NOWY FORD RANGER RAPTOR Z AKTYWNYM UKŁADEM WYDECHOWYM

Ford Ranger Raptor nowej generacji został skonstruowany tak, aby nie tylko dominować na pustyniach i zdobywać góry, ale także by mógł cicho poruszać się po mieście. Model został wyposażony w nowy, aktywny układ wydechowy z dwiema końcówkami, w którym zastosowano elektronicznie sterowany zawór. Kierowca ma do wyboru cztery tryby jazdy, w tym tryb cichy do uruchamiania auta wczesnym rankiem.

System został zaprojektowany z myślą o kontrolowaniu odgłosu pracy potężnego, trzylitrowego silnika V6 bi-turbo o mocy blisko 300 KM za pośrednictwem aktywnego układu wydechowego, który wyposażono w elektronicznie sterowany zawór. Działa on na podobnej zasadzie, jak w saksofonie czy w organach. W Raptorze służy do dostosowania natężenia i głośności brzmienia układu wydechowego w zależności od nastroju kierowcy.

– W przypadku nowego Rangera Raptora chcieliśmy w pełni oddać charakter samochodu, podkreślić moc jego silnika ale i sprawić, aby nie był męczący wtedy, kiedy kierowca sobie tego nie życzy. Poświęciliśmy setki godzin na dostrojenie dźwięku układu wydechowego i jesteśmy dumni z efektu – powiedział Justin Capicchiano, główny inżynier Ford Performance ds. samochodów specjalnych.

Aktywny układ wydechowy może być sterowany przez kierowcę, w zależności od jego preferencji, za pomocą przycisku „Układ wydechowy” lub automatycznie, stosownie do wybranego trybu pracy – cichy, normalny, sportowy lub Baja.

-

-

CISZA NA WAGĘ ZŁOTA

Jedną z kluczowych cech, które klienci uwielbiają w samochodach wyczynowych, takich jak Ranger Raptor nowej generacji, jest ich potężne brzmienie. Dźwięk, który jest odpowiedni podczas jazdy autostradą lub w odległym terenie, w mieście – ​​zwłaszcza wczesnym rankiem lub późną nocą – już niekoniecznie.

Wybierając tryb cichy można ograniczyć głośność i natężenie dźwięku układu wydechowego do minimum. Co więcej, Ranger Raptor nowej generacji umożliwia zaplanowanie tzw. cichego startu. Dzięki tej funkcji auto zawsze uruchamia się w trybie cichym. Można także ustawić czas cichej pracy układu wydechowego (z podaniem godziny jej rozpoczęcia i zakończenia), aby nie niepokoić sąsiadów.

-

-

4 TRYBY UKŁADU WYDECHOWEGO DO WYBORU

Zmiany natężenia i głośności dźwięku układu wydechowego dokonuje się za pomocą przycisku na kierownicy. Pierwsze naciśnięcie uruchamia stosowny komunikat na cyfrowym zestawie wskaźników i informuje o wybranym trybie pracy. Ponowne naciśnięcie umożliwia jego zmianę.

Tryby do wyboru:

 • Cichy – najcichsza praca niezależnie od warunków jazdy.
 • Normalny – ustawienie domyślne, które zapewnia równowagę między komfortem a głośnością dźwięku. Ustawienie domyślne w trybach jazdy Normal, Slippery, Mud/Ruts i Rock Crawl.
 • Sport – nieco głośniejsza praca układu wydechowego niż zwykle, która znakomicie koresponduje z dynamiczną jazdy.
 • Baja – najgłośniejsze ustawienie, które powinno być stosowane jedynie podczas jazdy w terenie. Maksymalny dźwięk wyczynowego układu wydechowego dostępny w każdych warunkach jazdy.

-

-

– Dźwięk to bardzo złożone zagadnienie. Zależało nam na tym, aby Raptor brzmiał stosownie do tego, jak wygląda i jakie zapewnia wrażenia z jazdy. Inżynierowie wzięli pod uwagę i wymodelowali dosłownie każdy detal – od świstu wytwarzanego przez turbosprężarki po filtrowanie natarczywego dla uszu dudnienia podczas długotrwałej jazdy ze stałą prędkością dodał Capicchiano – Od modelowania komputerowego po prototypy – intencją inżynierów było stworzenie charakterystycznego i ekscytującego brzmienia silnika, które wywołuje „gęsią skórkę” na rękach tych, którzy je usłyszą. Chcieliśmy, aby ludzie wiedzieli, że to Ranger Raptor jedzie drogą, zanim jeszcze go zobaczą.

Dla fanów Rangera Raptora, którzy chcą cieszyć się charakterystycznym brzmieniem układu wydechowego w trybie Baja nagrano dźwięk dzwonka, który można pobrać na smartfona ze strony internetowej Forda.

-

___
źródło: Ford Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Ford

Elektryczny Ford Capri to nowy rozdział w historii legendarnego modelu
Elektryczny Ford Capri to nowy rozdział w historii legendarnego modelu

FordHistoria Forda Capri to opowieść o samochodzie, który na zawsze odmienił europejski rynek motoryzacyjny. To eleganckie coupe, wprowadzone do produkcji w 1969 roku, szybko zyskało miano europejskiej odpowiedzi na amerykańskiego Mustanga.

Elektryfikacja jednostek samorządu terytorialnego z Fordem
Elektryfikacja jednostek samorządu terytorialnego z Fordem

FORDW związku z nadchodzącym terminem, do którego co najmniej 30% floty pojazdów użytkowanych przez jednostki samorządu terytorialnego powinno być elektrycznych albo napędzanych gazem ziemnym, Ford ogłasza gotowość do wsparcia w tej transformacji.

Nowy Ford Raptor T1+ gotów do startów w rajdach terenowych – również w Dakarze
Nowy Ford Raptor T1+ gotów do startów w rajdach terenowych – również w Dakarze

Ford | Ford Performance i najlepsi specjaliści, zajmujący się przygotowywaniem pojazdów ścigających się po bezdrożach, zaprojektowali i skonstruowali nowego Forda Raptora T1+, który będzie w stanie zmierzyć się z odcinkami specjalnymi najbardziej wyczerpującej terenowej imprezy sportowej – Rajdu Dakar.

Najnowsze oferty

Ford Tourneo Courier Titanium 1.0 EcoBoost 125KM M6
 • Model: Tourneo Courier
 • Typ nadwozia: Minivan
 • Przebieg: 10 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Ford Focus Titanium 1.0 EcoBoost HYBRID 125 KMM6
 • Model: Focus
 • Typ nadwozia: Kombi
 • Przebieg: 7 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Ford Kuga ST-Line X 2.5 FHEV 180 KM eCVT FWD - dostępny od ręki
 • Model: Kuga
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 6 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Hybryda
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony