EKONOMICZNA JAZDA, CZYLI ECODRIVING - NA CZYM TO POLEGA?

EKONOMICZNA JAZDA, CZYLI ECODRIVING - NA CZYM TO POLEGA?

01 LUTY 2019 10:00

PORADNIK | Styl jazdy ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze, stopień zanieczyszczenia środowiska, a także zasobność portfela. Jeżdżąc płynnie i spokojnie można bowiem sporo zaoszczędzić.

Ecodriving staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Oznacza taki sposób jazdy, który pozwoli ograniczyć spalanie paliwa, stres za kółkiem, zmniejszyć ryzyko wypadku oraz ilość emitowanych do atmosfery, szkodliwych gazów. Ekonomiczna jazda to nic trudnego, jednak nierzadko konieczna jest zmiana nawyków kierowcy. Na czym to polega? Jak jeździć bezpieczniej i taniej? Przeczytaj!

Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem?

Gwałtowne hamowanie i przyspieszanie to wciąż popularna praktyka na naszych drogach. Tymczasem by jeździć ekonomicznie, należy utrzymywać stałą prędkość. Optymalna dla terenów zabudowanych to 50-60 km/h. Na trasie natomiast wynosi 90-120 km/h. Ekonomiczna jazda samochodem przez wielu uznawana jest za mało dynamiczną. Mogłoby się wydawać, że utrzymywanie stałej prędkości nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Wystarczy jednak przyjrzeć się krajom skandynawskim. Sztokholmscy kierowcy do perfekcji opanowali ekonomiczną jazdę. Nawet w godzinach szczytu rzadko zmuszeni są do zatrzymywania się. Kluczem jest obserwacja drogi i przewidywanie wydarzeń na niej. Jeśli zwykle koncentrujesz się na najbliższych kilkudziesięciu metrach, zmień to i zacznij analizować to, co dzieje się kilkaset metrów przed autem. Szybko zauważysz różnicę w jeździe.

Ekonomiczna jazda samochodem benzynowym

W przypadku samochodów benzynowych, niezwykle ważne jest odpowiednie przełożenie biegów. Pierwszy powinien być wrzucany na krótko i służyć tylko do ruszania. Zaraz po rozpoczęciu jazdy należy zmienić bieg na dwójkę. Zgodnie z zasadami ecodrivingu, trójka będzie dobrym wyborem przy prędkości 30-50 km/h, choć przy 40-50 km/h, możemy już sięgać po czwórkę. No i piątka. Warto ją wrzucić, gdy jedziemy 50-60 km/h. Jeśli będziemy czekać z przełożeniem biegów, aż silnik przekroczy 2500 obrotów/min, spalanie benzyny znacznie wzrośnie. Ekonomiczna jazda silnikiem benzynowym uwzględnia także hamowanie i przyspieszanie przy użyciu biegów. Taki manewr nie tylko zmniejsza zużycie paliwa, ale też wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Należy jednak pamiętać, by nie czekać z redukcją biegów zbyt długo. Najlepiej zrobić to przy ok. 1200 obrotach/min.

Ecodriving – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Unikajmy postojów na włączonym silniku. Ruszajmy zaraz po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Zachowajmy dystans na zatłoczonej ulicy. Ekonomiczna jazda samochodem wymaga także dbania o jakość tankowanego paliwa, odpowiednie wyważenie kół oraz regularną kontrolę ciśnienia w oponach. Zbyt niskie wpływa na sterowność auta, zmniejszając tym samym bezpieczeństwo na drodze. Ecodriving polega również na systematycznej wymianie olejów, filtrów i łożysk. Dzięki niej auto zużywa się wolniej, a poniesione w związku z koniecznością jego naprawy koszty są mniejsze. Ekonomiczna jazda samochodem benzynowym lub dieslem wymaga wprawy. Warto kontrolować spalanie oraz parametry podczas trasy, by przekonać się, jakie zachowanie na drodze pozwoli nieco zaoszczędzić i jak ograniczyć wydatek paliwa w przyszłości. Liczy się także zawartość bagażnika. Przy dużym obciążeniu trudniej o ekonomiczną jazdę. Płynny sposób prowadzenia auta pozwala na zmniejszenie spalania paliwa średnio o 8 %, co oznacza, że stosując na co dzień ecodriving, jeden miesiąc w roku będziesz jeździć za darmo. Zmień nawyki nie tylko po to, by oszczędzić, ale też w trosce o czyste powietrze. Mniejsza emisja gazów do atmosfery leży w interesie każdego z nas.

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: