NOWY FORD FOCUS ZDOBYWA 5 GWIAZDEK W TESTACH BEZPIECZEŃSTWA EURO NCAP

NOWY FORD FOCUS: 5 GWIAZDEK W TESTACH BEZPIECZEŃSTWA EURO NCAP

Całkowicie nowy Ford Focus uzyskał maksymalną ocenę bezpieczeństwa 5 gwiazdek, przyznaną przez organizację Euro NCAP. Jest jednym z pierwszych pojazdów, który uzyskał najwyższą ocenę wg nowych, bardziej rygorystycznych norm.

Focus jest wyposażony w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, umożliwiające zapobiegania kolizjom lub łagodzenie ich skutków, m.in. w system aktywnego wspomagania hamowania z funkcją wykrywania pieszych i cyklistów, który potrafi wykrywać pieszych znajdujących się na drodze lub w jej pobliżu, a także tych, którzy mogą wejść na drogę przed pojazd – system ten jest zalecany przez Euro NCAP.  System, który automatycznie uruchamia hamulce, jeśli wykryje zagrożenie kolizją, a kierowca nie reaguje na ostrzeżenia, może teraz wykrywać rowerzystów i działać w ciemności korzystając ze świateł reflektorów.

Euro NCAP przyznało Focusowi wysokie noty zarówno w zakresie ochrony dorosłych, jak i dzieci – nadwozie posiada o 40-procent większą zdolność pochłaniania energii podczas zderzenia czołowego, dzięki zastosowaniu całkowicie nowej architektury C2 oraz strukturze nadwozia wykorzystującej stal borową, która zapewnia o 33 procent większą wytrzymałość na odkształcanie.

Focus otrzymał również maksymalną liczbę punktów w testach symulujących zderzenie boczne z innym samochodem. Pierwsze całkowicie nowe modele Focusa są już w drodze do klientów w Europie.

„Przypomnijmy sobie czasy zdawania egzaminu na prawo jazdy i jak mocno trzeba było się wtedy koncentrować, by być bezpiecznym w drodze. Prowadzenie samochodu nie stało się od tamtych czasów łatwiejsze, to my przywykliśmy do radzenia sobie z tym wyzwaniem. Układ aktywnego wspomagania hamowania z funkcją wykrywania pieszych i motocyklistów. Rozwiązania takie jak system aktywnego wspomagania hamowania z funkcją wykrywania pieszych i motocyklistów zmniejszają ilość zadań, które kierowca musi wykonywać i pozwalają skoncentrować się na pozostałych sprawach, dzięki czemu prowadzenie samochodu staje się mniej stresujące, a kierowca czuje się pewniej" – twierdzi Helmut Reder, dyrektor globalnego programu samochodów segmentu C, Ford of Europe.

-

-

BARDZIEJ KOMFORTOWY, BEZPIECZNY, MNIEJ STRESUJĄCY

Nowy Ford Focus otrzymał większą paletę zaawansowanych funkcji wspierających kierowcę, niż jakikolwiek inny pojazd Forda przed nim, korzystających z trzech radarów, dwóch kamer i 12 czujników ultradźwiękowych. W skład systemu wchodzą:

 • Adaptacyjny tempomat (ACC), wzbogacony o system Stop & Go, system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości, co umożliwia bezproblemowe poruszanie się w mieście z częstym zatrzymywaniem samochodu, a także system utrzymania na pasie ruchu i inteligentny tempomat rekomendowane przez Euro NCAP,
 • System reflektorów adaptacyjnych z nowym, opartym na analizie obrazu z kamery systemem doświetlania zakrętów oraz – pierwszy raz w produkcyjnym samochodzie - kierowania światłem w oparciu o znaki drogowe, pozwala na wstępny wybór jednego z modeli oświetlenia drogi, służąc poprawie widoczności w czasie nocnej jazdy,
 • Zaawansowany system aktywnego unikania zderzenia poprzez ominięcie przeszkody, wykorzystuje radar i kamerę do wykrywania z wyprzedzeniem wolniej poruszających się lub nieruchomych pojazdów i zapewnia moment skręcający koła, co umożliwia kierowcy ominięcie pojazdu, z którym ryzyko kolizji byłoby wysokie,
 • Ostrzeżenie o wjeżdżaniu na drogę jednokierunkową „pod prąd”, już teraz będzie dostępne dla klientów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. System używa kamery zamontowanej za przednią szybą i korzysta z informacji z systemu nawigacji w samochodzie, aby zapewnić kierowcy dźwiękowe i wizualne ostrzeżenia podczas jazdy przez dwa znaki "zakaz wjazdu" na wjazdach na autostrady.

W razie wypadku, nowy  system hamowania po kolizji  pomaga zmniejszyć skutki potencjalnej kolizji wtórnej poprzez automatyczne zastosowanie umiarkowanego ciśnienia hamowania po wykryciu pierwszego zderzenia. Spowolnienie pojazdu może potencjalnie zmniejszyć obrażenia u pasażerów i pozwala uniknąć dalszych uszkodzeń pojazdu.

Ponadto, wyświetlacz head-up po raz pierwszy oferowany w Europie, pomaga kierowcom skupić się na drodze przed samochodem, a szerokokątna kamera cofania zapewnia widok z tyłu pojazdu o szerokości poziomej prawie 180 stopni, co umożliwia przegląd sytuacji za samochodem podczas wycofywania z miejsca parkingowego lub z podjazdu przed domem.

System monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach z funkcją ostrzegania przed pojazdami na drodze poprzecznej, który ostrzega kierowców wycofujących samochód z miejsca parkingowego o pojazdach zbliżających do niego i mogących znaleźć się na kursie kolizyjnym, a teraz po raz pierwszy system może włączyć hamulce, by uniknąć lub złagodzić skutki kolizji, jeśli kierowca nie zareaguje na wcześniejsze ostrzeżenia.

Nowy Ford Focus jest już w sprzedaży w Europie w wersji hatchback i kombi, a na wybranych rynkach z nadwoziem czterodrzwiowym. Wśród odmian Focusa znajdą się między innymi wersje Trend i Titanium, sportowa ST-Line i ekskluzywna Vignale. Pierwszy crossover, Focus Active, będzie dostępny z końcem tego roku.

-

źródło: Ford Polska

Czytaj więcej o marce Ford

Nowy Ford Kuga 2024 już w polskiej ofercie - cena w Polsce
Nowy Ford Kuga 2024 już w polskiej ofercie - cena w Polsce

Ford | Nowy Ford Kuga jest już dostępny do zamawiania w Polsce. Oferta obejmuje szereg nowości względem poprzednika, w tym nowe technologie, bardziej wydajne układy napędowe czy zupełnie nowe lakiery.

Ford SuperVan 4.2 najszybszym pojazdem wyczynowym typu „closed-wheel”, który kiedykolwiek pokonał Mount Panorama
Ford SuperVan 4.2 najszybszym pojazdem wyczynowym typu „closed-wheel”, który kiedykolwiek pokonał Mount Panorama

FORD | W pełni elektryczny SuperVan 4.2 Forda zapisuje się na kartach historii jako najszybszy pojazd wyczynowym typu „closed-wheel”, który kiedykolwiek okrążył Mount Panorama

Charge Around the Globe – Lexie Alford i elektryczny Ford Explorer pokonują pustynię
Charge Around the Globe – Lexie Alford i elektryczny Ford Explorer pokonują pustynię

FORD | Niesamowita podróż dookoła świata elektrycznym Fordem Explorerem trwa w najlepsze! Lexie Alford – dzielna podróżniczka – odwiedziła już cztery kontynenty. Teraz przyszedł czas na chilijską pustynię oraz fascynujące krajobrazy Argentyny.

Najnowsze oferty

Ford Ranger Limited 4X4
Ford Ranger Limited 4X4
Dodaj do schowka
 • Model: Ranger
 • Typ nadwozia: Pick-up
 • Przebieg: 128626 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2019
Ford Kuga Titanium 1.5 EcoBoost 150 KM M6
 • Model: Kuga
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 10660 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2022
Ford Ecosport Ecosport Titanium 1.0 EcoBoost 125 KM
 • Model: Ecosport
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 12612 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2022

Odwiedź nasze salony