Lexie Alford i elektryczny Ford Explorer trafiają do Azji

Lexie Alford, najmłodsza osoba, która odwiedziła każdy kraj, kontynuuje swoją podróż dookoła świata elektrycznym Fordem Explorerem. Dzielna podróżniczka przejechała już Europę, Afrykę oraz Australię. Czwartym etapem jej niezwykłej przygody jest Azja.

Inspiracją podróży Lexie była Aloha Wanderwell – pierwsza kobieta, która sto lat temu okrążyła świat samochodem marki Ford. W swojej wyprawie Lexie Alford przemierzy sześć kontynentów, odwiedzi 30 krajów i pokona dystans 28 tysięcy kilometrów w mniej niż 100 dni. Tym samym wystawia na próbę zarówno infrastrukturę ładowania, jak i ludzką wytrzymałość, a także elektrycznego Forda Explorera, którym podróżuje.


Wizyta w prawdopodobnie największej jadłodajni świata

Podróż Lexie rozpoczęła się 8 września 2023 roku. Elektryczny Explorer pokonał do tej pory drogi Europy, upały w Afryce oraz trudne warunki drogowe w Australii. Czwartym etapem podróży jest Azja. Wyprawa na tym kontynencie rozpoczęła się w Nowym Dehli – stolicy Indii, a koniec zaplanowany jest w założonym przez Brytyjczyków Singapurze. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Lexie odwiedzi na swojej trasie Bhutan, Wietnam, Kambodżę oraz Tajlandię i Malezję.

Pierwszym przystankiem Lexie w Nowym Delhii była Gurudwara Sri Bangla Sahib Modern Kitchen. W obrębie niesamowitego kompleksu świątyni ze złotymi kopułami mieści się ogromna sala, w której każdy może usiąść na podłodze i otrzymać darmowy posiłek. Posiłki przygotowywane są w ogromnych kuchniach, w których pracują głównie wolontariusze. Miejsce to jest otwarte przez cały dzień. W ciągu 24 godzin może nakarmić ponad 35 tys. osób.

Lexie spotkała się z Jagjeet Kaur – menadżerką wolontariuszy. Podróżniczka na własne oczy zobaczyła imponujące kuchnie. Tam pomagała w przygotowaniu posiłku i jako wolontariusz rozdawała jedzenie zgromadzonym ludziom. Kolejnym punktem aktywności Lexie była podróż na południe do Agry, do najbardziej rozpoznawalnego zabytku w Indiach. Chodzi oczywiście o Taj Mahal. Ta majestatyczna budowla została wzniesiona 370 lat temu.

Po chwili kontemplacji Lexie wyruszyła na wschód. Trasa wiodła przez Lucknow i Varanasi, a następnie do Patny w regionie Bihar. Potem wraz biegiem rzeki Ganges do Bhaglapur. Na całej trasie można było spotkać przede wszystkim ładowarki o mocy 2,2 kW. Koniec podróży po Indiach wypadł w miejscowości Shiliguri. Następnego dnia Lexie i Ford Explorer mieli ruszyć do Bhutanu.


Lexie i Ford Explorer wyruszają w góry Bhutanu

Bhutan jest górzystym krajem bez dostępu do morza. Leży we wschodniej części Himalajów. Oficjalna nazwa Druk Jul oznacza Królestwo Smoka.

Lexie zaczęła swoją podróż w finansowej, przemysłowej i handlowej miejscowości o nazwie Phuntsholing. Jej mieszkańcy mają do dyspozycji jedną drogę, która pozwala im dostać się do centrum kraju.

Z Phuntsholing, ostrymi wzniesieniami, elektryczny Ford Explorer pokonywał kolejne kilometry zmierzając w kierunku Paro. Po drodze Lexie mogła podziwiać setki Tsa-Tsa, które są buddyjskim wotum religijnym. Takie zabytki można tu zobaczyć dopiero od 1974 roku, kiedy kraj po raz pierwszy otworzył się dla turystów. Z Paro jest niedaleko do najstarszego klasztoru w kraju – Kila Goenpa. Droga do niego jest pokryta warstwą śniegu, ale elektryczny Explorer pokonywał te przeszkody bez większego problemu.

Następnego dnia Lexie ruszyła z Paro w kierunku Thimpu. Od 1961 roku miejscowość ta jest polityczną stolicą kraju. Obowiązkowym punktem na trasie jest największy na świecie posąg siedzącego Buddy Siakjamuniego – ma on 51,5 metra wysokości i wykonany jest z pozłacanego brązu. To idealny przystanek przez wyruszeniem na trasę kolejnego etapu podróży dookoła świata. Następny przystanek – Wietnam.


Źródło: Ford Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą. 

Czytaj więcej o marce Ford

Otwarte listy zamówień na nowy, w pełni elektryczny model Ford E-Tourneo Custom
Otwarte listy zamówień na nowy, w pełni elektryczny model Ford E-Tourneo Custom

FORD | Ford Pro wprowadza nowy standard w segmencie pojazdów wielofunkcyjnych, przekazując klientom nowego E-Tourneo Custom, który łączy nową platformę zaprojektowaną z myślą o maksymalnej wszechstronności i komforcie z wysokowydajnym elektrycznym układem napędowym, zasilanym z akumulatora, który może zapewnić zasięg jazdy do 370 km.

Zabawa w kurzu: testy Forda Mustanga Mach-E Rally
Zabawa w kurzu: testy Forda Mustanga Mach-E Rally

FORD | Mustang Mach-E® Rally, któremu początek dał pomysł rzucony w przerwie na kawę, jest świadectwem tego, co jest możliwe, gdy łączysz pasję z designem i inżynierią.

Nowy Ford Tourneo Custom przystosowany do przewozu osób na wózku inwalidzkim
Nowy Ford Tourneo Custom przystosowany do przewozu osób na wózku inwalidzkim

FORD | Nowy Ford Tourneo Custom oferuje obszerne wnętrze i dziewięć miejsc siedzących, które można wygodnie konfigurować. Jego układy napędowe obejmują między innymi hybrydę plug-in oraz wariant z napędem na obie osie. W ostatnim czasie samochód zyskał również homologację dającą możliwość przewozu osoby na wózku inwalidzkim.

Najnowsze oferty

Ford Kuga ST-Line X 2.5 FHEV 183 KM eCVT AWD
 • Model: Kuga
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2024
Ford Transit L3H2 KOMBI 2.0 EcoBlue 130 KM M6 - dostępny od ręki
 • Model: Transit
 • Typ nadwozia: Mikrobus
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2023
Ford Kuga ST-Line X 2.5 FHEV 180 KM eCVT FWD
 • Model: Kuga
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony