WYMIANA WYCIERACZEK SAMOCHODOWYCH KROK PO KROKU

WYMIANA WYCIERACZEK SAMOCHODOWYCH KROK PO KROKU

12 SIERPIEŃ 2019 09:50

PORADNIK | Zwykle myśl o tym, że pora na wymianę wycieraczek pojawia się podczas jazdy w ulewnym deszczu. Często towarzyszy jej stres związany z ograniczoną widocznością. Lepiej uniknąć niepotrzebnych nerwów i regularnie wymieniać samochodowe wycieraczki. 

W przeciwnym razie nie będą wystarczająco zbierać wody, co znacznie podnosi ryzyko wypadku podczas intensywnych opadów. Jak wymienić wycieraczki? To nic trudnego. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, a na pewno się uda.

WYMIANA WYCIERACZEK – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Skaczące po szybie, nieprzyjemnie skrzypiące wycieraczki to zmora kierowcy i znak, że pora na wymianę. Zanim przystąpimy do dzieła, warto jednak zadbać o odpowiednie warunki. Jeśli nie wiesz, jak ściągnąć wycieraczki samochodowe i robisz to po raz pierwszy, przygotuj się. Wyposaż się w nowe wycieraczki i poczekaj na słoneczny dzień. Gdy nadejdzie, upewnij się, że silnik jest zgaszony, a kluczyki wyciągnięte ze stacyjki. To bardzo ważne, ponieważ przypadkowe uruchomienie auta może skutkować zniszczeniem szyby przez metalowe ramiona.

JAK WYMIENIĆ WYCIERACZKI? ZACZYNAMY!

Pierwszym krokiem będzie usunięcie zniszczonych wycieraczek. Jak ściągnąć wycieraczki samochodowe? Trzeba odgiąć ich ramiona w górę. Po uniesieniu ramienia należy je zablokować w tej pozycji. Nie wymaga to dużo siły. Wręcz przeciwnie, powinno być wykonane ostrożnie. Gwałtowne ruchy mogą bowiem doprowadzić do uszkodzenia przedniej szyby auta. Wymiana pióra wycieraczki nie zawsze wygląda tak samo. Wiele zależy od marki samochodu. Uniesienie ramion wycieraczek nie w każdym przypadku jest możliwe. Trzeba wówczas radzić sobie inaczej. Aby wysunąć wycieraczkę, należy nacisnąć dźwignię zaczepu. Znajduje się ona na styku wycieraczki i metalowego ramienia, na spodzie. Jak ściągnąć wycieraczki samochodowe? Przy wykorzystaniu niewielkiej siły, delikatnie przesuwając je ku dołowi ramienia. Udało się? Pora na następny krok.

WYMIANA PIÓRA WYCIERACZKI – MONTAŻ NOWEGO MODELU

Stara wycieraczka została zdjęta, więc nadszedł czas na montaż nowej. Na rynku dostępne są różnego typu wycieraczki samochodowe. Jak założyć właściwy model? Na opakowaniach wycieraczek zwykle można znaleźć informację, do jakich aut jest ona przeznaczona. Można też wybrać się na zakupy ze zużytą wycieraczką, by użyć jej jako wzoru. Wymiana pióra wycieraczki wymaga odpowiedniego adaptera, który trzeba umieścić na bazie mocującej. Gdy adapter znajdzie się już w metalowym haku, postaraj się nie wciskać go do samego końca, by bez trudu zamontować wycieraczkę. Wiesz już, jak wymienić wycieraczki? Od tego punktu to naprawdę proste. Wycieraczkę wystarczy umieścić w adapterze i zdecydowanie pociągnąć w górę ramienia. Powinniśmy wówczas usłyszeć ciche kliknięcie, które świadczy o prawidłowym montażu. Następnie ostrożnie opuszczamy ramię do pozycji wyjściowej.

WYMIANA GUMY WYCIERACZKI – O CO CHODZI?

Gdy mamy do czynienia z wycieraczką płaską, można spróbować nieco zaoszczędzić i wymienić wyłącznie jej gumki. Nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać, ponieważ ich zatrzaski często są sprytnie ukryte przez producenta. Wymiana gumy wycieraczki wymaga zdjęcia wykonanej z plastiku nakładki, umieszczonej na końcu pióra. Kolejny krok to odgięcie metalowego elementu, który zabezpiecza gumkę przed wysunięciem. Teraz wystarczy już tylko zdjąć starą gumę i założyć nową oraz ponownie zgiąć metalową blaszkę i założyć plastikową nasadkę. Wymiana gumy wycieraczki to często jedyna opcja w starszych modelach aut o nietypowych uchwytach, które są trudno dostępne na rynku. Warto przy tym zdecydować się na wysokiej jakości gumki i unikać tanich modeli. Gumki do płaskich wycieraczek powinny posiadać szerokie wytłoczenie w miejscu mocowania.

TERAZ JUŻ WIESZ, JAK ZAMONTOWAĆ WYCIERACZKI SAMOCHODOWE...

Montaż wycieraczek wprawionej osobie zajmuje zwykle nie więcej niż 10 minut. W przypadku tylnych wycieraczek zalecana jest wymiana całego ramienia, ponieważ przyczyną nieefektywnego wycierania może być zużyta sprężyna dociskowa. W takiej sytuacji wymiana pióra wycieraczki nic nie da. Koszt wymiany całego ramienia zwykle nie jest dużo wyższy, niż w przypadku zmiany samego pióra. Warto dbać o to, by utrzymywać wycieraczki samochodowe w dobrej kondycji jak najdłużej. Należy unikać uruchamiania ich na sucho, usuwania nimi szronu z przedniej szyby lub odrywania od niej przymarzniętych wycieraczek na siłę. Mimo wszystko, wymiana wycieraczek powinna być wykonywana mniej więcej 1 raz w roku. Nie warto czekać, aż gumki się wyszczerbią lub wycieraczki zaczną rozmazywać wodę po szybie, zamiast ją zbierać.

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: