KASK MOTOCYKLOWY - JAK DOBRAĆ JEGO ROZMIAR?

KASK MOTOCYKLOWY - JAK DOBRAĆ JEGO ROZMIAR?

14 KWIECIEŃ 2019 12:30

PORADNIK | Kask to konieczność. Bez niego nie ma mowy o bezpiecznej jeździe na motocyklu. Nie zawsze jednak właściwe dopasowanie kasku motocyklowego jest łatwe, zwłaszcza w przypadku osób, które kupują go po raz pierwszy.

Kask to konieczność. Bez niego nie ma mowy o bezpiecznej jeździe na motocyklu. Nie zawsze jednak właściwe dopasowanie kasku motocyklowego jest łatwe, zwłaszcza w przypadku osób, które kupują go po raz pierwszy. Tymczasem zły wybór to niższy komfort jazdy i mniej skuteczna ochrona. Mimo, że w większości sklepów możemy liczyć na pomoc personelu, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę i jak zmierzyć obwód głowy, by kupić doskonale dopasowany model.

JAK DOBRAĆ ROZMIAR KASKU MOTOCYKLOWEGO? OD CZEGO ZACZĄĆ?

Zanim wybierzemy się na poszukiwania idealnego kasku,powinniśmy dokładnie zmierzyć obwód głowy. Kask należy wybierać właśnie w oparciu o ten wymiar. Jak mierzymy? W najszerszym miejscu, czyli trochę nad uszami i ok. 2-3 cm nad brwiami. Gdy uzyskamy wynik, przyjrzyjmy się tabelom rozmiarów poszczególnych producentów. Mimo, że większość z nich ma podobną rozmiarówkę, zdarzają się wyjątki, np. kaski firmy Schuberth. Kask motocyklowy XXS prawdopodobnie będzie odpowiedni dla osoby, której obwód głowy wynosi 51-52 cm. Kask XS zazwyczaj sprawdza się w przypadku kierowców z obwodem głowy 53-54 cm. A co jeśli potrzebny jest większy kask motocyklowy? Rozmiar S przeznaczony jest dla głów o obwodzie 55-56 cm. Kask motocyklowy M pasuje na nieco większe głowy (57-58 cm), natomiast kask L to odpowiedni wybór, jeśli wynik pomiaru wyniósł 59-60 cm. Jest jeszcze kask XL, XXL, a nawet XXXL. Każdy więc powinien bez trudu znaleźć coś dla siebie.

DOPASOWANIE KASKU MOTOCYKLOWEGO W PRAKTYCE

W teorii, po odpowiednim pomiarze obwodu głowy nie powinno być żadnych problemów z dopasowaniem kasku. W praktyce jednak, nie zawsze tak jest. Jako przykład weźmy osobę o obwodzie głowy równym 54 cm. Odpowiedni dla niej powinien być kask motocyklowy XS, jednak po jego założeniu czuje ona lekki, ale uciążliwy ucisk. Warto wówczas wypróbować model innej marki lub sprawdzić o rozmiar większy. Z pewnością jednak nie należy kupować uciskającego modelu z nadzieją, że wyściółka się wygniecie. Inny problem to wynik obwodu głowy pomiędzy rozmiarami. Jak dobrać rozmiar kasku motocyklowego w sytuacji, gdy pomiar wyniósł 60,5 cm? Kupić kask motocyklowy L czy zdecydować się na XL? Wiele zależy od producenta i warto wówczas skorzystać z rady personelu sklepu. Zalecamy także przymiarkę obu rozmiarów. Nie wystarczy przy tym założyć kasku na kilka chwil, lecz spędzić w nim co najmniej 20 minut. Jeśli po tym czasie nic nam nie przeszkadza, możemy z czystym sumieniem udać się w stronę kasy.

KASK MOTOCYKLOWY - ROZMIAR, A KOMFORT JAZDY

Odpowiednio dopasowany kask ściśle przylega do głowy, jednak nie wywołuje bolesnego ucisku. Jeśli wybierzemy zbyt mały model, możemy zapomnieć o komfortowej jeździe. Zamiast czerpać przyjemność z przejażdżki, nie będziemy mogli doczekać się chwili, aż ściągniemy za ciasny kask motocyklowy. Rozmiary zbyt duże z kolei wpłyną nie tylko na komfort, ale też bezpieczeństwo. Za luźny kask może przemieszczać się w trakcie jazdy, co odczujemy jako szczególnie uciążliwe podczas hamowania i przyspieszania. Za każdym razem bowiem nos kierowcy będzie lądował na wizjerze lub stanie się oparciem dla przeciwsłonecznej blendy. Niewłaściwe dopasowanie kasku motocyklowego może okazać się tragiczne w skutkach podczas wypadku. Spadający z głowy kask wiąże się z ogromnym ryzykiem jej urazu. W wielu miejscach przed zakupem można przetestować kask motocyklowy. Rozmiar zawsze ma większe znaczenie, niż design, o czym można zapomnieć, będąc pod wpływem silnych emocji. Warto więc ochłonąć i spojrzeć na dostępne w sklepie modele w nieco bardziej racjonalny sposób.

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: