W DRODZE NA ŚWIĘTA. JAK BEZPIECZNIE DOTRZEĆ DO CELU?

W DRODZE NA ŚWIĘTA. JAK BEZPIECZNIE DOTRZEĆ DO CELU?

20 GRUDZIEŃ 2017 14:10

PORADNIK | W okresie przedświątecznym wielu Polaków zasiada za kierownicą auta, by w ten wyjątkowy czas cieszyć się bliskością rodziny i przyjaciół. Często od celu dzielą ich setki kilometrów, a wzmożone natężenie ruchu oraz trudne warunki na drogach stanowią dodatkową przeszkodę. Jak jeździć zimą?

W DRODZE NA ŚWIĘTA. JAK BEZPIECZNIE DOTRZEĆ DO CELU?

W okresie przedświątecznym wielu Polaków zasiada za kierownicą auta, by w ten wyjątkowy czas cieszyć się bliskością rodziny i przyjaciół. Często od celu dzielą ich setki kilometrów, a wzmożone natężenie ruchu oraz trudne warunki na drogach stanowią dodatkową przeszkodę. Jak jeździć zimą? O jakich manewrach lepiej zapomnieć, gdy za oknem mróz i śnieg? Oto garść cennych wskazówek dla tych, którzy planują podróż w Święta.

Jak jeździć samochodem w niesprzyjających warunkach?

Mimo, że istnieje wiele piosenek, których tematem jest powrót do domu na Święta, żadna z nich nie oddaje rzeczywistości. Zwykle takim podróżom towarzyszy zniecierpliwienie, wynikające z konieczności wolnego posuwania się w sznurze samochodów lub pośpiech, którego następstwem są nieprzemyślane manewry. Jak jeździć samochodem, gdy szybko zapada zmierzch, a duże natężenie ruchu podnosi ciśnienie i odwleka moment dotarcia do celu? Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość. Istnieje wiele dowodów na to, że pośpiech to zły doradca. Zbyt duża prędkość nie pozwoli nam na odpowiednią reakcję w nieprzewidzianej sytuacji. A o te nietrudno. Przed świętami na ulicach roi się od aut, a na poboczach dróg i chodnikach, od pieszych. Do tego dochodzi niesprzyjająca pogoda. Jak jeździć samochodem w takich warunkach? Warto wyruszyć wcześnie rano, by uniknąć jazdy po zmroku. Gdy zapada ciemność, zmniejsza się nasza zdolność koncentracji. Mamy także ograniczoną widoczność. W przypadku opadów deszczu lub śniegu, zdejmijmy nogę z gazu. Mimo, że zasada ta wydaje się oczywista, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze wciąż stanowi jedną z głównych przyczyn wypadków w Święta.

Jak jeździć zimą? Przygotowanie do świątecznej podróży

Zanim jednak wypełnimy bagażnik prezentami i rozpoczniemy swoją podróż, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie auta. Zimą powinny się w nim znaleźć dodatkowe akcesoria, takie jak skrobaczka do szyb, odmrażacz, szczotka do odśnieżania czy kable rozruchowe. Jak jeździć zimą bez odpowiednich opon? To niemożliwe, dlatego też Ci, którzy do ostatniej chwili zwlekają z wymianą opon letnich na zimowe, powinni to zrobić przed podróżą. Dzięki temu zagwarantują sobie lepszą przyczepność i zwiększą swoje bezpieczeństwo. Przed trasą warto też sprawdzić stan techniczny pojazdu i zatankować odpowiednie, przeznaczone do jazdy w niskich temperaturach paliwo. Większość kierowców uważa że wie, jak jeździć zimą, jednak liczba wypadków w okresie poprzedzającym Święta wciąż jest duża. Aby maksymalnie zadbać o swoje bezpieczeństwo, poświęćmy przed wyjazdem trochę czasu na zaplanowanie trasy. Upewnijmy się, czy nie ma na niej robót drogowych, które mogą znacznie wydłużyć czas podróży. Warto także zadbać o swój wypoczynek przed jazdą, zwłaszcza, jeśli czeka nas długa droga.

Jak opanować poślizg? Emocje na bok

Obfite opady śniegu i skute lodem drogi to najgorszy koszmar kierowców, zwłaszcza jeśli zbliżają się Święta, co wiąże się z większym niż zwykle natężeniem ruchu. Mimo zachowania dużej ostrożności i unikania nadmiernych prędkości, nie zawsze uda nam się uniknąć trudnych sytuacji. Jedną z nich niewątpliwie jest utrata kontroli nad pojazdem. Jak opanować poślizg? Przede wszystkim odrzućmy emocje, które zwykle towarzyszą tego typu wydarzeniom i skłaniają nas do silnego wciskania hamulca. Nie tędy droga. Dużo lepiej będzie skręcić w stronę, w którą został zarzucony tył auta. Zdarza się, że to wystarczy, by odzyskać nam nim kontrolę. Jeśli nie, a tył samochodu zarzuca w przeciwnym kierunku, powtórzmy manewr w drugą stronę. Wiedza na temat tego, jak opanować poślizg to nie wszystko. Liczy się także refleks, zimna krew i wyczucie. Aby zminimalizować ryzyko poślizgu, zapomnijmy o pośpiechu i dostosujmy prędkość do trudnych warunków na drodze.

Aby nie dać się zaskoczyć zimie

Nawet, gdy prognozy wskazują na ciepłe Święta, a na zewnątrz panuje idealna do jazdy pogoda, warto przygotować się na jej nieoczekiwaną zmianę. Zima lubi zaskakiwać. Niespodziewane opady śniegu oraz gwałtowne ochłodzenie nie należą do rzadkości w naszym klimacie. Jak jeździć zimą bez odpowiedniego przygotowania auta? Z pewnością nie jest to łatwe. Taka lekkomyślność może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów. Warto więc być gotowym na wszystko, by bezpiecznie dotrzeć do celu i spędzić Święta w spokojnej i rodzinnej atmosferze.

-

źródło: Grupa Gezet

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: