50 lat temu: samochód bezpieczeństwa Opla wyznaczył nowe standardy w dziedzinie bezpieczeństwa

Zelektryfikowane, emocjonujące, a jednocześnie odpowiednio wyposażone, aby stawić czoła wszelkim codziennym wyzwaniom – to nowoczesne samochody marki Opel, od Corsy i Astry po nowego Grandlanda. Zarówno modele samochodów osobowych, jak i lekkie pojazdy użytkowe  Opla mają jedną wspólną cechę: zapewniają zawsze spokojną i relaksującą podróż dzięki licznym, najnowocześniejszym systemom bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego. Bezpieczeństwo jest tradycją Opla w każdej klasie pojazdów. Marka Opel zawsze wyprzedzała i nadal wyprzedza swoje czasy i wymogi prawne, o czym świadczą najnowsze przepisy UE, a także spojrzenie pięćdziesiąt lat wstecz. Wszystkie modele Opla są wyposażone w standardzie w pasy bezpieczeństwa już od 1973 roku, trzy lata przed wprowadzeniem obowiązku ich stosowania w pojazdach. W 1974 roku, dokładnie 50 lat temu, Opel przedstawił wizjonerskie studium technologii bezpieczeństwa przyszłości. Samochód bezpieczeństwa marki Opel, będący niemal produkcyjnym studium inżynieryjnym opartym na modelu Kadett C, wytrzymał zderzenie czołowe ze sztywną przeszkodą podczas jazdy z prędkością 40 mil na godzinę, czyli prawie 65 km/h, i wyznaczył ważny kierunek dalszego rozwoju systemów bezpieczeństwa. Prędkość uderzenia w milach nadała pojazdowi testowemu Kadett nazwę: OSV 40.

OSV 40: Zderzenie czołowe ze sztywną przeszkodą podczas jazdy z prędkością do 40 mil na godzinę to nie problem dla samochodu kompaktowego

50 lat temu, podczas Międzynarodowej Konferencji Technicznej na temat Zwiększonego Bezpieczeństwa Pojazdów w Londynie w Wielkiej Brytanii, marka z Rüsselsheim zaprezentowała swoją wizję bezpiecznego samochodu kompaktowego. W oparciu o wprowadzony na rynek rok wcześniej model Kadett C, inżynierowie rozwinęli swoje wizje w dziedzinie bezpieczeństwa. Nazwa „OSV” oznacza samochód bezpieczeństwa Opla, a liczba 40 to prędkość podczas zderzenia czołowego wyrażona w milach na godzinę (około 65 km/h). Samochód zaprojektowano bowiem tak, aby wytrzymał zderzenie czołowe podczas jazdy z tą prędkością. Pomimo dodatkowego wyposażenia w zakresie bezpieczeństwa, masa pojazdu wynosiła poniżej 1000 kilogramów. Dzięki eksperymentalnemu pojazdowi, który ostatecznie ważył zaledwie 960 kg, inżynierowie Opla pokazali, że optymalne bezpieczeństwo bierne można zapewnić nie tylko w przypadku dużych i ciężkich pojazdów, ale także kompaktowych, lżejszych samochodów.

OSV 40 osiągnął wszystkie zakładane cele podczas kolejnych testów zderzeniowych: wszystkie cztery drzwi można było otworzyć bez użycia narzędzi po zderzeniu czołowym ze stałą przeszkodą przy prędkości 65 km/h. Przednia część samochodu pochłonęła i rozproszyła energię tak dobrze, że została ściśnięta o 50 cm. OSV 40 równie imponująco wypadł podczas zderzenia czołowego ze słupem przy prędkości 50 km/h, zderzenia tylnego, zderzenia bokiem samochodu ze słupem oraz podczas testu dachowania przy prędkości 48 km/h.

Zderzaki z pianką poliuretanową: ochrona przed uderzeniami i odkształceniem

Inżynierowie wpadli na kilka wspaniałych pomysłów, aby osiągnąć wzorowe wyniki. Kadett C stanowił idealną bazę dla samochodu bezpieczeństwa dzięki takim cechom, jak pochłaniający wstrząsy układ kierowniczy, strefy zgniotu z przodu i z tyłu oraz klatka bezpieczeństwa w kabinie pasażerskiej.

W porównaniu ze współczesnymi zderzakami wykonanymi z blachy, zderzaki OSV 40 o dużej objętości są wyjątkowo widoczne. Zderzaki OSV 40 wypełniono pianką poliuretanową, która nadała im zdolność pochłaniania wstrząsów. Z przodu zastosowano wypełnione pianką podłużnice boczne, które pękają w kontrolowany sposób przy prędkości uderzenia powyżej ośmiu kilometrów na godzinę. Struktura pianki pochłaniała na tyle dużo energii, że zderzenia czołowe poniżej tej prędkości powodowały jedynie niewielkie odkształcenia - w ten sposób powstał poprzednik „samonaprawiającego się” zderzaka.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na wypadek zderzenia bocznego, inżynierowie wypełnili również wnęki progów i drzwi pianką poliuretanową. Wzmocnione belki dachowe i zamontowane w dachu oparcia przednich foteli zwiększyły stabilność kabiny pasażerskiej (fotele nadal można było regulować). Co więcej, przednia szyba wykonana z laminowanego szkła została przyklejona bezpośrednio do nadwozia - także w celu zwiększenia sztywności nadwozia.

Bezpieczeństwo z wizją: kabina pasażerska i kokpit OSV 40

Wewnątrz samochodu wszystkie powierzchnie, z którymi pasażerowie mogliby mieć kontakt w razie ewentualnego wypadku, zostały wyłożone dwucentymetrową warstwą pianki poliuretanowej. Układ kierowniczy został wyposażony w dodatkowy składany element znajdujący się w dolnej części kolumny kierowniczej.

W kokpicie OSV 40 najważniejsze było bezpieczeństwo. Centralny system ostrzegawczy firmy Hella sterował 11 funkcjami i sygnalizował ewentualne błędy, zaświecając odpowiednie lampki sygnalizacyjne. Cztery dodatkowe światła umieszczone za tylną szybą sygnalizowały hamowanie awaryjne i pełniły funkcję świateł awaryjnych. Ze względu na to, że były wysoko usytuowane, były dobrze widoczne dla innych użytkowników drogi. Aby uniknąć oślepiania pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka, zastosowano innowacyjne reflektory z regulacją zasięgu wiązki światła w kierunku jazdy, co było wczesną zapowiedzą dzisiejszej adaptacyjnej technologii oświetlenia Intelli-Lux LED® marki Opel. Dzielone lusterko wsteczne zapewniało doskonałą widoczność, a jego dolna część ograniczała martwe pole do minimum.

Przednie fotele zostały poszerzone, aby stworzyć ciągłą przegrodę oddzielającą od  tylnej części pojazdu. Podparcia boczne, zwłaszcza w okolicach barków, zapewniały bezpieczeństwo kierowcy i pasażera w przypadku zderzenia bocznego. Minimalistyczne zagłówki przednich foteli zapewniały kierowcy dobrą widoczność do tyłu. Dla pasażerów z tyłu opracowano taki system zagłówków, aby widoczność do tyłu była cały czas dobra. Wszystkie cztery fotele w OSV 40 były wyposażone w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa - te z przodu miały już nawet automatyczny system napinaczy pasów bezpieczeństwa.


Pionier nowoczesnego bezpieczeństwa pojazdów: od OSV 40 do obecnej Astry

Wpływ OSV 40 był ogromny; wnioski z przeprowadzonych prac rozwojowych i testów pojazdu zostały w szybkim czasie uwzględnione bezpośrednio w produkcji nowych modeli. Jednocześnie ten pojazd eksperymentalny przyczynił się do powolnej zmiany świadomości społecznej. Do tego czasu kwestie takie jak bezpieczeństwo pojazdu czy zapobieganie wypadkom nie były prawie w ogóle obecne w świadomości ludzi, ale dziś nabywcy wybierając model coraz częściej biorą pod uwagę dostępność systemów bezpieczeństwa biernego i czynnego. Już w połowie lat 70. OSV 40 stał się pionierem nowoczesnego bezpieczeństwa pojazdów – zwłaszcza w klasie kompaktowej.

Opel podkreśla również znaczenie, jakie przywiązuje do najnowocześniejszych systemów wspomagania jazdy w najnowszej generacji Astry i Astry Sports Tourer. Oferowane w standardzie bogate wyposażenie bestsellerów klasy kompaktowej obejmuje:

Ponadto system Intelli-Drive łączy wiele z wyżej wymienionych systemów z funkcją ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu i obecnością pojazdu w martwym polu. Charakterystyczny pas przedni marki, Opel Vizor, ma wbudowane opcjonalnie adaptacyjne, nieoślepiające światła Intelli-Lux LED® Pixel Light złożone z 168 elementów. Aby wzrok kierowcy mógł skupić się na drodze, wiele informacji może być również wygodnie wyświetlanych na opcjonalnym wyświetlaczu przeziernym Intelli-HUD.


źródło:  Opel  Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Opel

Opel Grandland z Intelli-Air: alergicy mogą oddychać już swobodnie
Opel Grandland z Intelli-Air: alergicy mogą oddychać już swobodnie

OPEL | Nowy Opel Grandland nie jest po prostu dobry – on jest GRAND!” Flagowy SUV zapewnia dokładnie to, co obiecuje międzynarodowa kampania #GOGRAND. 

Mistrz długich dystansów: Nowy Opel Grandland Plug-in Hybrid
Mistrz długich dystansów: Nowy Opel Grandland Plug-in Hybrid

OPEL |  „Elektryczny” SUV: w testach, hybryda plug-in w wersji wyposażenia GS przejechała 380 km bez lokalnej emisji spalin bez konieczności doładowania, dzięki systemowi rekuperacji

Wydajne i zelektryfikowane - nowe trio SUV-ów marki Opel: Grandland, Frontera i Mokka
Wydajne i zelektryfikowane - nowe trio SUV-ów marki Opel: Grandland, Frontera i Mokka

OPEL | Dla fanów elektromobilności: Nowy Grandland Electric, Frontera Electric i Mokka Electric

Najnowsze oferty

Opel Astra Hybrid GS 1.2 Turbo eDCT 145KM | 692229
  • Model: Astra
  • Typ nadwozia: Hatchback
  • Przebieg: 5 km
  • Skrzynia biegów: Automatyczna
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2025
Opel Astra Hybrid GS 1.2 Turbo eDCT 145KM | 692229
  • Model: Astra
  • Typ nadwozia: Hatchback
  • Przebieg: 5 km
  • Skrzynia biegów: Automatyczna
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2025
Opel Astra Hybrid GS 1.2 Turbo eDCT 145KM | 692228
  • Model: Astra
  • Typ nadwozia: Hatchback
  • Przebieg: 5 km
  • Skrzynia biegów: Automatyczna
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2025

Odwiedź nasze salony