75 LAT TEMU OPEL WZNOWIŁ PRODUKCJĘ

Model, który już wcześniej zapisał się w historii, teraz miał być symbolem udanego wznowienia produkcji. Tak też się stało – fabrykę przy centrali firmy Opel do dziś opuszczają niezliczone modele i legendy motoryzacji, takie jak najnowszy bestseller ze znakiem Blitz. Nowa generacja Opla Astry również jest produkowana w tych zakładach. Astra z Rüsselsheim, podobnie jak Olympia 75 lat temu, będzie tworzyć historię. W przyszłym roku firma uruchomi produkcję usportowionej Astry GSe oraz w pełni elektrycznej Astry Electric. Obie będą produkowane równolegle z hybrydami plug‑in. Astra będzie zatem pierwszym modelem Opla dostępnym ze wszystkimi wariantami napędu – od wyjątkowo oszczędnych silników spalinowych po wersje w pełni elektryczne.

-

-

OPEL OLYMPIA 1947: Początek nowej ery produkcji samochodów w Rüsselsheim

Opel musiał już kiedyś zaczynać wszystko od nowa – po wielkim pożarze w 1911 r., który pochłonął znaczną część fabryki w Rüsselsheim. Wtedy rodzina Opel i pracownicy firmy wykazali niezwykłą odwagę, by spróbować czegoś nowego – z maszyn do szycia przestawili się całkowicie na produkcję bicykli i automobili. Po zakończeniu drugiej wojny światowej sytuacja była poniekąd podobna. W 1945 r. z zabudowań fabrycznych nad Menem nie pozostał niemal kamień na kamieniu. Jednak odbudowa postępowała szybko, więc nawet w takich okolicznościach można było wznowić przynajmniej produkcję części. Już latem 1946 r. z fabryki, która wciąż jeszcze była w budowie, wyjechała pierwsza półtoratonowa ciężarówka Blitz. Pod koniec 1947 r. produkcja pojazdów nabrała tempa. Wreszcie udało się uruchomić seryjną produkcję osobowych Opli Olympia. Firma z Rüsselsheim wybrała więc model, który miał już swoje miejsce w historii. Dwanaście lat wcześniej, w 1935 r., Olympia była pierwszym niemieckim produkowanym masowo samochodem z całostalowym nadwoziem samonośnym, który dzięki mniejszej masie oferował lepsze właściwości jezdne i niższe zużycie paliwa. Jednocześnie konstrukcja nowoczesnej klatki bezpieczeństwa wytyczała szlak dla wielkoskalowej produkcji. To były najlepsze warunki wstępne dla udanego powrotu do produkcji samochodów osobowych w 1947r.

-

-

Olympia z tego rocznika różniła się od poprzedniczki w szczególności udoskonaloną przednią osią z podwójnymi wahaczami oraz minimalnie krótszym rozstawem osi. Konstrukcja osi oraz układu kierowniczego dwudrzwiowego samochodu pochodziły teraz z modelu Opel Kapitän. Ta koncepcja pozwoliła przyspieszyć produkcję modeli osobowych w Rüsselsheim. Niespełna rok później ruszyła także seryjna produkcja czterodrzwiowego Opla Kapitäna. Już 8 czerwca 1949 r. Opel oficjalnie ogłosił wyprodukowanie stutysięcznej Olympii z półtoralitrowym silnikiem. Jednocześnie w głównym zakładzie w Rüsselsheim kontynuowano produkcję urządzenia, które dzisiaj mało kto kojarzy z marką Opel. Była to lodówka „Frigidaire” – produkt niezwykle pożądany w owym czasie i bestseller w latach 50.

Jednak fundamenty pod wielkoseryjną produkcję w Rüsselsheim, która miała zmotoryzować miliony Niemców w „latach cudu gospodarczego” („Wirtschaftswunderjahre”), zostały położona już pod koniec lat 40. takimi modelami jak Olympia, Kapitän i im pokrewne. Dzięki nim duża część społeczeństwa znów stała się mobilna i zyskała dostęp do innowacji w przystępnych cenach. Opel od dziesiątek lat pozostaje wierny tej koncepcji i wciąż inspiruje przystępnymi modelami, które są praktyczne, a jednocześnie wzbudzają emocje. Nic więc dziwnego, że produkcję najnowszej generacji kompaktowego bestsellera Opel Astra ulokowano właśnie przy centrali firmy.

-

-

Nowy Opel Astra: kolejny bestseller z Rüsselsheim

Niemiecką markę wprowadza w przyszłość nowy Opel Astra, nagrodzony niedawno Złotą Kierownicą 2022, prezentuje się jeszcze dynamiczniej – czyste i odważne wzornictwo obejmuje nowe oblicze marki Opel Vizor. Jednocześnie zarówno pięciodrzwiowy hatchback, jak i kombi Astra Sports Tourer zachowały wszystkie cechy niezbędne codziennemu bohaterowi. Najnowsza technologia, w tym intuicyjny w pełni cyfrowy kokpit Pure Panel czy adaptacyjne i nieoślepiające reflektory pikselowe Intelli-Lux LED®, zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy, a kierowca i pasażer z przodu podróżują w ergonomicznych aktywnych fotelach z atestem AGR (Aktion Gesunder Rücken e.V.). Równie istotny dla klientów jest szeroki wybór opcji napędu: odmiana pięciodrzwiowa i kombi Sports Tourer są dostępne nie tylko z oszczędnymi silnikami spalinowymi, ale po raz pierwszy także jako zelektryfikowane, lokalnie bezemisyjne hybrydy plug-in. W przyszłym roku dołączy do nich w pełni elektryczna Astra Electric. Prawdziwy model sukcesu – wymyślony, zaprojektowany i produkowany w Rüsselsheim.

-

___
źródło: Opel Polska.

Czytaj więcej o marce Opel

Światowa premiera nowego Opla Frontera: w pełni elektryczny SUV Opla
Światowa premiera nowego Opla Frontera: w pełni elektryczny SUV Opla

OPEL | Premiera w Stambule: dyrektor generalny marki Opel, Florian Huettl po raz pierwszy publicznie zaprezentował nową Fronterę

Nowy Opel Frontera świętuje światową premierę w Stambule
Nowy Opel Frontera świętuje światową premierę w Stambule

OPEL | Nowy Opel Frontera jest gotowy na pierwszą publiczną prezentację: zaledwie miesiąc po ujawnieniu pierwszych zdjęć nowego modelu, nowa Frontera będzie świętować swoją długo oczekiwaną światową premierę w tureckiej metropolii, w Stambule. 

Ekscytujący początek Rajdowego Pucharu ADAC Opel Electric Rally Cup 2024
Ekscytujący początek Rajdowego Pucharu ADAC Opel Electric Rally Cup 2024

OPEL | Ekscytujący początek Rajdowego Pucharu ADAC Opel Electric Rally Cup „powered by GSe” 2024 w Sulingen

Najnowsze oferty

Opel Grandland Ultimate 1.2 Turbo 130 KM AT8 S/S | 674147
 • Model: Grandland
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Opel Grandland Ultimate 1.2 Turbo 130 KM AT8 S/S | 674264
 • Model: Grandland
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024
Opel Grandland Ultimate 1.2 Turbo 130 KM AT8 S/S | 674150
 • Model: Grandland
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Automatyczna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2024

Odwiedź nasze salony