160 LAT TEMU ADAM OPEL ZAŁOŻYŁ FIRMĘ

Tym samym zbudował fundament pod międzynarodowe, odnoszące sukcesy przedsiębiorstwo, działające w różnych sektorach. Firma rozpoczęła działalność w 1862 r. od produkcji maszyn do szycia. Później Opel był największym na świecie producentem rowerów, aż wreszcie stał się marką motoryzacyjną o międzynarodowej renomie. Idea, która od samego początku wyróżniała wszystkie produkty marki Opel – by innowacje były przystępne dla każdego – pozostaje aktualna do dzisiaj. Opel w pełni zaangażował się w elektryfikację i oferuje klientom szeroki wybór modeli z różnymi wariantami zelektryfikowanego napędu.

-

-

1862 r.: POCZĄTEK MARKI OPEL

Kariera Adama, najstarszego syna mistrza kowalskiego Philippa Wilhelma Opla, była poniekąd zaplanowana odkąd się urodził – pewnego dnia miał przejąć i kontynuować ojcowski biznes. Jednak Adam miał inny pomysł na życie, a jego wielkim marzeniem był wyjazd do Paryża. Po pobycie w Liège, Brukseli i Londynie wreszcie dotarł do wymarzonego miasta, gdzie pod wpływem impulsu postanowił zrobić interes na maszynach do szycia. Pod koniec sierpnia 1862 r. 25‑letni wówczas Adam wrócił do rodzinnego Rüsselsheim i otworzył skromny warsztat w domu rodziców – na przekór ojcu, którego maszyny do szycia zupełnie nie interesowały. Dla młodego światowca powrót z kosmopolitycznych metropolii do rodzinnej miejscowości musiał być sporą zmianą. Ale to właśnie w liczącym 2000 mieszkańców Rüsselsheim, Adam położył fundamenty pod globalną firmę i markę Opel.

-

-

Zmontowanie pierwszej maszyny do szycia zajęło miesiące. Gotowy egzemplarz kupił mistrz krawiecki Hummel z Rüsselsheim, a następnie pracował na nim przez 40 lat. Już wtedy firma działała zgodnie z motto „Niezawodny Opel”. W 1863 r. Opel otworzył pierwszy zakład produkcyjny w nieużywanej oborze należącej do jego wuja. Georg, brat Adama, przysyłał mu z Paryża stal, czółenka, nici i kompletne maszyny do dalszej odsprzedaży. Ukazała się pierwsza reklama produktów firmy, a Adam zatrudnił pierwszego pracownika. Opel nie tylko produkował maszyny do szycia, ale także handlował nimi z dużym powodzeniem.

-

-

Przez kolejne lata biznes oparty na tych urządzeniach rozkwitał, a marka Opel się rozwijała. W 1868 r. Adam zbudował nową fabrykę z dwukondygnacyjną halą, maszyną parową oraz przyległym do nich budynkiem mieszkalno-biurowym. W młodej firmie pracowało wówczas 40 osób. W tym samym roku przedsiębiorca poślubił Sophie, która nie tylko zajmowała się gospodarstwem domowym, ale prowadziła też księgowość firmy, wnosząc powiew świeżości do panujących w niej procedur. Produkcja szybko rosła – między innymi dlatego, że Opel starał się spełniać indywidualne życzenia klientów i projektował różne modele maszyn do specjalnych zadań. W 1886 r. fabryka wyprodukowała 18 000 maszyn do szycia. Firma stała się jednym z największych producentów takich maszyn w Niemczech i eksportowała je do całej Europy.

-

-

1887 r.: OD MASZYN DO SZYCIA, DO ROWERÓW

Industrializacja w latach 80. dziewiętnastego wieku otworzyła przed rodziną Opel nowe możliwości biznesowe. W czasie podróży do Paryża w 1884 r. Adam Opel zapoznał się z bicyklem – w stolicy Francji takie pojazdy były już powszechnym środkiem lokomocji. Przedsiębiorca kupił sobie taki bicykl, a już po kilku miesiącach, w 1886 r., zaczął produkcję własnych rowerów tego typu w fabryce w Rüsselsheim. Jesienią 1887 r. ukazał się ilustrowany cennik, który oficjalnie zapoczątkował nowy, ważny okres w historii firmy.

-

-

Podobnie jak wcześniej w przypadku maszyn do szycia, Opel szybko zastosował nowoczesne technologie w swoich rowerach. W 1888 r. produkcję w Rüsselsheim przestawiono z bicykli (rowerów z wielkim kołem z przodu i małym z tyłu) na nowoczesne rowery z niskimi kołami. Do 1890 r. firma sprzedała 2200 jednośladów. Pięciu synów Adama i Sophie było najlepszymi ambasadorami firmy ojca. W wyścigach kolarskich odnieśli oni w sumie ponad 550 zwycięstw. W 1920 r. Opel stał się największym na świecie producentem rowerów – pojazdami z Rüsselsheim handlowało 15 000 dealerów. Po wprowadzeniu linii montażowej w 1923 r. jeden rower opuszczał ją co siedem sekund.

-

-

1899 r.: OPEL I START PRODUKCJI AUTOMOBILI

Decydującym krokiem w historii firmy – na który po śmierci Adama Opla w 1895 r. zdecydowało się jego pięciu synów – było uruchomienie produkcji automobili w 1899 r. Opel jest więc jednym z pionierów tej branży i jedną z firm o największych tradycjach jako producent samochodów na świecie. 21 stycznia 1899 r. Opel odkupił firmę „Anhaltische Motorwagenfabrik” od Friedricha Lutzmanna z Dessau. Jeszcze w tym samym roku w Rüsselsheim ruszyła produkcja samochodu Opel „Patent-Motorwagen System Lutzmann”. W 1906 r. zbudowano tysięczny automobil. Kolejny przełom przyszedł rok później, kiedy producent z Rüsselsheim został mianowany dostawcą dworu cesarskiego. Jednak firma Opel starała się także demokratyzować motoryzację, czego przykładem był mały „Doktorwagen” z 1909 r., wyposażony w czterocylindrowy silnik o mocy 8 KM.

-

-

Przez kolejne dziesięciolecia Opel regularnie wyznaczał trendy. Komfort, bezpieczeństwo i najnowsze technologie zawsze odgrywały istotną rolę. Marka rozwijała się, nie rezygnując jednak z podstawowego założenia swojej filozofii – zapewnienia dostępu do mobilności dla wszystkich. 160 lat temu Adam Opel dostarczył klientowi pierwszą maszynę do szycia. Dzisiaj Opel zapatruje rynek w nowoczesne i zorientowane na przyszłość rozwiązania w zakresie mobilności. Marka oferuje liczne zelektryfikowane modele pojazdów z trzema wariantami bezemisyjnego napędu. Bestsellery takie jak Opel Corsa i Mokka oraz dostawcza trójka Combo, Vivaro i Movano mają napęd w pełni elektryczny, a Opel Grandland i Opel Astra to hybrydy typu plug-in. Portfolio uzupełnia Opel Vivaro‑e HYDROGEN zasilany z wodorowych ogniw paliwowych. Młodzi kierowcy, którzy ukończyli 15 lat, mogą zaczynać przygodę z elektryczną motoryzacją za kierownicą dwumiejscowego czterokołowca Opel Rocks‑e.

-

-

___
źródło: Opel Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Opel

Idealny towarzysz podróży: nowy Opel Astra Sports Tourer Electric z oryginalnymi akcesoriami
Idealny towarzysz podróży: nowy Opel Astra Sports Tourer Electric z oryginalnymi akcesoriami

OPEL |  Podczas gdy w nadchodzących tygodniach jedni wybierać się będą jeszcze na narty, to inni będą przygotowywać się już do wyjazdu w cieplejsze klimaty. Jednak bez względu na cel podróży, idealnym towarzyszem podróży dla całej rodziny pozostaje nowy Opel Astra Sports Tourer Electric.

Dealer Roku 2023 - Grupa Gezet
Dealer Roku 2023 - Grupa Gezet

WYRÓŻNIENIE | Podczas konwencji dealerów, która miała miejsce w Warszawie, Stellantis Polska przyznał nagrody swoim najlepszym dealerom.

Nowy Opel Combo teraz z najlepszymi w swojej klasie reflektorami matrycowymi Intelli-Lux LED
Nowy Opel Combo teraz z najlepszymi w swojej klasie reflektorami matrycowymi Intelli-Lux LED

OPEL | Opel Combo jako pierwszy w swojej klasie oferuje zaawansowaną technologię reflektorów Intelli-Lux LED®

Najnowsze oferty

Opel Grandland Ultimate 1.2 Turbo 130 KM AT8 S/S | 674267
 • Model: Grandland
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Opel Grandland Ultimate 1.2 Turbo 130 KM AT8 S/S | 674265
 • Model: Grandland
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Opel Mokka-e Electric Elegance e136KM 50 kWh | 389570
 • Model: Mokka-e
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023

Odwiedź nasze salony