30 lat Opla Corsy B - innowacyjny i niezależny hit sprzedaży

Opel Corsa to historia pełna sukcesów, wieloletni hit. Od premiery, która miała miejsce w 1982 roku, wyprodukowano ponad 14,5 miliona egzemplarzy. Ten bestseller odnosi sukces za sukcesem. Był najlepiej sprzedającym się samochodem w Wielkiej Brytanii w 2021 roku i najpopularniejszym małym samochodem w Niemczech w ciągu ostatnich dwóch lat.

Teraz rusza sprzedaż nowego Opla Corsy – bardziej nowoczesnego, bardziej cyfrowego i bardziej zróżnicowanego niż kiedykolwiek dotąd. Nowy Opel Corsa, jako Corsa Electric po raz pierwszy oferuje dwa poziomy mocy napędu elektrycznego. Ponadto adaptacyjnematrycowe reflektory Intelli-Lux LED®, które Corsa wprowadziła do segmentu małych samochodów w 2019 roku, zostały jeszcze dodatkowo udoskonalone. Dwa składniki receptury, która sprawiła, że najmniejszy Opel z gamy odniósł tak wielki sukces, to zapewnienie innowacji dostępnych w samochodach z wyższych klas nabywcom małych samochodów, ale przede wszystkim przystępność cenowa.


Druga generacja Corsy, znana jako Corsa B, to przełomowy model, który pojawił się na rynku 30 lat temu. Dzięki niezależnej konstrukcji, innowacyjnym rozwiązaniom bezpieczeństwa oraz wysokiemu komfortowi i praktyczności, Corsa zdobyła uznanie na całym świecie. Do 2000 roku sprzedano ponad 4 miliony egzemplarzy, co potwierdzało jej światowy sukces. Ponadto, w 1993 roku Corsa B zaczęła być produkowana jako pierwszy model w fabryce "made in Eisenach", co otworzyło nową erę dla tej ikonicznej serii.


Zaokrąglanie krawędzi: warianty Corsy B z nowymi elementami stylistycznymi

Projektanci pod kierownictwem Hideo Kodamy stworzyli bardziej zaokrągloną i atrakcyjną Corsę B, inspirowaną samochodem koncepcyjnym Junior. Zaokrąglone kształty poprawiły aerodynamikę i zmniejszyły zużycie paliwa.

Zauważalna była również odmienna stylistyka modeli trzy- i pięciodrzwiowych. Projektanci stworzyli praktycznie dwa różne modele, każdy ze swoim własnym charakterem. Model trzydrzwiowy miał sportową sylwetkę, a jego tył przypominał coupé, natomiast model pięciodrzwiowy był wariantem „rodzinnym” z bardziej prostopadłą pokrywą bagażnika. Tył samochodu był bardziej przestronny dla pasażerów siedzących w drugim rzędzie, a pojemność bagażnika wzrosła do maksymalnie 1.150 litrów. Corsa B przede wszystkim wyróżniała się bogatą gamą wariantów. Pięć wersji wyposażenia – od Eco poprzez Swing, Joy i Sport aż po GSi – oferowało coś dla każdego, również dzięki dopasowanym wzorom i kolorom tkanin. Ponadto Opel uzupełnił trzy- i pięciodrzwiowe hatchbacki o wersję kombi, czterodrzwiowe nadwozie typu notchback, a nawet pickupa na niektóre rynkach. 

Wzorzec komfortu i bezpieczeństwa: Corsa B wyznacza standardy w swojej klasie

Druga generacja Corsy, znana jako Corsa B, przyniosła znaczący rozwój w zakresie komfortu i bezpieczeństwa. Zwiększono długość samochodu o 10 centymetrów do prawie 3,73 metra, co przełożyło się na większą przestrzeń wnętrza, zapewniając lepszą widoczność dzięki dużym oknom i wąskim słupkom. Przednią szybę przesunięto do przodu, a tył pięciodrzwiowego modelu został pochylony, co poprawiło aerodynamikę i zmniejszyło zużycie paliwa.

Corsa B wyznaczyła również nowe standardy bezpieczeństwa w segmencie małych samochodów. Sztywność skrętną nadwozia zwiększono o 40%, a zastosowanie podwójnych stalowych wzmocnień drzwi zapewniło dodatkową ochronę pasażerom w przypadku zderzenia bocznego. Mechaniczne napinacze pasów bezpieczeństwa w przednich fotelach oraz regulacja wysokości pasów z przodu i z tyłu to kolejne elementy, które podniosły poziom bezpieczeństwa we wszystkich modelach Corsy B. Dodatkowo, już na początku dostępna była poduszka powietrzna kierowcy, co stanowiło innowacyjne rozwiązanie w tej klasie samochodów.


Mały sportowy samochód Opla: przyjemna w prowadzeniu Corsa GSi

W 1993 roku na drogach pojawiła się sportowa wersja, Corsa GSi 16V. Najbardziej sportowa Corsa tamtych czasów posiadała progi boczne i zderzaki w kolorze nadwozia, a także przedni i tylny spojler. Wyposażenie standardowe obejmowało również elektronicznie sterowany ABS, licznik obrotów i szerokie opony. Corsa GSi przyspieszała od zera do 100 km/h w 9,5 sekundy i osiągała prędkość maksymalną 195 km/h. Sportowe podwozie i amortyzatory gazowe pomogły przenieść sportowe osiągi na zwykłe drogi. Sportowe fotele i obszyta skórą kierownica tworzyły odpowiednią atmosferę w kokpicie.

Przyjemność prowadzenia połączona z odpowiedzialnością:  ważny elementem dla Corsy B

Jednocześnie, marka Opel pokazała już wtedy, że przyjemność prowadzenia idzie w parze z odpowiedzialnością. Zrównoważony rozwój i ochrona zasobów zawsze były centralnym punktem rozwoju marki z logo „Blitz”. Druga generacja Corsy wyznaczyła nowe standardy także w tej dziedzinie, dzięki wydajnym silnikom benzynowym wyposażonym we wtrysk paliwa i katalizatory. Dzięki wyjątkowo oszczędnemu silnikowi o pojemności 1,2 litra (33 kW/45 KM), Corsa już w 1993 roku spełniała normy emisji spalin, które weszły w życie dopiero trzy lata później. Przy średnim zużyciu paliwa wynoszącym 4,66 l/100 km, Corsa Eco była „najbardziej wydajnym samochodem w Europie” pod względem masy i osiągów według ADAC i ÖAMTC. Ponadto, przy wartości hałasu przejazdu wynoszącej zaledwie 72 decybele, był to również jeden z najcichszych samochodów w Europie na początku lat 90-tych. Już w 1990 roku, Opel wprowadził system recyklingu tworzyw sztucznych do części motoryzacyjnych, pokazując swoją troskę o środowisko. Projektowanie Corsy B uwzględniało późniejszy recykling pojazdów, dzięki czemu komponenty z łatwością mogły być poddane recyklingowi. Produkcja Corsy w zakładzie w Eisenach była jednym z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych pod względem wykorzystania zasobów w Europie.


źródło: Opel Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą. 

Czytaj więcej o marce Opel

Opel Mokka teraz dostępny także w wersji z 48-woltową technologią hybrydową
Opel Mokka teraz dostępny także w wersji z 48-woltową technologią hybrydową

Opel | Moc w dobrym stylu: Przyciągający wzrok SUV Opla po raz pierwszy z 48-woltową technologią hybrydową

ADAC Opel Electric Rally Cup: Opel Corsa Rally Electric stawia czoła Wogezom
ADAC Opel Electric Rally Cup: Opel Corsa Rally Electric stawia czoła Wogezom

OPEL | Ekscytująca walka zespołów rajdu samochodów elektrycznych podczas Rajdu Wogezów Grand-Est

Rajd Wogezów Grand-Est: ciężka próba dla Opla Corsy Rally Electric
Rajd Wogezów Grand-Est: ciężka próba dla Opla Corsy Rally Electric

Opel | W dniach 15 - 16 czerwca odbędzie się trzecia runda ADAC Opel Electric Rally Cup „powered by GSe”. To pierwsze z trzech wydarzeń we Francji dla zespołów i Corsy Rally Electric

Najnowsze oferty

Opel Insignia ST Innovation 1.4T MT6
 • Model: Insignia
 • Typ nadwozia: Kombi
 • Przebieg: 117433 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2015
Opel Mokka GS 1.2 Turbo Benzyna AT8 130KM S/S | 674344
 • Model: Mokka
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Opel Astra Kupiony ,serwisowany w Polsce
 • Model: Astra
 • Typ nadwozia: Kombi
 • Przebieg: 143432 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2018

Odwiedź nasze salony