JAZDA MOTOCYKLEM W CIĄŻY - CZY MOŻNA?

JAZDA MOTOCYKLEM W CIĄŻY - CZY MOŻNA?

25 SIERPIEŃ 2019 13:40

PORADNIK | Jazda na motocyklu uważana jest za sport ekstremalny. Wymaga też niemałego wysiłku fizycznego. Czy to oznacza, że należy z niej zrezygnować w ciąży?

Czy w Polsce dozwolona jest jazda z dzieckiem na motorze? Rozwiewamy wątpliwości i odpowiadamy na często zadawane przez miłośników jednośladów pytania.

CIĄŻA A JAZDA MOTOCYKLEM

Mówi się, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. A co jeśli pasją mamy są motocykle? Wiele kobiet szuka odpowiedzi na pytanie, czy jazda motocyklem z dzieckiem stanowi zagrożenie dla płodu. Nie chcą zaszkodzić maluchowi, lecz trudno im pogodzić się z koniecznością zrezygnowania z emocjonujących przejażdżek. Jazda na motorze w ciąży nie jest w Polsce zabroniona przepisami prawa. Czy jednak jest bezpieczna? Zdania specjalistów są podzielone. Z pewnością jazda z dzieckiem na motorze jest niewskazana w przypadku złego samopoczucia przyszłej mamy, ciąży zagrożonej poronieniem i dokuczliwych dolegliwości, takich jak nudności czy zawroty głowy. Z motocykla lepiej zrezygnować także w zaawansowanej ciąży, gdy znacznych już rozmiarów brzuch może utrudniać jazdę. W każdej innej sytuacji warto skonsultować się ze swoim lekarzem. Ciąża a jazda motocyklem to kontrowersyjny temat. Widok przyszłej mamy na motorze wzbudza wiele emocji. Przeważają jednak głosy krytyki. Czy słusznie?

JAZDA Z DZIECKIEM NA MOTORZE - ZDANIEM EKSPERTÓW

Zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży zmiany mogą znacząco utrudnić jazdę na motorze. Przede wszystkim, w wyniku powiększającego się brzucha, dochodzi do przeniesienia środka ciężkości ciała. Jazda motocyklem z dzieckiem może stać się przez to niemałym wyzwaniem. Dodatkowo, towarzyszące jej wibracje oraz wstrząsy mogą spowodować uszkodzenie podtrzymujących macicę więzadeł, a w początkowym okresie ciąży problemy z zagnieżdżeniem się zarodka. Jazda z dzieckiem na motorze stanowi spore obciążenie dla organizmu przyszłej mamy. Mimo że lekarze zalecają ruch w ciąży, związany z jazdą na motocyklu wysiłek fizyczny może okazać się zbyt intensywny. Ograniczony przepływ powietrza w kasku z kolei utrudnia dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości tlenu. Jego zapotrzebowanie w ciąży jest większe, dlatego też jazda motocyklem z dzieckiem może skończyć się niedotlenieniem płodu oraz uszkodzeniem jego mózgu. Nie należy też zapominać o stresie towarzyszącym wielu sytuacjom na drodze oraz sporym ryzyku wypadku. Nawet spokojna, defensywna jazda nie stanowi gwarancji bezpiecznego dotarcia do domu.

JAZDA MOTOCYKLEM Z DZIECKIEM KILKULETNIM

Chcąc zarazić latorośl pasją do motorów, wielu rodziców decyduje się na zafundowanie kilkulatkowi krótkiej przejażdżki, która zwykle stanowi dla niego niemałą atrakcję. Czy to rozsądne? W Polsce jazda z dzieckiem na motorze nie jest zabroniona, lecz obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h, jeśli mały pasażer nie ukończył jeszcze 7. roku życia. Warto także pamiętać o odpowiednio dopasowanym, posiadającym certyfikaty bezpieczeństwa kasku dla swojej pociechy. Gdzie umieścić dziecko? Siedzenie za kierowcą z pewnością nie dostarczy malcowi tylu wrażeń, co pozycja z przodu, przy baku. To drugie jednak może okazać się niebezpieczne. Jazda motocyklem z dzieckiem stanie się łatwiejsza, jeśli zainwestujesz w specjalne szelki dla pasażera lub wygodny fotelik, montowany w tylnej części maszyny. Wyposaż dziecko także w odpowiednią odzież, zapewniającą ochronę przed zimnem lub zranieniem w razie wypadku. Na przejażdżkę najlepiej wybrać miejsce, w którym natężenie ruchu jest niewielkie. Jazda z dzieckiem na motorze może być źródłem wielu wrażeń, lecz tylko wtedy, gdy na pierwszym miejscu postawisz bezpieczeństwo swojej pociechy, nie dobrą zabawę.

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: