, Honda zadebiutowała w 1997 roku z wersją Type R, która miała charakter wyczynowy. Dzięki nastawieniu na zapewnienie najbardziej ekstremalnych osiągów, jakie do tej pory można było uzyskać z modelu Civic, Type-R stał się katalizatorem 25 lat sukcesów Hondy wśród aut typu hot hatch.

-

-

2001 - 2021: CIVIC NA MILENIUM

Siódma generacja modelu pojawiła się w 2000 roku i jako pierwsza zaoferowała w roku 2001 technologię z napędem hybrydowym. Ta generacja Civica zapisała się jako najbardziej oszczędny na świecie, 5-miejscowy seryjny model z silnikiem benzynowym, osiągający zużycie 3,39 l/100 km.

-

-

W 2005 roku pojawiła się już ósma generacja hatchbacka, którą w wersji europejskiej wyróżniała futurystyczna stylizacja, przezroczysta osłona frontu z tworzywa i trójkątnymi akcentami – m.in. podwójnymi końcówkami rur wydechowych – co uczyniło Civica jednym z najbardziej charakterystycznych modeli na drodze. Była to również pierwsza generacja, w której zastosowano, opracowany przez Hondę, system Magic Seats, umożliwiający podnoszenie siedzisk tylnych foteli w celu uzyskania dodatkowej, wysokiej przestrzeni ładunkowej. Stało się to możliwe dzięki umieszczeniu przez inżynierów zbiornika paliwa pod przednimi fotelami. Do dziś jest to wykorzystywane rozwiązanie, które ułatwia uzyskanie przestrzeni i funkcjonalności wnętrza w różnych modelach Hondy.

-

-

W dziewiątej generacji Civica pojawiły się dalsze udoskonalenia, co pozwoliło stworzyć naprawdę korzystną ofertę, zachęcającą klientów niskimi kosztami eksploatacji. Model wyposażony w zmodernizowany silnik 1.6 DTEC wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Najniższe zużycie paliwa – wszystkie 24 kraje Unii Europejskiej (wszystkie modele), zużywając średnio 2,82 l/100 km na dystansie 13 498 km, przejechanym w ciągu 25 dni w trasie przez wszystkie 24 kraje Unii Europejskiej.

-

-

Całkowicie przeprojektowana 10. generacja trafiła do klientów w 2015 roku w dwóch wariantach napędów VTEC TURBO, po raz pierwszy oferując zaawansowane systemy bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy – Honda SENSING. Dzięki sztywniejszemu podwoziu i lepszym właściwościom dynamicznym, stanowiła ona doskonałą platformę dla modelu Civic Type R z roku 2017, który wyznaczył nowe granice osiągów dla wyczynowych hatchbacków. Samochód był powszechnie chwalony za bezpośrednie prowadzenie, błyskawiczną reakcję przepustnicy, wysoką prędkość maksymalną, stabilność i wyjątkową skuteczność układu hamulcowego – wszystko to przyczyniło się do ustanowienia przez Type R nowego rekordu czasu okrążenia północnej pętli toru Nürburgring dla samochodów seryjnych z napędem na przednią oś, w kwietniu 2017 roku.

-

-

HONDA CIVIC e:HEV 2022

Nowy Civic 11. generacji, czerpiący z 50-letniego rodowodu modelu, to połączenie doskonałych osiągów i oszczędności z wyższym standardem komfortu wnętrza, atrakcyjnością wizualną i ogólną funkcjonalnością. Najnowsza odsłona stanowi kamień milowy w historii Hondy w Europie, ponieważ jest dopełnieniem planów „Electric Vision”, zakładających zelektryfikowanie europejskiej gamy podstawowych modeli do 2022 roku. Nowy Civic jest standardowo wyposażony w najbardziej zaawansowaną wersję wielokrotnie nagradzanego, w pełni hybrydowego układu napędowego e:HEV, zapewniającego ekscytujące osiągi i dynamikę oraz niezwykle niskie zużycie paliwa.

„Od wprowadzenia pierwszej generacji, którą rynek przyjął z tak wielkim uznaniem, Honda Civic stała się kultowym modelem wśród europejskich klientów” – powiedział Tom Gardner, Starszy Wiceprezes w Honda Motor Europe Ltd. „Jedenasta generacja łączy w sobie podstawowe walory funkcjonalności, użyteczności i komfortu, charakterystyczne już dla pierwszej generacji Civica. Nowy Civic został zaprojektowany tak, aby układ napędowy e:HEV, układ kierowniczy i zawieszenie zapewniały doskonałe osiągi, dynamiczne reakcję i pozwalały kierowcy odbierać informacje zwrotne, co zawsze stanowiło o atrakcyjności modelu Civic.”

-

-

___
źródło: Honda Polska. 

Czytaj więcej o marce Honda

NOWA HONDA JAZZ CROSSTAR e:HEV 2023 - PO LIFTINGU JUŻ WKRÓTCE
NOWA HONDA JAZZ CROSSTAR e:HEV 2023 - PO LIFTINGU JUŻ WKRÓTCE

HONDA | Większa moc i odświeżona stylistyka Hondy Jazz Crosstar e:HEV już na wiosnę. Zmodyfikowany układ napędowy oferuje lepsze właściwości jezdne i większą moc, a zmiany obejmują także odświeżenie stylistyki nadwozia, nowe wzory felg aluminiowych i modernizacje we wnętrzu.

HONDA PERFORMANCE DEVELOPEMENT PREZENTUJE CR-V HYBRID RACER 2023
HONDA PERFORMANCE DEVELOPEMENT PREZENTUJE CR-V HYBRID RACER 2023

HONDA | Honda Performance Development przedstawia projekt CR-V Hybrid Racer: wilka INDYCAR w nadwoziu CR-V.

NIEZMIENNIE DOBRY CIVIC KONTRA MIEJSKI CROSSOVER
NIEZMIENNIE DOBRY CIVIC KONTRA MIEJSKI CROSSOVER

HONDA | Hatchback, kompakt, sedan, SUV, crossover – typy nadwozia są naprawdę różne. Każdy z nich ma swoje zalety i ze względu na swoją specyfikę jest wybierany przez odmienne grupy odbiorców. Jak miejski crossover wypada przy modelu, którego ponadczasowy charakter trudno przecenić? Sprawdź!

Najnowsze oferty

Honda HR-V e:HEV 1.5 iMMD Hybryda 131KM 2WD Advance Style
 • Model: HR-V
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna bezstopniowa (CVT)
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2023
Honda HR-V e:HEV 1.5 iMMD Hybryda 131KM 2WD Advance Style
 • Model: HR-V
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna bezstopniowa (CVT)
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2023
Honda HR-V e:HEV 1.5 iMMD Hybryda 131KM 2WD Elegance
 • Model: HR-V
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna bezstopniowa (CVT)
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2023

Odwiedź nasze salony