„WIELKA TRÓJKA” OPLA NA MIĘDZYNARODOWEJ GALI KLASYKÓW SCHWETZINGEN

Międzynarodowa Gala Klasyków w Schwetzingen (2-4 września) jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów elegancji na świecie. Na tegorocznej edycji konkursu firma Opel zaprezentuje swoje luksusowe modele z lat 60., czyli serię KAD – Kapitän, Admiral i Diplomat. W barokowych ogrodach przy zamku Schwetzingen w Niemczech zostanie zaprezentowanych łącznie ponad 180 klasycznych samochodów z różnych dekad. Nie może więc zabraknąć automobilu z początków motoryzacji, wyprodukowanego przez firmę ze 160‑letnią historią, czyli Opla 4/8 PS „Doktorwagen” z 1909 r. Oprócz niego zwiedzający zobaczą także modele Admiral V8 i Diplomat V8 Coupé.

„Urocze otoczenie i piękne samochody sprawiają, że Gala Klasyków w Schwetzingen jest niezwykłym doświadczeniem zarówno dla wystawców, jak i publiczności” – powiedział dyrektor Opel Classic, Leif Rohwedder. „Trudno o lepszą okazję do podziwiania luksusowej linii Opla z lat 60. – samochodów, które wyróżniały się prostolinijnym wzornictwem i oferowały najwyższy komfort w swoich czasach”.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie zabytkowych samochodów w Schwetzingen będzie 7. ECOmobil-Gala, czyli prezentacja koncepcji zrównoważonej motoryzacji pod hasłem „Przyszłość spotyka klasykę”. Firma Opel pojawi się na niej z nową Astrą Sports Tourer w wersji Plug‑in Hybrid.

-

-

„KAD”: WIELKA TRÓJKA Z RÜSSELSHEIM

Kapitän, Admiral i Diplomatznane także jako „KAD” i „Wielka trójka” – w latach 60. i 70. reprezentowały markę Opel w klasie luksusowej. Wszystkie trzy były bogato wyposażone, niezwykle przestronne i wyraźnie inspirowane ówczesną amerykańską stylistyką. Przy długości 4,95 metra oraz szerokości 1,9 metra luksusowe Ople osiągały też nowy wymiar – w dosłownym znaczeniu.

Kapitän był najlepiej sprzedającym się niemieckim samochodem osobowym z sześciocylindrowym silnikiem, Admiral nawiązywał do sukcesu przedwojennego modelu o tej samej nazwie, natomiast Diplomat pełnił rolę flagowej limuzyny. Opel – firma, która zawsze kojarzyła się z demokratyzacją innowacji – był wtedy jedynym niemieckim producentem oferującym pełną gamę produktów. Od Kadetta i Rekorda po Kapitäna, Admirala i Diplomata – marka miała samochód dla każdego.

Na tegorocznej Gali Klasyków w Schwetzingen Opel pokaże modele Diplomat V8 Coupé z 1966 r. oraz Admiral V8 z 1965 r. Silnik V8 o pojemności 5,4 litra i mocy 230 KM rozpędzał czteromiejscowego Diplomata do 100 km/h w 9,5 sekundy, a prędkość maksymalna przekraczała 200 km/h. Takich osiągów nie miał praktycznie żaden inny produkowany wówczas w Niemczech samochód.

-

-

Opel Diplomat V8 Coupé z 1966 r.

Na uwagę zasługuje też Admiral z flagowym silnikiem o mocy 190 KM i dwubiegową przekładnią automatyczną „Powerglide”. W latach 1964-1968 wyprodukowano łącznie 55 876 egzemplarzy Admirala A, z czego tylko 623 miały ośmiocylindrowe silniki. Admiral V8 jest więc dzisiaj rzadką gratką dla kolekcjonerów. Trójkę KAD w Schwetzingen uzupełnia Kapitän z prywatnej kolekcji.

-

-

Opel Admiral V8 z 1965 r.

Goście Gali Klasyków mogą także podziwiać pojazd z pierwszych lat motoryzacji, który przyczynił się do jej upowszechnienia. Był nim Opel 4/8 PS. Firma reklamowała ten samochód jako idealny środek lokomocji dla „lekarzy, weterynarzy i prawników”. Stąd właśnie wziął się przydomek „Doktorwagen” (samochód dla lekarza). Pionierski model kosztował tylko 3950 marek, dzięki czemu po raz pierwszy na samochód mogła sobie pozwolić szersza grupa ludzi. Techniczną ciekawostką był czterocylindrowy silnik z blokiem odlewanym jako jeden element.

-

-

Opel 4/8 PS „Doktorwagen”

Park przy zamku Schwetzingen będzie otwarty dla gości Gali Klasyków od piątku 2 września do niedzieli 4 września 2022 r., codziennie od 9:00 do 16:00. Więcej informacji jest dostępnych tutaj.

___
źródło: Opel Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Opel

OPEL - KRÓTKA HISTORIA ROZWOJU MULTIMEDIÓW W SAMOCHODZIE
OPEL - KRÓTKA HISTORIA ROZWOJU MULTIMEDIÓW W SAMOCHODZIE

OPEL | Blues, rock, pop, hip-hop – tak różne style muzyczne łączy jedna cecha: inspirują ludzi oraz rozbudzają emocje. A gdzie większość ludzi najczęściej słucha muzyki? Oczywiście w samochodzie!

OPEL - CO NOWEGO W 2023 ROKU?
OPEL - CO NOWEGO W 2023 ROKU?

OPEL | Rok 2022, w którym Opel obchodził swoje 160‑lecie, był zdominowany przez najnowszą generację Astry. Klienci mogą zobaczyć pięciodrzwiową wersję nowej Astry w salonach dealerskich, a coraz więcej osób cieszy się już własnym egzemplarzem. Nadchodzący rok będzie równie emocjonujący i elektryzujący, bo Opel nie zamierza zwalniać tempa. 

NOWY OPEL MOKKA ELECTRIC 2023 - MOCNIEJSZA I Z WIĘKSZYM ZASIĘGIEM
NOWY OPEL MOKKA ELECTRIC 2023 - MOCNIEJSZA I Z WIĘKSZYM ZASIĘGIEM

NOWOŚĆ! | Opel Mokka‑e zmienia nazwę na Opel Mokka Electric. Najlepiej sprzedający się B‑SUV w październiku i listopadzie w Niemczech zyskuje na atrakcyjności dzięki mocniejszemu i oszczędniejszemu napędowi, a także większemu i mocniejszemu akumulatorowi.

Najnowsze oferty

Opel Movano 2.2 Diesel 140KM MT6 / L3 Podwozie z podwójną kabiną / 0067YX93
 • Model: Movano
 • Typ nadwozia: Skrzynia
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2023
Opel Mokka Edition 1.2 Turbo Benzyna 100KM MT6 (sr)
 • Model: Mokka
 • Typ nadwozia: SUV
 • Przebieg: 2 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Benzyna
 • Rok produkcji: 2023
Opel Combo Edition Plus 1.5 Diesel 131KM MT6 / 0027YPKF(s)
 • Model: Combo
 • Typ nadwozia: Kombi
 • Przebieg: 5 km
 • Skrzynia biegów: Manualna
 • Rodzaj paliwa: Diesel
 • Rok produkcji: 2022

Odwiedź nasze salony