JAZDA PO MOKREJ NAWIERZCHNI - O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

JAZDA PO MOKREJ NAWIERZCHNI - O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

19 GRUDZIEŃ 2019 12:40

PORADNIK | Każdy doświadczony kierowca wie, że jazda podczas/po deszczu wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Na czym ona polega? 

O czym warto pamiętać poruszając się po mokrej nawierzchni? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czy wiesz wszystko na temat jazdy w czasie ulewnego deszczu lub krótko po nim, gdy drogi wciąż są mokre.

-

JAK JEŹDZIĆ SAMOCHODEM PODCZAS DESZCZU?

Jazda w czasie deszczu oznacza nie tylko ograniczoną widoczność, ale też dłuższą drogę hamowania oraz większe ryzyko utraty kontroli nad pojazdem. Mimo że wielu kierowców nie traktuje jazdy w deszczu jako wyzwania, może ona nieść za sobą podobne niebezpieczeństwo jak przemieszczanie się po oblodzonej drodze lub silne opady śniegu. Jak bezpiecznie jeździć podczas złej pogody? Przede wszystkim zdejmij nogę z gazu. Nawet jeśli uważasz, że jesteś w stanie zapanować nad autem także w przypadku mokrej nawierzchni, sytuacja na drodze może Cię nieprzyjemnie zaskoczyć. Nie podejmuj ryzyka i zwolnij. Pamiętaj, że ze względu na ograniczoną widoczność Twój czas reakcji jest dłuższy, niż w przypadku jazdy w sprzyjających warunkach. Jazda podczas/po deszczu oznacza dłuższą o 60-70% drogę hamowania. Przykładowo, jeśli przemieszczasz się z prędkością 50 km/h, droga hamowania może być dłuższa nawet o 10 m! Jeśli Twoja prędkość wynosi 70 km/h, różnica sięga około 15 m. To sporo, zwłaszcza w sytuacji, gdy liczy się każdy metr.

-

JAK PRAWIDŁOWO JEŹDZIĆ PO MOKREJ NAWIERZCHNI?

Jeśli masz w zwyczaju trzymać się blisko prawej strony w trakcie jazdy, zmień to i zbliż się do środka. Przy krawężniku bowiem po deszczu często zbiera się woda i pojawiają się kałuże. Lepiej ich unikać z uwagi na to, że trudno przewidzieć, co się w nich kryje i jaka jest ich głębokość. Bezmyślna jazda podczas/po deszczu może skończyć się uszkodzeniem zawieszenia lub utratą przyczepności. Do uszkodzenia może dojść po wjechaniu w kałużę, która skrywa znaczny ubytek nawierzchni. Jeśli pod powierzchnią wody znajduje się jakiś przedmiot, wjeżdżając w kałużę możesz doprowadzić do awarii auta. Jak jeździć samochodem podczas deszczu, by uniknąć zjawiska, nazywanego aquaplaning? Chodzi tutaj o utratę kontaktu opony z jezdnią z powodu znajdującej się między nimi warstwy wody. Akwaplanacja ma miejsce wtedy, gdy opony nie nadążają z odprowadzaniem wody, zwłaszcza jeśli prędkość nie została dostosowana do warunków na drodze. Samochód traci wówczas przyczepność i wpada w poślizg.

-

JAK BEZPIECZNIE JEŹDZIĆ PODCZAS ZŁEJ POGODY?

Kolejny problem podczas jazdy w deszczu to zaparowane szyby, które skutecznie ograniczają widoczność kierowcy. Nie czekaj, aż szyby zaparują. Jeśli planujesz jazdę w deszczu, włącz klimatyzację lub skierowany na szyby nawiew zaraz po uruchomieniu silnika. Jak jeździć samochodem podczas deszczu gdy szyby już zaparowały? Szybko uchyl okno, by móc kontynuować jazdę. Może jednak się zdarzyć, że ulewny deszcz dostanie się przez szczelinę do środka pojazdu. Wówczas nie pozostanie Ci nic innego, jak zatrzymać się i poczekać, aż zniknie para z szyb. Jak prawidłowo jeździć po mokrej nawierzchni w przypadku intensywnych opadów? Kontynuowanie jazdy w takich warunkach może okazać się bardzo męczące. Lepiej zrobić przymusowy przystanek i przeczekać ulewę w bezpiecznym miejscu, np. na poboczu. Jeśli planujesz postój, nie zapomnij o włączeniu świateł pozycyjnych, dzięki którym Twój pojazd stanie się widoczny dla innych kierowców.

-

JAZDA PODCZAS/PO DESZCZU A STAN TECHNICZNY POJAZDU

Aby zmniejszyć ryzyko wypadku podczas deszczu, warto dbać o stan pojazdu. Przykładowo, jazda na zużytych oponach sprzyja akwaplanacji, podobnie jak niewłaściwe ciśnienie w nich. Nie zaniedbuj więc wymiany ogumienia i regularnie kontroluj ciśnienie w oponach. Nawet jeśli wiesz, jak bezpiecznie jeździć podczas złej pogody, trudno będzie Ci zapobiec wypadkowi w przypadku niesprawnych hamulców lub zużytych wycieraczek. Aby bezpiecznie dotrzeć do celu podróży, unikaj pośpiechu i niepotrzebnej brawury. Zachowaj wzmożoną czujność, a z pewnością uda Ci się uniknąć uszkodzenia pojazdu.

___

źródło: Grupa Gezet

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: